Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4179 replies to this topic

#3277
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 14.04.2008
http://www.tfl.gov.u...adult-fares.pdf
in principiu, inseamna la fel . din pacate, preturile la transportul in comun cresc de la an la an si anul asta parca mai mult ca niciodata.
oricum, gasesti travelodge si central, insa la pret mai mare.

Edited by dariuscha, 12 March 2015 - 11:14.


#3278
chevic

chevic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 26.05.2009
am inceput sa caut pareri despre hotel. se spune de bine curat, frumos, zona se pare ca nu e asa de buna, multi asiatici si partea cea mai nasoala am gasit o poza cu camera, nu are dulap un cuier cu umerase.

http://www.holidaych...4#paging-anchor

#3279
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 14.04.2008
hmmm, nu m-am gandit niciodata ca partea cea mai nasoala intr-o camera de hotel e ca n-are dulap! m-as ingrijora mai repede ca n-are racitor. insa cu diferenta de bani banuiesc ca iti poti cumpara si una si alta. iar asiatici sunt si in soho! oricum, ideea  e ca tu vei plati, tu va trebui sa alegi!

#3280
chevic

chevic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 26.05.2009
2 persoane pentru 8 zile. Nu plecam cu doua tricouri de persoana. Unde pui hainele ?sstau cu geanta pe jos ? Primul lucru pe care il fac intodeauna e sa imi pun tricourile si camasile pe umeras ca sa nu stea mototolite pe toata perioada. Pentru o femeie ce sa mai spun....

#3281
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005
http://www.travelodg...nal-Green-hotel

Daca e asta, m-as  mira sa nu aiba o bara cu umerase pe ea.

Edited by Aprilia, 12 March 2015 - 21:50.


#3282
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008
Salutare forumisti iubitori de UK,

In aprilie voi vizita si eu Londra. Deocamdata ma documentez in privinta drumului aeroport (Stansted) - Londra. Pe site-ul aeroportului sunt date cam toate info necesare (http://www.stansteda...ses-and-coaches) Nu m-am lamurit insa care e diferenta intre bus si coach. Stie cineva care a fost la fata locului?
Thanks!

#3283
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 14.04.2008

View PostAprilia, on 12 martie 2015 - 21:49, said:

http://www.travelodg...nal-Green-hotel

Daca e asta, m-as  mira sa nu aiba o bara cu umerase pe ea.
asta e. bara cu umerase evident, exista (a si postat o poza). tocmai asta e nemultumirea, ca bara si polita de deasupra nu-i sunt suficiente pt garderoba, ii e necesar un dulap.
greseala imi apartine, pt ca n-am citit postarile de la inceputul discutiei (in care oricum nu mentionase cate zile va sta). acum inteleg ca are niste standarde si un buget alocat. dorinta lui nu e de a gasi un hotel ok la un pret cat mai bun, ci de a gasi cea mai buna optiune pt bugetul pe care-l are. (Aveti alte sugestii la pretul asta pentru zona Soho/Leicester ?) asa ca ii doresc succes in cautari si o vacanta cat mai frumoasa!

View Postsaxonul, on 13 martie 2015 - 09:03, said:

Salutare forumisti iubitori de UK,

In aprilie voi vizita si eu Londra. Deocamdata ma documentez in privinta drumului aeroport (Stansted) - Londra. Pe site-ul aeroportului sunt date cam toate info necesare (http://www.stansteda...ses-and-coaches) Nu m-am lamurit insa care e diferenta intre bus si coach. Stie cineva care a fost la fata locului?
Thanks!
nu stiu care-i diferenta intre bus si coach (banuiesc ca-s la fel). vreau insa sa-ti atrag atentia asupra unui aspect: dupa cum ai vazut, sunt mai multe firme care opereaza ruta si nu doar pretul e de luat in calcul, ci si conditiile pe care le impun ( adica cat sunt de flexibili :de la orar la bagaje). daca ai mai mult de 30 de zile pana la plecare, sfatul meu e sa iei in calcul si stanstedexpress.

Edited by dariuscha, 13 March 2015 - 09:48.


#3284
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

View Postsaxonul, on 13 martie 2015 - 09:03, said:

Nu m-am lamurit insa care e diferenta intre bus si coach. Stie cineva care a fost la fata locului?
Thanks!

Nu am fost la fata locului dar cred ca in ce te intereseaza pe tine, diferenta intre bus si coach tine in primul rand de modul de taxare. Bus-ul este un fier vechi de autobuz in care taxeaza soferul. Coach-ul este un autocar confortabil pentru care cumperi bilet la casa sau il rezervi pe net. Ar trebui ca bus-ul sa fie mai ieftin. Dar nu e batut in cuie ca nu poti face rezervare la bus, sau ca nu poti cumpara bilet la casa.

Bus-ul face cu precarede rute locale. Coach-ul face rute lungi. Fac exceptie de la regula bus-urile, insa un coach nu face niciodata rute scurte. E si logic sa nu plimbi laptaresele de la piata pana la cumatru` cu autocar Volvo cu televizor si high speed broadband :)

Cat tine de constructie, autocarul ia bagajele jos. In bus le iei in brate si te necajesti sa pazesti muraturile sa nu-ti alerge pe jos intr-o curba.

Nah...cam asta zic la o evaluare scurta. Te orientezi si tu...

#3285
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
Caut un hotel care sa fie la maxim 1,5 ore de mers pe jos de Buckingham Palace si sa fie la maxim 100 de euro/noapte, cu baie proprie. Am gasit unul pe Warwick Road, iar Google Maps arata ca se ajunge la Buckingham Palace cam intr-o ora si ceva. Oare este intr-adevar asa? Apreciez orice alte sugestii. Multumesc!

#3286
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

View Postshov54, on 17 martie 2015 - 22:31, said:

Caut un hotel care sa fie la maxim 1,5 ore de mers pe jos de Buckingham Palace si sa fie la maxim 100 de euro/noapte, cu baie proprie. Am gasit unul pe Warwick Road, iar Google Maps arata ca se ajunge la Buckingham Palace cam intr-o ora si ceva. Oare este intr-adevar asa? Apreciez orice alte sugestii. Multumesc!


De ce nu cauti un hotel ORIUNDE cu pretul pe care il vrei si ajungi cu metroul la Buckingham P ??? Si te plimbi in jurul palatului 17 zile pe jos, iar cand te decizi sa mergi sa te culci, iei metroul si in 15-20-30 min ai ajuns la hotel. Timpul de parcurs intre doua statii de metrou e in medie 2 minute (daca vrei sa-ti calculezi singur cat dureaza calatoriile tale).

Eu nu va inteleg de ce cautati hotel neaparat in punctul X . Mai cumetre, in Londra ai statie de metrou la fiecare 500 metri, iar metroul te duce de oriunde vrei pana oriunde vrei. Googaleste "London underground map 2015". Si aia e inafara de autobuze si trenuri.

Edited by twinkly_red, 17 March 2015 - 22:54.


#3287
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012

View Posttwinkly_red, on 17 martie 2015 - 22:36, said:




De ce nu cauti un hotel ORIUNDE cu pretul pe care il vrei si ajungi cu metroul la Buckingham P ??? Si te plimbi in jurul palatului 17 zile pe jos, iar cand te decizi sa mergi sa te culci, iei metroul si in 15-20-30 min ai ajuns la hotel. Timpul de parcurs intre doua statii de metrou e in medie 2 minute (daca vrei sa-ti calculezi singur cat dureaza calatoriile tale).

Eu nu va inteleg de ce cautati hotel neaparat in punctul X . Mai cumetre, in Londra ai statie de metrou la fiecare 500 metri, iar metroul te duce de oriunde vrei pana oriunde vrei. Googaleste "London underground map 2015". Si aia e inafara de autobuze si trenuri.

Deoarece am cautat mult pe diferite site-uri si preturile sunt mari peste tot, iar majoritatea lor sunt cu baie comuna, ceea ce nu ne convine.

#3288
chevic

chevic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 26.05.2009
@shov54

Hotelul postat de Dinutzel pe pagina 182 e sub 100 E/noapte si cu baie proprie.

Nu stiu cat conteaza pentru voi scorurile date de clienti  pe booking.com sau alte site-uri dar din ce am vazut scoruri peste 8-8,5 au numai hoteluri de peste 160 E/noapte

#3289
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
O sa verific, multumesc. Nu conteaza scorul, conteaza doar sa fie curat si sa aiba o baie decenta. Mi se pare enorm sa dai 100 de euro pe noapte, dar ce am gasit in zona mentionata, parea cea mai potrivita varianta.

#3290
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007

View Postchevic, on 18 martie 2015 - 10:10, said:

Nu stiu cat conteaza pentru voi scorurile date de clienti  pe booking.com sau alte site-uri dar din ce am vazut scoruri peste 8-8,5 au numai hoteluri de peste 160 E/noapte

Evident conteaza, dar e bine sa le iei la citit sa vezi exact de ce anume se plang oamenii respectivi. Cand vezi, de ex, ca aproape un sfert din cei ce scriu se plang de curatenie, e clar ca locul respectiv are o problema.
Apoi, la hotelurile scumpe, posteaza mai curand cei cu posibilitati financiare mai.... sa le spunem "lumesti", carora facilitatile hotelului respectiv li se par a 8-a minune a lumii si au cuvinte doar de lauda. Cei cu adevarat bogati, care de regula stau in astfel de locuri, sau mai scumpe, de cele mai multe  nu au timp de review-uri pe booking sau tripadvisor, sau nu-i intereseaza sa scrie un review.
Asa ca nota de la review-uri e utila dar nu trebuie interpretata ca o referinta absoluta.

Edited by coco$u, 18 March 2015 - 13:57.


#3291
Ananke

Ananke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 22.06.2013

View Postshov54, on 17 martie 2015 - 22:31, said:

Caut un hotel care sa fie la maxim 1,5 ore de mers pe jos de Buckingham Palace si sa fie la maxim 100 de euro/noapte, cu baie proprie.
In ce perioada vrei sa mergi, daca tot intru pe booking sa fac o simulare, preturile difera in luna august de noiembrie sa zicem.

View Postcoco$u, on 18 martie 2015 - 13:53, said:

Apoi, la hotelurile scumpe, posteaza mai curand cei cu posibilitati financiare mai.... sa le spunem "lumesti", carora facilitatile hotelului respectiv li se par a 8-a minune a lumii si au cuvinte doar de lauda.
Ha-ha-ha, e foarte drept ce spui tu Posted Image Noi am stat la 2 stele in Paris si Londra, camere mici dar curatele, in schimb foarte zgomotoase atat de la traficul de afara cat si de la vecinii de camera. Apoi ne-am obisnuit sa cerem in momentul rezervarii camera la ultimul etaj si la capatul holului, sa evitam astfel zgomotul strazii, certurile si usile trantite la 2-3 noaptea la vecinii de deasupra si camerele alaturate.
Cand am stat la 3 stele, camera mult mai spatioasa, baie la fel, mai multe facilitati, mic-dejun bogat si consistent, eram in extaz ca taranul venit prima data la oras Posted Image . Imi zice sotul "stai sa vezi cum e in Dubai la 5 stele", bine, dar acolo n-a platit el ci a fost cu serviciul si fara mine Posted Image

#3292
shov54

shov54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 05.02.2012
In 13-17 mai vrem sa mergem, dar pe Booking&co m-am uitat si ma uit in continuare, deoarece se tot schimba preturile.

#3293
chevic

chevic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 26.05.2009
Eu cred ca scorurile sunt un indicativ bun. Extremele se anuleaza reciproc si ramane o medie care iti da o idee. Bogatasii nu scriu decat daca sunt nemultumiti fata de pretul dat la fel cum "saracii" scriu daca sunt entuziasmati fata de pretul dat.

Am intalnit cuvantul "fabulos" dar numai pentru hoteluri scumpe. Nici nu vad cum ar putea fi fabulos un hotel sub 100 Euro. Asta in legatura cu Londra ca in alta parte se schimba situatia.

La acelasi lant se schimba situatia, de ex Travelodge. In Benthal e sub 100, langa Holborn este spre 140 pe noapte.Te uiti la poze si seamana camera, diferenta e doar de locatie.

Personal as alege : curatenia, cat de nou e renovata camera/mobilierul,sa fie camera de macar 12 mp, sa fie pe inia de metrou rosie sau galbena, sa aiba posibilitate de mic dejun(daca nu ati cautat sunt multe hoteluri care nu ofera mic dejun) si daca nu sunt prea de tot un....dulap pentru haine. Pana si Ibis are o chestie fara usi cu o bara si niste polite. Asta la 160 Euro pe noapte central. Chiar e normal sa vad hainele atarnate  sau pe asternute pe polite ?

Edited by chevic, 19 March 2015 - 22:53.


#3294
twinkly_red

twinkly_red

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.06.2014

View Postchevic, on 19 martie 2015 - 22:52, said:

Personal as alege : curatenia, cat de nou e renovata camera/mobilierul,sa fie camera de macar 12 mp, sa fie pe inia de metrou rosie sau galbena,

La asta cu metroul pe galben sau rosu m-ai terminat =)) =)) =)) . Daca e pe Metropolitan sau pe Overground ce are hotelul ? Ai mancat mult chicken and chips in Kensington ? =))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate