Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Antene FM - de la A la Z (47MHz-900MHz)

- - - - -
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#55
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
antena buna pentru zonele de campie .. antena s147
antena cat si grupurile de anteene s100 si pana la s194 reprezinta cele mai mici antene directive. corespunzator undei definitii ale antenelor acestea au castigul corespunzator de 1decibel. conform diagramelor facute pe s-uri , receptioneaza tare pe fatza si mediu pe spate. rfs=1dB.
cote de constuctie
reflectorul pentru 95mhz trebui sa aibe : 1590
dipolul trebui sa fie asa , 1410 partea de sus , coturile de dipol de 10cm , de la cot la teava 692 , de la cotu 2 la teava 692 . distantza intre tevi le de 69.2 trebui sa fie de 26mm
de la dipol pana la reflector 970

durata de executare , 1 ora , tevile de constructie , numai aluminiu normal sau dural. bafta!

Edited by Antenistu', 05 January 2008 - 23:50.


#56
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
Mestere zvartoshu pune te rog niste dimensiuni la antena daia cu 4 petale pe margine(orizontal) si un element pe vertical,ma gandesc ca e un fel de directiva,eu am facut una asa si da rezultate mult mai bune decat dipolurile de 142 sau 169(partea de sus) de care s-a vorbit pe aicea,sau fata de dipolu deschis (asa zis landa/2) de 79-82 +79+82cm 2 bucati taiate si legat masa respectiv firu cald(pe stanga) ...Deasemenea am observat ca bucla de 90cm(91,92,93) atata cat e recomandata ,nu are nici o influienta ba din contra merge mai bine fara bucla(ps. am legat-o bine:masa comune cu cea d la firu cald si miezu pe partea  dreapta a dipolului)..Deci niste dimensiuni pt tipul acela de antena cu 4 elementi pe oriz (sau 2 elementi pusi in diagonala sa zic asa) plus cel care vine in sus pe vert ca eu am facut-o la nimereala de 1,60x2 elementi pe oriz in diagonala si cel pe vert de 1,69...E f mare castigul in modul asta dar dimens sigur nus cele bune

#57
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
Mestere zvartoshu pune te rog niste dimensiuni la antena daia cu 4 petale pe margine(orizontal) si un element pe vertical,ma gandesc ca e un fel de directiva,eu am facut una asa si da rezultate mult mai bune decat dipolurile de 142 sau 169(partea de sus) de care s-a vorbit pe aicea,sau fata de dipolu deschis (asa zis landa/2) de 79-82 +79+82cm 2 bucati taiate si legat masa respectiv firu cald(pe stanga) ...Deasemenea am observat ca bucla de 90cm(91,92,93) atata cat e recomandata ,nu are nici o influienta ba din contra merge mai bine fara bucla(ps. am legat-o bine:masa comune cu cea d la firu cald si miezu pe partea  dreapta a dipolului)..Deci niste dimensiuni pt tipul acela de antena cu 4 elementi pe oriz (sau 2 elementi pusi in diagonala sa zic asa) plus cel care vine in sus pe vert ca eu am facut-o la nimereala de 1,60x2 elementi pe oriz in diagonala si cel pe vert de 1,69...E f mare castigul in modul asta dar dimens sigur nus cele bune

#58
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
antena descrisa de tine e mai recenta ca sa zic asa , nu am detaliile .

#59
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
uite cam asa arata

Attached Files



#60
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postionut2, on Feb 5 2008, 13:43, said:

uite cam asa arata
Antena de VHF, doble 5/8.

Materiales ideales:
2.5 Metros de alambre de aluminio
2.5 Metros de cable 14 AWG
1 palo o tubo de pvc de 52 cm
2 tubo de aluminio de 52 cm y 1 Pulgada
1 tubo de aluminio de 52 cm y ? de pulgada
3 abrazaderas
2 tornillos roscalata de tama?o media

[ http://www.maclasa.com/circuitos/antenaVHF.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ce zici ca ai facut e de emisie si nu de receptie , e de 2m si nu de 3m .. deci ales bules , ai facut antena de radioamatorism
sau

[ http://www.techno-tronik.com.pl/sklep/images/AT92.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zvartoshu, 05 February 2008 - 13:55.


#61
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostAntenistu', on Jan 5 2008, 23:49, said:

antena buna pentru zonele de campie .. antena s147
antena cat si grupurile de anteene s100 si pana la s194 reprezinta cele mai mici antene directive. corespunzator undei definitii ale antenelor acestea au castigul corespunzator de 1decibel. conform diagramelor facute pe s-uri , receptioneaza tare pe fatza si mediu pe spate. rfs=1dB.
cote de constuctie
reflectorul pentru 95mhz trebui sa aibe : 1590
dipolul trebui sa fie asa , 1410 partea de sus , coturile de dipol de 10cm , de la cot la teava 692 , de la cotu 2 la teava 692 . distantza intre tevi le de 69.2 trebui sa fie de 26mm
de la dipol pana la reflector 970

durata de executare , 1 ora , tevile de constructie , numai aluminiu normal sau dural. bafta!
de antena asta e vorba si nu mai incurcati cu 5/8-u

Attached Files



#62
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
reflectorul este spatele antenei , directorul este teava de pe fatza
ele au rol de sincronizare
daca e un dipol si un reflector , reflectorul sincronizeaza planul de directivitate luatd e dipol adica daca ii pui in spate la dipol o teava dipolu vede din fatza semnalele bine si nu mai formeaza 8 imaginar la receptie  si va forma o captare de forma asta

Attached Files



#63
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru maritus cel care ii place sa zica ca PARUL este idem cu emisia , GRESIT , PARUL ESTE rezultatul  maxim de putere dat de antenele de emisie .... !!!!
in alta ordine de ideei teoretic
pentru un transfer maxim de putere trebuie sa existe o adaptare atat in punctul de conectare al cablului de urcare spre antena cat si la legarea propiru zisa de antena si invers la legarea de emitator

ANTENELE  trebui a alimenteze fiderii simetrici iar acestia sa intre pe un cicuit simetric numit spliter care sa duca spre emitator .
deci dupa cum suna PUTEREA PAR este puterea aparent radiată prevăzută în licența de emisie .. deci NU A EMITATORULUI ... heheheheheheheheheheheh

deci domule
Sistem radiant
reprezinta scurta descriere a solutiei tehnice adoptate suport, repartitoare, antene
nr. antene / azimut de orientare
tipul antenelor / fabricant;
câștigul maxim al sistemului radiant determinat pentru frecvența alocată și azimutul(ele) unde acesta se obține
polarizarea antenelor;
înăltimea fata de sol a centrului de radiatie al sistemului radiant
date despre echipamentul distribuitor RF (în cazul utilizării mai multor antene alimentate dintr-un feeder comun).

vrei , continui ca am cursurile de TELECOM LANGA MANA

PAR - puterea de emisie [dbw]= PAR = [dbw]-Gantena[dba]+Atot [db]
de acord cu mine?
bun
Pemisie - puterea la iesirea echipamentului de emisie, necesara pentru respectarea
P.A.R. – puterea aparent radiata prevazuta în licența de emisie
Gant   – castigul maxim al sistemului radiant la frecvența asignata, raportat la antena   dipol;
Atotala – suma tuturor atenuarilor care intervin intre borna de iesire RF a emitatorului
si intrarea în sistemul radiant atenuarea pe feederul principal / secundar, dezadaptari, atenuarea pe mufe, atenuari pe filtre / combinere, etc. Atenuarea produsa de fiecare componenta în parte se va calcula detaliat, atenuarea totala fiind suma acestora

Edited by Zvartoshu, 05 February 2008 - 20:11.


#64
IceMoon

IceMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.10.2002
Salut ! Cred ca am nimerit unde trebuie. Am o problema : am un radiocas cu cd LG pe care-l tin la bucatarie si mai tot timpul incerc sa mai ascult la el cate ceva cat mai stam p-acolo. DAR. Radio asta are o antena telescopica cum au mai toate radiourile...si cu care bineinteles prindeam vreo 2 posturi pe FM (doar astea ma intereseaza) dar care si alea se auzeau cu bar-bar si par -par... Io acum ce sa fac, am luat un fir dublu d-ala subtire de cupru (de telefoane, nelitzat), l-am legat de antena lui (telescopica) si l-am intins pe geam afara vreo 3 metri si apoi l-am lasat cocolosit inca vreo 3-4 metri ,sa incerc sa prind si io ceva... Acum nu mai le prind pe cele doua posturi care erau pe la frecventa de 100-102Mhz dar prind ProFm (102,7Mhz) si atat, care si asta se aude tot prost + mono. Sunt cam la 50 km de Constanta, stau la etajul 1, pe bloc n-am cum sa pun nici o antena pentru ca e o mansarda si e nashpa... In plus, ma gandesc ca pe partea cu bucataria (sud) semnalul e "oprit" de corpul blocului. N-am incercat , de proba , sa ies cu radioul in partea de nord sa vad daca prinde ceva... Cu antenistica sunt paralel rau de tot... Nush ce sa fac. Poate vreo schema de antena simpla rau si explicata ca la gradinita, eventual cu poze...Nu ma luati cu "dipoli" , "raport fatza/spate" si alti termeni  d-astia ca sunt pierdut...
La magazin in Constanta i-a facut proba la radio FM si mergea ca uns ...
Va multumesc anticipat !

Edited by IceMoon, 06 February 2008 - 11:33.


#65
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostIceMoon, on Feb 6 2008, 11:30, said:

Salut ! Cred ca am nimerit unde trebuie. Am o problema : am un radiocas cu cd LG pe care-l tin la bucatarie si mai tot timpul incerc sa mai ascult la el cate ceva cat mai stam p-acolo. DAR. Radio asta are o antena telescopica cum au mai toate radiourile...si cu care bineinteles prindeam vreo 2 posturi pe FM (doar astea ma intereseaza) dar care si alea se auzeau cu bar-bar si par -par... Io acum ce sa fac, am luat un fir dublu d-ala subtire de cupru (de telefoane, nelitzat), l-am legat de antena lui (telescopica) si l-am intins pe geam afara vreo 3 metri si apoi l-am lasat cocolosit inca vreo 3-4 metri ,sa incerc sa prind si io ceva... Acum nu mai le prind pe cele doua posturi care erau pe la frecventa de 100-102Mhz dar prind ProFm (102,7Mhz) si atat, care si asta se aude tot prost + mono. Sunt cam la 50 km de Constanta, stau la etajul 1, pe bloc n-am cum sa pun nici o antena pentru ca e o mansarda si e nashpa... In plus, ma gandesc ca pe partea cu bucataria (sud) semnalul e "oprit" de corpul blocului. N-am incercat , de proba , sa ies cu radioul in partea de nord sa vad daca prinde ceva... Cu antenistica sunt paralel rau de tot... Nush ce sa fac. Poate vreo schema de antena simpla rau si explicata ca la gradinita, eventual cu poze...Nu ma luati cu "dipoli" , "raport fatza/spate" si alti termeni  d-astia ca sunt pierdut...
La magazin in Constanta i-a facut proba la radio FM si mergea ca uns ...
Va multumesc anticipat !
de firul care era legata lelescopica legi un fir de cupru de 0.6mm daca ai si il tragi pana afara , singur , atentie ca trebui la legatura sa degojesti emailul de pe el

#66
IceMoon

IceMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.10.2002
Cred ca cel pe care-l am e perfect, ramane doar sa las un singur fir din cele doua...Chiar acum o sa incerc sa vad ce zice...
Trebuie sa-l am de o anume lungime firul acesta? Trebuie orientat cumva (orizontal, vertical, atarnat...etc).Inca ceva, firul pe care-l am nu e din cupru...ci un metal alb.
Multumesc pt. sfat!

Edited by IceMoon, 06 February 2008 - 17:22.


#67
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostIceMoon, on Feb 6 2008, 17:13, said:

Cred ca cel pe care-l am e perfect, ramane doar sa las un singur fir din cele doua...Chiar acum o sa incerc sa vad ce zice...
Trebuie sa-l am de o anume lungime firul acesta? Trebuie orientat cumva (orizontal, vertical, atarnat...etc).
Multumesc pt. sfat!
oriozntal si vertical , asta depinde de zona si sensibilitatea tunerului , insa daca e distantza vertical ia semnalele slabe verticale ce emit cu antene de emisie verticale si orizontal cele orizontale si aici trebui sa resucesti pe pucte cardinale
daca vrei receptie simpla
sunt metode multiple
1 , iei un chopper si il spargi , ii iei solenoidul si il masori , trebui sa dea peste 1.52m , il iei si il pui pe afara si de la un cap il turtesti sau ii dai o gaura si prinzi sarma de el
2 daca ai acasa guta , vb cu preietenu de-asupra ta si de la pervazu lui tragi cu guta in jos la tne , de capu de jos pleci cu o sarma de 155cm , .. capul de jos il legi la sarma de radio , al doiea de guta , tye sui la el si tragi sa stea pe verticala sarma .
3 daca ai spatiu in casa , o iei pe pereti , si vezi peretele care e mai tare in captare , de preferat cei cu ferestrele .

etc etc .. bafta!
apropo solenoid vad ca si in comert este .. e sub denumirea de banda de cupru , asta daca nu ai chopper sa ii iei din el bobina solenoida uite si cum apare rola de tabla subtire de cupru
[ http://www.clubafaceri.ro/files/clients/67/18651/product15734_big.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zvartoshu, 06 February 2008 - 17:33.


#68
IceMoon

IceMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.10.2002
Am intzeles acum dupa "fast reply"...Chiar vroiam sa intreb ce e ala un chopper...Am despartit sarmele in doua...acum ma duc sa le arunc pe geam...

Edited by IceMoon, 06 February 2008 - 17:42.


#69
IceMoon

IceMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.10.2002
Am incercat , am intins sarma pe orizontala de la geamul de la bucatarie pana la sufragerie.Am vazut ca daca ating firul de pervazul din tabla de la geamul de sufragerie parca e mai bine, asa ca l-am proptit acolo cu un cui.Intradevar s-a imbunatatit receptia la ProFm (107,?) din cand in cand stereo...au mai aparut si alte baraituri de-a lungul bandei FM (cred ca sunt posturi pe care se chinuie sa le prinda), alte posturi -nimik.Prin casa daca intind firu...nu prea da rezultate. Cred ca atunci cand o sa cumpar banda de cupru o sa incerc si varianta asta.

#70
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
La fel de bine se poate intampla sa se prinda mai bine daca firul respectiv e mai scurt, nu trebuie sa fie neaparat exagerat de lung, depinde si de felul cum il asezi si pe unde il treci. Asa am incercat acum cativa ani, am intins un fir subtire lung de vreo 7 metri pana la geam afara dupa care l-am conectat la burlan (lung de 20 m, exact la mijlocul acestuia)  - intamplator imi trece pe langa geam si intr-adevar am putut constata o imbunatatire a calitatii receptiei, la unele posturi mai mult, la altele mai putin.

#71
IceMoon

IceMoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 07.10.2002
Nu-i rea idea cu burlanu, dar stii care-i chestia? Nu am cum s-ajung la el, e intre geamurile de la bucatarie si balcon... :mellow: . La geam la sufragerie am parabolicu, ma gandesc o merge vreo conecatare cu firu asta la ea? Si daca da, de unde e mai bine sa-l leg? de brat, de ciuperca? Ma oftic rau de tot, macar 4 posturi de Fm daca prindeam ...

Edited by IceMoon, 07 February 2008 - 10:58.


#72
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 19.04.2005
Nu mai intinde atata la sarme ,incearca asa:2 bucati d aluminiu d 80 cm prindele pe un plastic,textolit ceva, leaga 1  sarma d fiekre si dule la telescopica,ar trebui sa cva efect ,vezi incearca sa pui aluminiu atat pe v kt si h,dpinde cum mere in zona ta reflexia

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate