Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

Marea Britanie - Londra

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4174 replies to this topic

#1297
popescub

popescub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.09.2007

View Postpakatosu, on 19th March 2010, 15:31, said:

Daca vorbim strict din punct de vedere al transferului de la aeroport pana-n centrul Londrei categoric nu merita diferenta.
Daca faci rezervari online la easyBus preturile incep de la 2 Lire pe ruta Luton-Victoria Station (Londra). Mai multe detalii gasesti pe http://www.easybus.co.uk/london-luton ;)

Perfect, multumesc pt informatii!

View PostMihai Cazac, on 19th March 2010, 15:58, said:

Pacat ca n-ai timp sa citesti ce e scris pe forum, sunt multe informatii folositoare, si practic "pierzand timp citind" ai economisi mult timp (si nu numai) in Londra.  Distractie placuta.

Multumesc pt raspuns!

In principiu cam stiu ce vreau sa fac in Londra, am citit si studiat atent in 2008 cand imi cumparasem bilete pt Londra la EasyJet, insa acesta a renuntat la ruta cu cateva saptamani inainte de plecarea mea. Aterizarea trebuia sa fie pe Gatwick, de aceea despre Luton nu stiu nimic.
Atunci mi-am primit inapoi banii pe bilete, insa dezamagirea a fost mare, nu am mai gasit nimic avantajos in intervalul de timp ramas.
Acum sunt la a 2-a tentativa... Si tinand cont de expereinat neplacuta cu EasyJet parca tot caut motive sa nu aleg low-cost (Wizz) si sa merg cu British, insa diferenta de pret e totusi de luat in seama... In acelasi timp vreau sa fiu sigur ca se respecta zborul, cu maxim 1-2 ore decalaj... garantie pe care nu prea o pot avea de la un low-cost...

#1298
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

View Postpopescub, on 19th March 2010, 11:21, said:

Salutare colegi forumisti,

Sunt convins ca probabil pot gasi raspunsurile in paginile anterioare, insa sunt intr-o oarecare criza de timp, asa ca as fi foarte recunoascator daca m-ati putea ajuta direct.
Londra de pe 20 iunie,
Salut, criza de timp pana in 20 iunie? transferul de la Luton pana in Londra nu depaseste 35lire 2 pers dus -intors. Daca urmaresti ceva oferte de la easybus e posibil sa cumperi cu 15 lire/2pers/dus-intors. Taxiul din Nord vestul Londrei ( Wembley de ex ) costa 30-32lire ( dus ) .

#1299
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Salut,

am nevoie de o sugestie de cazare in Londra pt mama si sora mea, vor merge doar ele doua, o zona sigura si cu acces facil la ce e de vazut intr-o prima vizita acolo. Merg cu wizz, aterizeaza la Luton.
Vor citi si topicul.

Multumesc mult

#1300
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Salut, Incearca la http://www.easyhotel.com/ zona Paddington sau Victoria, preturi bune/ zona buna.

#1301
popescub

popescub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.09.2007

View Postferrellroo, on 19th March 2010, 19:52, said:

Salut, criza de timp pana in 20 iunie?

Pai da fiindca zborul trebuie sa-l cumpar cat mai repede, zilele astea, pt a beneficia de un pret cat de cat OK...

#1302
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postferrellroo, on 19th March 2010, 19:24, said:

Salut, Incearca la http://www.easyhotel.com/ zona Paddington sau Victoria, preturi bune/ zona buna.

Multumesc. S-aveti calatorie faina.

#1303
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

View Postdenky, on 19th March 2010, 22:03, said:

Multumesc. S-aveti calatorie faina.
  Dupa cum am observat majoritatea hotelurilor din zona respectiva sunt administrate de indieni astfel ca asteptarile noastre se intilnesc destul de rar cu conceptia lor despre notiunea de hotel ,adica au cam o stada in afacere si fiecare intrare (scara) e cite un hotel ! si fiecare spatiu din interior a fost configurat  in asa fel ca sa poata fi amenaja o camera.Eu am avut noroc pentru ca am avut o camera rezonabila insa prietenii mei nu s-au putut lauda cu asa ceva.Despre curatenie nu pot sa ma pling insa uzura si spatiul erau cu adevarat o problema !Nu sunt un pretentios ! De la somnul in hamac din tinerete pe nava scoala pina la paturile din camin m-au facut sa nu strimb asa de usor din nas dar parca data viitoare cred ca as cauta altceva, cu tot avantajul de a fi foarte aproape de statia de plecare spre aeroport si dimineata la prima ora asta chiar conteaza...Oricum daca veti caza acolo cel putin cereti sa vedeti  camera inainte si daca primiti ceva  ce nu va convine solicitati schimbarea pentru ca sigur au si ceva mai bun !

#1304
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Eu vb de easyhotel, nu de hoteluri de Indieni. Nu e vina nimanui ca alegi hotelul " Indian owner " doar ca este intr-o zona buna, in loc de Ibis, Premier Inn , Wembley plaza etc...!

#1305
elbriga

elbriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 04.07.2005

View Postferrellroo, on 20th March 2010, 15:12, said:

Eu vb de easyhotel, nu de hoteluri de Indieni. Nu e vina nimanui ca alegi hotelul " Indian owner " doar ca este intr-o zona buna, in loc de Ibis, Premier Inn , Wembley plaza etc...!
De pe easyhotel am facut rezervarea unde nu se pomeneste nimic despre" Indian owner " si constatarea am facut-o la fata locului...am urmarit distanta fata de punctul terminus din statia Victoria si daca experienta mea a deranjat ca a fost facuta publica pe forum i-mi cer scuze !

#1306
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
El a fost refacut total si interiorul la fel. Era foarte usor sa faca camere mai mari, au dar la alt pret. Camerele destul de mici, de acolo si pretul acela mic intr-o zona buna.La ei pe site e specificat ca au camere chiar si fara geam, la un super pret. Curatenia intr-un hotel din zona 1 care nu are 4-5**** este foarte esentiala. Majoritatea hotelurilor de 2-3*** au sobolani !  De ex ASTA  In urma cu 2-3 luni , jos unde tin alimentele au inceput sa puna gresie iar sobolanii au fugit in camerele de sus...iti imaginezi ce este acolo. De 2-3 ori au fost firme specializate pe asta si nu au reusit sa faca nimic.  Pe cand in premier Inn, etc slabe sanse sa sara un sobolan cand stai in pat. Sa nu mai vb de http://www.frasershospitality.com/ si alte nume. Asa ca sfatul meu e sa alegi o camera mai mica ( oricum nu vi la Londra sa stai in hotel, vi sa vizitezi ) decat sa ai una mai mare cu surprize.

Edited by ferrellroo, 20 March 2010 - 16:47.


#1307
MIOARAA

MIOARAA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.02.2010
As dori sa stiu care este perioada din an cea mai propice pentru a vizita Londra.Sa nu fie un timp ploios.Va multumesc

#1308
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Pai nu imi aduc aminte sa fi plouat saptamana asta in afara de ieri. Nu stii cand ploua sau nu, nici in Romania. Din Mai cred ca e cel mai bine pana prin August, insa poate ploua si in luna Iulie. Grea intrebare.

#1309
DANUTTZZA

DANUTTZZA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.03.2010
Puteti sa-mi spuneti ce tigari sa duc in Londra?? Marlboro sau LM ?? Si la ce pret se dau?? :peacefingers:

#1310
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Marlboro si se dau cu32- 35lire cartusul.

Edited by ferrellroo, 21 March 2010 - 09:55.


#1311
danutzadincan

danutzadincan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.07.2008
Buna Ferrellroo,

Observ ca dai foarte multe raspunsuri pentru toti. este mai simplu sa te intreb pe tine decat sa caut in 74 de pagini. te rog frumos daca ai timp raspunde-mi si mie. Plec la Londra pe 21 aprilie pana pe 26 cu wizz. sper sa am noroc sa nu aiba intarziere. Am o sumedienie de intrebari si nu stiu cu ce sa incep.

1. Pentru inceput cumpararea biletului de la luton catre marble arch prin easybus. ma costa 28,48 lire 2 persoane, este ok pretul? dar, nu stiu...eu cumpar biletul de pe site-ul lor si cand ajung la autobuz ii arat soferului voucher-ul primit prin mail sau cum?

2. din cate am inteles este mai bine sa iau un travelcard sau  Oyster pentru 7 zile asta pentru ca vreau sa merg cu metroul. de pe ce site il pot lua online, banuiesc ca-i mai ieftin, si la fel ca si biletul de autobuz, probabil primesc ceva pe mail, dar unde-l schimb sa-l pot folosi acolo?

3. mi-am facut un plan de vizitare a obiectivelor si anume:
21.04: ajung la hotel probabil pe la 13: si sa vad SF Paul and Madame Tussaund
22.04: schimbarea garzii Bukingam guard,  House Banquets, Aspley House, Westminister Abbey, St. James Palace, Spancer House -as putea sa le vizitez pe toate in aceasi zi?
23/04: House of Parliament cu Big Ben, the Jewel Tower, London Aqua poate si un tur cu bus-ul.
24/04: Tower of London, London Eye, London Dungeon, Tower Brige and London Brige si daca mai e timp si HMS Belfast
25.05 : Oxford to visit Christ Church College, Alice in Wonderland Gardens

As dori la unele dintre ele sa cumpar biletele online. ce site imi recomanzi, binenteles cu oferte avantajoase? pentru aceste obiective exista o intrare separata pentru aceaia care cumpara biletele online sa nu mai stea la coada? sa zicem ca am voucher-ul primit pe mail dupa cumpararea biletelor si cu aceasta ma duc la acea intrare unde nu stau la coada, sau chiar daca iau in avans tot stau la coada?

As mai avea intrebari. dar macar raspunde-mi la astea si daca e mai simplu pentru tine sa vorbim pe mess sau mail sa nu mai caut cu disperare prin aceste pagini, ce zici?
Iti multumesc anticipat.

Edited by danutzadincan, 21 March 2010 - 11:50.


#1312
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007

View Postdanutzadincan, on 21st March 2010, 09:38, said:

Buna Ferrellroo,

1. DA

2. Iei travelcard-ul de la orice statie de Metrou ! Pe Internet ai nevoie de oystercard sa il inregistrezi pe site-ul lor si pe urma iti poti cumpara/add online bani,travel etc.

3. Nu stiu cat stai la fiecare, ce vrei sa vezi, cate poze vrei sa faci. Tine strict de tine.

Foloseste : Asta  . Eu nu cumpar bilete pt obiective turistice.

As mai avea intrebari.  daca e mai simplu pentru tine sa vorbim pe mess sau mail sa nu mai caut cu disperare prin aceste pagini, ce zici?
Ce zic eu? Eu zic sa citesti acest topic, chiar merita. Sunt oameni care au pierdut mult timp pt a posta info, pareri etc si multe "tips" . Majoritatea intrebarilor tale au raspuns aici. La fiecare 2-3 pagini este cate un user care se plange de timp...:( In 2 zile nu ai ce face cu acest topic si inveti multe lucruri.

PS: Nu vb pe mess sau pe email. Poti intreba aici ce te doare :)

#1313
danutzadincan

danutzadincan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 21.07.2008

View Postferrellroo, on 21st March 2010, 14:01, said:

Ce zic eu? Eu zic sa citesti acest topic, chiar merita. Sunt oameni care au pierdut mult timp pt a posta info, pareri etc si multe "tips" . Majoritatea intrebarilor tale au raspuns aici. La fiecare 2-3 pagini este cate un user care se plange de timp...:( In 2 zile nu ai ce face cu acest topic si inveti multe lucruri.

PS: Nu vb pe mess sau pe email. Poti intreba aici ce te doare :)

Multumesc F,
Sunt la pagina 35 momentan, am 2 copii si timpul e limitat.
nu mi-ai zis daca iau biletele online pentru atractii cum le folosesc, mai stau la cozi?
oricum daca mai am intrebari te voi mai deranja.

#1314
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Sa-ti traiasca. Stiu ca la London eyes Nu stai la coada.Mai sunt vreo 2 la care nu stai daca ai optiunea sa alegi ora la care te duci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate