Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 

Portabilitatea numerelor - o realitate in tarile civilizate

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
804 răspunsuri în acest subiect

#721
recl-sr

recl-sr

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 366
  • Înscris: 17.04.2009

View PostSpeedo, on 27th March 2003, 17:22, said:

America este inaintea noastra, cu mult, stim, si inaintea Europei in anumite privinte, mai exact telecomunicatiile, dar sa vedem despre ce-i vorba.

FCC (Federal Communications Commission), ANRC-ul lor cu alte cuvinte, a dat astazi o decizie cu termen executoriu si un dead line, 24 Noiembrie 2003, pentru a se crea posibilitatea portabilitatii numerelor intre retelele mobile.

Asta inseamna ca numarul dumneavoastra pe Connex il veti pastra si daca veti schimba provider-ul si veti trece la Orange sau Cosmorom sau, hai si Zapp  :drac: , nu veti mai avea batai de cap cu anuntatul cunostintelor, cu forward-ari, cu casute vocale, GATA, totul e istorie, va puteti schimba la alt operator o data pe an cel putin.  :cool:




Este clar, principalul argument cu care te tineau astia in retea s-a dus, baietii trebuie sa vina cu alte smecherii sa ne faca sa ramane la ei...

Vise, vorbim de Romania doar, si nici macar Europa nu a initiat o asemenea masura.


Greets,
Speedo


Si uite ca in 2009 s-a intamplat! Nu stim decat sa zicem Romania face Romania Drege.. Numai de rau, parca nu am fii romani! Si daca acum se face portarea cu ce te incalzeste... ia vezi ce mai gasesti acum pe la americani?


View Postrdh30flda, on 13th June 2009, 11:25, said:

Daca vrei sa iti portezi numarul in alta retea se intampla urmatoarele: SIM-ul vechi este dezactivat oricum, iar operatorul la care ai trecut iti ofera un alt SIM care are numarul tau de telefon. In SIM sunt inscrise mai multe informatii legate de operator (pe langa identitatea ta in retea). Nu stiu daca este posibil sa iti rescrie SIM-ul, dar nu vad sensul.


Cred ca nu schimbi sim-ul numarul vechi va fii inlocuit de numarul nou. totul din centrala

#722
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.087
  • Înscris: 04.07.2005
http://www.portabilitate.ro/
Nu mai functioneaza site-ul asta? :mellow:

#723
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.113
  • Înscris: 20.01.2007
Primul an de portabilitate in Romania: 157.000 de numere portate

„In medie, peste 13.000 de utilizatori se folosesc lunar de facilitatea introdusa de ANCOM pe piata de comunicatii electronice in urma cu un an – si isi pastreaza numarul de telefon atunci cand isi schimba furnizorul de telefonie. Sunt convins ca mult mai multi utilizatori se folosesc de portabilitate pentru a-si renegocia conditiile contractuale si acest lucru se vede in cresterea concurentei si scaderea preturilor la servicii de telefonie,” a declarat Catalin Marinescu, presedintele ANCOM la implinirea unui an de la lansarea in Romania a portabilitatii numerelor.

Din numarul total de 157.041 de portari realizate pana in acest moment, 67% (105.745) sunt numere de telefonie mobila, in timp ce in segmentul telefoniei fixe s-au portat 51.291 de numere. Au fost portate si 5 numere nongeografice cu acces gratuit pentru apelant.

5 operatori de telefonie mobila au primit clienti prin portare: Cosmote – 38.024, Vodafone – 37.653, Orange – 28.154, RCS&RDS –  1.379 si Telemobil – 535. Cele 34.900 de numere care au fost portate in retelele de telefonie mobila de la ultima raportare (30 iunie 2009) pana in prezent au fost aproximativ egal impartite intre Cosmote, care a castigat 11.920 de noi utilizatori, Vodafone – 11.300 si Orange - 10.832. RCS&RDS si-a dublat numarul de clienti castigati prin portare din alte retele, ajungand pana la 1.379, in timp ce Telemobil a mai castigat 121 de noi abonati, ajungand la 535.

Datele statistice arata ca se porteaza mai frecvent abonatii pe baza de abonament decat abonatii pe baza de cartela preplatita. Astfel, din numarul total de utilizatori de telefonie mobila care s-au portat, 75% erau abonati postpaid si 25% erau abonati prepaid.

Din numarul total de 51.291 de numere de telefonie fixa portate in acest prim an de existenta a portabilitatii, 44% au fost portate catre reteaua UPC Romania. Astfel, cei 25 de furnizori de servicii de telefonie fixa care au primit clienti prin portarea numerelor sunt urmatorii: UPC – 22.582, RCS&RDS – 9.959, Vodafone – 8.847, Orange – 4.657, Romtelecom – 3.185, Dial Telecom – 686, GTS Telecom– 443, New Com Telecomunicatii – 397, Euroweb – 109, Ines Group – 109, Telemobil – 80, Digital Cabla System – 56, Cobalt IT- 50, Media Sat – 33, Atlas Telecom – 22, Telcor – 20, Vip Net – 12, Iristel – 10, Datek Telecom – 8, Necc Telecom – 5, Cosmote – 3, A&G Communication - 2, Air Bites – 2, Canal S si World Telecom Network – 1.

Cele mai multe numere de telefonie fixa au fost portate in Bucuresti (13.077), urmand judetul Cluj cu 4.067 de portari, Prahova (3.170), Timis (2.724), Bacau (2.176), Brasov (2.068) si Galati (2.035).

Din cei peste 157.000 de utilizatori care au optat pentru portarea numarului, 1.395 de utilizatori de telefonie mobila si 361 de utilizatori de telefonie fixa si-au portat numarul de mai multe ori. Din totalul numerelor portate, aproximativ 800 au fost reveniri la furnizorul initial.

In ultimele trei luni au fost portate si primele cinci numere de tipul 0800 (numere cu acces gratuit pentru apelant), 4 dintre acestea fiind portate in reteaua Romtelecom si unul catre New Com Telecomunicatii.

Numarul maxim de portari pe care un furnizor donor poate sa il proceseze zilnic a fost crescut la 700 pentru numerele de telefonie mobila si la 450 pentru cele de telefonie fixa. Nu au mai existat depasiri ale acestor limite, dar, daca numarul de cereri va depasi in continuare capacitatile de procesare setate, acestea vor fi marite din nou.

„Iata ca din primul an in care a devenit disponibila, portabilitatea si-a atins scopul. Si acest lucru nu se vede neaparat din numarul de numere portate, ci din datele statistice referitoare la piata de comunicatii electronice. Operatorii si-au adaptat ofertele, au venit in intampinarea nevoilor clientilor lor oferindu-le acestora diverse avantaje, fie pentru a-i pastra in propria retea, fie pentru a-i atrage. Asa cum am mai spus, informatiile pe care le avem indica faptul ca astazi romanii vorbesc mai mult la telefon, platind insa mult mai putin, una dintre cauzele acestui fapt fiind si introducerea portabilitatii pe piata din Romania”, a adaugat presedintele ANCOM Catalin Marinescu.

Portabilitatea numerelor permite utilizatorilor de servicii de telefonie sa isi pastreze numarul de telefon atunci cand schimba furnizorul. Se pot porta numerele de telefonie fixa, mobila si numere speciale precum cele din categoria 0800 sau 0900. Portarea se face doar in cadrul aceleasi categorii (fix-fix, mobil-mobil). Serviciul este disponibil in Romania din 21 octombrie 2008.
http://www.anrcti.ro...aspx?tabid=3901

Sunt cateva cifre surprinzatoare in raportul asta, UPC de exemplu e lider pe fix, vodafone egal cu cosmote.

#724
Mihai1971

Mihai1971

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.166
  • Înscris: 02.05.2006

View Postdanutz1, on 21st October 2009, 15:30, said:

Sunt cateva cifre surprinzatoare in raportul asta, UPC de exemplu e lider pe fix, vodafone egal cu cosmote.
Si nici macar un singur numar portat spre Romtelecom Mobil.  :console:

#725
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.568
  • Înscris: 16.12.2006
daca adunam numarul abonatilor dupa mobil si fix care s-au portat la o companie de telecomunicatii o sa vedem clar ca numarul 1 in privinta portabilitatii, deci compania care a avut cel mai mult de castigat din acest proces este Vodafone ; 37.653+ 8.847= 46.500 de abonati castigati datorita portabilitatii :)

#726
aum

aum

    In sfarsit, NEFUMATOR!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.209
  • Înscris: 06.12.2006
hmm... nu ma asteptam ca vodafone-ul sa fie lider. pe cosmote as fi pariat eu.

nici daca aduni cosmote-ul cu romtelecom-ul nu ajunge vodafone-ul.

#727
ateul

ateul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 92
  • Înscris: 12.04.2005
Atentie abonatii TELEMOBIL SA (ZAPP) cand vreti sa va portati numarul.

Va dau exemplul meu astfel incat sa nu repetati greseala facuta in cazul portarii numerelor din reteaua ZAPP.
Conform contractului am considerat de cuviinta sa fac aceasta cerere in 2 Noiembrie, contractul fiind semnat in 10 Decembrie (acum 1 an), practic sa anunt cu cel putin 30 zile inainte ca vreau sa renunt la serviciile oferite de ZAPP.
Situatia insa nu e atat de simpla pe cat pare, pentru ca portabilitatea trebuie sa se faca in aceeasi luna in care ati semnat contractul altfel sunteti buni de plata daunelor compensatorii stipulate in acelasi contract (in cazul meu 125 euro / numar - am 4 => 500 euro, desi prelungirea contractului la valoarea actuala 36 euro * 12 luni => 432 euro).
Dupa cateva discutii telefonice cu departamentul de support al ZAPP am aflat ca notificarea trebuia facuta inainte cu 30 zile, insa data de portare sa corespunda lunii in care s-a semnat contractul.

Totusi am o situatie fericita pentru ca s-a mai putut renunta la portare printr-o cerere de anulare cu maxim 24 ore inainte de data stabilita portarii.

Va recomand inainte sa faceti portarea sa cititi clauzele contractuale sau chiar sa discutati cu cei de la support pentru a fi absolut siguri de modalitatea corecta prin care puteti porta numerele fara sa fiti pasibili de plata unor daune.

La intrebarea mea, pefect legitima: "Daca nu va anuntam, eram pasibil de continuarea contractului cu inca 1 an?" mi s-a spus verbal (si precizat ca s-a inregistrat convorbirea) faptul ca in luna Decembrie as fi putut sa portez numerele fara problema. Totul s-a petrecut azi, dupa 7 zile fiind informat de situatia in care ma voi afla daca voi lasa procesul de portare sa se finalizeze.

Anuntati-i pe cei de la ZAPP cu cel putin 30 zile inainte ca vreti sa renuntati la ei, insa portarea sa o faceti abia in luna expirarii contractului, eventual in notificarea voastra care sa continta dorinta de a renunta la serviciile oferite de ei sa precizati aceasta optiune de portare.

Cu respect, Cristian.

#728
diud

diud

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 177
  • Înscris: 17.11.2004
Daca as vrea sa portez un nr din Vodafone in Orange, iar in Vodafone am redus abonamentul la minimum posibil ( fiindca mai am 7 luni contractuale) - iar aceasta modificare de abonament intra in functiune din 2 decembrie 2009, as putea sa renunt la Vodafone in luna decembrie si sa fac portarea pe Orange?

Sau va trebui sa astept pana in ianuarie si sa fie portarea realizata incepand cu 2 ianuarie 2010?

Multumesc

#729
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.902
  • Înscris: 03.02.2005
diud, nu stiu daca-ti mai este util acest raspuns: Portarea se reazlizabila dupa terminarea perioadei contractuale minime. Daca mai ai 7 luni pana iti expira contractul, cei de la Vodafone iti pot respinge cererea de portare sau o aproba, dar tu vei fi nevoit sa platesti niste clauze de reziliere inainte de termen. Oricum cei de la Vodafone te vor contacta (s-au deja te-au contactat) sa-ti spuna aceasta situatie, asta indiferent de pretul actual sau viitor al abonamentului tau.

Iar acum sa ma plang si eu de o situatie, am cerut sa imi portez un numar de abonament Vodafone la prepay Cosmote.

Perioada minima contractuala de la Vodafone a fost depasita, deci fata de ei nu mai am nici o obligatie.
Cererea am depus-o pe data de 7 noiembrie 2009, pana pe data de 20 noiembrie 2009 aceasta portare trebuia sa fie aprobata. Cei de la Vodafone m-au sunat in timpul primei saptamani sa ma intrebe de ce vreau sa portez si daca nu mi-ar putea face o oferta ... dupa povesti s-a ajuns la concluzia ca renunt la ei, iar cei de la Vodafone mi-au spus ca portarea va fi realizata.

Conform informatiilor de la Cosmote si a celor de pe site-ul de portabilitate trebuia sa fiu contactat si de cei de la Cosmote sa mi se comunice ca totul e ok si sa ma prezint sa-mi iau sim-ul. Ei bine cei de la Cosmote nu m-au sunat, i-am sunat eu pe 21 noiembrie 2009 si mi-a spus de la Relatii cu Clientii ca trebuia sa ma prezint in intervalul 18 - 20 noiembrie la un dealer sau la reprezentata lor pentru a-mi ridica sim-ul. Lucru pe care nu l-am situt, nefiind anuntat ca asa ar fi trebuit sa fac.
Asadar ieri, pe 21 am mers la reprezentanta Cosmote Iasi si mi-am luat cartela, mi s-a spus ca va urma sa am o perioada de vreo cateva ore (maxim 4) in care cartela de la Cosmote nu o sa fie activa, dar dupa aceasta perioada se va activa cartela Cosmote si cartela Vodafone nu va mai putea fi utilizabila.
Au trecut deja aproape 24 de ore si tot nu mi s-a activat cartela, cea de la Vodafone inca este activa.
Sa fie vorba ca-i weekend?
Oricum am facut inca o sesizare celor de la Cosmote si urmeaza sa fiu contactat din nou sa mi se spuna ce-i in neregula.

Cam asa-i povestea mea cu portarea, asadar... rabdare!

Editat de Ciubex, 22 noiembrie 2009 - 10:39.


#730
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 9.902
  • Înscris: 03.02.2005
S-a rezolvat, da' am observat singur treaba asta astazi dimineata pe la ora 9.
Cred ca weekend-ul a fost de vina :)

#731
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.113
  • Înscris: 20.01.2007
Peste 200.000 de numere portate

Dupa 14 luni de la data lansarii portabilitatii in Romania au fost portate in total 201.104 numere de telefonie, 66% (132.644) dintre acestea fiind numere de telefonie mobila, in timp ce in segmentul telefoniei fixe s-au portat 68.460 de numere.

In domeniul telefoniei mobile, ordinea operatorilor in functie de numarul de portari catre propria retea se mentine aceeasi fata de raportarea anterioara (21 octombrie 2009): Cosmote – 47.283, Vodafone – 44.279, Orange – 38.763, RCS&RDS –  1.699 si Telemobil – 620. De la ultima raportare, cele mai multe numere (10.609) au fost portate in reteaua Orange, urmata de Cosmote (+ 9.259), Vodafone (+ 6.626), RCS&RDS (+ 320) si Telemobil (+ 85).

Datele statistice arata ca se porteaza mai frecvent utilizatorii de telefonie mobila pe baza de abonament decat utilizatorii de cartele preplatite. Astfel, din numarul total de utilizatori de telefonie mobila care s-au portat, 75% erau utilizatori cu abonament si numai 25% erau utilizatori de cartele preplatite.

Cele 68.460 de numere de telefonie fixa au fost portate in retelele a 27 de furnizori de servicii de telefonie fixa: UPC – 29.328, RCS&RDS – 12.651, Vodafone – 10.345, Orange – 7.664, Romtelecom – 5.755, Dial Telecom – 810, New Com Telecomunicatii – 574, GTS Telecom– 460, Digital Cable System – 188, Euroweb – 154, Ines Group – 134, Telemobil – 82, Cobalt IT- 69, Intersat – 49, Media Sat – 48, Atlas Telecom – 26, Datek Telecom si Telcor Communications cate 21, Digicom Systems si Prime Telecom cate 17, World Telecom Network – 11, Iristel si Necc Telecom Romania cate 10, Air Bites – 6, Canal S – 5, Cosmote – 3 si A&G Communication - 2.

Fata de ultima raportare, UPC a reusit sa atraga cei mai multi clienti – 6.746 de noi numere portate – fata de Orange cu 3.007 noi clienti, RCS&RDS cu 2.692, Romtelecom – 2.570 sau Vodafone cu 1.498. Doi noi furnizori au efectuat primele portari in propriile retele: Intersat si Digicom Systems.

Finalul de an 2009 a adus luna cu cele mai multe portari de telefonie fixa de la lansare: in decembrie 2009 au fost portate cele mai multe numere de telefonie fixa – 7.094. In ceea ce priveste telefonia mobila, in luna decembrie 2009 s-au portat peste 10.500 de numere, cele mai multe portari fiind inregistrate in luna iunie 2009, cand peste 13.400 de utilizatori de servicii de telefonie mobila si-au schimbat operatorul pastrandu-si numarul de telefon.

Cele mai multe numere de telefonie fixa au fost portate in Bucuresti (19.189), urmat de judetul Cluj cu 5.245 de portari, Prahova (4.108) si Timis (3.259).

Portabilitatea numerelor permite utilizatorilor de servicii de telefonie sa isi pastreze numarul de telefon atunci cand schimba furnizorul. Se pot porta numerele de telefonie fixa, mobila si numere speciale precum cele din categoria 0800 sau 0900. Portarea se face doar in cadrul aceleasi categorii (fix-fix, mobil-mobil). Serviciul este disponibil in Romania din 21 octombrie 2008.

Surprinzator Vodafone pe mobil, orange si UPC pe fix.

#732
dan965

dan965

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 733
  • Înscris: 13.10.2009

View Postdanutz1, on 12th January 2010, 13:49, said:

Peste 200.000 de numere portate


Fata de ultima raportare, UPC a reusit sa atraga cei mai multi clienti ?

Surprinzator Vodafone pe mobil, orange si UPC pe fix.

cel putin in buzau,UPC castiga clienti la greu in ultima perioada,mai ales de cand cu reducerea de 3 luni.
si mai ales ca au contracte pe o perioada de un an.
ma numar si eu printre cei portati. ;)de la rtc.

Editat de dan965, 12 ianuarie 2010 - 16:50.


#733
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.113
  • Înscris: 20.01.2007
O constatare surprinzatoare.
Site-ul UPC ofera informatii mai detaliate despre numerele portate fata de www.portabilitate.ro

Pe portabilitate.upc.ro gasesti tipul numarului (cartela sau abonament) si data portarii.
Pe portabilitate.ro nu apar aceste informatii.

Fișiere atașate



#734
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.643
  • Înscris: 30.06.2009
Interesant.Multumim de informatie.Chiar nu stiam.

#735
705

705

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 29.10.2009
http://stiri.rol.ro/.../view/543743/3/




Referitor la portabilitate.upc... interesant ca apare si data. Ce nu inteleg e de ce imi apare prepay.

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  zzzz.jpg   85,11K   41 download-uri

Editat de 705, 21 ianuarie 2010 - 16:20.


#736
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.113
  • Înscris: 20.01.2007
Pe noi oricum nu ne afecteaza nivelul actual al terifelor intrucat sunt suportate in totalitate (sau platite apoi considerate ca si plata a serviciilor) de operatorul acceptor.

#737
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.113
  • Înscris: 20.01.2007
Un nou update al situatiei numerelor portate, publicat de capital. Inca nu a aparut un comunicat ANCOM

Quote

La 14 luni de la data lansării portabilității, ordinea operatorilor în funcție de numărul de portări către propria rețea era: Cosmote – 47.283, Vodafone – 44.279, Orange – 38.763, RCS&RDS – 1.699 și Telemobil – 620.

Pe segmentul telefoniei fixe, situația se prezenta astfel: UPC – 29.328, RCS&RDS – 12.651, Vodafone – 10.345, Orange – 7.664, Romtelecom – 5.755.

http://www.capital.ro/articol/cum-castiga-...fon-133068.html

#738
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.957
  • Înscris: 13.06.2002
Aoleu cat stres si cata cerneala pentru sub 1% din piata...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate