Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

Sa construim o casa - Proiectare, Legislatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3047 replies to this topic

#199
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,201
  • Înscris: 09.01.2007

 punnisher, on Mar 29 2007, 18:08, said:

Sunt pe cale sa cumpar un teren format din 2 loturi: lot principal pentru constructie + drum acces cu latimea de 3m.
Peste 3 zile trebuie sa fac vanzarea-cumparare si am fost contactat de catre vecinul din spatele, ca nu poate sa-si obtina cadastru ca nu are drum de acces catre teren.
Va rog, daca cineva se pricepe la dintr-astea sa ma lamureasca si pe mine: nu-mi convine sa-i dau nici un drum de acces pentru ca terenul ramas se ingusteaza drastic si-mi da peste cap planurile de constructie. Am vreo obligatie fata de el ? Pot fi fortat sa-i las acces ? Imi dau seama ca e neplacut pentru el insa trebuia sa se gandeasca la drum de acces cand a cumparat.
Ce poate sa faca in cazul in care eu ii refuz cererea ?
Multumesc.

Legea spune ca un proprietar al unui teren fara drum de acces poate cere in instanta (deci proces) drept de servitute (adica de acces) de la oricare din vecini; si in principiu va castiga procesul. Dar asta inseamna avocat + timp + bani pentru cel in cauza. Drept de servitute inseamna ca terenul/ bucata de teren in chestiune ramane a ta, dar are destinatia de drum. Ca o paranteza, terenurile intravilane pot avea ca destinatie: curti - constructii, drum de acces, arabil.
Conteaza urmatoarele:
- terenul pe care il cumperi este deja intabulat ? adica inregistrat la cadastru ?
- numai daca terenul este intabulat, poti vorbi de destinatia lui - cum ai zis tu ca iei un lot de constructie + una bucata drum
- daca terenul nu e intabulat, conteaza ce scrie la rolul fiscal - ce destinatie are terenul

Daca vrei sa nu-ti dai mai tarziu cu pumnii in cap, vorbeste cu un notar sau cineva de la cadastru. Te vor invata cum sa inchei tranzactia in favoarea ta. Apropo, e destul de riscant sa cumperi terenul daca nu e intabulat, trebuie sa fii sigur ca se poate intabula. Eu zic sa iei terenul; diferentierea intre lot de constructie si drum acces e doar in mintea ta; faci repede proiect de casa si asezi casa pe teren cum iti convine tie, inainte ca vecinul ala sa ceara drept de servitute in instanta, scoti autorizatie de constructie cum vrei tu si esti OK. Totusi, poti fi obligat prin lege oricand sa-i dai acces pe la tine - dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i dai acces cu masina sau camionul, ci sa foloseasca poteca de la tine din curte - eventual gandesti din start o zona de trecere (intrebi un avocat cat de lata sa fie poteca asta) care sa te incomodeze cat mai putin.

#200
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Dirigintele de santier a mentionat ca voi avea nevoie de certificate de calitate pentru materiale, ca sa pot face receptia casei. Aveti idee pentru ce materiale sunt obligatorii? Chiar pentru toate? Presupun ca nu o sa imi ceara si pentru cuie :huh:

#201
alegros

alegros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 29.05.2006

 reli, on Mar 30 2007, 09:39, said:

Dirigintele de santier a mentionat ca voi avea nevoie de certificate de calitate pentru materiale, ca sa pot face receptia casei. Aveti idee pentru ce materiale sunt obligatorii? Chiar pentru toate? Presupun ca nu o sa imi ceara si pentru cuie :huh:

Cred ca doar pentru beton, fier si caramida...

#202
eldeeaeldeea

eldeeaeldeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2007
cum e mai bine si mai ieftin? am doua solutii si nu stiu care s-o aleg; am un proiectant care s-a oferit ca-mi face proiectul cu 3000 euro si atat, si un alt proiectant care imi face proiectul si toate avizele ( mai putin costul efectiv al fiecarui aviz, care am inteles eu ca e in jur de 100 - 150 ron fiecare) cu 3800 euro; as dori sa stiu:merita sa-l iau pe cel mai ieftin si sa alerg eu dupa avize ( din pacate cei de la primarie mi-au pus toate avizele posibile); trebuie sa dai spaga la fiecare? sunt mari spagile?

#203
taz21

taz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 24.10.2005
Nu trebuie sa dai nici o spaga. Daca nu ai timp dar ai bani poti sa dai 800 de euro ca sa ti le faca.
Daca nu, pune pe cineva sa umble dupa ele, ca nu e mare scofala. In general depui o chestie si o iei inapoi dupa n zile.
De 800 de euro bagi multa benzina/motorina...

#204
wub

wub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.10.2005
Scumpi amandoi. Eu am platiti 1200 de euro + 800 de lei proiect (200mp) + rezistenta + instalatii + toate aprobarile. Eu zic sa mai cauti.

#205
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,201
  • Înscris: 09.01.2007
Depinde de marimea si complexitatea casei si de localitatea unde esti.
In Bucuresti un pret mediu este 10 EUR/ mp suprafata construita - proiectare cu detalii de executie + instalatii etc. (adica totul).
Daca esti la o primarie in tara, localitate linistita, nu merita sa platesti pentru avize, le vei obtine mai usor.

#206
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,932
  • Înscris: 09.12.2004
...materialele folosite la instalatii, invelitoare, gipscarton, polistiren, adezivi, etc....poate chiar si cuiele

#207
eldeeaeldeea

eldeeaeldeea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 29.03.2007

 wub, on Mar 30 2007, 12:20, said:

Scumpi amandoi. Eu am platiti 1200 de euro + 800 de lei proiect (200mp) + rezistenta + instalatii + toate aprobarile. Eu zic sa mai cauti.
poti sa-mi recomanzi te rog arhitectul care ti-a facut tie, asta bineinteles daca esti din Buc ( poate am uitat sa precizez ca e vorba de sector 5 periferie )?

#208
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003
Da' serios acum, chiar toata lumea are certificate de calitate pentru toate astea???
Si daca nu le ai, chiar nu poti face receptia casei? Mi se pare un pic cam exagerat!

#209
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Reli, daca le iei de la depozite mari sau direct de la producatori / importatori (de unde mai faci rost si de ceva reduceri ) ;) ei au si asa ceva.

Bine, chiar la adezivi nu cred ca e cazul, dar la toate materialele importante da. Nu la lemn de cofraj, ca sa dau un exemplu :coolspeak:

Ca sa nu mai spun ca din cartea tehnica a casei fac parte :

Quote

<LI>Documentatia privind executia lucrarilor, inclusiv autorizatiile de executie a constructiei.

  • autorizatia de construire;
  • procesul verbal de predare/primire a cladirii;
  • procesele verbale de receptie pe categorii de lucrari;
  • certificatele de calitate pentru conformitatea calitatii lucrarilor si materialelor folosite;
  • condica de betoane unde se inregistreaza turnarile, furnizorul si rezultatele incercarilor la 28 zile a probelor etalon pentru verificarea rezistentei;
  • buletinele de analiza si incercari pentru materialele puse in pera;
  • expertizele tehnice;
  • caietele de atasament, masuratori.


:peacefingers:

#210
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,932
  • Înscris: 09.12.2004
e ceva complicat in a aduna niste copii A4 de la furnizori si sa le pui in dosar?
am la birou citeva, chiar de la niste amenajari de spatii ;)
LE: ba sa puna si adezivii ca eu am trimis echipele inapoi sa lipeasca placi dezlipite (asta in mai putin de un an)

Edited by Evergreen, 31 March 2007 - 11:23.


#211
meeshu

meeshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 15.03.2006
Parerea mea este ca nu merita sa alergi dupa avize, vei imbatrani mai repede decat iti dai seama. Mai ales in Bucuresti. Cu atat mai mult la sectorul 5, unde am inteles ca Vanghelie aproba personal fiecare autorizatie....(ma rog, asta n-are treaba cu avizele, insa daca ajungi la faza de autorizatie mai mult mort decat viu nu stiu in ce masura vei reusi sa rezisti pana la final).
Din experienta mea proprie iti pot spune ca eu am platit in jur de 3500 euro pentru proiectul integral cu toate avizele (inclusiv taxele pentru avize) si nu am miscat un pai, arhitectul s-a ocupat de tot (are un "aprod" care alearga pentru el la toti furnizorii de utilitati si obtine aceste avize). Serviciul respectiv l-am platit cu 150 ron pe aviz, si ca si tine am avut nevoie de toate avizele (inclusv de la Autoritatea Aeronautica Romana, pentru ca ma aflu pe culoar de zbor!).
Eu am o suprafata de 165 mp desfasurati...si nu stiu ce suprafata ai tu, insa mi se pare putin cam multisor 3800 euro (in care nu sunt incluse si taxele pentru avize, ori la mine cu 3500 euro am rezolvat tot).
Daca te intereseaza sa lucrezi cu cei cu care am colaborat eu, da-mi ceva mai multe date despre viitoarea constructie pe PM si voi vorbi cu arhitectul meu; daca pe baza datelor date de tine este de acord sa stabileasca o intalnire, iti voi cere apoi o adresa de contact.
Oricum, mult succes.

Edited by meeshu, 31 March 2007 - 11:34.


#212
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005

Quote

ba sa puna si adezivii ca eu am trimis echipele inapoi sa lipeasca placi dezlipite (asta in mai putin de un an)


A fost vina adezivului sau a manoperei ? :rolleyes:

#213
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,932
  • Înscris: 09.12.2004
sincer nu ma intereseaza cine e de vina ci rezultatul final:D
(s-a acelasi adeziv si aceeasi mina de lucru asa ca nu stiu ce sa zic dar inclin spre adeziv )

#214
mcasa

mcasa

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 760
  • Înscris: 23.01.2007
Salutare.
Daca ma poate ajuta cineva, am si eu o intrebare, cat la suta din suprafata unui gard se lasa "vizibila". Ma refer la gardul facut la strada.
Multumesc.

#215
reli

reli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,548
  • Înscris: 18.07.2003

 Evergreen, on Mar 31 2007, 12:21, said:

e ceva complicat in a aduna niste copii A4 de la furnizori si sa le pui in dosar?

Complicat nu e, insa constructorul nu a fost foarte fericit cand a aflat de asta, banuiala mea e ca are niste combinatii cu materialele si nu prea are cum sa faca rost de certificate B)

#216
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 Dana_H, on Mar 31 2007, 12:20, said:

Reli, daca le iei de la depozite mari sau direct de la producatori / importatori (de unde mai faci rost si de ceva reduceri ) ;) ei au si asa ceva.

Bine, chiar la adezivi nu cred ca e cazul, dar la toate materialele importante da. Nu la lemn de cofraj, ca sa dau un exemplu :coolspeak:

Ca sa nu mai spun ca din cartea tehnica a casei fac parte :
:peacefingers:
Pentru cladirile de pana la 2 niveluri (P sau P+1) cartea tehnica se rezuma la autorizatia de construire,procesele verbale de receptie la terminarea lucrarilor si procesul verbal de receptie finala la expirarea perioadei de garantie. (Hotararea 273/1994:Norme de intocmire a cartii tehnice a constructiei, cap 2 alin 11)

Edited by renderman, 02 April 2007 - 14:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate