Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

moneybookers

- - - - -
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#55
Neverland

Neverland

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.08.2006
lasa verificarea datelor deocamdata... deci. Am cont MB + sold in acesta. Am cont bancar in RON. Adaugand un cont bancar in MB, mi se cer: SWIFT, bun. IBAN, evident.. e ok. Mai cere 'Bank code'. Daca nu scriu nimic si continui, frumos in romaneste 'cont bancar' gresit. Am intrebat si la banca (BCR), habar n'aveau despre ce vorbesc. M'au intrebat ce este 'moneybookers', un fel de banca virtuala, online? Am zis da. Raspuns ca.. pai nu merge asa ca trebuie semnate conventii intre ei si BCR si stabilite taxe si etc. Am zis ca au cu Raiffeisen treburile astea. O zis sa ma duc la ei. N'au inteles, nu conteaza. Imi ziceti ce ati scris VOI la bank code? Macar sa am o idee. Nr. contului bancar pe plan national (BAN?) nu are cum sa fie, e inclus in IBAN (ultimele 10 cifre cred) deci l'ar lua de acolo. In form intra 9 caractere. Deci? [atasat si screenshot.]

#56
cocoalex

cocoalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 05.06.2005
La codul bancii eu am avut un 003, pentru BRD. Se regaseste pe extrasul de cont.

#57
cocoalex

cocoalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 05.06.2005

View Postbamse04, on Apr 10 2007, 19:19, said:

retragerile  din moneybookers sunt purtate  doar in lei .cu alte cuvinte mb iti va trimite intotdeauna lei.
acum legat de verificare
daca ai facut ea cu cardul,si ai dus o pana la sfarsit cu succes,nu ar mai trebui sa existe alta verificare(in afara eventual de copiile scanate care ti le cer pt verificarea identitatii).
verificare adresei postale  dureaza mult ,minim 2 saptamani ,plicul poate ajunge tarziu..sau poate sa nu ajunga deloc.
nu inteleg exact problema ta,dupa ce ai activat cardul,si ai introdus  un cont nou,nu mai e nevie de alte verificari default(decat daca dresti sa ti maresti limita de tranzactii).eventual poti face niste print screenuri(insa sa acoperi datele tale)ca sa ne dam seama mai exact care e problema.

Ok. Multumesc pentru raspuns. Eu am contul in euro, imi trebuie sa il am in RON? Am vazut ca nu au zis nimic pana acum.

Legat de verificare ... chiar ma depaseste. Am tot citit pe aici, sunt inca in ceata.
Atasez 2 print screenuri de la sectiunea withdraw.

PS: Verificarea la card am facut-o. Acolo nu au fost probleme. Am introdus suma trasa de ei din cont si a fost ok.

Attached Files

  • Attached File  01.jpg   13.67K   41 downloads
  • Attached File  02.jpg   52.48K   37 downloads

Edited by cocoalex, 11 April 2007 - 11:45.


#58
bamse04

bamse04

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 08.11.2005

View PostNeverland, on Apr 11 2007, 09:50, said:

lasa verificarea datelor deocamdata... deci. Am cont MB + sold in acesta. Am cont bancar in RON. Adaugand un cont bancar in MB, mi se cer: SWIFT, bun. IBAN, evident.. e ok. Mai cere 'Bank code'. Daca nu scriu nimic si continui, frumos in romaneste 'cont bancar' gresit. Am intrebat si la banca (BCR), habar n'aveau despre ce vorbesc. M'au intrebat ce este 'moneybookers', un fel de banca virtuala, online? Am zis da. Raspuns ca.. pai nu merge asa ca trebuie semnate conventii intre ei si BCR si stabilite taxe si etc. Am zis ca au cu Raiffeisen treburile astea. O zis sa ma duc la ei. N'au inteles, nu conteaza. Imi ziceti ce ati scris VOI la bank code? Macar sa am o idee. Nr. contului bancar pe plan national (BAN?) nu are cum sa fie, e inclus in IBAN (ultimele 10 cifre cred) deci l'ar lua de acolo. In form intra 9 caractere. Deci? [atasat si screenshot.]

Quote

codul bancii la retragere

''la retragere de la moneybookers mi se solicita Vă rugăm să introduceți codul bancar pentru contul dvs. Bancar: Am card la ING si am introdus diverse combinatii dar nu merge.Imi spune cineva ce cod trebuie?

La ING codul bancii (code bank) este cuprins in contul IBAN pe care il folosesti, fiind de tipul 9999XXXXX

Asadar, codul pentru contul tau bancar va fi format din 9999 urmate de secventa ce o ai cuprinsa in contul IBAN (vei introduce atatea cifre cat iti permite campul rubricii respective).''
(www.e-pariuri.ro/forum)
cel mai probabil  bank code reprezinta o secventa din codul iban...mai mult nu ti pot spune..mie nu mi au cerut niciodata


View Postcocoalex, on Apr 11 2007, 11:43, said:

Ok. Multumesc pentru raspuns. Eu am contul in euro, imi trebuie sa il am in RON? Am vazut ca nu au zis nimic pana acum.

Legat de verificare ... chiar ma depaseste. Am tot citit pe aici, sunt inca in ceata.
Atasez 2 print screenuri de la sectiunea withdraw.

PS: Verificarea la card am facut-o. Acolo nu au fost probleme. Am introdus suma trasa de ei din cont si a fost ok.

moneybookers va trimite lei.de aici depinde de banca ta..daca face tranzactia automat sau iti pune banii ''on hold'',pana ce deshizi un cont in ron.iar la verificare trebuie bifat acolo ''bank account''  ,scrii  suma ,si abia apoi dai next.daca asa ai facut  ,si nici una din cele 3 optiuni date de ei nu sunt viabile..incearca sa iei legatura cu ei din messaging centre.

#59
cocoalex

cocoalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 05.06.2005
Evident ca am bifat si am introdus suma. Fara sa bifezi si suma introdusa nici nu te lasa sa mergi mai departe.
A mai avut cineva problema asta? Sa fie nevoit sa treaca printr o alta verificare?

#60
cocoalex

cocoalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 05.06.2005
Imi sunt oferite 3 solutii: prima am vazut ca nu merge, iar a treia este cea cu verificarea prin posta, pe care am vazut ca lumea nu o recomanda.

Ramane deci a doua, care se refera la retragerea unei sume de bani de bani de catre mine.

Problema e ca nu inteleg exact mecanismul.

A folosit cineva aceasta metoda?

Attached Files

  • Attached File  03.jpg   32.07K   33 downloads

Edited by cocoalex, 12 April 2007 - 12:40.


#61
Cristi Popescu

Cristi Popescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.04.2007
nu se mai risca nimeni sa depuna bani la teparii de moneybookers si sa ramana fara banii. nu mai gasesti fraieri pe aici

#62
Haotik

Haotik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 26.12.2004
Eu va spun ca cei de la MB sunt foarte seriosi si ca sunt persoane care nu au nici un fel de probleme cu Moneybokers. Doar teparii au probleme.

#63
rombaer

rombaer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 09.02.2006

View PostHaotik, on Apr 16 2007, 15:19, said:

Eu va spun ca cei de la MB sunt foarte seriosi si ca sunt persoane care nu au nici un fel de probleme cu Moneybokers. Doar teparii au probleme.

Eu am Moneybookers de foarte mult timp si nu am probleme deloc. Si eu am fost verificat. Dar nu e o problema.

#64
Alessio21

Alessio21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.04.2007
Salutare.Ma poate ajuta si pe mine cineva ? Am un site cu servicii pt clinti straini si vreau sa folosesc  moneybookers ca modalitate de plata online , sau daca mai stiti si alta modalitate ca banii de la clienti sa ajunga la mine mai simplu si cu un comision de max 10% astept sugestiile voastre.Stiu ca trebuie sa-mi fac un card de debit.Imi puteti sugera la ce  banca sa-mi deschid contul si ce tip de card sa cer ? Mie imi trebuie in dolari.Va multumesc :)

#65
arosoft

arosoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 31.05.2005
Salut again.
Revin cu continuarea povestii de mai sus :)

....... Dupa ce am mai asteptat ceva timp sa-mi raspunsa la notificarile mele am luat o cartela si am sunat in Anglia. Am vb cu un tip acolo, mi-a identificat. Eu imi notasem toate ID-urile ... al contului, al notificarilor care le facusem pe site, al tranzactiei care nu fusese onorata, tot. I-am zis toate astea. El a zis ca e OK, o sa trimita mai departe plangerea mea. A doua zi am primit un e-mail de la ei cum ca a fost nu sti ce eroare intr-o banca si ca banii mi-au fost returnati in contul meu MB :)

Apoi am recerut banii si mi-au ajuns :)

Concluzii : serviciul lor de relatii cu clientii on-line este sub orice critica .... in rest toate bune, nimic de comentat.

Bafta si ms celor ce m-au ajutat si sustinut :)

#66
bamse04

bamse04

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,599
  • Înscris: 08.11.2005

View PostAlessio21, on Apr 22 2007, 12:18, said:

Salutare.Ma poate ajuta si pe mine cineva ? Am un site cu servicii pt clinti straini si vreau sa folosesc  moneybookers ca modalitate de plata online , sau daca mai stiti si alta modalitate ca banii de la clienti sa ajunga la mine mai simplu si cu un comision de max 10% astept sugestiile voastre.Stiu ca trebuie sa-mi fac un card de debit.Imi puteti sugera la ce  banca sa-mi deschid contul si ce tip de card sa cer ? Mie imi trebuie in dolari.Va multumesc :)
alessio ,pt ce vrei tu poti folosi moneybookers.(ca si alternative sunt porcarie,neteller,paysafe.insa despre astea nu ti pot spune mai  multe,nu le am folosit).
ca sa poti sa iti iei castigurile trebuie cel mai probabil sa faci o intelegere cu moneybookers,asta daca vrei sa fie totul cat mai transparent.(poti obtine mai multe informatii din messaging centre de pe site ul lor).Binenteles exista si varianta ca pur si simplu sa oferi adresata de moneybookers persoanleor in cauza si ele sa vireze banii acolo,insa daca platile sunt numeroase ,s ar putea ca cei de la moneybookers sa intre la suspiciuni.
apoi ca sa retragi banii din contul moneybookers in contul tau bancar ai nevoie de un cont bancar,iar daca vrei sa si uploadezi bani in cont si de un card.cea mai buna solutie e pt mine ing visa electron.desi comsionul anual de administrare card +cont e mai mare decat la alte banci (200+140 mii lei vechi),calitatea serviciilor compenseaza costul.la ing ai la dispoziti si home banking ,asta daca vrei sa rezolvi totul ''de acasa''.mult succes.

#67
AmuntBoy

AmuntBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 15.05.2006
Sal all  am si eu de ajutorul celor care stiu  sa umble cu carduri si moneybookers

Am facut cont la MB am card de la BCR Visa Electron si nu pot sa fac plati prin contul ala dc?
Am facut verificarea care o cere acolo si am acum in cont cam 5RON  cat mi-au oprit cand am bagat suma din extras dar acum .......
Cand incarc bani pe cont .....

1. Dau la ALEGEȚI O METODĂ DE PLATĂ si bifez acolo Card de credit
2. Introduc ultimele 3 cifre de pe card
3. Pun suma de incarcat sa zicem 40, se pun acolo automat taza 1,9% - 0,76 etc ...
4.Bifez : Voi folosi banii depuși cu acest card pentru scopuri de NON JOCURI DE NOROC
5. Dau ... Next


Apoi imi aparae asta si nush ce e ?
VERIFIED BY VISA


Cardul dvs. este înregistrat pentru programul "Verified by Visa". Aceasta înseamna ca vi s-a emis o parola pentru a securiza plațile dvs. online cu acest card.
Vă vom redirecționa acum spre sistemul de verificare Visa pentru a finaliza această plată.

Apăsați OK pentru a continua.

Cum rezolv problema asta ???
ms mult

#68
cocoalex

cocoalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 05.06.2005
Am crezut ca lucrurile vor merge repede si simplu la moneybookers. Deja incep sa imi schimb parerea.
Am primit niste bani in contul de la moneybookers.

Am vrut sa ii scot si mi-au zis ca trebuie sa solicit o retragere intre 1-3 dollari. Ei trag banii, eu scot extras de cont, vad cat au scos ei exact si introduc apoi acea suma pe site drept dovada ca eu sunt posesorul contului. Am facut asta, s-a facut verificarea, totul e ok.

Merg din nou sa scot banii, la Withdraw.

Zice ca nu se poate, ca trebuie sa mai fac o verificare: pe baza cardului (nu se poate), solicit o noua retragere din partea lor de pana la 20$ sau prin posta (am citit pe aici ca nu se recomanda).

Am solicitat o retragere de 10$. Ei zic ca in cel mult 3 zile bancare operatiunea trebuie sa se faca si acesteia i se asigneaza un cod pe care eu trebuie sa l introduc apoi pe site. Cucu! Au trecut 3 saptamani si nu s-a intamplat nimic in contul meu!

Le-am scris. De mai multe ori. De fiecare data au raspuns in cel mult 48 ore. Semn bun, zic! initial.

Raspunsul lor:
+++++
We would like to kindly inform you that, according to our records, your
withdrawal to a bank account has been successfully processed and you
should have received the funds in your bank account within 2-5 business
days. Therefore, please be advised to supply us with a copy of your bank
statement or an official letter from your bank that there has not been
such a transfer received for your account. Upon receiving this  
document, we will be able to further investigate the issue.

Please be kindly asked to upload scanned copies of the required
documents at the corresponding section in our Messaging Centre
(Contact>Messaging Centre>Account Security>You have requested information and/or
documents from me) as you need to provide the respective ticket number of
your correspondence with us.
+++++

Asta este al doilea raspuns.

Am fost la BRD, am scos extras de cont, cu stampile si tot ce trebuie.
Le-am trimis documentul scanat, mi-au dat mail de confirmare cum ca au primit si ca urmeaza sa fiu contactat.

Dupa care, surpriza!!!

Primesc un mail care are exact acelasi continut cu cel in care imi solicitau sa le trimit un document de la banca prin care sa atest ca mie nu mi au intrat banii cu codul respectiv in cont:

++++++
We are writing you this e-mail, on behalf of our Payments Department,
in regards to your account registered at Moneybookers.

We would like to kindly inform you that, according to our records, your
withdrawal to a bank account has been successfully processed and you
should have received the funds in your bank account within 2-5 business
days. Therefore, please be advised to supply us with a copy of your bank
statement or an official letter from your bank that there has not been
such a transfer received for your account. Upon receiving this  
document, we will be able to further investigate the issue.

Please be kindly asked to upload scanned copies of the required
documents at the corresponding section in our Messaging Centre
(Contact>Messaging Centre>Account Security>You have requested information and/or
documents from me) as you need to provide the respective ticket number of
your correspondence with us.
++++++

A mai patit cineva asa ceva? Gresesc eu undeva? Nu ma prind de schema?

Multam pentru ajutor!

#69
M3ntal

M3ntal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.08.2006

View Postcocoalex, on May 9 2007, 08:04, said:

Am crezut ca lucrurile vor merge repede si simplu la moneybookers. Deja incep sa imi schimb parerea.
Am primit niste bani in contul de la moneybookers.

Am vrut sa ii scot si mi-au zis ca trebuie sa solicit o retragere intre 1-3 dollari. Ei trag banii, eu scot extras de cont, vad cat au scos ei exact si introduc apoi acea suma pe site drept dovada ca eu sunt posesorul contului. Am facut asta, s-a facut verificarea, totul e ok.

Io de 3 saptamani ma chinui sa trec de partea asta, nici acum nu mi-a aparut cifra aia nenorocita pe extrasul meu de cont  :death:

#70
cocoalex

cocoalex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 05.06.2005
In ce moneda ai contul?

#71
M3ntal

M3ntal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 28.08.2006
Inca nu am depus nimic, mi-au luat intre 1.01-2.99 Euro, si trebuie sa scriu exact suma ca sa pot incarca bani pe cont(vreau sa-mi fac cont la betfair)

#72
Andreih

Andreih

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.04.2007

View PostM3ntal, on May 10 2007, 11:38, said:

Inca nu am depus nimic, mi-au luat intre 1.01-2.99 Euro, si trebuie sa scriu exact suma ca sa pot incarca bani pe cont(vreau sa-mi fac cont la betfair)


   Suna la banca si o sa iti spuna exact ce suma ti-au luat din cont. Eu asa am facut si nu am avut nici un fel de problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate