Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Legat de constipatie

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#91
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

View PostMonitox, on Dec 13 2008, 10:48, said:

Sincer, nu inteleg. Sunt dornic sa aflu chestii noi... so?  :naughty:
A fost o simpla gluma , la adresa celor care spun ca nu-si permit sa acorde 2 ore programului de dimineata , pentru a scapa de stres .

Dar ... ce sa-i faci , boieria ( comoditatea ) costa !  :naughty:

#92
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postadrianatoma, on Dec 13 2008, 13:02, said:

.

atunci cand constipatia e cronica (si eventual "mostenire" de familie) nu ajuta remedii din astea, mai ales ca in aceste cazuri vine si cu balonari si senzatie de plenitudine...

Incearca ce am scris eu macar 1-2 saptamani si dupa aia sa scrii daca nu a avut efect :) Spun asta, pt ca si eu gandeam la fel si aveam uneori chiar perioade de 4-6 zile FARA sa scap de balast :( Well, de cand urmez pasii aia, ies ZILNIC si uneori si de DOUA ori pe zi :D I know, pare SF dar se poate!!!

Asta e o a doua mare victorie personala dupa lasatul de fumat si eliminat rosul unghiilor :lol: (in materie de obiceiuri proaste, ofcourse)

#93
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostMonitox, on Dec 13 2008, 10:16, said:

:naughty: Daca o sa-ti iasa vreodata un hemoroid sa vezi cum o sa crezi brusc! O sa ai o revelatie  :naughty:
TOATE produsele gen dulcolax NU sunt sanatoase si trebuiesc evitate. Ideal e sa gasesti stimulente naturale... (si ce am scris mai sus)
pt. cazuri ocazionale de constipatie mai serioasa (de cateva zile - acuta se numeste?) e foarte bun dulcolax-ul... eu o singura dat am patit-o si a functionat perfect dulcolax-ul
pt. cei cu probleme permanente sau pe termen lung, evident ca nu sunt bune laxativele de genul asta...

#94
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Bunică-miu bea ceai de pelin... a încercat careva? :D

Edited by ripper, 13 December 2008 - 17:42.


#95
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Parca era vermifug ceaiul de pelin. Nu stiu sa fie si laxativ.

#96
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View Postripper, on Dec 13 2008, 17:42, said:

Bunică-miu bea ceai de pelin... a încercat careva? :D

Exista un ceai "anti-adipos" chinezesc foarte UTIL :) Nu prea da gres. Se gaseste in Billa (am senzatia ca numai ei aduc dar poate ma insel)
Eu imi fac si de asta cate 1-2 cani... are un gust bun si ajuta clar. Insa trebuie actionat din toate directiile. Doar ceai sau iaurt sau pastile nu ajuta. Trebuiesc combinate si trebuie schimbat modul de viata...

#97
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View PostMonitox, on Dec 13 2008, 19:39, said:

Exista un ceai "anti-adipos" chinezesc foarte UTIL :) Nu prea da gres. Se gaseste in Billa (am senzatia ca numai ei aduc dar poate ma insel)
Eu imi fac si de asta cate 1-2 cani... are un gust bun si ajuta clar. Insa trebuie actionat din toate directiile. Doar ceai sau iaurt sau pastile nu ajuta. Trebuiesc combinate si trebuie schimbat modul de viata...


ai mare dreptate, dar asta e cel mai greu de facut...ar fi prea simplu daca ar exista un ceai sau o pastila-minune care sa te faca sa te simti mai bine. dar m-am decis sa incerc si mai tare sa schimb ceva in alimentatie, pentru ca ma tem f tare de hemoroizi sau alte nebunii mai grave :(

#98
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Am senzatia ca ceaiul antiadipos chinezesc de care vorbiti are senna in el. Pe acelasi principiu functioneaza si ceaiul de slabit de la Naturavit... pentru unii. Pentru mine, nu.

Edited by diorama, 13 December 2008 - 22:11.


#99
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postdiorama, on Dec 13 2008, 19:31, said:

Parca era vermifug ceaiul de pelin. Nu stiu sa fie si laxativ.

Habar n-am... însă știu că doar ceaiul ăsta îl ajută după 6-7 zile! Apropos, care e recordul pe aici?

Monitox, dacă aș combina tot ce ai spus tu cred că nu m-aș mai ridica de pe budă 3 zile!  :lol:

#100
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,224
  • Înscris: 03.12.2005
La mine merge pur si simplu stat pe buda cu laptopul pe cosul de rufe si impartit warnuri. Muta-te pe o arie mai populata si vezi ce iese :)

#101
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
hahaha, si eu care asteptam rezolvare de la medici cand tot ce trebuia era sa devin moderator
bine ca am aflat :kisstogether:

#102
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postripper, on Dec 13 2008, 22:45, said:

Habar n-am... însă știu că doar ceaiul ăsta îl ajută după 6-7 zile! Apropos, care e recordul pe aici?

Monitox, dacă aș combina tot ce ai spus tu cred că nu m-aș mai ridica de pe budă 3 zile!  :lol:
Sase, sapte zile? Ihhhh, cred ca e cam dureros.

#103
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.01.2007
Salutare.

Din fericire inca nu am problemele pe care le-am citit pe acest topic, insa ce as vrea eu sa va relatez este urmatorul fapt, eu de cand sunt mic fac scaune destul de rare, cam un scaun la 2,3 zile, iar cand il fac fecalele sunt destul de tari (imi cer scuze daca nu  m-am exprimat destul de academic).

Ce as vrea sa va intreb este cum pot rezolvz aceasta problema? Sper sa nu ma trimiteti la analize pentru ca sunt ingrozit de rezultatul pe care l-as primii. Am facut de curand un set de analize si mi s-a zis ca analizele sunt Ok.

Ce alimentatie imi recomandati? Precizez ca nu mananc fructe de mic copil din pacate, acum cu ajutorul sotiei am inceput sa mananc cand si cand banane, portocale si foarte rar mere.

Va multumesc anticipat. Multa sanatate.

#104
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

View Postpana_daniel, on Mar 22 2009, 19:12, said:

Ce alimentatie imi recomandati? Precizez ca nu mananc fructe de mic copil din pacate, acum cu ajutorul sotiei am inceput sa mananc cand si cand banane, portocale si foarte rar mere.
Ar fi bine sa mananci zilnic o salata de varza cruda sau murata sau de legume( morcovi, telina, radacina de patrunjel) date prin razatoarea marunta + sare + otet de mere sau zeama de lamaie + ulei de masline ; sa ai in fructiera pe masa  prune, struguri, mere, portocale, pere, fructe de padure ( nu afine). Nu le lasa pe masa de frumusete ci infrupta-te din ele, te vor ajuta sa-ti reglezi scaunul, fa in asa fel sa nu iti lipseasca fructele din meniul zilnic.
Incearca si cu 2 -4 linguri de tarate de la plafar peste care torni apa fiarta. Lasi la racorit si mananci simplu sau amestecat  cu iaurt. Sau poti folosi muesli in loc de tarate amestecat cu lapte sau compot. Mierea  poliflora e si ea usor laxativa.
Nu stii ce fericit esti ca nu te-ai pricopsit cu hemoroizi.  :)

#105
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Pe langa ce a spus portocaLeu, bea si apa in cantitate suficienta.

#106
pana_daniel

pana_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 11.01.2007
Va multumesc mult de tot pentru raspunsurile voastre prompte si pline de substanta. De maine am sa incerc acea salata si  am sa va spun rezultatele.

Multa sanatate.

#107
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
cam de cand se considera constipatie?adica care e programul normal de...?

#108
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View Posteasy_rider, on Mar 25 2009, 11:18, said:

cam de cand se considera constipatie?adica care e programul normal de...?
nu exista "program normal". Se considera constipație când începe sa te deranjeze (durere, gaze, etc) - pe unii la două zile, pe alții după o săptămână...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate