Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4179 replies to this topic

#3115
monuku

monuku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2010
Jolly Tour Agency

Noi platim din tara si mergem cu voucher-ul de cazare la hotel. Nu am avut probleme.

#3116
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View Postmonuku, on 13 iunie 2014 - 05:29, said:

Agentiile de turism din Romania ofera preturi mult mai bune la cazare decat Booking-ul. Uneori sunt niste diferente imense (adica am prins diferente si de 100 euro/ 3 nopti), ceea ce mie personal mi se pare o diferenta f mare.


Bună seara,

Nu cred că booking-ul are diferențe mari față de agenții românești, LA ACELEAȘI CONDIȚII DE CAZARE !
La diferențe mari cred că diferă și cazarea. Iar la agenții nu cumva se plătește în avans cazarea ?

#3117
monuku

monuku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2010
Se plateste cazarea in avans dar si biletele de avion se platesc in avans si se presupune ca atunci cand faci o rezervare pentru cazare chiar doresti sa mergi.

#3118
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007

View Postlls869, on 13 iunie 2014 - 19:59, said:

Nu cred ca are...n-o fi booking-ul cel mai ieftin dar nu cred ca agentiile din Romania au oferte mai bune fata de ei. Iar eu unul ii prefer pt ca, se stie, majoritatea rezervarilor facute pe booking.com(si nu numai) au ''anulare gratuita''  sau plata partiala. Ori daca gasessti o cazare mult mai buna fata de ce ai rezervat, ai anulat-o si faci una noua...agentiile nu au aceasta facilitate.
Pentru simplul fapt ca sunteti obisnuita cu o anume procedura si nici macar nu ati incercat o alta varianta (cel putin la modul informativ), nu inseamna ca aceasta nu exista si nu este agreeata de multi altii ; faptul ca nu ati avut informatia pana acum nu cred ca inseamna ca trebuie exclusa din start fara o minima verificare Posted Image
Colegul <<monuku>> v-a oferit un exemplu, eu folosesc serviciile oferite de GoTravel si nu am fost dezamagit niciodata in ultimii 10 ani (fata de multe agentii cu motoare de cautare "slabute" la care eventual esti nevoit sa suni pentru a afla pretul final, pagina de cautare hoteluri are destule facilitati care sa te faca sa te descurci usor si repede).
Referitor la anulare, incerc sa va dau dreptate dar, cel putin in cazul meu, dupa ce ma "chinui" sa caut si in sfarsit ma hotarasc asupra unui hotel, atunci ala este "raspuns final"Posted Image mai ales ca biletele de avion sunt deja achizitionate la acel moment si o eventuala anulare din partea mea n-ar face decat sa sporeasca stresul (mai mic sau mai mare)inerent al planificarii sejurului.
Cu respect va doresc vacante frumoase.Posted Image

#3119
Radu3000

Radu3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.06.2013
Exista o legatura cu bus de la Baker street si statia de metrou Queensway? Cat costa un bilet de bus?

#3120
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View PostRadu3000, on 14 iunie 2014 - 15:57, said:

Exista o legatura cu bus de la Baker street si statia de metrou Queensway? Cat costa un bilet de bus?


Salut,
Autobuzul 27, luat de la Marylebone-Gloucester Place iar calatoria dureaza 22 minute.

https://www.tfl.gov....rection=inbound

Bafta!!

#3121
Radu3000

Radu3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.06.2013
Multumesc.

#3122
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View Postcaralumba, on 14 iunie 2014 - 07:39, said:

Pentru simplul fapt ca sunteti obisnuita cu o anume procedura si nici macar nu ati incercat o alta varianta (cel putin la modul informativ), nu inseamna ca aceasta nu exista si nu este agreeata de multi altii ; faptul ca nu ati avut informatia pana acum nu cred ca inseamna ca trebuie exclusa din start fara o minima verificare Posted Image
Colegul <<monuku>> v-a oferit un exemplu, eu folosesc serviciile oferite de GoTravel si nu am fost dezamagit niciodata in ultimii 10 ani (fata de multe agentii cu motoare de cautare "slabute" la care eventual esti nevoit sa suni pentru a afla pretul final, pagina de cautare hoteluri are destule facilitati care sa te faca sa te descurci usor si repede).
Referitor la anulare, incerc sa va dau dreptate dar, cel putin in cazul meu, dupa ce ma "chinui" sa caut si in sfarsit ma hotarasc asupra unui hotel, atunci ala este "raspuns final"Posted Image mai ales ca biletele de avion sunt deja achizitionate la acel moment si o eventuala anulare din partea mea n-ar face decat sa sporeasca stresul (mai mic sau mai mare)inerent al planificarii sejurului.
Cu respect va doresc vacante frumoase.Posted Image

Cred ca stim toti ca agentiile vand cazari la hoteluri, nu?! Pentru mine e infinit mai comod sa fac o rezervare pe booking.com si, daca intervine ceva sa o anulez, decat sa platesc in avans. Mai mult, intre a plati de acasa din fotoliu si a ma duce la agentie, zau ca prima varianta e mai buna. Nu prea am timp sa ma duc, sa stau sa astept pana pricepe angajatul ce vreau si dupa sa ma anunte ca nu au gasit camere, insa imi ofera la alt hotel ( care de regula nu prea are multe in comun cu cel ales initial). Experienta mea cu agentiile e neplacuta, fiindca am vazut ca tot de pe booking.com sau site-uri asemenea iau hotelurile si rezervarea dureaza mult mai mult decat daca o faci direct; am apelat la agentii cand nu puteam face eu rezervarea direct, fiindca nu mergeau cardurile din Romania, insa acum nu mai e problema asta, cel putin cu unelel carduri.


P.S. Am intrat pe site la GoTravel si e o amestecatura de romana cu engleza, de mi-a luat 5 minute sa gasesc tara in lista. Am uitat sa selectez ceva si m-am trezit de la hoteluri la bilete de avion. Imi pare rau, insa cred ca faci pur si simplu publicitate unei agentii, care are un site...

Edited by Aprilia, 14 June 2014 - 22:03.


#3123
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 24.05.2007

View PostAprilia, on 14 iunie 2014 - 21:55, said:

P.S. Am intrat pe site la GoTravel si e o amestecatura de romana cu engleza, de mi-a luat 5 minute sa gasesc tara in lista. Am uitat sa selectez ceva si m-am trezit de la hoteluri la bilete de avion. Imi pare rau, insa cred ca faci pur si simplu publicitate unei agentii, care are un site...
Aveti perfecta dreptate......gata.....m-ati prins........rog un moderator sa stearga toate postarile mele care contin numele acestei agentii.Posted Image

#3124
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,847
  • Înscris: 03.11.2005

View Postcaralumba, on 15 iunie 2014 - 05:57, said:

Aveti perfecta dreptate......gata.....m-ati prins........rog un moderator sa stearga toate postarile mele care contin numele acestei agentii.Posted Image
Eu am cautat pur si simplu la agentia recomandata sa vad daca au o oferta mai buna pentru perioada in care plec la Londra, fiindca nu vreau sa arunc cu banii pe geam; am scris despre neplacuta experienta cu agentia recomandata si concluzia ca doar cineva interesat poate recomanda o agentie care are un site atat de prost facut.

Intorcandu-ne la topic, stiam ca pe perioada verii se inchiriaza camere in caminele studentesti, la preturi convenabile. A verificat cineva de curand?

#3125
monuku

monuku

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 16.11.2010
In final ne-am facut si noi rezervare de cazare! Multumim pentru sfaturi. Am schimbat hotelul pentru ca intre timp se scumpise, dar am prins ceva destul de ok la pret.Multumesc pentru sfaturi.

#3126
Radu3000

Radu3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.06.2013
Este obligatorie asigurarea de sanatate ca turist in UK?

#3127
Rebox

Rebox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 14.05.2004
nu e obligatorie, dar e necesara. doamne fereste sa patesti ceva, ca nu vrei sa stii cat te-ar costa "reparatia"...

#3128
Radu3000

Radu3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.06.2013
Dupa ce cunosc asigurarea este buna ulterior ca sa recuperez suma de bani cheltuita in spital. Asta inseamna bani la spital apoi rabdare ca sa primesc banii.

#3129
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,307
  • Înscris: 17.04.2006
Sumele mici platite acolo ( consultatie, medicament, etc ) le poti recupera pe baza tuturor documentelor justificative, dupa reintoarcerea in tara, de la firma de asigurari.
Insa la spital, seviciul ambulanta, etc. ai nevoie de o companie cu renume international si un call center de asistenta puternic ( 24h/24h, vorbitor de romana/engleza ), astfel incat sa discute spitalul/clinica direct cu ei, sa verifice polita ta si acoperirile/limitele cumparate. In acest fel se fac decontari directe, fara sa platesti tu cash/card sume serioase.
Incearca sa ai si cardul european de sanatate ( http://www.cjastm.ro...ale-de-sanatate ), insa doar ca back-up, nu se stie niciodata. In UK totul e scump....

#3130
vivenda1

vivenda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 15.03.2008

View PostRadu3000, on 17 iunie 2014 - 16:46, said:

Este obligatorie asigurarea de sanatate ca turist in UK?


Atenție!  http://www.mae.ro/tr...itions/3725#843

adică e obligatorie !

#3131
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Nu mai retin daca pentru TravelCard 2n1, pentru o zi sau pentru 7 zile, cele care se iau din gari, e nevoie sau nu de poza de pasaport. Am vazut ca pentru TravelCard obisnuit, incarcat pe Oyster, trebuie.

#3132
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Pentru TravelCard de o zi nu este necesar, dar pentru 7 zile da.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate