Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

Miopia - variante de remediere

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#73
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
foarte multi "experti".

@Valentin, poti da si un raspuns mai elaborat? ceva pe care te bazezi?

vederea poate fi corectata natural, doar ca sunt multi ignoranti pe lumea asta. am gasit un link interesant, te duce din intrebare in intrebare, deci apasati NEXT QUESTION: http://www.seeing.or...o/faq/faq01.htm

Quote

Do optometrists teach the Bates Method?
Generally, no, for a number of reasons:

1 Most optometrists learn in college that nothing can be done to improve vision

2 Optometrists are trained to measure vision in a fixed way and to prescribe glasses.
Bates teachers are more interested in people than in eyes, and work in an educational way.

3 For the few optometrists who are aware of the value of the method it is still impossible for them to use it properly. The financial structure of an optometry practice means that an optometrist needs to see 3 or 4 patients an hour and preferably to sell all of them some glasses. Many will work directly or indirectly for optical companies, or have set up their business with big loans: they simply cannot afford to do it.
asta ar putea fi un raspuns de ce este lumea ignoranta.

#74
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Eu am citit cartea lui Leo Angart "Sa ne imbunatatim vederea in mod natural, usor, eficient si cu rezultate rapide" in care o mare parte din ceea ce a studiat si dedus William Horatio Bates este prezentat si explicat. Logica si experimentele din spatele acelor afirmatii m-au cam frapat si nu prea am crezut pana ce nu am pus mana sa vad "cu ochii mei" daca se poate. Ce sa zic, pot sa stau cate 8-10 ore pe zi pe calculator acum si nu ma mai dor ochii si fac exercitiile doar 2-3 ori maxim pe zi timp de 5 min. Pentru remedierea miopiei el spune ca trebuie sa faci cat mai putin si cat mai des, ceva in genu 5 min la fiecare jumatate de ora, pentru remediere. Cel mai tare exemplu care l-am citit in cartea lui este o femeie care avea -7 dioptrii si dupa 3 zile de exercitii "cu sfoara", 5 min la jumatate de ora, a revenit la -3. Cam greu de crezut pentru unii...

Leo Angart are tot felul de seminarii in care oamenii cu probleme de vedere se duc si prin exercitii proprii isi imbunatatesc vederea imediat, aceasta sustine in cartea sa si doar durerea fenomenala in fundul ochilor care m-a apucat dupa 2-3 zile de exercitii, care mai apoi a disparut complet, m-a facut sa cred cu adevarat. Cel putin nu ma mai dor ochii si nici fenomenalele crize "cu licurici" o data la 2-3 luni, cum le numesc eu, nu le mai fac. Deocamdata is multumit cu atat, cand am sa vreau am sa incerc sa merg mai departe. Mai era un exercitiu de vizualizare in cartea sa despre care spunea ca este foarte important pentru redirectionarea energiilor in jurul ochilor si esential pentru a-ti recapata vederea complet pe care inca nu am reusit sa-l fac pentru ca necesita multe incercari si antrenament.

Link la cartea lui William Horatio Bates. Cautati acolo la capitolele cu acomodarea si experimentele facute pe ochii iepurilor in special, pentru cei cu miopie, dar nu numai, sunt foarte interesante, spuneti ce parere aveti despre ele, daca sunt logice.

Edited by Kdefthog, 24 November 2008 - 22:22.


#75
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View PostKdefthog, on Nov 24 2008, 22:20, said:

Eu am citit cartea lui Leo Angart "Sa ne imbunatatim vederea in mod natural, usor, eficient si cu rezultate rapide"
eu am comandat-o chiar acum ,  online , de la buybooks .
nu se gaseste usor in librarii sau la tarabe .
am mare incredere ca imi va fi utila .

#76
AndreiOM

AndreiOM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.09.2007

View Postralcr, on Nov 24 2008, 21:38, said:

foarte multi "experti".

@Valentin, poti da si un raspuns mai elaborat? ceva pe care te bazezi?

vederea poate fi corectata natural, doar ca sunt multi ignoranti pe lumea asta. am gasit un link interesant, te duce din intrebare in intrebare, deci apasati NEXT QUESTION: http://www.seeing.or...o/faq/faq01.htm


asta ar putea fi un raspuns de ce este lumea ignoranta.
În sfârșit cineva care să aibă aceeași lungime de undă cu mine. Până acum simțeam că mă luptam cu morile de vânt.
Mulțumesc ralcr.

#77
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postarcond, on Nov 24 2008, 22:53, said:

eu am comandat-o chiar acum ,  online , de la buybooks .
nu se gaseste usor in librarii sau la tarabe .
am mare incredere ca imi va fi utila .

Este la editura For You in Romania. Am comandat-o prin posta 20 lei + 2 lei taxe postale, a ajuns cam intr-o saptamana.

#78
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

View PostAndreiOM, on Nov 24 2008, 22:55, said:

În sfârșit cineva care să aibă aceeași lungime de undă cu mine. Până acum simțeam că mă luptam cu morile de vânt.
Mulțumesc ralcr.
Si eu ma bucur ca nu sunt singur pe aici cum eram acum cateva luni, acum suntem mai multi. Daca la fiecare interventie macar pe unul il capteaza atentia, e in regula. Eu nu l-am citit pe Angart dar am alte doua, daca nu va deranjeaza ca sunt in engleza, le recomand:
Relearning to see
Better Eyesight in asta sunt articolele originale ale lui Bates

Edited by ralcr, 25 November 2008 - 08:21.


#79
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View PostKdefthog, on Nov 24 2008, 23:02, said:

Este la editura For You in Romania. Am comandat-o prin posta 20 lei + 2 lei taxe postale, a ajuns cam intr-o saptamana.
ce sa zic .
la For You mi-a aratat pe site 27 .
dincoace e 15  + 7 = ghici !
:D

Edited by arcond, 25 November 2008 - 09:31.


#80
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
copii, mai usor cu reclama la edituri.

#81
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postarcond, on Nov 25 2008, 09:25, said:

ce sa zic .
la For You mi-a aratat pe site 27 .
dincoace e 15  + 7 = ghici !
:D

S-a scumpit dupa ce am cumparat-o eu  :lol:

#82
uka_som

uka_som

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.12.2008
sal. am 18 ani si sunt si eu mioapa.... d cand eram mica, dar port ochelarii d 4 ani. am fost la consultatie si aveam -1,5 la ambii ochi si oftalmologul mi-a spus sa nu-i port decat la nevoie (la scoala la tabla, si la tv).si asa am facut.prima pereche mi s-a spart si cu ocazia asta m-am dus si la control(cam dupa 1 an) si de data asta aveam -3 si tot sa ii port doar la nevoie mi-a zis :o ... akum, simt ca nu mai vad la fel de bine, si probabil ca mi-au crescut iar dioptriile.o sa ma duc din nou la oftalmolog... Ce se poate face sa nu mai creasca dioptriile???

#83
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

View Postralcr, on Nov 24 2008, 11:38, said:

@Valentin, poti da si un raspuns mai elaborat? ceva pe care te bazezi?
Pe stiinta, studii medicale, tratate de medicina si doctori oftalmologi experti in domeniu. Spre deosebire de unii de pe acest tread care se bazeaza pe voodoo, mama omida, linkuri de pe site-uri suspecte, povesti primite pe email, site-uri de click here to get rid of your miopia, etc.

View Postralcr, on Nov 24 2008, 11:38, said:

vederea poate fi corectata natural, doar ca sunt multi ignoranti pe lumea asta.
Posibil, dar mai degraba as zice ca sunt multi prosti pe lumea asta.

#84
micul_licurici

micul_licurici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 05.09.2008

View Postuka_som, on Dec 10 2008, 17:50, said:

sal. am 18 ani si sunt si eu mioapa.... d cand eram mica, dar port ochelarii d 4 ani. am fost la consultatie si aveam -1,5 la ambii ochi si oftalmologul mi-a spus sa nu-i port decat la nevoie (la scoala la tabla, si la tv).si asa am facut.prima pereche mi s-a spart si cu ocazia asta m-am dus si la control(cam dupa 1 an) si de data asta aveam -3 si tot sa ii port doar la nevoie mi-a zis :o ... akum, simt ca nu mai vad la fel de bine, si probabil ca mi-au crescut iar dioptriile.o sa ma duc din nou la oftalmolog... Ce se poate face sa nu mai creasca dioptriile???
laser frate!

#85
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

View PostValentine, on Dec 10 2008, 19:49, said:

Pe stiinta, studii medicale, tratate de medicina si doctori oftalmologi experti in domeniu. Spre deosebire de unii de pe acest tread care se bazeaza pe voodoo, mama omida, linkuri de pe site-uri suspecte, povesti primite pe email, site-uri de click here to get rid of your miopia, etc.

Posibil, dar mai degraba as zice ca sunt multi prosti pe lumea asta.
:lol: vad ca te-ai simtit tu, desi nu-ti spuneam tie direct, era ceva ce spuneau altii despre societatea de azi (exemplu cu uka_som e concludent, desi a citit pe aici, tot intreaba aiureli). si Bates era oftalmolog expert in domeniu, si spunea altceva decat stiinta ta care pluteste in aer. daca ai ceva studii concrete care le pot citi, te rog... apoi eu incerc sa gasesc ce spunea Bates despre ce imi dai tu.

poate-mi arati vreun studiu stiintific chiar despre problema uka_som-ei?

#86
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Posthell_bitch, on Mar 9 2008, 21:28, said:

relativ...se poate intampla sa-ti si creasca dioptria chiar daca porti ochelari...si mie mi-a spus doctorul acelasi lucru si anume ca dioptriile se stabilizeaza pentru o perioada mai lunga de timp abia dupa 25 de ani...caz in care poti incerca si o operatie pentru diminuarea dioptriilor
Dupa 25 de ani se stabilizeaza din cauza presbitismului, care apare odata cu virsta. :huh:

#87
pisicutaro

pisicutaro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.12.2008
chestia asta cu ameliorarea e o tampenie pentru ca o sa ajungi sa porti ochelari si cu + si cu - ( din aia taiati la jumatate )

#88
cldn

cldn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.12.2008
@ralcr
Ai citit cartile din linkurile repective ?
Eu insumi am citit Bates si as fi bucuros daca as avea cu cine sa schimb o opinie pe subiectul asta.

#89
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View Postuka_som, on Dec 10 2008, 17:50, said:

sal. am 18 ani si sunt si eu mioapa.... d cand eram mica, dar port ochelarii d 4 ani. am fost la consultatie si aveam -1,5 la ambii ochi si oftalmologul mi-a spus sa nu-i port decat la nevoie (la scoala la tabla, si la tv).si asa am facut.prima pereche mi s-a spart si cu ocazia asta m-am dus si la control(cam dupa 1 an) si de data asta aveam -3 si tot sa ii port doar la nevoie mi-a zis :o ... akum, simt ca nu mai vad la fel de bine, si probabil ca mi-au crescut iar dioptriile.o sa ma duc din nou la oftalmolog... Ce se poate face sa nu mai creasca dioptriile???
ai cumparat cartea mentionata pe acest topic ?

#90
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

View Postcldn, on Dec 13 2008, 13:00, said:

@ralcr
Ai citit cartile din linkurile repective ?
Eu insumi am citit Bates si as fi bucuros daca as avea cu cine sa schimb o opinie pe subiectul asta.
cat sa-mi formez o opinie si sa-mi dau seama ca nu e voodoo, e ceva perfect natural. inca mai citesc. daca suntem mai multi poate putem da niste sfaturi care sa ajute, mai mult decat mergi la doctor sa-ti dea ochelari ca n-ai ce face.

Edited by ralcr, 13 December 2008 - 17:41.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate