Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...

Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google
 Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...
 La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 

PF (PageFile) Usage

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 01.04.2005
Salutare. Am instalat Windows XP SP2 acum 2 saptamani dar am urmatoarea problema: cand deschid Adobe Photoshop CS2, Page File Usage incepe si creste chiar daca nu fac nimic sau daca am vreun document deschis. Sistemul incepe sa mearga greu, totu se blocheaza, asta cand PF usage e la aproximativ 1,8 GB. Ce trebuie sa fac sa scap de aceasta problema? Mentionez ca Photoshop e proaspat instalat, deci nu avea cand sa crape :)

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 25.01.2002
cred ca ar trebui sa-i mai adaugi niste memorie...

#3
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 01.04.2005
Am 1GB DDR2 Kingmax la 800Mhz

#4
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 01.04.2005
Poate ajuta:
[ http://www.imagemule.com/uploads/untitledOXja.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Si eu am 1GB RAM si am setat sa n-am page file! Doar cand ma joc activez page file, dar si atunci pun eu o valoare fixa! Incearca sa nu mai pui page file sa vezi daca mai ai probleme cu Photoshopul! Evident ca daca o sa lucrezi cu imagini mari si cu multe filtre o sa ai mari probleme fara page files... Fa si o defragmentare a hdd pe partitia unde tii page file. Intra in Photoshop la Preferences - Memory & Image Cache... si vezi ce valori ai setate acolo.

#6
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 01.04.2005
Am modificat cache level din 6 in 2 si tot aceasi problema. Am mai umblat si pe la procentul ala... nimic. Cum dezactivez page file? Dar nu exista alta metoda inafara sa modific toata ziua setari?

#7
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Citeste si aici: http://support.micro...14482#appliesto
Ca sa opresti sau sa schimbi page file faci astfel: clic dreapta pe My Computer/ Properties / Advanced / Performance / Settings / Advanced / Virtual Memory / Change / No paging file

#8
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 01.04.2005
Scos page file.. tot apare.. aceasi problema. Ciudat, foarte ciudat.

#9
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Doar la Photoshop face asta? E original?

#10
proteuss

proteuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 29.01.2006
Din cate imi aduc aminte problema este din cauza ca Photoshop, deschide 2 procese iar 1 din ele  trebuie oprita dupa care nu o sa mai ai probleme. Sper ca mi`am adus aminte bine  :peacefingers:

#11
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 01.04.2005
Pana acum doar Photoshop am vazut sa faca asa si mentionez ca e un singur proces deschis. Cat despre licenta... nu mai e nevoie sa spun ;)

#12
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 25.01.2002
iar eu vin din nou si-ti spun... adauga-i ram! sau renunta la cs2 si pune cs1! ca nu cred eu ca ceea ce ai tu nevoie de la Photoshop, doar cs2 stie sa faca!

#13
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 01.04.2005

View PosttEo, on Dec 31 2006, 11:40, said:

iar eu vin din nou si-ti spun... adauga-i ram! sau renunta la cs2 si pune cs1! ca nu cred eu ca ceea ce ai tu nevoie de la Photoshop, doar cs2 stie sa faca!
Eu sincer cred ca nu te pricepi. Inainte cu 1GB Ram ddr pc 400 mergea flawless si imi zici ca acum la ddr2 800Mhz am nevoie de mai mult ram? Think about it.

#14
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006

View PostThe_Napster, on Dec 30 2006, 20:40, said:

Scos page file.. tot apare.. aceasi problema. Ciudat, foarte ciudat.
Cum adica iar apare? N-are cum! Cum sa apara page file daca e disable? Acum lucreaza doar cu RAM-ul nu si cu hdd-ul.

#15
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 01.04.2005
E necesar sa fac screanshot?

#16
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,862
  • Înscris: 25.01.2002

View PostThe_Napster, on Dec 31 2006, 11:56, said:

Eu sincer cred ca nu te pricepi. Inainte cu 1GB Ram ddr pc 400 mergea flawless si imi zici ca acum la ddr2 800Mhz am nevoie de mai mult ram? Think about it.


parerea ta e parerea ta si ti-o respect. nu sint si de acord cu tine, dar asta e deja partea a 2-a.
ca paranteza, am 2 giga de ram acum. probabil i-am luat fiindca nu m-am priceput :). or fi in plus. da' nu-i dau jos, ciuda sic :coolspeak:

acum ce sa zic... daca inainte ti-a mai mers, inseamna ca ceva nu se impaca... la software ma refer... oi fi facut tu vreo modificare... windowsul e acelasi ca atunci cind nu aveai probleme? photoshopul e acelasi?

Edited by tEo, 31 December 2006 - 13:31.


#17
ghiunai

ghiunai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.09.2006
incearca sa plasezi nucleul windows in memoria ram...procedezi asha....start=>run=>regedit=>HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\ si treci DisablePagingExecutive = 1 ... si inca ceva....elimina fisierele dll din memoria cache.... HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer aici creezi o noua cheie dword si o numesti AlwaysUnloadDll si o setezi pe 1...
succes

#18
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View PostThe_Napster, on Dec 30 2006, 17:02, said:

Salutare. Am instalat Windows XP SP2 acum 2 saptamani dar am urmatoarea problema: cand deschid Adobe Photoshop CS2, Page File Usage incepe si creste chiar daca nu fac nimic sau daca am vreun document deschis. Sistemul incepe sa mearga greu, totu se blocheaza, asta cand PF usage e la aproximativ 1,8 GB. Ce trebuie sa fac sa scap de aceasta problema? Mentionez ca Photoshop e proaspat instalat, deci nu avea cand sa crape :)
Instaleaza Photoshop 7 ca nu sunt diferente mari fata de CS 2.Va functiona ca uns!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate