Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 

Cum pot obtine cele mai bune rezultate investind doar 1000 dolari?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
46 răspunsuri în acest subiect

#37
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 759
  • Înscris: 17.07.2006

View PostTaxon, on Nov 15 2006, 14:41, said:

dex, unde pot sa vizionez o poza (oarecare) de-a dumitale?
merci.

pareri?

#38
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Nu se vede mare diferenta de rezolutie la f 8 intre 50 si 18-55 pe un senzor de 6 MP !, si nici macar pe unul de 10 MP....
50-ul are sweet spot la f 11-f 16 pe film  ;) - peste 98 pl/mm - probabil in jur de 111....
Pe digital difractia limiteaza mai devreme performanta optica - f 10 este cam maxim.

Atentie cu ciuperca (fungus) din obiectiv, sa nu se intinda si la celelalte.... :death:
Pe langa faptul ca matuieste lentilele, mai si mananca coatingul antireflex...care este bunatate de SMC...
Daca se desface obiectivul mai mult de o lentila frontala sau din spate, trebuie obligatoriu centrat/alinit - altfel nu o sa mai fie ce a fost inainte !

Editat de loock, 15 noiembrie 2006 - 22:43.


#39
tda

tda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 13.11.2003

View Postloock, on Nov 15 2006, 22:38, said:

Nu se vede mare diferenta de rezolutie la f 8 intre 50 si 18-55 pe un senzor de 6 MP !, si nici macar pe unul de 10 MP....
50-ul are sweet spot la f 11-f 16 pe film  ;) - peste 98 pl/mm - probabil in jur de 111....
Pe digital difractia limiteaza mai devreme performanta optica - f 10 este cam maxim.

Atentie cu ciuperca (fungus) din obiectiv, sa nu se intinda si la celelalte.... :death:
Pe langa faptul ca matuieste lentilele, mai si mananca coatingul antireflex...care este bunatate de SMC...
Daca se desface obiectivul mai mult de o lentila frontala sau din spate, trebuie obligatoriu centrat/alinit - altfel nu o sa mai fie ce a fost inainte !


Da, la F8 nu se vede diferenta de rezolutie. Dar la F4, este mai bun 50-ul decat DA 50-200 de exemplu. Si decat Zeiss-ul. Ceva mai multe detalii pentru curatat obiectivul de fungus, poate cineva sa-mi furnizeze ?

#40
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Se foloseste o solutie imbunatatita fata de cea pt. curatat senzori - se adauga in metanol putin amoniac ca si surfactant si putin detergent - f. putin !

Problema este cu centrarea lentilelor - daca nu ai colimator optic mai bine renunti......

Lentila frontala se poate desface si curata fara probleme - se desface cu un cauciuc inelul, lentila este fixata pe el, si prin designul excelent, filetul permite o insurubare la loc, practic la fel ca cea originala.
La celelalte lentile problema este insa mai delicata decat pare - conteaza enorm diferente infime !

#41
tda

tda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 13.11.2003

View Postloock, on Nov 16 2006, 10:51, said:

Se foloseste o solutie imbunatatita fata de cea pt. curatat senzori - se adauga in metanol putin amoniac ca si surfactant si putin detergent - f. putin !

Problema este cu centrarea lentilelor - daca nu ai colimator optic mai bine renunti......

Lentila frontala se poate desface si curata fara probleme - se desface cu un cauciuc inelul, lentila este fixata pe el, si prin designul excelent, filetul permite o insurubare la loc, practic la fel ca cea originala.
La celelalte lentile problema este insa mai delicata decat pare - conteaza enorm diferente infime !

Hmm..m-ai pus pe ganduri...
Am mai auzit ca daca expun lentila la ultraviolete (soare sau bec ultraviolet) , ciuperca poate sa moara.
Mit sau adevar ?
Am sa incerc  sa desfac lentila frontala, sa vad daca o pot curata.

PS Exista cineva mai priceput la asa ceva? Contracost evident.

Editat de tda, 16 noiembrie 2006 - 11:08.


#42
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Nu este vorba doar de pricepere.....ai nevoie de colimator optic !

Daca esti suficient de masochist....: :)

http://www.geocities.../collimator.htm


Macar poti proteja celelalte obiective - sa nu stea langa cel "infectat", si sa fie ferite de umezeala - se gasesc saculeti cu silicagel ( care se pot usca din cand in cand)
Recomand saculeti mari de la servere..... ;)

Editat de loock, 16 noiembrie 2006 - 11:15.


#43
tda

tda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 13.11.2003

View Postloock, on Nov 16 2006, 11:11, said:

Nu este vorba doar de pricepere.....ai nevoie de colimator optic !

Daca esti suficient de masochist....: :)

http://www.geocities.../collimator.htm
Macar poti proteja celelalte obiective - sa nu stea langa cel "infectat", si sa fie ferite de umezeala - se gasesc saculeti cu silicagel ( care se pot usca din cand in cand)
Recomand saculeti mari de la servere..... ;)
Nu sunt masochist din fire  :coolspeak:
Am sa desfac lentila din fata, sa vad daca o pot curata. Fara sa desfac obiectivul, oare pot sa fac ceva sa omor din ciuperca sau macar sa nu se extinda ?

#44
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Ai putea incerca sa pozitionezi obiectivul in fata unei surse puternice de lumina, eventual UV, dar la lumina zilei merge greu, chiar cu staniol pe partea opusa.....
La o sursa puternica UV, care sa si acopere complet obiectivul ai mai greu acces.....si ramane probabil oricum ciuperca undeva in umbra - obiectivul are suprafetele interne acoperite negru mat, tocmai pt. a minimiza lumina parazita si pt. a pastra contrastul cat mai bun.
Daca ramane undeva ciuperca, se raspandeste apoi din nou.....

#45
tda

tda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 13.11.2003

View Postloock, on Nov 16 2006, 22:15, said:

Ai putea incerca sa pozitionezi obiectivul in fata unei surse puternice de lumina, eventual UV, dar la lumina zilei merge greu, chiar cu staniol pe partea opusa.....
La o sursa puternica UV, care sa si acopere complet obiectivul ai mai greu acces.....si ramane probabil oricum ciuperca undeva in umbra - obiectivul are suprafetele interne acoperite negru mat, tocmai pt. a minimiza lumina parazita si pt. a pastra contrastul cat mai bun.
Daca ramane undeva ciuperca, se raspandeste apoi din nou.....
Aseara am reusit sa dau jos elementul optic frontal. Am curatat  ciuperca foarte bine iar tratamentul SMC nu parea afectat de loc. Acum contrastul este vizibil mai bun plus ca rezistenta la Flare a revenit la normal. Mai este o mica ciuperca si pe marginea elementul optic din spate, dar nu l-am desfacut , sa nu dereglez focusul. Una peste alta sunt foarte multumit de rezultate si nu a fost prea greu sa desfac partea frontala.
Am sa urmaresc daca o sa reapara ciuperca. Oricum am sa il pun la o sursa de UV si la un loc cu umiditate scazuta.
Multumesc pentru sfaturi !

#46
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Imi pare bine sa aud ca ai rezolvat ceva  :D

Am uitat sa precizez ca lumina f. puternica ar putea incalzi obiectivul prea mult....pe langa deformari, se poate topi vaselina de pe unele mecanisme - sper sa fie cat mai putina sau deloc.....ideea este sa nu curga pe lentile - am auzit si vazut asa ceva, este drept, nu la Pentax, decat daca a fost surubarit si uns in exces....

Mergi repede sa faci niste fotografii, pana nu creste ciuperca la loc....
Glumesc, sper ca nu te superi.... :)
Sper sa tina cat mai mult "operatia" !

Editat de loock, 17 noiembrie 2006 - 11:01.


#47
tda

tda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 90
  • Înscris: 13.11.2003

View Postloock, on Nov 17 2006, 10:57, said:

Imi pare bine sa aud ca ai rezolvat ceva  :D

Am uitat sa precizez ca lumina f. puternica ar putea incalzi obiectivul prea mult....pe langa deformari, se poate topi vaselina de pe unele mecanisme - sper sa fie cat mai putina sau deloc.....ideea este sa nu curga pe lentile - am auzit si vazut asa ceva, este drept, nu la Pentax, decat daca a fost surubarit si uns in exces....

Mergi repede sa faci niste fotografii, pana nu creste ciuperca la loc....
Glumesc, sper ca nu te superi.... :)
Sper sa tina cat mai mult "operatia" !
Merci inca odata de sfaturi.
Sunt f curios daca creste blestematia la loc. Daca nu are mediu propice, nu ar trebui !
Va tin la curent  :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate