Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Frane logan fara ABS - Blocare prematura

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#127
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
De 6 luni conduc frecvent 2 logane, unul cu, altul fara ABS, si la nici unul nu am intalnit problemele descrise de initiatorul topicului. Sfatul clar e de mers in service daca se repeta. Insa poate fi si de la conditiile de drum si cauciucuri, am vazut destule masini derapand in ultimele zile la frane bruste in Bucuresti.

#128
compteam

compteam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 17.10.2006
EU zic ca e vorba de o defectiune la servofrana, pe la vreo valva de la vacum sau vreun regulator de presiune.

Oricum, sa ne anunti ce are cand o vei duce in service.

#129
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Postcompteam, on Jan 11 2007, 23:48, said:

EU zic ca e vorba de o defectiune la servofrana, pe la vreo valva de la vacum sau vreun regulator de presiune.

Oricum, sa ne anunti ce are cand o vei duce in service.
Pai a dus-o deja si a zis ca in 5 minute au rezolvat-o!

#130
minuteman

minuteman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 21.01.2007

View Postuko, on Jan 8 2007, 15:54, said:

ilusi0n spune: Azi am observat si la masina mea: fasaie pedala de frana si parca nu-mi mai prind franele la fel de bine. Problema a aparut dupa ce am pus o frana brusca pentru a evita un autobuz.
bai frate, nu mai pot...mooooorrrr de raas!
incredibil, auzi la asta: De fasait fasaie si la mine pedala de frana din minutuil in care m-am urcat in ea la dealer am sesizat, chiar si cu motorul oprit, insa frana pare sa tina destul de bine.
Oare ar trebui sa merg la service sa ma scape de fasait, sau e ceva comun, lucru pe care insa nu toti posesorii il sesizeaza ?

Am de ceva vreme cont aici si urmaresc unele discutii, la asta o sa si postez, dupa ce un prieten al meu si al lui Illusi0n imi atrase atentia despre ce aberatii spun unii pe threadul asta.
Eu l-am sfatuit (pe Illusi0n) sa mearga sa-si verifice franele. Omu' s-a dus, mecanicii i-au aerisit circuitul de franare, franele prind bine. Nu stiu cati ani au unii care posteaza pe acilisea dar cred ca le prinde bine sa mai citeasca o carte doua, sa mai conduca un pic si sa schimbe doua-trei marci de masini ca sa vada si ei care e situatia si la alde Peugeot Renault sau Daewoo/Chevrolet.

#131
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
te rugam sa dai exemple sa ne putem apara...

#132
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003
uko & accent   + romaximusro & logan  
ati inceput sa deveniti cam plictisitori si repetitivi cu "obsedanta" lupta Logan Accent...care e mai mare ..mai tare...mai   :quietsign:

Ceva noutati.....  
LE   basarab are mai mult umor

#133
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
ne-am mutat pe topicul Logan vs all cars daca  te tenteaza. da, e comic basarab, dar nu l-am mai vazut de ceva timp...cam de cand a fost initiat postul mentionat...

#134
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Posteb2e2, on Feb 15 2007, 20:58, said:

uko & accent   + romaximusro & logan  
ati inceput sa deveniti cam plictisitori si repetitivi cu "obsedanta" lupta Logan Accent...care e mai mare ..mai tare...mai   :quietsign:

Ceva noutati.....  
LE   basarab are mai mult umor


Banuiesc ca e putin mai inteligent si stie sa fie amuzant.

#135
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Intr-adevar este o problema cu franele la Logan... se blocheaza mult prea repede rotile... Daca pui o frana de urgenta te duci taras....de nu te mai opresti. Am facut un test drive cu un Logan nou, luat pe firma, si m-am distrat un pic punand cateva frani mai bruste si uitandu-ma cum reactioneaza pietonii. Bineinteles nu aveam decat 40 km/h. Niste scarturi de bagi groaza in oameni pe strada. E bun si Loganul la ceva.  :D

Edited by Visatoru', 24 March 2007 - 03:28.


#136
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
banui ca masina nu avea abs. si banui ca orice masina din aceeasi gama de pret cu loganul fara abs face la fel

#137
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Acu vreo 3 saptamani, am mers cu Logan 1.4 ala chel chel fara ABS fara nimic, rotile alea obosite pe 14, cauciucuri varza. Masina intr-adevar se facea sanie, dar la franari violente, ceea ce este si normal. La 80km/h daca bagi piciorul in frana poti sa iti iei adio sa opresti masina in timp util.

Week-endul asta am mers iar cu Loganul in cauza, de data asta cu roti pe 15(Rial parca) si niste gume Michelin Energy...Masina frana total diferit, greu mai blocai rotile in conditii normale de mers si franari cat de cat violente. Ce-i drept era si mai cald afara..

Concluzia care am tras-o eu, cauciucurile stock sunt praf, si asta nu se intampla numai la Logan. Eu pe a mea am avut tot Michelin Energy, si dupa ce le-am schimbat cu Good Year Eagle F1, parca franeaza alta masina!!

PS: Alte masini franeaza mai bine, pt ca au ABS, EBD, AFU si tot asa...ce pretentii sa ai de la o masina care nu are nici macar ABS? Daca si soferul e berbec si franeaza sa iasa prin podea, atunci efectul de sanie devine garantat!!

Edited by MATRIXU, 27 March 2007 - 09:45.


#138
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cauciucurile  originale erau kormoran sau montana? :peacefingers:

#139
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Nu stiu, dar cred ca, Kormoran. O sa intreb...

#140
$eb

$eb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 08.06.2005

View Postromaximusro, on Mar 27 2007, 09:50, said:

cauciucurile  originale erau kormoran sau montana? :peacefingers:
Anvelope Montana M801 nu se mai pun de prin mai 2005 pe Logan.
Acum pentru versiunile Ambiance,Preferance si Laurette sunt Kormoran K801.
La versiunile Laureatte Plus si Ambition sunt Michelin sau Continental.

Ce e tragicomic este ca versiunile cu ABS au gume mai bune, iar alea mai ieftine care nu au un element activ de ajutor pentru franare au gume mult mai proaste. :P
Dupa principiul, unde nu e ,nici Dumnezeu nu cere.:D

Edited by $eb, 27 March 2007 - 10:19.


#141
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005

View PostVisatoru, on Mar 24 2007, 04:27, said:

Intr-adevar este o problema cu franele la Logan... se blocheaza mult prea repede rotile... Daca pui o frana de urgenta te duci taras....de nu te mai opresti. Am facut un test drive cu un Logan nou, luat pe firma, si m-am distrat un pic punand cateva frani mai bruste si uitandu-ma cum reactioneaza pietonii. Bineinteles nu aveam decat 40 km/h. Niste scarturi de bagi groaza in oameni pe strada. E bun si Loganul la ceva.  :D

Deci tu esti "glumetul" ala?
Data viitoare cand te mai prind asa la trecerea de pietoni ma voi arunca pe capota ta. Iar lumea, "opinia publica", o sa auda doar scartaitul tau de frane si pe mine cazut langa rotile tale. Ghici cine o sa castige procesul sau, depinde de cartier, o sa fie linsat de trecatori?

#142
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu e neaparat sa fie el glumetul. Oricarui posesor de Logan fara ABS i se poate intampla sa glumeasca asa. Mai ales la inceputurile aventurii loganistice :) (nici Clio nu-i scutit, dar nu e chiar asa)

#143
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cum bine zicea cineva franele sunt sensibile la toate masinile Renault si nu cred ca Logan ar fi mai prost din punctul acesta de vedere fata de orice alta masina Low-End. Cei drept prima data cand am condus Logan, era sa-l scot pe pasagerul din dreapta prin parbriz cand a trebuit sa franez ca nu mai prindeam galbenul, dar in 10-15 minute de mers m-am obisnuit cu sensibilitatea franei si nu e chiar un capt de tara. Daca vrei sa-i cauti bube Loganului, franele cred ca sunt cea mai mica problema.

#144
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai eu nu vreau sa-i caut bube Loganului.....dar sensibilitatea asta tipica Renault, e cam aiurea. Ai impresia ca ai super frane si te poti trezi ca nu-i chiar asa....asta daca nu esti obisnuit. Dar nu trebuie sa fii obisnuit cu Loganul pentru a fi pus Doamne Fereste in situatia de a evita un accident.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate