Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

Legat de constipatie

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#109
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Normal e intre 2/zi si 2-3/saptamana, dar conteaza si consistenta.

#110
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 antigen, on Mar 25 2009, 11:29, said:

Normal e intre 2/zi si 2-3/saptamana, dar conteaza si consistenta.

:w00t: no way!
cred ca explodezi dupa 2 sapt de constipatie! esti sigura? exista oameni care rezista 2 sapt fara scaun sau e pur "academica" statistica?

#111
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Era 2-3 PE spatamana, nu LA 2-3 spatamani :)

#112
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 bubu30, on Mar 25 2009, 16:00, said:

Era 2-3 PE spatamana, nu LA 2-3 spatamani :)

oh Doamne! da, acum am vazut...slava Domnului!
atunci da...stiu de oameni cu 2-3 pe saptamana...

multumesc :kisstogether:

#113
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
mersi de raspuns.

#114
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Aoleu. M-o apucat groaza de hemoroizi si de fiecare data cand ma duc la "citit" mai inainte ma rog sa trec cu bine. (Asta in ultimul timp)
Problema consta in urmatoarea chestie: Am scaun cam la 2-3-4 zile, de obicei 2-3. Asta de cand ma stiu, si pana acum n-am avut probleme "suparatoare" din cauza asta, numa' de vreo cateva ori, cu constipatii de chiar si 9 zile.
Bun, dar sa revenim la mirifica problema. De vreo 2 saptamani dupa ce ies de la toaleta umblu cracanata si simt de parca as fi "nascut" pietre, si nu scaun normal, cred ca intelegeti ideea. :lol:
Problema e ca nici nu mi-am schimbat meniul, sa zicem sa trec la o dieta bazata pe X, bla bla nu stiu ce, si mananc la fel cum mancam pana acum. Nici macar cu ceaiuri de alea pentru slabit sau pentru ce-s nu prea imi "amelioreaza" situatia, si n-am vrut sa recurg la laxative medicamente.
Nu stiti cam care ar putea fi problema? Ca ma jur ca petrec niste minute de groaza la toaleta gandindu-ma la topicul cu "hemoroizi".

#115
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 Judith, on Mar 25 2009, 20:35, said:

Nu stiti cam care ar putea fi problema?
Alimentatia!!!  

Du-te pe http://spaz.ca/cronometer/ si scoate programelul acela ca este gratis si pune pentru cateva zile cam ce mananci acolo si incearca o saptamana macar sa ai in fiecare zi cel putin 40g de fibre dupa programul respectiv.

Edited by antigen, 25 March 2009 - 22:53.


#116
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 adrianatoma, on Mar 25 2009, 15:44, said:

:w00t: no way!
cred ca explodezi dupa 2 sapt de constipatie! esti sigura? exista oameni care rezista 2 sapt fara scaun sau e pur "academica" statistica?
:) Te-am speriat?
Bine ca a fost bubu pe faza!  :P

Edited by antigen, 25 March 2009 - 22:53.


#117
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Clar constipatie e cauzata de o alimentatie saraca in fibre, bogata in carbohidrati rafinati si grasimi de orice tip, si de o lipsa de miscare.

Edited by antigen, 25 March 2009 - 22:54.


#118
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Judith, on Mar 25 2009, 20:35, said:

Aoleu. M-o apucat groaza de hemoroizi si de fiecare data cand ma duc la "citit" mai inainte ma rog sa trec cu bine. (Asta in ultimul timp)
Problema consta in urmatoarea chestie: Am scaun cam la 2-3-4 zile, de obicei 2-3. Asta de cand ma stiu, si pana acum n-am avut probleme "suparatoare" din cauza asta, numa' de vreo cateva ori, cu constipatii de chiar si 9 zile.
Bun, dar sa revenim la mirifica problema. De vreo 2 saptamani dupa ce ies de la toaleta umblu cracanata si simt de parca as fi "nascut" pietre, si nu scaun normal, cred ca intelegeti ideea. :lol:
Problema e ca nici nu mi-am schimbat meniul, sa zicem sa trec la o dieta bazata pe X, bla bla nu stiu ce, si mananc la fel cum mancam pana acum. Nici macar cu ceaiuri de alea pentru slabit sau pentru ce-s nu prea imi "amelioreaza" situatia, si n-am vrut sa recurg la laxative medicamente.
Nu stiti cam care ar putea fi problema? Ca ma jur ca petrec niste minute de groaza la toaleta gandindu-ma la topicul cu "hemoroizi".
v
apa/ lichide bei la fel ca inainte?

 Kdefthog, on Mar 25 2009, 22:41, said:

Clar constipatie e cauzata de o alimentatie saraca in fibre, bogata in carbohidrati rafinati si grasimi de orice tip, si de o lipsa de miscare.
... asta pe linga celelalte cauze care ar putea determina-o

#119
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 rox, on Mar 25 2009, 23:25, said:

... asta pe linga celelalte cauze care ar putea determina-o
Eu nu am vrut sa fiu categoric, dar o zic: doar alimentatia determina aparitia constipatiei. Eu nu am vazut pe nimeni care are o alimentatie cu cel putin 40 grame de fibre pe zi sa se planga ca sufera de constipatie.

#120
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
pacat ca daca n-ai vazut tu nu inseamna si ca nu exista ;)

#121
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 Kdefthog, on Mar 25 2009, 22:35, said:

Du-te pe http://spaz.ca/cronometer/ si scoate programelul acela ca este gratis
E fain programelul!

#122
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008

 Kdefthog, on Mar 25 2009, 23:32, said:

Eu nu am vrut sa fiu categoric, dar o zic: doar alimentatia determina aparitia constipatiei. Eu nu am vazut pe nimeni care are o alimentatie cu cel putin 40 grame de fibre pe zi sa se planga ca sufera de constipatie.

Sa-ti dau niste exceptii? Sa vedem... sarcina, boli cronice, cancer, afectiuni psihice, tranzit intestinal lenes, sedentarism. Daca mai vrei mai caut. Cunosc un caz al unui copil de 4 ani care a ajuns la psiholog pentru probleme de genul asta. Era burdusit de medicamente si totusi solutia nu a venit decat din partea unui psiholog.

#123
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 Versus76, on Mar 25 2009, 23:48, said:

Sa-ti dau niste exceptii? Sa vedem... sarcina, boli cronice, cancer, afectiuni psihice, tranzit intestinal lenes, sedentarism. Daca mai vrei mai caut. Cunosc un caz al unui copil de 4 ani care a ajuns la psiholog pentru probleme de genul asta. Era burdusit de medicamente si totusi solutia nu a venit decat din partea unui psiholog.
Irelevante toate. Conteaza ce manaci clar, nu trebuie sa fii geniu ca sa procesezi chestia asta.

#124
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Se pare ca trebuie sa fii. Iti mai dau eu un exemplu intre atatea cate ti-au fost date. Megasigmoid. Practic tranzitul este ingreunat de parcurgerea colonului. Si s-a mai spus aici, fibrele fara cantitatea corespunzatoare de apa au exact efectul invers.

#125
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
hai frate ca exista tspe mii de afectiuni in care poti sa maninci fibre pina crapi si tot degeaba, da' tre' sa fii geniu intr-adevar ca sa pricepi. si aia cu hirschprung tot din cauza a ce maninca sunt constipati, ca si indivizii care iau morfina, nu?

#126
Judith

Judith

    Iubita mileniului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,477
  • Înscris: 17.12.2008
Va multumesc pentru cei care au raspuns :D

@Kdefthog: pai nu chiar constipatia e problema la mine, scaunele le am la aceleasi intervale de timp, cum le aveam si pana acum. Cealalta treaba ma deranjeaza pe mine, cea cu scaunele prea solide.

@ rox Pai lichide, beau cam aceeasi cantitate, + multe ceauri ca-s racita putin. +cate un ceai de ala verde, de doamne doamne imi usurez treaba :lol:

Oricum, maine am drum pana la medic, si am sa-i spun de problema, sa gasim o solutie. Am sa revin pe topic, cu diagnosticul, si tratament (in caz ca o sa fie ceva), poate o sa fie de ajutor cuiva care trece prin aceasi problema :)

LE: Kdefthog
Multumesc pentru acel tabel :) cred ca-l voi folosi de acum inainte pentru a ma orienta :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate