Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Portabilitatea numerelor - o realitate in tarile civilizate

- - - - -
  • Please log in to reply
804 replies to this topic

#757
wii

wii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 01.06.2009
S-a rezolvat?

View PostAirBoy, on 25th April 2011, 19:43, said:

Se pare ca portarea e in curs, misterios, fara nici un sms de notificare. Daca apelez de pe cartela VF, apare numarul de zapp, daca apelez numarul de zapp de pe alt telefon, suna cel vechi de zapp. Sa vedem, dupa cele 4 ore date de "lege" ce iese. :)


#758
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003

View Postwii, on 26th April 2011, 19:50, said:

S-a rezolvat?


Da, pe 25 seara a aparut nr portat, la fel de misterios, iar pe dimineata mergeau si apelurile in ambele directii.

#759
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Peste 500.000 de numere portate la jumãtatea lunii mai 2011

Dupã 2 ani ºi jumãtate de la data lansãrii portabilitãþii în România, numãrul de portãri a depãºit cifra de 500.000. Proporþia între numerele fixe ºi cele mobile portate se menþine relativ aceeaºi, 68% din totalul numerelor portate (peste 340.000) fiind numere de telefonie mobilã.
Numãrul de portãri a crescut constant de la data lansãrii serviciului de portabilitate a numerelor, 21 octombrie 2008. În cele douã luni din anul 2008 în care portabilitatea numerelor a fost posibilã au fost realizate peste 15.000 de portãri, în 2009 peste 180.000, iar în anul 2010 numãrul portãrilor a crescut pânã la 221.219. Astfel, numãrul mediu de portãri realizate lunar a ajuns la 18.434, în 2010. Cele mai multe portãri (25.331) au fost realizate în luna decembrie 2010. La 31 decembrie 2010 totalul de numere portate a ajuns la 417.139.

În data de 16 mai 2011 a fost depãºitã cifra de 500.000 de numere portate. Astfel, pânã la aceastã datã au fost portate 500.224 de numere, dintre care 340.047 numere de telefonie mobilã ºi 160.177 numere de telefonie fixã. De la începutul anului 2011 ºi pânã la aceastã datã au fost portate un total de 83.085 de numere, dintre care 60.824 au fost numere de telefonie mobilã ºi 22.261 au fost numere de telefonie fixã (o medie lunarã de peste 18.000 de portãri).
Cele mai multe numere de telefonie fixã au fost portate în Bucureºti (44.635 de numere), urmat de judeþul Cluj, cu 10.785 de numere portate, Timiº (10.756) ºi Prahova (8.568).

În ceea ce priveºte telefonia mobilã, datele statistice aratã cã se porteazã mai frecvent utilizatorii cu abonament decât cei care folosesc o cartelã preplãtitã. Astfel, din numãrul total de utilizatori de telefonie mobilã care s-au portat, 73% erau abonaþi postpaid ºi 27% erau abonaþi prepaid.
În ceea ce priveºte numãrul de portãri realizate de cãtre fiecare operator de telefonie mobilã în calitate de furnizor acceptor (portãri cãtre propria reþea), cele 340.047 de numere mobile portate se împart astfel: Cosmote a primit 126.671 numere, Vodafone  107.041, Orange 101.973, RCS & RDS 3.645 ºi Telemobil 717.
Cele 160.177 de numere de telefonie fixã au fost portate în reþelele a 31 de furnizori de servicii de telefonie fixã. Dintre acestea, cele mai multe numere au fost portate cãtre reþelele UPC România 54.395, RCS & RDS 38.995, Orange 27.000, Vodafone 21.606 ºi Romtelecom 10.599.
Portabilitatea numerelor permite utilizatorilor de servicii de telefonie sã îºi pãstreze numãrul de telefon atunci când schimbã furnizorul. Se pot porta numerele de telefonie fixã, mobilã ºi numere speciale precum cele din categoria 0800 sau 0900. Portarea se face doar în cadrul aceleaºi categorii (fix-fix, mobil-mobil).
Începând cu semestrul I 2010, ANCOM publicã date statistice referitoare la portabilitatea numerelor în Rapoartele semestriale privind piaþa de comunicaþii electronice, disponibile pe site-ul ANCOM

http://www.ancom.org...aspx?tabid=4633

Multe surprize in aceste date statistice.
Este imbucurator faptul ca romanii profita din ce in ce mai mult de aceasta oportunitate si aleg operatorul care ofera servicii mai avantajoase.
Se pare ca departamentele de retentie nu reusesc deloc sa faca fata cererilor de plecare din retea ceea ce arata ca majoritatea clientilor (avand in vedere ca sunt abonati) sunt hotarati sa se porteze in ciuda ofertelor personalizate care li se fac. Deci sunt probabil sunt foarte nemultumiti si minutele suplimentare oferite nu sunt de ajus sa-i convinga sa ramana. Era interesant de aflat si cati clienti a pietdut fiecare operator prin portare pentru a avea o imagine clara, cine a castigat si cine a pierdut.

Edited by danutz1, 19 May 2011 - 11:00.


#760
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,530
  • Înscris: 16.12.2006
foarte bine ca a aparut portabilitatea numerelor si in Romania :D

#761
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Pentru a nu mai deschide alt topic , voi pune intrebarea mea aici.

Se pot porta numerele VoIP (de pe zappglobalfree.ro , callromania.ro etc )?

Teoretic ar trebuii sa se poata ( avand in vedere ca numarele alocate pe astfel de siteuri apar pe portabilitate.ro ca numere apartinand companiilor care detin siteurile respective)

Si daca e posibil, cum se procedeaza (nefiind elemente de identificare ce pot fi completate in formularul de portare) ?

#762
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
am intrebat si eu la RDS si mi s-a spus ca se poate,vroiam sa duc la ei un numar misto de callromania.
au mai facut asa ceva cu numere din astea "prepay" din alte retele, la care nu existau contracte si facturi.

numarul e geografic, are 10 cifre, in concluzie merge.
la portarea numarului ti se cere numarul care trebuie portat, ultima factura (daca e cazul) si ce mai trebuie pentru un contract nou.
acum ma mai gandesc daca renteaza sa incarc odata la 6 luni cartela din router-ul Huawei care e folosit pe post de telefon fix sau sa fac un abonament de 5 lei/luna.

nu stiu cum o fi invers, sa duci un numar de Romtelecom de exemplu intr-o retea de genul asta fara sa alegi varianta postpay.
cred ca nu mai faci decat cererea de portare si atat. asta trebuie intrebat la ei.
cat despre numerele de fix non-geografice (0372 vodafone, 0374 orange, 0737 romtelecom, etc) astea nu stiu daca pot fi portate spre un serviciu cu prefix geografic.
doar in cadrul unui tip de serviciu similar presupun.

Edited by dygey, 23 May 2011 - 01:15.


#763
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View Postdygey, on 23rd May 2011, 02:09, said:

am intrebat si eu la RDS si mi s-a spus ca se poate,vroiam sa duc la ei un numar misto de callromania.
au mai facut asa ceva cu numere din astea "prepay" din alte retele, la care nu existau contracte si facturi.

numarul e geografic, are 10 cifre, in concluzie merge.
la portarea numarului ti se cere numarul care trebuie portat, ultima factura (daca e cazul) si ce mai trebuie pentru un contract nou.
acum ma mai gandesc daca renteaza sa incarc odata la 6 luni cartela din router-ul Huawei care e folosit pe post de telefon fix sau sa fac un abonament de 5 lei/luna.

nu stiu cum o fi invers, sa duci un numar de Romtelecom de exemplu intr-o retea de genul asta fara sa alegi varianta postpay.
cred ca nu mai faci decat cererea de portare si atat. asta trebuie intrebat la ei.
cat despre numerele de fix non-geografice (0372 vodafone, 0374 orange, 0737 romtelecom, etc) astea nu stiu daca pot fi portate spre un serviciu cu prefix geografic.
doar in cadrul unui tip de serviciu similar presupun.

Dar idea e ca , la portare trebuie sa dai niste date de identificare care sa faca dovada faptului ca numarul respectiv iti apartine ( cum e in cazul numerelor clasice : seria SIM sau o factura).
La aceste numere ce date de identificare sa dai? Numele de utilizator si parola de logare pe site sau ce?
Nici nu am vazut in formularele de portare asa ceva :huh:

Edited by vasilemadalincristian, 23 May 2011 - 09:26.


#764
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View Postvasilemadalincristian, on 23rd May 2011, 10:25, said:

Dar idea e ca , la portare trebuie sa dai niste date de identificare care sa faca dovada faptului ca numarul respectiv iti apartine ( cum e in cazul numerelor clasice : seria SIM sau o factura).
La aceste numere ce date de identificare sa dai? Numele de utilizator si parola de logare pe site sau ce?
Nici nu am vazut in formularele de portare asa ceva :huh:
si eu ma chinui sa portez un nr de smartcall (acum nextgen) in RDS. cei de la nextgen mi-au zis ca trebuie trecut pe cererea de portare la id client nr de telefon sau cnp-ul.

Edited by Bukovina, 23 May 2011 - 12:23.


#765
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006

View PostBukovina, on 23rd May 2011, 13:22, said:

si eu ma chinui sa portez un nr de smartcall (acum nextgen) in RDS. cei de la nextgen mi-au zis ca trebuie trecut pe cererea de portare la id client nr de telefon sau cnp-ul.

Si cei de la RDS ce ti-au spus?

#766
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View Postvasilemadalincristian, on 23rd May 2011, 13:59, said:

Si cei de la RDS ce ti-au spus?
De la RDS vroiau ID client. In sfarsit ieri m-a sunat sa vin pe la sediu sa-mi completeze cererile de portare, la ID client a scris NU ARE :)
Sunt primul client din Radauti care porteaza un numar de mobil si un numar voip ca cel de Smartcall. Va tin la curent daca mi-a reusit portarea numarului de Smartcall.

Edited by Bukovina, 03 June 2011 - 15:02.


#767
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Ieri mi-a inceput procesul de portare a numarului de mobil Orange in reteaua RDS pe un abonament existent si nici in acest moment portarea nu s-a finalizat la aproape 24 de ore.  Initierea apelurilor din RDS se face cu numarul de Orange, dar cand vreau sa sun numarul de Orange imi suna pe mobilul in care se afla cartela Orange. Daca nu se finalizeaza astazi procesul de portare unde ar trebui sa sun sa grabeasca portarea, la Serviciul Clienti sau la ANCOM direct?

#768
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
ANCOM cel mai bine. Sunt multe cazuri in care s-a apelat la ei, printre care si eu, si au fost foarte prompti.

#769
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View Postvasilemadalincristian, on 23rd May 2011, 00:06, said:

Pentru a nu mai deschide alt topic , voi pune intrebarea mea aici.

Se pot porta numerele VoIP (de pe zappglobalfree.ro , callromania.ro etc )?

Teoretic ar trebuii sa se poata ( avand in vedere ca numarele alocate pe astfel de siteuri apar pe portabilitate.ro ca numere apartinand companiilor care detin siteurile respective)

Si daca e posibil, cum se procedeaza (nefiind elemente de identificare ce pot fi completate in formularul de portare) ?
Astazi mi s-a inlocuit numarul de RDS cu numarul de smartcall, pot initia apeluri de pe el, insa nu pot primi apeluri... inca.

#770
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009

View PostBukovina, on 22nd June 2011, 11:41, said:

Astazi mi s-a inlocuit numarul de RDS cu numarul de smartcall, pot initia apeluri de pe el, insa nu pot primi apeluri... inca.
portare finalizata.

#771
mX

mX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 27.11.2003

View PostBukovina, on 23rd June 2011, 09:41, said:

portare finalizata.


Care e procedura? Ma intereseaza sa imi mut numarul eurovoice la alt operator tot voip.

#772
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
o simpla cerere de portare, asta e procedura :)

#773
ZaGG

ZaGG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 26.01.2009
Am o cartela care a intrat in perioada de gratie. Pot sa portez nr. acum, sau trebuie sa incarc inainte de a depune cererea de portare ?

#774
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,601
  • Înscris: 20.10.2006
Poti porta acum. Zilele viitoare portez si eu din Orange un numar, cred ca in Vodafone.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate