Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Astra vs C4 vs Golf

- - - - -
  • Please log in to reply
170 replies to this topic

#1
nila.chip

nila.chip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.10.2006
Salut,
Vreau sa cumpar in 2-3 sapt o masina de clasa compacta, benzina, maxim 17000 DDP. E prima mea masina deci nu stiu cat o sa merg urban (Bucuresti) si in afara, dar nu cred ca o sa depasesc 10-12 mii de kilometrii/an. M-am tot uitat la oferte din gama asta si au ramas cele 3 din titlu.
La Astra ma interereseaza GTC ca arata mai bine decat cea in 5 usi, C4 berlina imi place ca e frumoasa si bine echipata, si la Golf doar ca e "regele" clasei si e bine vazuta la revanzare (in rest are un aer prea cuminte penru mine). Voi ce ziceti sa aleg?

#2
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Golful e pe merit vazut ca o masina foarte buna. La 17000E iti iei un golf foarte bine dotat. Golful e mai mare in interior si ca C4 si ca astra. Eu iti recomand golf in 3 usi :)

#3
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostNetFlow, on Dec 25 2006, 19:59, said:

Golful e pe merit vazut ca o masina foarte buna. La 17000E iti iei un golf foarte bine dotat. Golful e mai mare in interior si ca C4 si ca astra. Eu iti recomand golf in 3 usi :)
Pai sa se uite omu si la celalalt topic unde s-au spus destule, si de Golf, si de Astra si de C4.
Ce dotari oi lua la17 mii eu nu stiu, pe bune.Iar 3 usi ,...
Eu sunt posesor de Golf5 1.9TDI 105cp dar in acest caz as recomanda , daca se vrea numai o masina noua, un ASTRA 1.7CDTI fara discutie. Daca vrei un Golf5 cu motor de 1.4 poate ca se incadreaza in bani, nu?
Off topic:
Oricum, la  17000 iti iei un A4 de moare lumea, ( SH desigur )

Edited by sanddy1964, 25 December 2006 - 22:42.


#4
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Golf Comfortline

Benzina / 1.6 litri / 102 CP / Cutie manuala -5 viteze / 4 usi

Pret CIP:
EUR 13.459,-
Aer conditionat "Climatronic" - cu
EUR 123,-
Bandouri laterale, oglinzi exterioare
EUR 83,-
Computer de bord "Plus"
EUR 44,-
Cotiera mijloc fata cu spatiu
EUR 140,-
Indicator presiune pneuri
EUR 38,-
Lumini si vizibilitate
EUR 141,-
Radio CD player "RCD 300" 4x20 watt, 8
EUR 89,-
Volan piele 3 spite
EUR 114,-
  
Total: EUR 14.555,- (inclusiv vopsea metalizata).

Asta vine cam 17500DDP. Ce are domnle golfu asta? Nu e dotat foarte bine?

(in 3 usi recomandam ca e frumos, si el era interesat de GTC adica IN 3 usi daca nu stiai.. )

Edited by NetFlow, 26 December 2006 - 12:41.


#5
nila.chip

nila.chip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.10.2006
Modelele la care m-am gandit sunt urmatoarele :
- C4 Urban Jungle 1.6i cu ESP si MP3
- Golf 1.6 Confortine, cu Climatronic, 4 usi (fara ESP)
- noua Astra GTC (un face-lift care ajunge aici prin martie), 1.6 motor (as vrea cel nou de 115 CP), echipare Sport + alte chestii (MP3,computer bord etc)

Acum inclin spre GTC ca mi se pare tare aratoasa. C4 era prima mea optiune dar mai ma gandesc. Golf e doar pt revanzare ca alfel masina mi se pare fada si fara personalitate.

#6
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Depinde ce vrei de la masina. Nu inteleg daca vrei cu 3 sau 5 usi.
Golful nu are nevoie de ESP. E la fel de stabil fara esp cum sunt c4 si astra cu esp.
Ai mers cu cele 3 masini? Cred ca asta e cel mai important. Ca si calitate a fabricatie/materile golf e mult peste C4, si sta ceva mai bine ca astra.
Golful are spatiu interior mult mai mare ca cele 2. (nu exagerat de mare insa)
Trebuie sa te gandesti ca 102CP sunt destui de puini pt o masina ca golf 5. E destul de grea.
17.000E sunt bani in care iti iei o masina dotata ok indiferent de producator ( non - premium ) asa ca trebuie sa te gandesti bine ce alegi.
E clar ca golf va avea pret de revanzare peste cele 2, pe drept, insa nu cu mult probabil. Nu iti face griji acum pt 500E in plus sau minus peste 4 ani ..

Edited by NetFlow, 26 December 2006 - 14:00.


#7
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
yes, excelent spu..de unde stii tu ca G5 fara esp e la fel de stabil ca c4 cu esp..si te rog nu imi prezenta al tau TSI...sunt de acord cu orice test in orice curba sa vedem ce face golful???
fara dezinformare
acum tre sa plec, dar revin cu detalii

#8
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Pt ca am si golf fara esp :) Facem ce teste vrei tu... de preferat nu pe strada.
Ai mers cu golf 5?

#9
T.rac3Er

T.rac3Er

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 08.12.2006
corect cu strada...valurile prezente pe asfaltul romanesc au tendinta sa iti ofere surprizxe neplacute in situatiile extreme...
am mers si cu G5, tot 1.6 (102cp, e adevarat nu fsi)...tu ai mers cu c4 coupe? tot fara esp...
nu de-alta dar nu e frumos pt ca ai o masina sa o ridici in slavi, e important sa stii cand sa te opresti...ah, ok si eu daca aveam bugetul altfel distribuit ma gandeam 1.4 tsi   B)
inca ceva pt initiatorul topicului...
cum te simti tu in masina conteaza...pot sa iti spun un lucru... de cateva ori montantul stanga fata la c4 mi-a incomodat vizibilitatea...si pe vreme rea...bine, pe curbe luate mai in viteza, pt ca exact pe acel unghi e intersectia, si nu imi dau seama daca vine vreo masina sau nu (desi eu sunt pe drumul cu prioritate, oricand sare vreun cretin in intersectie)

#10
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Da am mers cu C4 normal. Golf 5 e mai stabil ca C4. (ambele fara ESP). As zice ca G5 fara ESP e cam tot aia cu C4 cu ESP. Nu trebuie sa fii de acord cu mine, e doar ceea ce am vazut si cred eu despre cele 2 masini.
Ata nu are nici o legatura cu faptul ca eu am G5.
De ex daca vroia diesel eu ii reocomandam cu caldura C4, pt ca motorul mi se pare mult mai bun ca la golf 5. (cel diesel) Mai bun in sensul ca e mai silentios, ceea ce pt mine de ex conteaza.
Cum am scris si mai sus nu as recomanda motorul de 1.6 102CP, dar la cati km zice el ca face, si mai ales in oras nu e un motor chiar rau.

Edited by NetFlow, 26 December 2006 - 21:58.


#11
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
vezi ca cica cu acest facelift astra va primi cica si suspensie independenta.

#12
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postromaximusro, on Dec 26 2006, 23:36, said:

vezi ca cica cu acest facelift astra va primi cica si suspensie independenta.
E o masina reusita acest Astra H.
Golf 5 e o masina obisnuita deoarece sunt foarte MULTE pe strada.Le vezi peste tot.Lumea le cumpara de bune ce sunt,...cica.
Motorul diesel 105cp e galagios.Are dreptate cetateanul care afirma asa ceva.

#13
gog's

gog's

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.12.2005
Poti lua in calcul si Ford Focus II  ... o masina peste cele din topic la multe capitole dupa parerea mea.
TDCi - generatia a II-a
Portbagaj cel mai mare in clasa ei
Suspensie independenta - generatia a II-a

...BAfta!!!

#14
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
Aaa ma scuzati....Golf e mai stabi ca c4l?asta e o gluma nu,una dintre putinele masini cu care iesi incredibil de usor in balarii...hah auzi...golf 5 masina superstabila :))
Cel mai simplu test in care vezi cum sta o masina,un mic test al elanului undeva pe la 80 la ora vedeti ce se intampla cu golful,si dupa aia repetati manevra cu un C4.

#15
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
HAHA! La ce sa va asteptati?! Omul are G5...

Mi se pare o afirmatie cel putin hazardata aceea ca G5 fara ESP e mai stabil ca C4 cu ESP. E o aberatie. Nu intru in detalii

#16
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postcosminnuss, on Dec 27 2006, 20:25, said:

Mi se pare o afirmatie cel putin hazardata aceea ca G5 fara ESP e mai stabil ca C4 cu ESP.
Suntem de acord.E relativ curajos sa afirmi asa ceva.Dar te intreb si eu ceva, nu in calitate de posesor de Golf5 (ca nu e masina secolului,  stati linistiti) ci asa, de simplu cetatean.Doua intrebari:
1. Golf 5 cu ESP e mai stabil decat Citroen C4 cu ESP?
2. Golf 5 fara ESP e mai stabil decat Citroen C4 fara ESP?
2  Exista vreo masina Citroen care la clasa similara sa fie peste VW?

Mersi pt raspunsuri

#17
Alexutz_C

Alexutz_C

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 16.06.2004
Sunt foarte multe,ia cautati testul compactelor la manevrabilitate vedeti pe cat a iesit c4 si pe cat a iesit golfuletul minunat.

#18
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,767
  • Înscris: 30.01.2006

View PostAlexutz_C, on Dec 27 2006, 14:25, said:

hah auzi...golf 5 masina superstabila :))

ha ha ha, ce zambaretz esti pustiule, cred ca doar Ford Focus este mai stabil decat Golf V, Astra la Stabilitate e VARZA cu litere mari, C4 nu am condus, dar ca pasager nu mi s-a parut mai stabila ca Golful, poate ca C4 cu ESP e mai stabil decat Golf V fara ESP, dar per total Golful V e foarte stabil.

Si ce vreau sa va spun e ca nu posed un Golf V, Dar mie mi s-a parut cea mai buna masina, indiferent de carcotelile care apar la cei ce li se par strugurii cam acrii. Mai apar cate unii care spun ca ei au Golf sau mai stiu eu ce VW cu MARI belele, baga un post km, si apoi nu mai calca pe forum, eu cati cunosc cu VW nu au probleme, si nici nu sunt vre-un fan VW, din potriva, dar sa dam Caesarului ce-i apartine. Ma enerveaza cand apar diversi useri obscuri, si incep sa rada si sa arunce cu noroi, si ei probabil nu au nici 15 ani, sau probabil nu au carnet, si nici vreo legatura cu volanul.

Si la faza cu Golf V masina superstabila, la care razi, sa stii ca la pretul ei este destul de stabila, chiar foarte stabila, doar Focusul mi s-a parut ceva mai rigid si mai stabil in curbe. Dar ca masina per total as alege Golf, si dintre toate masinile puse in topicul ala, nu ionteleg de ce nu se afla si Focus, eu l-as pune pe locul 2 in optiunile mele, restul sunt doar masini Interesante la Design, si doar ata, in rest sunt masini de umplutura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate