Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Legat de constipatie

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#37
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 FelixTheCat, on Nov 15 2006, 16:43, said:

Tabu, nu provoaca insomnii, daca asta ai vrut sa spui :)
Nu, nici n-ar avea de ce din moment ce e energizant. :P

#38
FelixTheCat

FelixTheCat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 24.10.2006

 Tabu, on Nov 15 2006, 17:02, said:

Nu, nici n-ar avea de ce din moment ce e energizant. :P

Tu ai intalnit persoane care sa bea cafea la 9 seara, sa nu ai aiba nici pe dracu' si sa doarma bustean pana dimineata? Eu am intalnit :P
Cat despre ceai, a fost pe incercate, nu vorbesc de pe pereti :peacefingers: .

#39
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Tu ai intalnit persoane care sa bea cafea la 9 seara, sa nu ai aiba nici pe dracu' si sa doarma bustean pana dimineata? Eu am intalnit  
Cat despre ceai, a fost pe incercate, nu vorbesc de pe pereti
moi !...beau si la 9 seara si la 00:00 si 02:00 si la orice ora, dupa care ma culc si dorm ca un bebelus...

iar ceaiul verde e un bun inlocuitor pentru cafea la nivel psihic...ca durerea de cap nu ti-o ia

#40
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 spare-me, on Nov 15 2006, 18:09, said:

moi !...beau si la 9 seara si la 00:00 si 02:00 si la orice ora, dupa care ma culc si dorm ca un bebelus...

iar ceaiul verde e un bun inlocuitor pentru cafea la nivel psihic...ca durerea de cap nu ti-o ia


nu suntem la "durerea de cap", deci reveniti va rog la subiect.

#41
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 FelixTheCat, on Nov 15 2006, 17:19, said:

Tu ai intalnit persoane care sa bea cafea la 9 seara, sa nu ai aiba nici pe dracu' si sa doarma bustean pana dimineata? Eu am intalnit :P
Cat despre ceai, a fost pe incercate, nu vorbesc de pe pereti :peacefingers: .
eu . si tocmai beau o cafea   ^_^
la mine ceaiul verde n-a avut nici un fel de efect laxativ. da' era ceai verde obisnuit, nu "chinezesc"

#42
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
nu mi'am imaginat ca femeile au asa probleme grave cu "canalizarea"  :lol:...cit de sexy poate fi discutia  :death:

 rox, on Nov 15 2006, 21:26, said:

eu . si tocmai beau o cafea   ^_^
la mine ceaiul verde n-a avut nici un fel de efect laxativ. da' era ceai verde obisnuit, nu "chinezesc"

da...cu siguranta era de menta...rezultatu' a fost  :eek:  :arigato:

#43
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 punkt, on Nov 16 2006, 16:32, said:

nu mi'am imaginat ca femeile au asa probleme grave cu "canalizarea"  :lol:...cit de sexy poate fi discutia  :death:
da...cu siguranta era de menta...rezultatu' a fost  :eek:  :arigato:
not funny deloc dar in fine, si eu mai fac haz de necaz cateodata cand ma gandesc la situatia mea :D

#44
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 punkt, on Nov 16 2006, 16:32, said:

nu mi'am imaginat ca femeile au asa probleme grave cu "canalizarea"  :lol:...cit de sexy poate fi discutia  :death:
Ti se pare ca ar trebui sa discutam despre probleme "sexy" de sanatate? Eu ma bucur ca exista lume care vrea sa se informeze si sa stie mai multe despre sanatate, dar astfel de observatii nu-i vor face decat sa faca un pas inapoi pe cei ce vor sa afle mai multe.
Constipatia netratata duce in timp la aparitia hemoroizilor si la alte probleme grave. Nu inhiba publicul.

#45
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
O lingurita de miere de albine + un pahar de apa rece zic unii ca face minuni.
LE:dimineata pe stomacul gol!

Edited by wolfydRg, 16 November 2006 - 17:11.


#46
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006
Daca incearca fata tot ce e pe aici presimt aparitia unui nou thread "legat de diaree". :D
diorama, asteptam feedback.

#47
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 Tabu, on Nov 16 2006, 17:20, said:

Daca incearca fata tot ce e pe aici presimt aparitia unui nou thread "legat de diaree". :D
diorama, asteptam feedback.
ok, deci: mierea pe stomacul gol cu apa e incercata. nu functioneaza. de fapt am mai zis asta intr-un post. acum beau apa cu tarate si astept un rezultat cat de mic. :P la ceaiurile cu pricina nu am renuntat, le beau in continuare cu constiinciozitate. trebuie sa existe ceva care sa dea in cap unei constipatii incapatanate, nu?

#48
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 13.12.2004
on-topic: lapte rece pe stomacul gol ai incercat?

Edited by mianna, 16 November 2006 - 18:07.


#49
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 veverita, on Nov 16 2006, 17:46, said:

must n-ai decat intr-o anumita perioada a anului, iar diorama spune ca problema o are din nastere. cutzule, fii cuminte si nu mai posta pe Medical la misto, ca nu-ti sade bine.

on-topic: lapte rece pe stomacul gol ai incercat?
mda, mi-am dat seama ca ar fi putut fi o gluma abia dupa ce am dat add reply. sa zicem ca am simtul umorului la mine astazi si nu comentez. ca sa pricepeti, problema mea e destul de serioasa, tabu stie. nu ma intereseaza laxative osmotice sau stimulante care nu rezolva problema definitiv, ci doar pe moment si care mai dau si dependenta si iritatii. ca asa, pot beau senna toata viata linistita si gata. e comod si ieftin.
lapte rece pe stomacul gol cred ca am baut fara sa stiu de fapt ca ar avea vreun efect. o sa incerc asta in cunostinta de cauza acum :D

#50
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005
Once more: moare (adica zeama de varza), cam doua cani; daca e cineva la care nu a dat rezultate retrag brevetul de la OSIM  :D

Edited by mianna, 16 November 2006 - 21:02.


#51
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 Aprilia, on Nov 16 2006, 20:58, said:

Once more: moare (adica zeama de varza), cam doua cani; daca e cineva la care nu a dat rezultate retrag brevetul de la OSIM  :D
am varza la murat dar e proaspat pusa si inca nu s-a acrit zeama, e doar sarata  :confuzzled: (am incercat!) astept deocamdata :smoke:

#52
Tabu

Tabu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 15.09.2006

 diorama, on Nov 16 2006, 17:56, said:

ca sa pricepeti, problema mea e destul de serioasa, tabu stie.
Tabu stie, dar poate ar trebui sa mentionezi si aici pentru ca, in cazul tau, nu constipatia e problema sau nu doar constipatia. Cu siguranta ai si probleme de tranzit intestinal, dar cred ca mai important este drumul (mai precis lungimea lui) parcurs de bolul fecal. In concluzie, nu cred ca e ceva pe aici care sa-ti rezolve problema... poate doar partial, insa niciodata total.

#53
mindscape

mindscape

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.11.2007

 diorama, on Nov 9 2006, 14:09, said:

stie cineva daca in romania se gaseste laxativul numit METAMUCIL? stiu ca e produs de procter&gamble, dar nu stiu daca e adus si la noi in tara pentru ca din cate am citit pe internet, cam slabe sanse sa-l gasesc aici. in cazul in care nu am sorti de izbanda cu metamucilul, incerc cu alte laxative si, la fel, intreb daca stie cineva daca exista in farmaciile noastre: CITRUCEL sau PERDIEM.
Eu folosesc Metamucil si pentru mine e perfect. Nu stiu daca se gaseste in Romania pentru ca locuiesc in America. De fapt cumpar mai mult un substituent de al lui "Fiber Therapy" produs de Equate cu ingredientul activ Psyllium Hydrophillic Mucilloid pentru ca e mai ieftin $6 in loc de $12 pentru o cutie. Ideia e sa ai "scaunul" afinat, si atunci faci caca usor. Ajuta sa bei 3-4 litri de apa pe zi. Din cauza scaunului tare am facut hemoroizi si ma gindisem sa-i operez dar doctorul mi-a spus ca nu e nevoie si mi-a recomandat sa stau de 2-3 ori pe zi cu fundul in apa calda (10-15 minute) si sa beau un pahar cu apa amestecata cu o lingura de metamucil. In citeva zile m-am refacut si de atunci nu mai am probleme cu hemoroizi sau constipatia. Cel mai bun lucru pentru a scapa de hemoroizi e sederea  cu fundul in apa calda, iar pentru constipatie daca nu gasesti metamucil sau inlocuitor de al lui cel putin bea multa apa zilnic pentru ca "scaunul" in intestin iti este dezhidratat. Sa nu bei Cola sau cafea (orce are cofeina) pnetru ca iti dezhidrateaza corpul. Bea multa apa (nu sub forma de sucuri)

#54
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
nu stiu daca am voie sa postez aici, dat fiind ca topicul e vechi, dar nah...incerc si eu

ma regasesc si eu oarecum in situatiile descrise de diorama (constipatia e tot "mostenita", e acolo orice as manca), e adevarat ca la mine parca nu e asa tragic insa as vrea sa va intreb daca exista niste ceaiuri care sa ajute digestia.

cum am zis si in alt topic, iau fibre zilnic si am incercat si cu sab simplex si cu ceai verde, mananc smochine uscate, miere, beau lapte cu cereale...dar de cateva zile chiar e naspa si cred ca am si un inceput de hemoroizi din aceasta cauza, dar asta e alta poveste.
am incercat si cu debridat (la sfatul medicului de familie), dar ma gandeam ca stiti vreun ceai sau ceva mai "simplu" care sa ajute tranzitul intestinal, sa usureze digestia pentru ca sunt si balonata evident...

ce e ceaiul de senna si cum poate da dependenta un ceai? :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate