Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Legat de constipatie

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#55
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Ceaiul de slabit de la Naturavit e un bun laxativ. Maica-mea bea de ani de zile. Ce-i drept, la mine nu are efecte, dar nu te raporta la mine, eu sunt raritate. Ceaiul de senna nu e indicat mai mult de 10 zile parca, nu stiu motivele. La mine, dupa 3-4 zile nici asta nu-si mai facea efectul si trebuia sa iau pauza. Acum nu am mai gasit prin plafare, deci am pauza lunga. Gasesti senna sub forma de frunze/bete si frunze/pliculete (evident, daca aduc plafarele) si e destul de puternic. Poate Adadoi sau vreun medic de pe aici sa ne zica de ce nu se recomanda senna mai mult de 10 zile.
LE: am uitat sa te intreb. La doctor ai fost?

Edited by diorama, 03 December 2008 - 17:52.


#56
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postadrianatoma, on Dec 3 2008, 17:28, said:

nu stiu daca am voie sa postez aici, dat fiind ca topicul e vechi, dar nah...incerc si eu

ma regasesc si eu oarecum in situatiile descrise de diorama (constipatia e tot "mostenita", e acolo orice as manca), e adevarat ca la mine parca nu e asa tragic insa as vrea sa va intreb daca exista niste ceaiuri care sa ajute digestia.

cum am zis si in alt topic, iau fibre zilnic si am incercat si cu sab simplex si cu ceai verde, mananc smochine uscate, miere, beau lapte cu cereale...dar de cateva zile chiar e naspa si cred ca am si un inceput de hemoroizi din aceasta cauza, dar asta e alta poveste.
am incercat si cu debridat (la sfatul medicului de familie), dar ma gandeam ca stiti vreun ceai sau ceva mai "simplu" care sa ajute tranzitul intestinal, sa usureze digestia pentru ca sunt si balonata evident...

ce e ceaiul de senna si cum poate da dependenta un ceai? :huh:

Minti  :lol:

Incearca ceai de crusin pentru efectul laxativ bun si purgativ deosebit de puternic al acestuia(la 8 ore apare dupa administrare). Cam o lingura de planta la o cana de 200ml de ceai. Poti sa combini cu brusture, pentru un efect mai puternic, care este amar si care la randul sau este un depurativ deosebit de puternic si profund, dar este lent, in sensul ca trebuie luat mai multe zile la rand.

Pentru gaze si balonari incearca sa mesteci si sa inghiti dupa 2 linguri de seminte de fenicul, sunt foarte bune, am incercat de 3 ori si au functionat de fiecare data, bine ca eu aveam indigestie.

Totusi eu nu ti-as recomanda laxative pe termen lung, nici mai mult de una, doua saptamani, iti strica tranzitul intestinal. Consuma alimente bogate in fibre, cereale integrale dimineata(nu prostii din acelea umflate, crocante si super delicioase, musli cu fructe, de exemplu, de la Sanovita), cartofi si orez, preparate, mere, morcovi, varza etc., crude. E imposibil sa mai fii constipata dupa o asemenea alimentatie.

#57
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
de ce zici ca mint? :huh:

nici eu nu vreau laxative pe viata, nici nu m-am gandit la asta. la mine situatia nu e asa grava ca la diorama, de-asta si intrebam de ceai sau medicamente usoare. am fost la medicul de familie, am luat debridat la sugestia ei si ceai laxativ de la plafar.

stiu povestea cu alimentatia deja...dar pe mine varza, morcovii si orezul ma constipa deci nu stiu cu ce ar imbunatati situatia. am exclus varza din meniu de mult timp.

momentan mi-am luat ceai "digestie usoara" de la fares, sa vedem daca ajuta. aveau si ceai laxativ si ceai anti-hemoroizi (ca tot zicea cineva mai sus) dar nu m-am bagat ca nu sunt sigura daca e nevoie de el.
eu as prefera ceva care sa poata fi "administrat" regulat si care sa ajute tranzitul, nu sa fie folositor doar in crize de constipatie si cu care te obisnuiesti in timp si nu-si mai face efectul.
o sa mai caut si ceai verde chinezesc. seamana la gust cu cel obisnuit?

#58
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Eu cand am zis ca maica-mea bea pentru constipatie ceai de slabit de la Naturavit, am vrut sa se inteleaga ca bea zi de zi, seara, o cana de ceai din asta, iar dimineata are efect. Are cativa ani buni de cand bea. Si mai aveam o colega la facultate care tot din asta folosea periodic. Dar chestii gen prune uscate, zeama de varza, miere nu te ajuta? In zilele mele bune, primavara, cand tineam post de Paste si mancam tot felul de vegetale, spanac, urzici si alte buruieni ma simteam mult mai bine.

#59
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postadrianatoma, on Dec 3 2008, 21:31, said:

de ce zici ca mint? :huh:

nici eu nu vreau laxative pe viata, nici nu m-am gandit la asta. la mine situatia nu e asa grava ca la diorama, de-asta si intrebam de ceai sau medicamente usoare. am fost la medicul de familie, am luat debridat la sugestia ei si ceai laxativ de la plafar.

stiu povestea cu alimentatia deja...dar pe mine varza, morcovii si orezul ma constipa deci nu stiu cu ce ar imbunatati situatia. am exclus varza din meniu de mult timp.

momentan mi-am luat ceai "digestie usoara" de la fares, sa vedem daca ajuta. aveau si ceai laxativ si ceai anti-hemoroizi (ca tot zicea cineva mai sus) dar nu m-am bagat ca nu sunt sigura daca e nevoie de el.
eu as prefera ceva care sa poata fi "administrat" regulat si care sa ajute tranzitul, nu sa fie folositor doar in crize de constipatie si cu care te obisnuiesti in timp si nu-si mai face efectul.
o sa mai caut si ceai verde chinezesc. seamana la gust cu cel obisnuit?

Era o gluma cu mintitul.

Cum sa te constipe varza, morcovii, orezul ?! De aia zic cred ca minti  :P. Mergi la un magazin de plante medicinale si ia-ti 2-3 pungute cu seminte de in(e in jur de 2 lei punguta), pune semintele dintr-o punguta intr-un bol si pune apa mai mult decat le cuprinde si consuma 4-5 linguri de acestea pe zi, 2-3 zile, avand grija sa le mesteci bine, pentru ca daca nu le crapi invelisul exterior nu prea le digeri. Ai sa vezi ca lasa foarte multe grasimi semintele si apa devine foarte grasa, iar semintele mai gustoase si mai usor de consumat.

Ti-am zis daca vrei laxativ puternic si rapid foloseste crusin combinat cu brusture, daca vrei mai putin potent foloseste numai brusture, iar pentru gaze, balonari seminte de fenicul. In afara de crusin, brusturele si semintele de fenicul le-am folosit eu si au functionat, precum si semintele de in.

In principiu acestea sunt doar adjutante in digestie, principalul vinovat, in cazul tau, este tipul alimentelor. Nu mai manca produse procesate, maruntite, gen produse de patiserie, produse animale, care nu contin deloc fibre. Incearca cateva zile strict fara acestea impreuna cu semintele de in si vezi cum este, important este sa VREI sa schimbi ceva, ca in felul acesta ceaiuri, pastile, suplimente sunt apa de ploaie. Incearca sa adresezi problema principala direct.

#60
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostKdefthog, on Dec 3 2008, 21:57, said:

Ti-am zis daca vrei laxativ puternic si rapid foloseste crusin combinat cu brusture, daca vrei mai putin potent foloseste numai brusture, iar pentru gaze, balonari seminte de fenicul. In afara de crusin, brusturele si semintele de fenicul le-am folosit eu si au functionat, precum si semintele de in.

Daca este vorba de constipatie cronica nu este indicat sa folosesti coaja de crusin sau alte ceaiuri cu efect laxativ puternic. Foloseste semintele de in si modifica dieta sau macar mai ia ceva fibre tablete. Efectele adverse ale folosirii frecvente ale laxativului (indiferent ca este ceai sau medicament) sunt serioase si neplacute.

#61
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Senna si crusinul sunt laxative pentru ca irita peretele colonului. in timp organismul se obisnuieste, la unii mai iute, la altii mai greu, de-asta nu sunt indicate pe perioade lungi.
Semintele de in sunt bune, dar feniculul constipa, desi e excelent pentru gaze.
Parerea mea e ca mananci prea multe fibre pentru cata apa bei si cata miscare faci (mai ales). Fibrele nu au efect decat daca bei destule lichide (2-3-4 litri pe zi, depinde si cate fibre ai in dieta) si daca faci miscare, daca nu, in loc sa fie usor laxative (ca in prezenta apei se umfla) te constipa. Daca tii post, e posibil ca si lipsa grasimilor sa aiba un rol in constipatia ta.
Leacul meu pentru crize din astea: maioneza. Si bere. In cazuri grave, maioneza cu lapte.

#62
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006
ce mi se pare potrvit :
- sa renunti la tot ce inseamna alimente recomandate in caz de diareee , in general " uscate" ;
- sa inlocuiesti ori de cate ori este posibil painea cu mamaliga ;
- la fiecare masa consum maxim de legume ;
- dupa fiecare masa cat mai multre fructe ;
- se poate experimenta masa de seara numai din fructe ;
- seara sau cu min. o ora inainte de scaun un supozitor hemorzon ;
- autosugestie ;
- cat mai multa miscare - gimnastica de intretinere si plimbare zilnica , stiu ca e mai greu de gasit un loc pentru alergat ;
- si , poate cel mai important , imbunatatirea masticatiei . fiecare dumicat trebuie mestecat de cca. 50 de ori , pana se face pasta ( "alimentele solide se beau iar cele lichide se mesteca"  - asta am gasit intr-un material despre alimentatia corecta si de atunci nu prea am mai avut probleme ) .

sanatate maxima tuturor !

#63
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
2 litri de lichide beau pe zi...cu ceaiuri si apa sigur beau 2l pe zi, dar mai mult e imposibil. am 48 de kg, daca beau 3-4l de lichid imi dublez greutatea :lol:  iar legume nu am de care sa mananc pentru ca nu-mi plac absolut deloc. daca-mi placeau si le consumam poate nu mai puneam intrebari pe forum, asa...trebuie sa caut solutii alternative.

am inteles ideea cu senna si crusinul, deci nu...in schimb am gasit la plafar seminte de in, capsule cu ulei din seminte de in si capsule cu seminte de in si ceai verde. de care recomandati? sincer as prefera capsule ca e mai simplu de luat...merg alea cu in si ceai verde? alea la plafar ziceau ca-s bune, dar ele nah, vor sa vanda.
daca as lua seminte le-as putea pune direct din punga in iaurt sau in laptele cu cereale?

multam fain de sfaturi, dragilor :)

#64
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
semintele, dar ai grija ca daca nu faci miscare, cu semintele alea nu vei reusi decat sa te umfli ca un balon; merg si capsulele cu ulei, dar nu-s nici pe departe la fel de eficiente. Cea mai buna metoda e sa le pui in apa, cum a spus Kdefthog, eventual putin zdrobite.

Nu mai inghiti pastile aiurea, mai bine incearca sa faci ceva cu regimul alimentar. Excesul de pastile cu fibre (parca iei, nu?) poate duce la constipatie, mai ales daca nu mananci echilibrat.

#65
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postadrianatoma, on Dec 4 2008, 09:46, said:

2 litri de lichide beau pe zi...cu ceaiuri si apa sigur beau 2l pe zi, dar mai mult e imposibil. am 48 de kg, daca beau 3-4l de lichid imi dublez greutatea :lol:  iar legume nu am de care sa mananc pentru ca nu-mi plac absolut deloc. daca-mi placeau si le consumam poate nu mai puneam intrebari pe forum, asa...trebuie sa caut solutii alternative.

am inteles ideea cu senna si crusinul, deci nu...in schimb am gasit la plafar seminte de in, capsule cu ulei din seminte de in si capsule cu seminte de in si ceai verde. de care recomandati? sincer as prefera capsule ca e mai simplu de luat...merg alea cu in si ceai verde? alea la plafar ziceau ca-s bune, dar ele nah, vor sa vanda.
daca as lua seminte le-as putea pune direct din punga in iaurt sau in laptele cu cereale?

multam fain de sfaturi, dragilor :)

Eu sunt total impotriva uleiurilor de orice tip, pentru ca reprezinta doar grasimea dintr-un aliment gras, ma refer aici numai la plante, iar vitaminele, mineralele, fibrele si alte substante nutritive au fost indepartate, nu toate dar majoritatea. Toate acestea erau intr-un echilibru perfect in planta intreaga, cruda, echilibru obtinut in sute de milioane de ani de catre natura, argument mai puternic ca acesta nu cred ca exista. In mancare, cand faci cantitati mari, poti sa mai pui, daca nu vrei sa folosesti seminte, ceea ce ar fi ideal.

Ideea e sa consumi masline pentru uleiul din acestea, seminte de floarea soarelui, de in si asa mai departe, toate crude. Deci nu capsule, nu ulei, dar semintele intregi, crude, eventual macinate. Pe langa metoda cu lasatul in apa mai multe zile(trebuie sa le lasi cel putin o zi ca sa se inmoaie cat de cat si sa le poti consuma usor) poti sa le macini intr-o rasnita de cafea, nu mai mult de 15 secunde, pentru ca se incalzesc si se ard efectiv grasimile, si mananci pulberea rezultata, eventual cu niste apa pe langa. E foarte simplu si dureaza putin prin metoda aceasta si iti prepari exact cat mananci, adica sa nu lasi de pe o zi pe alta, ca rancezeste pulberea.

Daca nu-ti plac legumele, de orice tip, inseamna ca ai o problema foarte grava. Daca nu le suporti gustul crude atunci pune-le la fiert 25-30 minute si adauga niste sare la sfarsit si vor fi mult mai placute la gust, cred. Solutii alternative care sa nu fie costisitoare si pline de situatii incercare - greseala eu nu prea vad.

Eu zic ca te chinui degeaba cu alternative, ti-am zis adreseaza direct problema, lasa "vrajeala".

#66
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
ooof, voi aveti dreptate...dar daca nu am mancat 25 de ani legume cum sa incep acum? mananc doar ardei, castraveti, cartofi si masline. ce sa fac cu astea cateva? restul nici sa nu le vad, nici crude d-apai fierte :lol: ciorba mananc din an in paste si "sorb" doar zeama ca sa zic asa, mancare gatita cu sos nu mananc (gen mancare de fasole, de mazare...). prefer paste, salate, branzeturi, mancaruri cu orez, peste. probabil ca aici e problema, dar asta e greu de schimbat.

o sa trec pe fructe, voi muri de foame dar asta e, nu vreau sa am probleme mai tarziu :(
da, iau fibre, cate o pastila pe zi, dar nimic altceva, nicio alta pastila.  de aseara am inceput sa beau ceai pt digestie usoara, nu cred sa aiba mare efect laxativ, dar ma simt mereu mai bine dupa o cana - doua de ceai.
nu cred sa ingerez chiar asa multe fibre chiar si cu supliment cu tot, dar de-asta am facut si topicul ala atunci, tocmai ca ma gandeam ca pot face rau...acum mi-e mai clar :P

voi ce mancati de nu aveti probleme? :(

#67
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postadrianatoma, on Dec 4 2008, 11:13, said:

ooof, voi aveti dreptate...dar daca nu am mancat 25 de ani legume cum sa incep acum? mananc doar ardei, castraveti, cartofi si masline. ce sa fac cu astea cateva? restul nici sa nu le vad, nici crude d-apai fierte :lol: ciorba mananc din an in paste si "sorb" doar zeama ca sa zic asa, mancare gatita cu sos nu mananc (gen mancare de fasole, de mazare...). prefer paste, salate, branzeturi, mancaruri cu orez, peste. probabil ca aici e problema, dar asta e greu de schimbat.

o sa trec pe fructe, voi muri de foame dar asta e, nu vreau sa am probleme mai tarziu :(
da, iau fibre, cate o pastila pe zi, dar nimic altceva, nicio alta pastila.  de aseara am inceput sa beau ceai pt digestie usoara, nu cred sa aiba mare efect laxativ, dar ma simt mereu mai bine dupa o cana - doua de ceai.
nu cred sa ingerez chiar asa multe fibre chiar si cu supliment cu tot, dar de-asta am facut si topicul ala atunci, tocmai ca ma gandeam ca pot face rau...acum mi-e mai clar :P

voi ce mancati de nu aveti probleme? :(

Daca ai sa mananci numai fructe si legume cu putine calorii, verzi , galbene, ai sa mori de foame la propriu si la figurat. Ai zis ca suporti cartofi, atunci mananca de 3 ori pe zi cartofi cel putin cate jumatate de kg la fiecare masa si nu iti va mai fi foame. Vei manca 400 de kcal si aproape 10 g de fibre la fiecare masa doar din jumatatea aceea de kg, mai mult decat suficient pentru tine. Mai pune pe langa cartofi niste legume fierte, daca nu suporti crude, si cateva fructe si ai o masa. Du-te aici si vezi exact ce nutrienti are fiecare aliment, incearca pentru cartof de exemplu, simplu, fiert, fara coaja, cu sau fara sare. Poti incerca sa mananci si cartofi la cuptor, copti in coaja si-i mananci cu tot cu coaja, sunt foarte deliciosi si au de 3 ori mai multe fibre decat cei fara coaja. Uite aici un studiu legat de senzatia de satietate a alimentelor, cartoful fiind lider detasat :D .

Nu mai manca paste si branzeturi, constipa, si nici paine.

Eu mananc 150 g de musli cu fructe dimineata si o cana de 700 ml de ceai, amiaza si seara mancaruri din cartofi, orez, fasole, si in rest fructe si legume cate pot, si 3-4 linguri de seminte de in. Am 1,89m si 85 de kg, deci imi trebuie ceva mancare sa ma sustin  :P.

#68
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Adriana, dar nu ai avut momente cand te-ai simtit mai bine mancand ceva anume? De exemplu azi nu ai mai mancat branza, dar ai mancat ciorba, mancare gatita si niste fructe si constati ca nu mai esti constipata... Eu mai aveam perioade d-astea. Din experienta mea, alimentatia conteaza foarte mult. Ia seminte de in, ia miere amestecata cu bucatele de nuci (foarte bun, fie vorba intre noi), mananca struguri. Reteaz-o din fasa pe nenorocita de constipatie, pana nu e prea tarziu. Eu am lasat-o in pace multa vreme, din ignoranta, din ignoranta parintilor, ca eram mica, nu ma interesa, era mai comod sa merg la buda odata la cateva zile decat in fiecare zi, si acum imi dau pumni in cap.

#69
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postdiorama, on Dec 4 2008, 13:23, said:

Adriana, dar nu ai avut momente cand te-ai simtit mai bine mancand ceva anume? De exemplu azi nu ai mai mancat branza, dar ai mancat ciorba, mancare gatita si niste fructe si constati ca nu mai esti constipata... Eu mai aveam perioade d-astea. Din experienta mea, alimentatia conteaza foarte mult. Ia seminte de in, ia miere amestecata cu bucatele de nuci (foarte bun, fie vorba intre noi), mananca struguri. Reteaz-o din fasa pe nenorocita de constipatie, pana nu e prea tarziu. Eu am lasat-o in pace multa vreme, din ignoranta, din ignoranta parintilor, ca eram mica, nu ma interesa, era mai comod sa merg la buda odata la cateva zile decat in fiecare zi, si acum imi dau pumni in cap.

eu ma simt bine doar cand mananc peste daca stau sa ma gandesc.. <_< dar nu prea am cum sa mananc zilnic doar asta.
tin minte ca atunci cand eram mica, mama ma punea sa mananc miere multa cand aveam probleme. voi face asta si acum

#70
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Eu mancam in fiecare zi miere cu nuca, si asta pentru ca imi placea foarte mult. Ah, ca tot mi-am adus aminte :P .

#71
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
dat fiind ca de 2 saptamani nu mai pot manca seara si pentru ca am mereu senzatia de prea plin am decis sa merg pana la urma la un gastroenterolog la CMU unde sunt arondata cu jobul.

nu m-a lamurit prea tare insa...mi-a zis ca toate problemele cu stomacul (constipatie, balonare, gaze, sangerare) sunt pe sistem nervos si ca nu pot decat sa le tin sub control. asta stiam si eu.
Mi-a dat sa fac un test cu bariu si un test pentru helicobacterpilori si mi-a recomandat Hemorzon sup. 2/zi pt 5 zile si Motilium 3/zi pentru o luna de zile cu 30 de min inainte de masa. Si cand i-am zis ca nu prea pot sa mananc seara mi-a recomandat supradyn :lol:  :lol: pe care nu vreau sa le iau, ca problema mea nu e lipsa poftei de mancare.

In afara de asta mi-a dat sfaturi legate de constipatie si de probleme stomacale...cam acelasi pe care le-am aflat si de la voi si pe care eu deja le practic cu sfintenie: 2l de lichid, fructe, supe, salate, fara prajeli, fara chestii care constipa, fara grasimi si prajeli, fara carbogazoase, cu fibre, tarate. pretty clear (oricum nu mancam prajeli si nu beam cu acid de ani de zile...).

intrebarea mea e: ce fac totusi cu senzatia asta ciudata cum ca as fi mancat un porc cand eu mananc o supa chioara si nu mai pot manca nimic toata ziua? si cum nu mananc nimic satios, nici nu am cum sa am scaun zilnic, hence the constipation... <_<

Edited by adrianatoma, 12 December 2008 - 11:11.


#72
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Reteta TOTALA anti-constipatie :)

1. trezirea dimineata cu minim 2 ore inainte de plecarea de acasa! Asta da timp pt relaxare si deci... drumul catre baie :)
2. la prima ora eu am un amestec care face minuni: BLENDER in care se tranteste un mar taiat, o para, 1 banana (+ alte fructe preferate) + O CANA mare de lapte fierbinte. Rezulta minim 2 cani de lichid gros dar numai bun de baut. Va alegeti cu o masa copioasa de dimineata + regularizarea "tractului intestinal" :D
3. Minim 3 iaurturi (gen Activia) pe zi!!!
4. ciorba/supa ZILNIC (dar nu de porc!!!)
5. cautati dupa "Total Cleans Colon". Niste pastilute f. utile pt o curatare din cand in cand. (la cativa ani I guess)
6. EVITATI stresul.. I know :(
7. faza cu mierea nu am reusit sa o dovedesc (la mine) dar e clar ca nu strica ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate