Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Legat de constipatie

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#1
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
stie cineva daca in romania se gaseste laxativul numit METAMUCIL? stiu ca e produs de procter&gamble, dar nu stiu daca e adus si la noi in tara pentru ca din cate am citit pe internet, cam slabe sanse sa-l gasesc aici. in cazul in care nu am sorti de izbanda cu metamucilul, incerc cu alte laxative si, la fel, intreb daca stie cineva daca exista in farmaciile noastre: CITRUCEL sau PERDIEM.

#2
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Metamucil nu stiu daca se gaseste sau nu la noi.
Iei laxative de capul tau? Stiu ca suna aiurea, dar e important.
Cat de grava e problema ta? O data la cate zile? La doctor ai fost? Nu ti-a recomandat nimic?

#3
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
deci...problema e complicata. astea sunt laxative, dar indicate in tratamentul de lunga durata, fara sa irite colonul. sunt de fapt tarate sub forma de pudra, ceva de genul asta. m-am interesat foarte bine inainte, sunt informata in privinta problemei asteia. la doctor am fost, mi-a dat tot ce vrei si ce nu vrei, de la metoclopramid si debridat, pana la un praf pe care trebuia sa-l beau intr-o cana cu apa, dar caruia din pacate, i-am uitat numele. la metoclopramid am renuntat pentru ca imi dadea niste stari groaznice de somnolenta, combinata cu agitatie, foarte nasol (de altfel, doctorul m-a avertizat in privinta reactiilor adverse). constipatia este la ordinea zilei la mine in familie, e mostenita. am o alimentatie corespunzatoare, beau 2 litri de apa pe zi si ceai verde, fac miscare, bla bla, deci vointa am, dar organismul imi face in ciuda. in alta ordine de idei, am incercat si miere si apa pe stomacul gol, prune uscate, si degeaba. singurul lucru care a dat rezultate oarecum a fost ceaiul de senna, dar pe care nu-l pot folosi mai mult de 10 zile pt ca da dependenta, asa ca am renuntat si la el.

#4
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Exista bauturi din Aloe. Sunt foarte eficiente.
Ceva ce sigur merge: pune seara o lingura de tarate intr-o cana cu apa. Acopera cana peste noapte si dimineata strecoara taratele si bea "zeama" pe stomacul gol. E plina de vitamine si curata organismul foarte bine.

#5
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 Tabu, on Nov 9 2006, 22:34, said:

Exista bauturi din Aloe. Sunt foarte eficiente.
Ceva ce sigur merge: pune seara o lingura de tarate intr-o cana cu apa. Acopera cana peste noapte si dimineata strecoara taratele si bea "zeama" pe stomacul gol. E plina de vitamine si curata organismul foarte bine.
o sa incerc si asta, mersi mult! orice sfat e binevenit, de altfel!

#6
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Denumirea unui medicament poate sa difere in functie de piata.
S-ar putea ca aceleasi substante active sa fie si in componenta altui medicament (al concurentei).

Activia ai incercat?

Edited by H725, 09 November 2006 - 22:59.


#7
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 H725, on Nov 9 2006, 22:58, said:

Denumirea unui medicament poate sa difere in functie de piata.
S-ar putea ca aceleasi substante active sa fie si in componenta altui medicament (al concurentei).

Activia ai incercat?
am luat si activia de baut si activia cu musli... :confuzzled: chestiile astea gen activia sau prune uscate sunt de mult incercate  si au rezultate in constipatii usoare, nu ca a mea, incapatanata rau si instalata din nastere.

#8
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Maica-mea bea pt constipatie ceai antihemoroidal si o ajuta...

Edited by H725, 09 November 2006 - 23:48.


#9
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 H725, on Nov 9 2006, 22:58, said:

Activia ai incercat?
Am incercat eu. Ma intreb daca au vorbit serios ca imi dau banii inapoi daca nu sunt multumita...

#10
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005

 Tabu, on Nov 9 2006, 23:48, said:

Am incercat eu. Ma intreb daca au vorbit serios ca imi dau banii inapoi daca nu sunt multumita...

Au vorbit serios dar nu stiu cum dovedesti ca nu te-au ajutat. Si la pasta de dinti era o oferta de genul asta.

Ca o paranteza cretina, si aia de la Kaufland spun ca daca astepti mai mult de 5 minute la coada iti dau 1RON. O data am asteptat 20 minute pina a boot-at casa de marcat, am intrebat cum e cu 1ron-ul ala, mi-a zis sa merg la info dar nu stiu cum puteam dovedi ca am stat la coada atit timp...  :death:

Edited by H725, 09 November 2006 - 23:52.


#11
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 H725, on Nov 9 2006, 23:51, said:

Au vorbit serios dar nu stiu cum dovedesti ca nu te-au ajutat.
Foarte simplu. Mananc Activia de fata cu ei si vreo doua ambulante bine echipate.

#12
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
pai m-as fi imbogatit de pe urma astora de la danone daca m-as fi dus sa le cer banii inapoi!

#13
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 diorama, on Nov 9 2006, 22:09, said:

stie cineva daca in romania se gaseste laxativul numit METAMUCIL? stiu ca e produs de procter&gamble, dar nu stiu daca e adus si la noi in tara pentru ca din cate am citit pe internet, cam slabe sanse sa-l gasesc aici. in cazul in care nu am sorti de izbanda cu metamucilul, incerc cu alte laxative si, la fel, intreb daca stie cineva daca exista in farmaciile noastre: CITRUCEL sau PERDIEM.

In farmacii nu gasesti Metamucil. Dar l-ai incercat si a fost bun, sau vrei sa-l incerci si pe asta? Pentru ca este un laxativ usor, de tip fibre, care mareste bolul fecal. Iar daca tu manaci suficiente fibre, faci miscare si bei apa destula... nu stiu ce efect in plus poate avea. Intraba-ti medicul despre Duphalac, are efecte foarte bune, sau Lactullose (aceeasi chestie).
Daca mai iei alte medicamente este importanat pentru ca unele au ca efect secundar constipatia (de ex. suplimentele de fier, unele anticonceptionale orale sau cele injectabile, anumite medicamente pentru tuse, pentru tensiune...) eventual revino cu detalii.
Foarte bun pentru constipatie cronica (testat pe mai multe femei) este extractul de mladite de merisor. complet natural, dar tratamentul dureaza mai mult.

#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

 adadoi, on Nov 10 2006, 14:29, said:

In farmacii nu gasesti Metamucil. Dar l-ai incercat si a fost bun, sau vrei sa-l incerci si pe asta? Pentru ca este un laxativ usor, de tip fibre, care mareste bolul fecal.
Ce-i aia bol fecal?

#15
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 mufă, on Nov 10 2006, 14:44, said:

Ce-i aia bol fecal?

  :P  la asta am o jena sa raspund.

intre timp incerc sa-mi dau seama cu ce o ajuta pe o persoana constipata faptul ca i se mareste bolul fecal  :lol:

@adadoi, de fapt ce-ai vrut sa spui?

#16
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

 mianna, on Nov 10 2006, 15:23, said:

@adadoi, de fapt ce-ai vrut sa spui?
eu si inginerii, avem o privire inteligenta dar nu ne stim exprima. Bolul fecal este ceea ce se cheama caca. Fibrele vegetale si alte laxative osmotice au proprietatea ca reduc absorbtia apei din intestinul gros, iar caca format e mai putin solid, sau dens, la acelasi volum. Peristaltismul intestinal (miscarea) este stimulat (si) de volumul bolului fecal, cu alte cuvinte, cand e destul de mult da semne ca s-ar duce. Cu cat caca e mai "afanat", cu atat e mai usor sa scapi de el, si mai putin dureros.

#17
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 adadoi, on Nov 10 2006, 15:42, said:

eu si inginerii, avem o privire inteligenta dar nu ne stim exprima. Bolul fecal este ceea ce se cheama caca. Fibrele vegetale si alte laxative osmotice au proprietatea ca reduc absorbtia apei din intestinul gros, iar caca format e mai putin solid, sau dens, la acelasi volum. Peristaltismul intestinal (miscarea) este stimulat (si) de volumul bolului fecal, cu alte cuvinte, cand e destul de mult da semne ca s-ar duce. Cu cat caca e mai "afanat", cu atat e mai usor sa scapi de el, si mai putin dureros.
chestiile astea le-am citit si eu pe internet zilele astea. nu, nu iau niciun alt medicament, am mai spus ca sunt o constipata convinsa din nastere, cu un aparat digestiv incapatan care functioneaza dupa legi proprii, nicidecum normal  :unsure: . o sa incerc si mladita de merisor, este binevenit si un tratament de lunga durata. metamucilul nu l-am incercat, ci voiam sa-l incerc insa aveam eu o presimtire ca nu se gaseste la noi. iar la faza cu "cu ce o ajuta pe o persoana constipata faptul ca i se mareste bolul fecal", habar n-am, dar asa e, declanseaza reflexul cu pricina.

#18
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 mianna, on Nov 10 2006, 15:23, said:

intre timp incerc sa-mi dau seama cu ce o ajuta pe o persoana constipata faptul ca i se mareste bolul fecal  :lol:
Eu n-am ajuns asa departe... ma intrebam ce laxativ mareste bolul fecal. :D

 adadoi, on Nov 10 2006, 15:42, said:

Cu cat caca e mai "afanat", cu atat e mai usor sa scapi de el, si mai putin dureros.
Mor de ras!  :lol:
Ma scuzati! :roflmaofast:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate