Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3047 răspunsuri în acest subiect

#163
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 485
  • Înscris: 29.05.2006

Vizualizare mesajpunkt, pe Mar 23 2007, 12:44, a scris:

- armarea scarii trebuie sa fie in proiectu' de rezistenta (obligatoriu)
- la rubrica de arhitectura, ea poate fi detaliata pe sectiunile sc 1/50. sau poate fi detaliata separat pe o alta plansa. in proiectul de arhitectura este obligatoriu ca una din sectiuni sa treaca prin scara. (obligatoriu)

Acum 10 ani nu se lucra pe calculator si atunci, precizia desenului si chitzibuseala lui erau greoaie. Din acest motiv, anumite detalii se desenau separat pe alte planse la o scara a desenului mai mare.

Verifica daca ai cel putin scara in proiectu' de rezistenta.!

Am verificat si nu exista nici in proiectul de arhitectura nici in cel de rezistenta :o  :cursing: ...doar casa scarii... :confuzzled:
...mi-o fi pus lift? :rolleyes: desii in partea scrisa spune ca "accesul la etaje se face pe o scara in doua rampe cu podest intermediar"...si aceasta apare si in plansele desenate in 3D...nici nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac...simt un gol in stomac si o furie enorma :cursing:

Fișiere atașate



#164
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.450
  • Înscris: 30.11.2004

Vizualizare mesajalegros, pe Mar 23 2007, 13:40, a scris:

Am verificat si nu exista nici in proiectul de arhitectura nici in cel de rezistenta :o  :cursing: ...doar casa scarii... :confuzzled:
...mi-o fi pus lift? :rolleyes: desii in partea scrisa spune ca "accesul la etaje se face pe o scara in doua rampe cu podest intermediar"...si aceasta apare si in plansele desenate in 3D...nici nu mai stiu ce sa cred si ce sa fac...simt un gol in stomac si o furie enorma :cursing:
Eu zic sa stai linistit, ti le va da pe toate pan ala urma. Daca refuza poti merge la ordinul arhitectilor si intr-un fel sau altul se va rezolva situatia. Nu poti sa construiesti o casa dupa o imagine 3d (de calitate mediocra dupa parerea mea :rolleyes: ).
Structuristul meu e cam lenes si nu da scara decat dupa ce vine beneficiarul sau constructorul si o cere...  :)

Editat de renderman, 23 martie 2007 - 14:04.


#165
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 485
  • Înscris: 29.05.2006

Vizualizare mesajrenderman, pe Mar 23 2007, 14:02, a scris:

Eu zic sa stai linistit, ti le va da pe toate pan ala urma. Daca refuza poti merge la ordinul arhitectilor si intr-un fel sau altul se va rezolva situatia. Nu poti sa construiesti o casa dupa o imagine 3d (de calitate mediocra dupa parerea mea :rolleyes: ).
Structuristul meu e cam lenes si nu da scara decat dupa ce vine beneficiarul sau constructorul si o cere...  :)

Multumesc @renderman, m-ai mai linistit, se pare ca si al meu este la fel de lenes...oare sa fie o caracteristica pentru toti structuristii?  :rolleyes:
L-am sunat din nou pe arhitect si i-am solicitat reperele lipsa din proiect si acesta putin jenat mi-a spus acelasi lucru ca si tine despre structurist...dar in felul asta s-a inclus si pe el la categoria "puturosi" pentru ca e in aceasi situatie cu tabloul de tamplarie, gard, interioare, etc...Cel putin m-a asigurat ca o sa le am la timp...acum stau si ma gandesc: la fel o sa trag de ei si cand vor trebuii sa vina la fazele determinante?....mai bine nu ma mai gandesc :mellow:

#166
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

Vizualizare mesajalegros, pe Mar 23 2007, 13:40, a scris:

Am verificat si nu exista nici in proiectul de arhitectura nici in cel de  si o furie enorma :cursing:
:) Ciurucari sunt pe toate drumurile. Tu te'ai impiedicat de unu' din ei

Nu inteleg cum se mai poate asa ceva cind scrie clar ca una din sectiuni, la rubrica de arhitectura trebuie sa treaca prins scara si mai ales la rezistenta aceasta scara trebuie "proiectata"...ata ete. Cred ca'i bine sa'i faci o vizita sau chiar sa apelezi la un arhitect verificator de proiecte si sa'ti faca un referat de verificare unde se specifica lipsurile din proiect.
Alt sfat nu am.

Vizualizare mesajmcasa, pe Mar 23 2007, 12:37, a scris:

In legatura cu pretul de proiectare daca gresesc sa ma corecteze cineva.
Pentru o locuinta sub 200mp, deci cl II (cerinte de proiectare medii) valoarea medie de investitie 350E/mp.
Deci ne incadram la o valoare de investitie cuprinsa intre 40-120 mii Euro  adica 7100 pt 345mp dar noi avem  sub 200 => 20.6x200=4120 Euro onorariu de proiectare.
Din asta daca suntem cinstiti, conform "refolosirii proiectelor" scadem 35% ajungem undeva la 2678 Euro onorariu de proiectare.
Cu asta cred ca am suparat multa lume dar eu incerc sa inteleg cat mai multe.
pai, hai sa fim cinstiti :)

De unde pina unde conceptu' de "refolosire proiect"?!...io n'am reciclat nici unu' pina acum si lucrez de 7 ani in breasla. Cit eram mai tinerel  :P , lucram prin diferite birouri de proiectare. N'am vazut nici o singura data un proiect refolosit.
De unde pina unde, procentu' de 35 %? pina la urma e o valoare intelctuala si o vind cu cit cred io ca'i bine!.

Eu bag mina in foc ca NU ai sa folosesti un proiect reciclat fara sa modifici ceva in el  :D . Nu te poti abtine  ;)

AAA, repet ce am spus ceva mai sus

Casele sub 200 mp sunt la clasa 2, iar cele peste 200 mp intra in clasa 3....pina la urma, analiza ta e valabila doar pt. o casa sub 200 mp, cu un proiect reciclat.

Crede'ma pe cuvint ca poti sa faci un proiect bun,nou nout, cu toate mentiunile necesare in el, corect redactat, la o casa peste 200 mp cu doar 2500 E

Editat de punkt, 23 martie 2007 - 15:43.


#167
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.450
  • Înscris: 30.11.2004

Vizualizare mesajalegros, pe Mar 23 2007, 14:27, a scris:

Multumesc @renderman, m-ai mai linistit, se pare ca si al meu este la fel de lenes...oare sa fie o caracteristica pentru toti structuristii?  :rolleyes:
L-am sunat din nou pe arhitect si i-am solicitat reperele lipsa din proiect si acesta putin jenat mi-a spus acelasi lucru ca si tine despre structurist...dar in felul asta s-a inclus si pe el la categoria "puturosi" pentru ca e in aceasi situatie cu tabloul de tamplarie, gard, interioare, etc...Cel putin m-a asigurat ca o sa le am la timp...acum stau si ma gandesc: la fel o sa trag de ei si cand vor trebuii sa vina la fazele determinante?....mai bine nu ma mai gandesc :mellow:
Drept sa spun nici eu nu prea am la suflet tablourile de tamplarie si finisaje, gardul, listele de cantitati... (bine, gardul il dau tot timpul inca de la faza PAC) ... este asta o trasatura generala? punkt ce zici? :P

p.s. la ce credeti ca lucra de zor structuristul meu azi dimineata? evident la o scara pe care trebuia sa o faca de cateva luni  :lol:

Editat de renderman, 23 martie 2007 - 15:45.


#168
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005

Vizualizare mesajrenderman, pe Mar 23 2007, 15:43, a scris:

punkt ce zici? :P
:curse:  :ewwpu:  :puke: sunt ingrozitoare!
De la o vreme am scapat, ca a venit vremea sa'mi pun colegii la treaba in sensu' asta (d'aia am timp sa stau pe forum  :P ), da'mi aduc aminte acum vre'o 4 ani cind am facut niste ANL'uri la Vilcea, 4 case diferite, ca am calculat la ele vre'o 2 saptamini (ca trebuiau facute brici), am folosit un top de hirtie numa' cu adunari. Atunci eram arhitect salahor (adica desenator la negru) si inghiteam orice'mi spunea un isteric de sef. :curse:

Editat de punkt, 23 martie 2007 - 15:50.


#169
tokyoboy

tokyoboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 172
  • Înscris: 07.03.2007
Devize:

CityDev ....................Produs de CityCom
Delta ........................Produs de COCC SA
Dev32...................... Produs de MC Plus  
Deviz .......................Produs de Sis SA
Deviz v.1.0 ...............Produs de M&M Computers
Devize .....................Produs de CIB Pro
Doclib ......................Produs de Infserv
Edi ...........................Produs de  Naum Consalt Software
MatrixDeviz................ Produs de Matrix Rom,  
WinDev .....................Produs de Softeh Plus,  
WinDoc ......................Produs de  Proinfo Computer
X-Dev ..........................Produs de Spectrum Proiect  

Scuze daca nu l-am pus corect! Tot ce am adunat de-a lungu; timpului, vreau sa le postez si pt voi.

#170
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.929
  • Înscris: 09.12.2004
bai ce circotasi.....nu v-ati incurca cu proiectul scarii atita timp cit voi nici nu ati sapat groapa pt fundatie???  :lol:
primiti felia asta de proiect cind terminati parterul si placa peste parter, ca abia acu sa faceti scara sa puteti urca la etaj =))

beneficiarii ii dau intr-una cu consumul de materiale / altii dau ca exemplu normele de deviz; cind faceam devize la scoala totul de rotunjea in plus sau minus, granita fiind la XXXX,50 lei: ce e sub costa XXXX iar peste XXXX+1. Probabil ca de aici picatura cu picatura se aduna de o ciorba ;)

Iar consumurile alea din devize,eventual si mai mici, o sa le aveti cind o sa lucrati cu robotei, fiecare casa in lucru o sa aiba topometrist care sa iti dea linia dreapta la orice element samd.

Editat de Evergreen, 23 martie 2007 - 20:12.


#171
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.450
  • Înscris: 30.11.2004

Vizualizare mesajtokyoboy, pe Mar 23 2007, 18:08, a scris:

Devize:

CityDev ....................Produs de CityCom
Delta ........................Produs de COCC SA
Dev32...................... Produs de MC Plus  
Deviz .......................Produs de Sis SA
Deviz v.1.0 ...............Produs de M&M Computers
Devize .....................Produs de CIB Pro
Doclib ......................Produs de Infserv
Edi ...........................Produs de  Naum Consalt Software
MatrixDeviz................ Produs de Matrix Rom,  
WinDev .....................Produs de Softeh Plus,  
WinDoc ......................Produs de  Proinfo Computer
X-Dev ..........................Produs de Spectrum Proiect  

Scuze daca nu l-am pus corect! Tot ce am adunat de-a lungu; timpului, vreau sa le postez si pt voi.
Mie cel mai cu fata umana mi se pare Windoc, dar e facut de intelsoft nu de proinfo computers.

#172
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.450
  • Înscris: 30.11.2004

Vizualizare mesajEvergreen, pe Mar 23 2007, 20:12, a scris:

bai ce circotasi.....nu v-ati incurca cu proiectul scarii atita timp cit voi nici nu ati sapat groapa pt fundatie???  :lol:
primiti felia asta de proiect cind terminati parterul si placa peste parter, ca abia acu sa faceti scara sa puteti urca la etaj =))

beneficiarii ii dau intr-una cu consumul de materiale / altii dau ca exemplu normele de deviz; cind faceam devize la scoala totul de rotunjea in plus sau minus, granita fiind la XXXX,50 lei: ce e sub costa XXXX iar peste XXXX+1. Probabil ca de aici picatura cu picatura se aduna de o ciorba ;)

Iar consumurile alea din devize,eventual si mai mici, o sa le aveti cind o sa lucrati cu robotei, fiecare casa in lucru o sa aiba topometrist care sa iti dea linia dreapta la orice element samd.
Eu cred ca lenea e ceva caracteristic la ingineri...  :lol:
Serios vorbind acum daca ai participat la o licitatie cu un anumit pret calculat pe baza unor liste de cantitati facute dupa normele de deviz si ai castigat-o, semnezi contractul pe acea valoare, ce te faci dupa aia? Platesti din buzunar materialele si manopera in plus? Ca doar nu ne cheama pe toti dorin cocos si facem afaceri cu statul...

#173
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.929
  • Înscris: 09.12.2004
la licitatiile la care am participat si cistigat :P , exista si asa numita consultanta care se ocupa de certificarea lucrarilor efectuate; nu aveam noi vina ca solutia adoptata sau listele de cantitati erau gresite de cei care au facut SF/PT etc.

Oricum ,avind lucrari care au ca termen ani e clar ca preturile folosite la ofertare sint fumate de mult timp, dar te rogi sa mai cistigi lucrari pe parcurs, incasezi avansuri si termini pe alea din urma... asta in cazul in care beneficiarul nu e de acord cu suplimentarile argumentate si certificate de consultanta.

Aaa, mai sint si alte categorii de lucrari de unde poti sa mai "tragi de bani" sau au la cotatie Lump sum, deci pui cit vrei/consideri ca face.

Dupa ce ai lucrarea in buzunar altfel discuti cu furnizorii de materiale si ai alte preturi fata de cele din oferta. De obicei cind se semneaza contractul, pretul este mai mic fata de cel din oferta cu care ai mers la licitatie.

Partea proasta la licitatiile astea e criteriul de selectie: pretul cel mai mic, de unde apar toate problemele ulterioare (am observat ca unii colegi au aceeasi tendinta, dar fiecare face cum considera cu propriul ban)

#174
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 485
  • Înscris: 29.05.2006

Vizualizare mesajEvergreen, pe Mar 23 2007, 20:12, a scris:

bai ce circotasi.....nu v-ati incurca cu proiectul scarii atita timp cit voi nici nu ati sapat groapa pt fundatie???  :lol:
primiti felia asta de proiect cind terminati parterul si placa peste parter, ca abia acu sa faceti scara sa puteti urca la etaj =))

Deacord cu tine...daca imi spunea asta inainte sa semnez contractul!
Insa atat timp cat am stabilit prin contract un termen de predare a lucrarii DDE pe care ei nu l-au respectat iar eu m-am achitat in totalitate de obligatii (financiare adica), am pretentia macar acum dupa mai mult de o luna de la expirarea termenului contractual sa-mi dea si proiectul scarii (pentru care am platit deja)  inainte de a ma apuca efectiv de lucrare nu sa plutesc in incertitudine pana la momentul turnarii placii peste parter (asa cum a intarzaiat cu proiectul DDE, la fel poate sa intarzaie si cu proiectul de scara si sa ma tina pe bara vreo 2 saptamani ...si eu ce fac cu muncitorii?) din cauza ca domnu structurist sau arhitect mai au si alte lucrari mult mai importante de la care inca nu au luat bani sau le este lene sa-si onoreze contractele dupa ce au luat banii!...tie ti se pare corect?...mie nu asa ca nu ma consider carcotas

#175
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.929
  • Înscris: 09.12.2004
era doar o gluma nevinovata sa mai destind atmosfera....

#176
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 485
  • Înscris: 29.05.2006

Vizualizare mesajEvergreen, pe Mar 23 2007, 22:42, a scris:

era doar o gluma nevinovata sa mai destind atmosfera....
:coolspeak: m-am prins dupa ton si ai mai postat intr-un topic ceva cu "carcotasi"...si apoi eu nu am cum sa ma supar pe tine oricum mi-ai spune :coolspeak:  :peacefingers: ...dar sunt usor iritat de neseriozitatea arhitectului meu in care am avut incredere pana acum (ba chiar m-am oferit sa-l ajut in deschiderea unor actiuni juridice pentru copierea unor proiecte de ahitectura) si devin cam irascibil la acest subiect pentru ca ma simt putin pacalit si marginalizat :rolleyes:

#177
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.929
  • Înscris: 09.12.2004
o fi acelasi arhitect care a gonit la noi un client "baban" pe motivul ca "da-l incolo ...orice ar fi tot la mine se intoarce"
si a avut mare dreptate: s-a intors...cu spatele la el

ce sa zic: omul o fi din categoria aluia cu: "holograma? ce holograma dom'le..."

#178
tokyoboy

tokyoboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 172
  • Înscris: 07.03.2007
@renderman: asa l-am gasit pe net acum vreo 3 ani.

#179
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005
hai sa vedem si ce mai fac altii, si sa ne mai destindem si cu ale lor  ;)

http://www.urbanplan....php/t8839.html

este vb. de conscursul de arhitectura in vederea gasirii unei solutii pt. stadionu' national din beijing pt. jocurile olimpice

lasati situl sa se incarce, iar solutia cistigatoare este spre finalu' paginii.

#180
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 760
  • Înscris: 23.01.2007
punkt (Crede'ma pe cuvint ca poti sa faci un proiect bun,nou nout, cu toate mentiunile necesare in el, corect redactat, la o casa peste 200 mp cu doar 2500 E )

Multumesc o sa "tin minte".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate