Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Timpi asteptare in contract de tr...

Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete
 Simbol "bec aprins" tele...

Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC
 Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 

Umiditate aer, Higrometru..

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Multumesc.... :coolspeak:

#38
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,762
  • Înscris: 23.05.2013
Vin si eu cu aceiasi intrebare, ce se poate face pentru a CRESTE umiditatea aerului, mult, intr-o camera. Acum am umiditatea sub 30% si este FOARTE grav din pacate, insa nici nu am cum sa o maresc. La mine se aeriseste destul de des, imi place sa am aer curat (daca se poate numi asa cel din Bucuresti) dar iarna este totodata si foarte uscat, haine sau alte lucruri nu se usuca pe calorifere asadar nici picul ala de umezeala nu-l am.
In schimb am doua vase speciale care se agata de calorifer si pune apa in ele tocmai pentru acest lucru, sa se evapore in aer, dar degeaba. Am termostate la calorifere pentru a nu se face prea cald in camera - si asa este foarte cald, iar acum stau caloriferele mai mereu reci => nu se mai evapora nici apa aia cum trebuie.

Un umidificator cu aer cald/rece, aburi, etc se gaseste, nu e o problema dar sunt scumpe.
O metoda practica, eficienta si mai putin costisitoare exista pentru problema asta? :huh:

View Postcopjob2000, on 5th January 2010, 15:52, said:

Incercati sa ajungeti si la un ORL-ist....se prea poate ca vreunul din voi sa aveti si probleme cu nasul, iar respiratia sa o faceti pe gura....
Pana una-alta, cu cratita de apa pe calorifer sau langa resou aduceti atmosfera spre una respirabila
Si s-au nimerit toti in aceeasi camera, toti cu gatul umflat, cu nasul infundat si cu probleme ORL?
Sa fim seriosi... Poate unul, dar avand in vedere ca e vorba de mai multi, trebuie sa fie ceva in legatura cu umiditatea.

#39
bogdan3214

bogdan3214

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 07.03.2009

View Postd4m4g3, on 5th February 2011, 23:35, said:

Vin si eu cu aceiasi intrebare, ce se poate face pentru a CRESTE umiditatea aerului, mult, intr-o camera. Acum am umiditatea sub 30% si este FOARTE grav din pacate, insa nici nu am cum sa o maresc. La mine se aeriseste destul de des, imi place sa am aer curat (daca se poate numi asa cel din Bucuresti) dar iarna este totodata si foarte uscat, haine sau alte lucruri nu se usuca pe calorifere asadar nici picul ala de umezeala nu-l am.
In schimb am doua vase speciale care se agata de calorifer si pune apa in ele tocmai pentru acest lucru, sa se evapore in aer, dar degeaba. Am termostate la calorifere pentru a nu se face prea cald in camera - si asa este foarte cald, iar acum stau caloriferele mai mereu reci => nu se mai evapora nici apa aia cum trebuie.

Un umidificator cu aer cald/rece, aburi, etc se gaseste, nu e o problema dar sunt scumpe.
O metoda practica, eficienta si mai putin costisitoare exista pentru problema asta? :huh:


Si s-au nimerit toti in aceeasi camera, toti cu gatul umflat, cu nasul infundat si cu probleme ORL?
Sa fim seriosi... Poate unul, dar avand in vedere ca e vorba de mai multi, trebuie sa fie ceva in legatura cu umiditatea.

Sunt intr-o situatie similara doar ca n-am cumparat vreun higrometru sa masoare umiditatea ci doar dupa "simt". Am incercat sa pun ceva pahar cu apa/prosoape cu apa pe calorifer....imbunataeste aprox cu 30% situatia, asa ca in cele din urma m-am gandit sa iau un umidifiactor. Unul cu aer rece ar parea mai avantajos mai ales daca e cald inauntru.  Am vazut pe ebay care ajung in RO la vreo 40-50 ron cele mai ieftine cu aer rece,ultrasonice, dar inca nu am concretizat actiunea.

Ce pret ai dat pe higrometru ? Ai mai gasit vreo solutie ?

#40
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,762
  • Înscris: 23.05.2013
Aici am mai postat ceva, dar oricum, n-am gasit nicio solutie inca.
Pe eBay nu m-am uitat la alea. Poti sa lasi un link cu ele, sa vedem ce si cum? Ca par ieftine, nu stiu cat de ok or fi.

Am un higrometru cu arc vai de el care mereu arata 70-80%, dar acum mi-am dat seama ca era reglat prost (de la un surub in spate), dar am o statie meteo care-mi arata ce si cum. Am constant ~25%... Pacat ca nu o aveam montata la mine si vara, sa vad diferenta. Abia acum am pus-o si am observat lucrul asta care m-a pus pe ganduri si cautari. :) Referitor la pret...cel cu arc care nu stiu cat de bun e, ieftin, nu l-am luat eu, dar statia meteo e scumpa, dar nici asta nu mai stiu exact.

#41
idneo

idneo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 04.03.2006
Revin cu o chestiune pe subiect.
Caut un termo-higrometru cu bluetooth din care sa descarc in telefon periodic, date despre umiditate in primul rand cu acuratete la masurare de maxim +/- 3% si cu posibilitate de (re)calibrare. Am gasit Eve Degree (are suport exclusiv pentru iOS nu si pentru Android din pacate), SensorPush, BluSensor (asta din urma stie si punct de roua, dew point).

Voi ce folositi, ce recomandati undeva in zona asta de buget, 50-80 eur?

Intrebarea apare dupa ce in incercarea de a masura umiditatea mi-am dat seama ca din doua higrometre (unul analog cu fir de par si celalalt electronic) ambele indica valori in balarii la diferenta de 20 unitati, iar cel putin unu din ele minte. Cel analog este la recalibrat acum pentru ca are aceasta posibilitate, in caserola cu sare umezita, probabil ati vazut metoda pe youtube.
multumesc.

Edited by idneo, 28 October 2017 - 13:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate