Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular
 merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...
 Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4184 replies to this topic

#1261
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 sns, on 14th December 2009, 23:17, said:

am si eu o intrebare ptr cei ce locuiesc ( cunosc ) bine Londra. La vara vreau si eu sa ajung la Londra, am gasit cazare la un pret mai mult decat rezonabil in zona Barking pentru 3 persoane ( hotel Formula 1 sau Etap ) am vazut ca este in zona 4. Daca iau un Pass pe mai multe zile cat de OK este sa ajung in zona centrala ?
Si eu m-am gandit la formula 1 pentru la vara,camera tripla e 38 euro/noapte,fiind o foarte mare diferenta de pret fata de tot ce e pe celelate site-uri formula 1hotel
Mergem cu masina,nu cu avionul
Cum e cu traficul masinii in centru?Mi-a zis un prieten ca se plateste o taxa mare ca sa poti intra in zona centrala,e adevarat?
Oricum mi-e teama cu condusul anapoda fata de cum e la noi si poate e mai bine sa aleg mijloacele de transport in comun
Cate zile ne-ar lua,sa vizitam Londra,fara sa intram la obiective turistice numai sa luam pulsul strazii?

Edited by anonima1, 11 March 2010 - 20:09.


#1262
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Da. Se numeste Congestion Charging si se plateste de Luni pana Vineri . Costa 8 lire ( daca platesti in primele 2 ore de la intrare, daca platesti dupa ora 12:00 cred ca te taxeaza 12, daca nu vreo 16, nu mai sunt sigur . E bine sa platesti cat mai repede dupa intrarea in zona ) In Wk`d nu se plateste.
Iti atasez 2 poze sa vezi cum te  atentioneaza ca ai intrat in zona cu pricina. Iti atasez si o harta ( format pdf) cu zona Congestion Charging!
Recomandarea mea este sa lasi masina si sa folosesti transportul in comun !
Cate zile? Ce sa raspund aici? Toata Londra o faci in vreo 2-3 luni , nu? Depinde unde doresti sa mergi. Cred ca 2-3 zile iti ajung sa vezi in mare despre ce este vorba.

Attached Files


Edited by ferrellroo, 11 March 2010 - 22:07.


#1263
Mihai Cazac

Mihai Cazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 30.05.2006

 pakatosu, on 11th March 2010, 14:27, said:

Am reusit sa-mi finalizez si eu programul pentru cele 5 zile de concediu:

ZIUA 1
(Incepand cu ora ~13.30)
...................................................

- Madame Tussaud
- Science Museum

Seara:
- Mall Hammersmith

ZIUA 2
...................................................

- Westminster Abbey
- Houses of Parliament (exterior)
- Big ben (exterior)
- Imperial War Museum
- London Eye

Seara:
- Trafalgar Square
- St Paul's Cathedral (exterior)

ZIUA 3
...................................................

- Windsor Castle
- British Museum
- Picadilly Circus

Seara:
- Buckingham Palace (exterior)
- St. James's Palace (exterior)
- Westminster Cathedral (exterior)

ZIUA 4
...................................................

- Tower of London
- HMS Belfast (exterior)
- Tower Bridge (exterior)

- Croaziera spre Greenwich
- Planetarium Show (15.30)
- Royal Observatory
- National Maritime Museum

Seara:
- Harrods

ZIUA 5
...................................................

Tur Organizat cu ghid
- Oxford
- Stratford-upon-Avon
- Cotswolds
- Warwick Castle

Seara:
- Bagajele pentru a doua zi :(



Orice sugestie este binevenita :D

PS: M-a ajutat foarte mult aceasta harta: obiective_londra.pdf


Programul tau pare destul de aerisit, dar cred ca numai pare. Evident ca depinde de fiecare si cred ca sunt destui care au o lista mult mai stufoasa. Si cred ca pe de alta parte nu ar fi o greutate prea mare sa o poti respecta, deoarece transportul in comun este chiar bine pus la punct. Intrebarea mea este daca o sa mai tii minte exact unde-ai fost si cat de odihnit o sa te intorci din concediu.Sa ma explic: noi cand am fost prima data in Europa am fost printre altele si la Paris si la dus si la intors  am dormit cate o noapte in diferite orase, care ni se pareau noua ca ar fi interesante, din diferite motive Strabourg, Reims, Metz, Dijon, si inca vreo doua, dar in mintea mea a ramas un talmes-balmes; cand ne uitam la poze ne umfla rasul, ca la multe dintre ele habar nu avem unde am fost de fapt; ele raman totusi niste amintiri frumoase (pe vremea aia nu prea erau aparate digitale ai avem fotografii clasice, awsa ca nu avem nici o marca de timp dupa care sa ne orientam; nevasta-me mai tine minte cum a fost imbracata, si poate asa am putea sa zicem ca poza respectiva este in orasul X)
Oricum o sa te reorientezi tu la fata locului. Si iar depinde de fiecare, eu de exemplu mi-am facut o lista cand am fost prima data , dar a ramas pur orientativa, ca am reusit sa "bifez" vreo 10% din obiective, si alea nu prea temeinic. Dupa cum zicea ferrellroo, pentru ca sa vezi Londra iti trebuie cam 2 luni, deci socoteste si tu.
De aceea ceea ce voi zice in continuare sunt doar asa, ca sa-mi dau si eu cu parerea , si pot sa fie chiar si greseli / confuzii. Daca vrei sa te orientezi rapid la fata locului eu iti recomand sa-ti cumperi de acolo harta orasului costa cam 2 lire, dar te lamuresti repede pe unde s-o iei; asta daca chiar vrei sa vezi atatea.
In prima zi cred ca trebuie sa renunti la unul dintre muzee (dupa mine la Madame T)
Trafalgar Square l-as muta din ziua cu St.Pauls Cathedral si in locul lui as pune City (ca e pe-acolo) si ce-o mai fi prin zona.
Iar Trafalgar Sq e impreuna cu National Galery, Piccadilly Circus, Leicester Square, toate-s cam in zona numita Soho unde oricum o sa ajungi si oricum o sa-ti petreci vreo seara pe acolo, chiar si daca numai in plimbare. Am vazut ca ai Harrods in ultima zi, deci poate fi de interes Regent Street, care-i tot in zona asta unde-i Piccadilly. Si Harrods e in Kensington, pe unde e si Science Museum.
In legatura cu bagajele, nioi ne-am invatat sa ne facem bagajele cel mai tarziu in dimineata ultimei zile pline de sedere in hotel, si sa lasam afara numai pijamalele si periutele de dinti si alte lucruri de stricta necesitate; sunt incredibil de multe lucruri care se strang intr-o saptamana in camera de hotel si care trebui puse in bagaje, si asa esti relaxat in ultima zi, nu ai in minte ca trebuie sa-ti faci bagajul, si poti veni mai tarziu seara acasa fara sa ai alte griji decat sa te culci, si a doua zi dimineata, cea in care calatoresti esti mai odihnit, deoarece n-ai stat pana tarziu sa-ti faci bagajul.

Concediu placut! (si la Londra ai toate sansele sa ai parte de asa ceva)

Edited by Mihai Cazac, 14 March 2010 - 11:21.


#1264
ervin8571

ervin8571

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 15.06.2007
am facut o rezervare la un hotel langa autogara victoria (si gara victoria un pic mai incolo). Cunoaste cineva zona?Am vazut pe google maps street view un supermarket sau mall  numit Victoria place shopping center. Cunoaste cineva zona? Cand am ales zona, planuiam sa ajung cu Easybus, dar acum vad ca nu mai exista aceasta ruta, iar alte alternative...nu ma pot hotari. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la intrebarea: cum ajung de la Stansted la autogara  (gara)victoria (la cel mai mic pret)?
Multumesc

#1265
pakatosu

pakatosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 22.01.2002

 Mihai Cazac, on 14th March 2010, 11:14, said:

(...)
In prima zi cred ca trebuie sa renunti la unul dintre muzee (dupa mine la Madame T)
Trafalgar Square l-as muta din ziua cu St.Pauls Cathedral si in locul lui as pune City (ca e pe-acolo) si ce-o mai fi prin zona.
Iar Trafalgar Sq e impreuna cu National Galery, Piccadilly Circus, Leicester Square, toate-s cam in zona numita Soho unde oricum o sa ajungi si oricum o sa-ti petreci vreo seara pe acolo, chiar si daca numai in plimbare. Am vazut ca ai Harrods in ultima zi, deci poate fi de interes Regent Street, care-i tot in zona asta unde-i Piccadilly. Si Harrods e in Kensington, pe unde e si Science Museum.
In legatura cu bagajele, nioi ne-am invatat sa ne facem bagajele cel mai tarziu in dimineata ultimei zile pline de sedere in hotel, si sa lasam afara numai pijamalele si periutele de dinti si alte lucruri de stricta necesitate; sunt incredibil de multe lucruri care se strang intr-o saptamana in camera de hotel si care trebui puse in bagaje, si asa esti relaxat in ultima zi, nu ai in minte ca trebuie sa-ti faci bagajul, si poti veni mai tarziu seara acasa fara sa ai alte griji decat sa te culci, si a doua zi dimineata, cea in care calatoresti esti mai odihnit, deoarece n-ai stat pana tarziu sa-ti faci bagajul.

Concediu placut! (si la Londra ai toate sansele sa ai parte de asa ceva)

Multumesc pentru sfaturi o sa iau in considerare ce ai zis.
In principiu itinerariul l-am facut mai mult in ideea sa nu stam sa bâjbâim pe acolo insa cu siguranta ne orientam si la fata locului mai ales in functie de vreme. Nici mie nu-mi place sa fiu intr-o fuga continua si sa trec pe undeva doar ca sa zic, ca "l-am bifat" si pe asta. Intr-adevar fiind putin timp si atat de multe de vazut ramai cu senzatia ca n-ai apucat sa asimilezi complet ceea ce ai vizitat.

La Madame T. n-am nici o sansa sa renunt, fetele din grup vor neaparat sa-l vada pe Beckham si Brad Pitt :D

In rest... vreme buna sa fie  :peacefingers:
(Aaa.. apropo de semnul victoriei, am inteles ca ar fi jignitor in Londra, la fel de jignitor ca si "the middle finger")

Edited by pakatosu, 15 March 2010 - 13:03.


#1266
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 17.04.2006
Un singur sfat, daca nu poti scapa de chiciul, numit muzeu, MT: sa ajungi la prima ora, niciun min. peste !!
Ziua a 5-a, tur organizat, este naucitoare. Oxford-ul merita cu prisosinta 1 zi full. Oraselul este din alt film.

#1267
pakatosu

pakatosu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 22.01.2002

 metalactual, on 15th March 2010, 13:37, said:

Un singur sfat, daca nu poti scapa de chiciul, numit muzeu, MT: sa ajungi la prima ora, niciun min. peste !!
Ziua a 5-a, tur organizat, este naucitoare. Oxford-ul merita cu prisosinta 1 zi full. Oraselul este din alt film.


Cu siguranta nu scap... fetele si-au facut planu' si cum sa stea in poze cu masculii de ceara... deci, e groasa treaba :D

Ca tot veni vorba, aici am o dilema: sa cumpar in avans pachetul london eye + madame t sau sa ma folosesc de oferta 2 for 1 si sa scutesc niste bani.
Avantajul la cumpararea in avans ar fi ca nu mai stau la coada la bilete... merita sau coada nu e chiar asa de mare?
(Eu imi planuisem sa ajung acolo in jur de ora 14.00, daca stau bine sa ma gandesc cred ca mut pe la 16.00 ca sa nu fie asa de aglomerat)

Sunt convins ca Oxford merita o zi full... dar din pacate timpul trebuie sa-l impart cu Warwick.
Ma gandesc si la varianta sa ma duc cu trenul pe cont propriu in Wariwck iar la intoarcere sa opresc in Oxford si sa stau pana seara insa nu stiu exact
daca pot sa "split-uiesc" un bilet de tren londra-warwick sau trebuie sa-mi cumpar london-warwick dus si warwick-oxford + oxford-london intors  :scratchchin:

#1268
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 17.04.2006
Nu stiu, cineva spunea ca a facut o combinatie Mt + LE + 2for1. Eu am luat MT cu 2for1 si LE separat. Am vazut ca acum exista 2for1 si pentru LE.
La ora 10:00 am ajuns la MT si am stat la coada normala ~ 1h. La iesire, coada normala era dubla. Nu stiu cat este la ora 16:00, teoretic e mai mica.

Nu te chinui sa bagi si OXf si Warwick, cu trenul. Daca vrei musai sa le vezi intr-o zi, ia turul repectiv. Si eu am vrut sa impart OXF cu altceva si am renuntat.

#1269
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

 ervin8571, on 15th March 2010, 09:41, said:

am facut o rezervare la un hotel langa autogara victoria (si gara victoria un pic mai incolo). Cunoaste cineva zona?Am vazut pe google maps street view un supermarket sau mall  numit Victoria place shopping center. Cunoaste cineva zona? Cand am ales zona, planuiam sa ajung cu Easybus, dar acum vad ca nu mai exista aceasta ruta, iar alte alternative...nu ma pot hotari. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns la intrebarea: cum ajung de la Stansted la autogara  (gara)victoria (la cel mai mic pret)?
Multumesc

Autobuzul la fiecare 10-15 minute ( la fel ca easybus) National Express "A6" ( A9 te  lasa in Liverpool st si trebuie sa iei metroul )  care te duce direct pana in Victoria ( 10 lire ).  

Sau  
Cu https://www.stanstedexpress.com pana in Liverpool street  si din Liverpool st iei metroul, linia rosie ( centre line ) oricare spre: North Acton
/Ealing Broadway/ West Ruislip / White City /  Northolt
  Pana la Oxford Circus, aici schimbi si iei linia albastra Victoria Line spre Brixton , pana la Victoria ( unde ai rezervarea la hotel )
Mai sunt 1-2 solutii( tren )  in caz ca nu iti place nici una din astea doua.

Edited by ferrellroo, 15 March 2010 - 20:08.


#1270
DANUTTZZA

DANUTTZZA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.03.2010
Buna.
De Paste plec la Londra si sunt hotarata sa-mi inchiriez masina.
Intrebarea mea : chiar nu se poate circula in Londra cu masina??Este asa un trafic infernal...sau ce??
Asa mi s-a spus si despre Paris..si nu a fost asa, a fost chiar mai bine decat in Bucuresti.In Paris de multe ori am parcat pe strada , in locuri permise fara plata,iar unde nu s-a putut am parcat in parcari cu plata.
In Londra cum se poate parca si unde?? Sunt scumpe parcarile cu plata?? Cam cat pe ora??(asa era la Paris / ora)
Multumesc, astept raspunsuri :thumbup:

#1271
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Uneori este mai aglomerata decat Bucurestiul de 5 ori. Depinde de ora, poate pleca de la 0.50/ora pana la 1-2 lire /ora. NU parca pe strada unde exista linia galbena ( simpla sau dubla )  Dar nu vad unde exact vrei sa mergi cu masina in Londra. Da-mi un exemplu.

#1272
DANUTTZZA

DANUTTZZA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.03.2010

 ferrellroo, on 16th March 2010, 00:10, said:

Uneori este mai aglomerata decat Bucurestiul de 5 ori. Depinde de ora, poate pleca de la 0.50/ora pana la 1-2 lire /ora. NU parca pe strada unde exista linia galbena ( simpla sau dubla )  Dar nu vad unde exact vrei sa mergi cu masina in Londra. Da-mi un exemplu.

Voi fi turist pt 5 zile, voi incerca sa vizitez obiectivele turistice mai sus enumerate, voi vizita stadioanele  Chelea si Arsenal...nimic special.
Voiam sa stiu daca se poate circula cu masina prin oras si daca sunt parcari ( cu plata si fara).Mentionez ca mi-am inchiriat o masina hidramata.

Nu am vizitat inca mare lucru, decat Paris,Valencia si Barcelona.Am avut de fiecare data masina inchiriata de la aeroport.Sa va dau un pont despre cum am procedat eu in Spania.Am luat dus-avionul Bucuresti- Valencia si intors- Barcelona- BUcuresti.M-a asteptat masina in aeroportul Valencia si am lasat-o in Barca.Pt o saptamana am dat 120 euro.A fost super!!!

De aceea v-am intrebat, chiar nu se poate circula in Londra cu masina??
Dati-mi cateva idei, pe unde sa parchez, si cum imi dau seama unde sunt parcarile cu plata.In general sunt notate cu P.
Multumesc

#1273
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 DANUTTZZA, on 16th March 2010, 12:28, said:

...

Dati-mi cateva idei, pe unde sa parchez, si cum imi dau seama unde sunt parcarile cu plata.In general sunt notate cu P.
Multumesc

<ferrellroo> incerca sa va sugereze (si eu la fel) sa circulati - ca turist - cu altceva decat o masina condusa de dumneavoastra. Dar alegerea va apartine.

Cea mai extinsa retea de parcari este NCP: http://www.ncp.co.uk/ncphomepage.htm
Veti gasi pe site si facilitatea de a identifica chiar dumneavoastra parcarea din zona/zonele unde veti ajunge intr-o anumita zi:
Attached File  parking_London.JPG   106.05K   64 downloads


( Ati avut dreptate: si la Londra semnul utilizat pentru parcare este clasic, a white "P" on a blue background )

#1274
sns

sns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 16.01.2007

 DANUTTZZA, on 16th March 2010, 12:28, said:

...........Sa va dau un pont despre cum am procedat eu in Spania.Am luat dus-avionul Bucuresti- Valencia si intors- Barcelona- BUcuresti.M-a asteptat masina in aeroportul Valencia si am lasat-o in Barca.Pt o saptamana am dat 120 euro.A fost super!!!
..............


la fel am procedat si eu am luat bilet de avion Bucuresti - Londra, Londra - Barcelona si Barcelona - Bucuresti, total 135 EUR/persoana.

#1275
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

 DANUTTZZA, on 16th March 2010, 10:28, said:

Voi fi turist pt 5 zile, voi incerca sa vizitez obiectivele turistice mai sus enumerate, voi vizita stadioanele  Chelea si Arsenal...nimic special.
Voiam sa stiu daca se poate circula cu masina prin oras si daca sunt parcari ( cu plata si fara).Mentionez ca mi-am inchiriat o masina hidramata.

Nu am vizitat inca mare lucru, decat Paris,Valencia si Barcelona.Am avut de fiecare data masina inchiriata de la aeroport.Sa va dau un pont despre cum am procedat eu in Spania.Am luat dus-avionul Bucuresti- Valencia si intors- Barcelona- BUcuresti.M-a asteptat masina in aeroportul Valencia si am lasat-o in Barca.Pt o saptamana am dat 120 euro.A fost super!!!

De aceea v-am intrebat, chiar nu se poate circula in Londra cu masina??
Dati-mi cateva idei, pe unde sa parchez, si cum imi dau seama unde sunt parcarile cu plata.In general sunt notate cu P.
Multumesc
Deci, de circulat se circula in toata lumea cu masina ! Si in Londra , insa tot ce tine de zona 1 cu obiective ( parcarea este foarte scumpa , in jur de 3- 5 lire pe ora + CONGESTION CHARGE 8 lire ) In zonele 3-4-5 gasesti si cu 5 lire pe zi parcare, langa statiile de metrou . Acum depinde si de banii tai, daca nu te intereseaza , nu are rost sa iti mai faci probleme de cat si cum costa.  
Un plus in ai la Arsenal stadium, acolo masina te pune in avantaj , chiar nu se merita sa mergi cu altceva pe acolo .

Edited by ferrellroo, 16 March 2010 - 20:45.


#1276
DANUTTZZA

DANUTTZZA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.03.2010

 ferrellroo, on 16th March 2010, 21:44, said:

Deci, de circulat se circula in toata lumea cu masina ! Si in Londra , insa tot ce tine de zona 1 cu obiective ( parcarea este foarte scumpa , in jur de 3- 5 lire pe ora + CONGESTION CHARGE 8 lire ) In zonele 3-4-5 gasesti si cu 5 lire pe zi parcare, langa statiile de metrou . Acum depinde si de banii tai, daca nu te intereseaza , nu are rost sa iti mai faci probleme de cat si cum costa.  
Un plus in ai la Arsenal stadium, acolo masina te pune in avantaj , chiar nu se merita sa mergi cu altceva pe acolo .


Multumesc mult pt ajutor.Voi inchiria masina,iar in cazul in care o sa-mi fie greu , o sa-mi cumpar un  travel pass.
Masina nu costa mai mult de 90 euro, adica 45 de familie.Si asa imi convine, doar daca am fi platit drumul dus-intors Luton-Londra pt 3 pers, cred ca tot pe acolo ne-ar fi dus(45 euro).
O seara placuta!!!

#1277
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Sa scriu si eu cateva randuri.
Asta noapte am revenit si eu in tara.
Am stat la un hotel in zona wembley
Prima zi am piedut-o pana la victoria station, luat abonamente(pe 3 zile din 4, si nu mi-a dat passurile cu semnul ala de la national railways, pt oferta 2 in 1  :angry2: )
I-am facvut scandal aluia dar a spus ca numai dintr-astea mai are
Am mers si am mancat in oras, apoi am mers la hotel si seara am vizitat stadionul wembley pe dinafara si am mers la un supermarket din zona Wembley(asda e numele, am vazut ca sunt afiliati la wall mart) si am facut cumparaturi.
Super preturile
Mult mai ieftin ca la paris.
A douia zi am vizitat big ben, london eye, tower bridge, palatul parlamentului, am mers la greenwich(unde e o piata numai cu mancare preparata- de toate felurile, lolal, indian, portugheza, sahara, chinezeasca, italiana0toate la pretul de 5 lire portia)
cand am luat croaziera de la city cruise(pe care va sfatuiesc sa n-o ratati, pt ca se face si o prezentare a obiectivelor de pe drum), i-am bagat aluia si tichetul 2 for 1, siu nu mi-a cerut biletul de tren, (am economisit 12 lire)
A treia zi am luat pt a 4 a ziu passurile(ne-au costat 6,35 lire pe zi off peak) de la wembley central(unde e si un magazin primark, pentru cei care nu ajung pe oxford Street), si ne-a dat cu simbolul national rail
daca vreti passuri cu simbolul national rail, luati de la o statie care e statie si pt tren(sunt marcate cu simbolul ala cu 2 sageti pe orice harta)
Dupe ce am incercat sa intram la MT pe unde intrau grupurile(coada normala era de minim 2 ore, si nu asteptam aici nici impuscat), am incercat sa intru cu voucherul 2 for 1 pe la intrarea unde se facea accesul celor cu bilete de pe net sau vouchere.
le-am spus ca reducerea asta 2 for 1 e tot un voucher :D
In fine, nu ne-au vandut bilete, ne-au trimis la poarta 1, unde era coada mare, si ne-am lasat pagubasi.
Am aflat ulterior ca nu e asa cool si am ramas resemnat ca am cheltuit pe suveniruri banii de intrare 25lire
Am mers la shopping prin zona Baker street(suveniruri), si apoi am vizitat tower of London(super tare)
Am bagat si la Tower of London voucherul 2 for 1 la inaintare, mi-a cerut biletul de tren si i-am aratat pass ul de a 2 a zi, acoperind data
M-am scos si aici de 17 lire :lol:
A 3 a zi, duminica, nu merge metroul(din cate am inteles in fiecare duminica) si am schimbat 3 autobuze sa ajung in centru.
Nevasta mea are rau de masina si m-a innebunit tot drumul(nu mai spun ce a spus  despre englezi :)  )
In rest, m-am relaxat, a 2 a zi si a 3 a zi am fost la piscina hotelului(despre hotel numai cuvinte bune, micul dejun excelent si bogat, cazare buna, staff ok cautati pe booking wembley plaza)
A 4 a zi am fost pana la warwick pt ca auzisem ca tot vorbeau astia despre venetia Londrezi, si am zis ca daca am vazut venetia din Italia, aia din Dubai, hai s-o vedem si pe asta.
Un rau de kkt(eu sunt din iasi, se compara cu bahluiul) cu niste rahaturi de barci pe acolo)
Bine ca n-am mers mult pana acolo :)
De pe Oxford street(tot in a 3 a zi am mers), numai la primark se merita sacumperi ceva, in rest e f scump.
Si aici calitatea nu e extrem de buna, dar am cumparat cateva lucruri
Oricum, mi-a placut si oricand m-as muta salocuiesc in londra la un bloc(nu mi-au placut casele)
Apropo, f putine blocuri, mai mult case.
Siguranta f mare, mai ales in zona Wembley, unde am stat eu.
Camere de vederi peste tot, de la aeroport, bus ul de la greenline, metrou , autobuzele normale si pe strada
Doar 20% din Londra nu e acoperit de camere de luat vederi.
Foarte multi colorati(indieni sau ce-0or fi fost) in zona Wembley, dar foarte cuminti.
daca merge cineva la Wembley plaza(4 stele , noi am dat pe 3 zile cu mic de jun inclus 139 lire 2 pers) sa-mi dea un pm ca-i spun maimulte
V-am pupat

Edited by ortega, 16 March 2010 - 23:25.


#1278
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 28.06.2007

 DANUTTZZA, on 16th March 2010, 12:28, said:

...
Voiam sa stiu daca se poate circula cu masina prin oras si daca sunt parcari ( cu plata si fara).Mentionez ca mi-am inchiriat o masina hidramata.
...

Congestion Charge Zone: Attached File  c_line.JPG   28.03K   53 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate