Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei
 Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp
 

Umiditate aer, Higrometru..

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Frati romani ... caut de cateva zile pe net asa ceva si nu gasesc . Vine iarna si nu stiu cum stau cu umiditatea din casa .
Doresc sa cumpar un asemenea aparat dar se pare ca , simplu care sa fie doar hidrometru-higrometru nu exista .... decat cu varianta termometru barometru si alte minunatii ...... pe care nu mi le doresc deoarece le am .
Cu alte cuvinte vreau un higrometru sau hidrometru simplu (de apartament) pentru ca ies mai ieftin !

Edited by a21alex, 22 November 2006 - 16:04.


#2
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
daca vrei sa marci 150 euro+tva iti pot da o firma de unde am luat si eu.

#3
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Mda ... Pai la banii astia imi luam o statie meteo ..... :)
Am spus ca vreau sa ies mai ieftin de aia as prefera doar hidrometru-higrometru fara alte aplicatii pe aparat .
Firma de care vorbesti nu are asa ceva si intr-o varianata mai low ?

#4
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 a21alex, on Nov 23 2006, 03:48, said:

Mda ... Pai la banii astia imi luam o statie meteo ..... :)
Am spus ca vreau sa ies mai ieftin de aia as prefera doar hidrometru-higrometru fara alte aplicatii pe aparat .
Firma de care vorbesti nu are asa ceva si intr-o varianata mai low ?
aia e varianta low   :D . e o chestie profesionista.

dar un barometru din ala de lemn care arata si umiditatea , ca in obor nu te intereseaza?

#5
algos

algos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 21.10.2004
Higrometrele fie electronice fie cele mecanice "cu arc" au niste erori de mai mare jalea - vorbesc de astea care se gasesc prin statiile meteo de uz casnic. Am comparat vreo 4 electronice si 2 mecanice, in acelasi loc, si arata de exemplu 29%, 36%, 38%, 40%, 50%, 51%.
Ma gandesc ca cea mai ieftina solutie, si pe destul cea mai precisa -desi oarecum incomoda- e sa ne intoarcem un pic la higrometrul  clasic - usor de construit cu doua termometre (cu alcool). Un termometru se foloseste asa cum e, pt a citi "temperatura uscata". Al doilea, plasat nu foarte departe, are bulbul invelit intr-un strat subtire de sugativa, tifon, etc umed ("fitilul" poate sta cu un capat  intr-un mic capacel cu apa de ex - ideea e sa fie mentinut umed) si masoara temperatura "umeda". Apa care se evapora raceste bulbul, asa ca temp umeda e mereu mai mica decat cea uscata (exceptie e cand umiditarea e 100%, atunci apa nu se poate evapora si temp sunt egale). Cunoscand cele 2 temperaturi se poate calcula umiditatea (practic se citeste dintr-un grafic sau tabel). Cauta pe google "Mason's hygrometer", sau vezi de ex aici http://www.bom.gov.a...2/pdf/hygro.pdf .

Edited by algos, 22 November 2006 - 21:23.


#6
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Interesant ... Apropos de erori ... sunt constient ca aproape toate au erori .... Daca-mi trebuia ceva profi ... atunci dam curs celui cu 150 euro ...
@turbo trabannt ... am spus ca ma intereseaza doar cu o singura aplicatie ....

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 algos, on Nov 22 2006, 21:21, said:

vorbesc de astea care se gasesc prin statiile meteo de uz casnic. Am comparat vreo 4 electronice si 2 mecanice, in acelasi loc, si arata de exemplu 29%, 36%, 38%, 40%, 50%, 51%. .

proaste sau nu, de unde pot cumpara si eu un higrometru cu afisaj electronic ? higrometru electronic si wattmetru electronic, din astea ieftine, chinezarii. nu gasesc niciunde. nu imi trebuie chestii super-exacte si care sa arate urat, cum avea cineva de vanzare un higrometru (zicea el profesional), care era intr-o cutie din lemn, de vreo 2 kg si care arata afisaj cu leduri din alea naspa, facut artizanal si costa vreo 8 milioane.

#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
alex, zi-mi si mie te rog cand gasesti.

#9
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Deh ... am cautat cu google ... slavit fie , de mi-a venit rau ......
Simplu nu am gasit , decat cu termometru samd .... sau chiar statie meteo si la niste preturi ...... !!!!!!!!!!!!!!!!!Am acasa 2 statii meteo ... deci nu-mi mai trebuie nicio alta aplicatie pe aparat decat higrometru ..... care cu toate ofertele astea pe net ..... inca la noi nu exista . Chiar rusinos ...... :nonobad:

Edited by a21alex, 23 November 2006 - 14:37.


#10
valyvis10

valyvis10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 05.11.2005

 a21alex, on Nov 23 2006, 14:35, said:

Deh ... am cautat cu google ... slavit fie , de mi-a venit rau ......
Simplu nu am gasit , decat cu termometru samd .... sau chiar statie meteo si la niste preturi ...... !!!!!!!!!!!!!!!!!Am acasa 2 statii meteo ... deci nu-mi mai trebuie nicio alta aplicatie pe aparat decat higrometru ..... care cu toate ofertele astea pe net ..... inca la noi nu exista . Chiar rusinos ...... :nonobad:
http://www.adelaida....b53797ca3626341
Cred ca o sa va ajute.Eu mi-am luat o chinezarie de ceas de perete cu temp. si umiditate la 15 RON, merge super .Eroarea nu o stiu, dar se vede clar cand creste umiditatea.

Attached Files



#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
merci de link si oferta valyvis10. dar cel care arata cat de cat ok ca design, cu tot cu transport si tva ajunge la 3 milioane. ceea ce e mult.

#12
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
Hmm ... astea-s industriale .... le-am gasit si eu cu google . :angry:
Ceva pentru home .... nimic ? :huh:

Edited by a21alex, 24 November 2006 - 17:08.


#13
pluciro

pluciro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 24.11.2006
Eu am ceva marca Oregon, mi l-a facut cadou un prieten din USA.
E de dimensiunea unei fotografii 10*15cm, gros de vreo 2cm...si indica temperatura si umiditatea relativa. Se pot atasa 3 senzori la el (in pachetul primit era unul singur). Senzorii sunt wireless si se pot monta si in exterioriorul apartmentului.
Merge cu baterii, si de 1 an de cand il am e foarte util sa-mi dau seama de ce se aburesc geamurile termopan, pt. ca dimineata in dormitor umiditatea ajungi si uneori trece de 70%.

Aici e un link...
http://www.radiocont...m/orscwest.html

Cum il iei de acolo...nu stiu, insa poti cauta pe net...

#14
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,009
  • Înscris: 06.09.2004

 pluciro, on Dec 10 2006, 19:12, said:

Eu am ceva marca Oregon, mi l-a facut cadou un prieten din USA.
E de dimensiunea unei fotografii 10*15cm, gros de vreo 2cm...si indica temperatura si umiditatea relativa. Se pot atasa 3 senzori la el (in pachetul primit era unul singur). Senzorii sunt wireless si se pot monta si in exterioriorul apartmentului.
Merge cu baterii, si de 1 an de cand il am e foarte util sa-mi dau seama de ce se aburesc geamurile termopan, pt. ca dimineata in dormitor umiditatea ajungi si uneori trece de 70%.

Aici e un link...
http://www.radiocont...m/orscwest.html

Cum il iei de acolo...nu stiu, insa poti cauta pe net...
Se gaseste marca asta si in Bucuresti. Si eu am tot Oregon.

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
hai ca am gasit ceva asemanator, electronic cu un senzor intern la 1,6 milioane si cu doi senzori (unul intern, unul extern wireless) la 2 milioane. arata ora, temperatura si umiditatea relativa. arata fainut, dar nu sint ceva care sa merite asa sume. se gasesc in timisoara, la galeria 1.

#16
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,009
  • Înscris: 06.09.2004
Uite ieftin AICI

#17
bastus

bastus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.04.2004
Iisuse ce bisnitari, in Germania asa ceva costa 5 euro.

#18
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,009
  • Înscris: 06.09.2004

 bastus, on Dec 11 2006, 14:34, said:

Iisuse ce bisnitari, in Germania asa ceva costa 5 euro.
Arata-ne si noua, te rog, un site unde costa cit zici tu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate