Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta
 The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...
 2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...
 

Legat de constipatie

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#73
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 Monitox, on Dec 12 2008, 11:24, said:

Reteta TOTALA anti-constipatie :)

1. trezirea dimineata cu minim 2 ore inainte de plecarea de acasa! Asta da timp pt relaxare si deci... drumul catre baie :)
2. la prima ora eu am un amestec care face minuni: BLENDER in care se tranteste un mar taiat, o para, 1 banana (+ alte fructe preferate) + O CANA mare de lapte fierbinte. Rezulta minim 2 cani de lichid gros dar numai bun de baut. Va alegeti cu o masa copioasa de dimineata + regularizarea "tractului intestinal" :D
3. Minim 3 iaurturi (gen Activia) pe zi!!!
4. ciorba/supa ZILNIC (dar nu de porc!!!)
5. cautati dupa "Total Cleans Colon". Niste pastilute f. utile pt o curatare din cand in cand. (la cativa ani I guess)
6. EVITATI stresul.. I know :(
7. faza cu mierea nu am reusit sa o dovedesc (la mine) dar e clar ca nu strica ;)

pai eu plec la 8.30 de acasa...daca ma scol la 6 juma chiar ca o sa ma imbolnavesc pe sistem nervos :D si nu ma mai salveaza nimic

multam de sfaturi :kisstogether:

#74
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
O, Doamne, Monitox, sunt pe deplin de acord cu tine, mai putin la faza cu sculatu' dimineata cu 2 ore inainte de plecare :crying: . De ce ne omori? Acum trecand peste trauma si lasand gluma la o parte, o sa incerc si eu chestia asta pentru ca pare si bun la gust. Cat despre miere cu nuca, ei bine aflati ca un nene s-a stricat strasnic la stomac cu amestecul asta iar eu ma intrebam oare ce bomba o fi mancat sa mananc si eu :lol:

#75
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 adrianatoma, on Dec 12 2008, 11:08, said:

mi-a zis ca toate problemele cu stomacul (constipatie, balonare, gaze, sangerare) sunt pe sistem nervos si ca nu pot decat sa le tin sub control. asta stiam si eu.
incearca ceva din yoga , reflexoterapie si ... maximum de bunadispozitie ( nu te supara ca s-a terminat , bucura-te ca s-a intamplat ! )

#76
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 arcond, on Dec 12 2008, 13:36, said:

incearca ceva din yoga , reflexoterapie si ... maximum de bunadispozitie ( nu te supara ca s-a terminat , bucura-te ca s-a intamplat ! )


functioneaza reflexoterapia in probleme legate de constipatie si balonari? :huh:

#77
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 adrianatoma, on Dec 12 2008, 14:30, said:

functioneaza reflexoterapia in probleme legate de constipatie si balonari? :huh:
pai daca " toate problemele cu stomacul (constipatie, balonare, gaze, sangerare) sunt pe sistem nervos  " , trebuie actionat asupra cauzelor si nu a efectului .

#78
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

 arcond, on Dec 12 2008, 18:12, said:

pai daca " toate problemele cu stomacul (constipatie, balonare, gaze, sangerare) sunt pe sistem nervos  " , trebuie actionat asupra cauzelor si nu a efectului .

Dap, de asta am si "recomandat" trezirea din timp :) Faza e ca daca te trezesti si stii ca in maxim 30-50 min trebuie musai sa pleci, vei fi stresat din start. Daca esti stresat, se duce dracului totul. Daca stii ca mai ai 2 ore, well.. totul e mai calm. AI TIMP! Te poti relaxa... (at least eu asa functionez)

Miere cu nuca, mai exact CUM? Imi plac amandoua, deci as putea testa un amestec  :thumbup:

#79
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Pui miere intr-o ceasca, toci nuca bucatele cu cutitul (am incercat si cu nuca macinata dar nu e asa bun, nu simteam nuca la mestecat :P) si amesteci. Mie imi place cu miere de salcam.

#80
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Pentru balonare (ma rog, impotriva ei) puteti incerca enzimele digestive, varianta pilula. :) La mine functioneaza. Mai exact, in sfarsit functioneaza ceva! :)

#81
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
daca problema e serioasa folositi dulcolax cu incredere (a nu se consuma lactate timp de cateva ore inainte de a se lua, caci s-ar putea sa ve treziti cu crampe groaznice)
in rest, nu cred ca merita tot efortul ala cu orar pt. mancare si somn, dieta, etc.

#82
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
pai dulcolax merge cand problema e acuta...si ai un episod izolat de constipatie.
daca devine cronica insa nu mai merge sa te joci cu laxative

#83
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu e bine sa iei laxative de contact prea mult timp. Si atunci reglezi si din alimentatie. E practic ce a spus Adadoi mai inainte.

#84
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

 adrianatoma, on Dec 12 2008, 22:57, said:

pai dulcolax merge cand problema e acuta...si ai un episod izolat de constipatie.
daca devine cronica insa nu mai merge sa te joci cu laxative

 diorama, on Dec 12 2008, 22:57, said:

Nu e bine sa iei laxative de contact prea mult timp. Si atunci reglezi si din alimentatie. E practic ce a spus Adadoi mai inainte.
corect! cred ca nu am prins firul discutiei...

#85
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

 gtk, on Dec 12 2008, 22:37, said:

daca problema e serioasa folositi dulcolax cu incredere (a nu se consuma lactate timp de cateva ore inainte de a se lua, caci s-ar putea sa ve treziti cu crampe groaznice)
in rest, nu cred ca merita tot efortul ala cu orar pt. mancare si somn, dieta, etc.

:naughty: Daca o sa-ti iasa vreodata un hemoroid sa vezi cum o sa crezi brusc! O sa ai o revelatie  :naughty:
TOATE produsele gen dulcolax NU sunt sanatoase si trebuiesc evitate. Ideal e sa gasesti stimulente naturale... (si ce am scris mai sus)

#86
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
N-am fost în viața mea constipat... însă ies și de 2-3 ori pe zi uneori! :( Știu că-i normal, dar uneori e deranjant...

#87
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Monitox, on Dec 12 2008, 20:54, said:

Faza e ca daca te trezesti si stii ca in maxim 30-50 min trebuie musai sa pleci, vei fi stresat din start. Daca esti stresat, se duce dracului totul.
Nicidecum .

Pentru asta s-a inventat ... dopul !  :thumbup:

Exista si pentru chiuveta si pentru cada din baie .

Ca unii nu vor sa-l foloseasca  ... :band:

#88
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

 arcond, on Dec 13 2008, 10:47, said:

Nicidecum .

Pentru asta s-a inventat ... dopul !  :thumbup:

Exista si pentru chiuveta si pentru cada din baie .

Ca unii nu vor sa-l foloseasca  ... :band:

Sincer, nu inteleg. Sunt dornic sa aflu chestii noi... so?  :naughty:

#89
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Cereale (numai gen Sanovita) cu lapte rece, apoi cafeaua de dimineata nu vad cum sa nu-si faca efectul.
Bineinteles si timp de relaxare inainte sa pleci ~1ora

Edited by Blackhawk, 13 December 2008 - 11:13.


#90
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
ai fi surprins sa citesti tot topicul asta sa vezi cate a incercat diorama :lol:
eu am ramas la faza cu mancat smochine uscate si baut lapte si nimic...sau mananc struguri, beau bere si apoi mananc cereale cu lapte. nada :rolleyes:
cat despre iesit de 2-3 ori pe zi...asta e de domeniul SF in ceea ce ma priveste. niciodata nu s-a intamplat asa ceva.

atunci cand constipatia e cronica (si eventual "mostenire" de familie) nu ajuta remedii din astea, mai ales ca in aceste cazuri vine si cu balonari si senzatie de plenitudine...e nevoie de un regim pe termen lung, sunt constienta de asta si incerc sa schimb cate ceva in alimentatie. 2 cani de ceai verde sau ceai digestiv zilnic, asta e deja regula. acum mi-am luat si tarate, sa vedem cum ajuta.
monitox are dreptate, trebuie cautate remediii naturale, compatibile cu omul ca sa zic asa... :P

@arcond, nici eu nu am inteles faza cu dopul :huh: ne luminezi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate