Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Antene FM - de la A la Z (47MHz-900MHz)

- - - - -
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#37
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
observ ca de un timp multa lume vb de sarma pusa pe orizontal pe unu din parbrizele masinii ca fiind cea mai tare si cu cea mai buna amplificare si chiar cu cel mai tare brum care nu te deranjeaza in afara potului de radio .. etc

am luat la studiat .. folosesc rg58 mascat cu fir tare pe semnalk! folosesc ampu grecesc sodo cu bfr91 si cu intrarea stabilizata de o punte l-c calulata sa treaca cam de pe la 80.6mhz pana pe la 135mhz exact unde a zis ca nu mai amplifica destul ! la antena se leaga pe scociul ala cablarea cu doaua parti de 1.mm latime si groase de 0.3mm lungi de 72cm plus protectie sa nu intre umezeala in el ..
m-am uitat cu atentie si vreau sa va zic
pe un geam de casa la parter
receptia scoasa record a fost
87.6 , 107.9 , 103.0 , 100.9 ceea ce cu o sarma normala nu se prinde!

#38
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
deoarece in zilele noastre tehnica a avansat atat de tare , sa pus tot o data problema de proiectare in domeniul captarii undelor a tipurilor de antene , cabluri coaxiale de inalta fidelitate , care sa ajute tot o data la cresterea receptiei unui aparat de radio care este in afara localitatii , in localitate in zone joase , zone ecranate.
In acest subiect dupa dipoale , vom vorbii de o antena digitala care este sincornitzata , si care va satisface unele preferinte ale publicului larg care deja trebuiau sa fie puse in plan.
Sa gandit foarte mult principiul de receptie cu antene directionale , care dirijate manual la prima oara in proiect , sa rezulte o receptie buna . Aceste reglaje le putem echivala ca cele de la tv cand pirntr-o rasucire manuala a pilonului va rezulta o reglare pana cand imaginea va avea luciu total si nu va mai fii cu efect de ceata!
Dupa calcule si proiectare pe langa acestea cei care organiza "DA" sistem .. digital to analog adica pin traducere , au luat in calcul cerintele celor care au facut antena auto reglata manual ca pim proiect, sa rezulte una digital reglata.
In zilele de gandire ale proiectantilor sau aratat foarte multe placeri sau neplaceri ale recptiei cu diferite modulatoare etalon care sa inlocuiasca semnalele foarte departate ale unei statii de emisie. Tot proiectatorii prima oara s-au gandit da la proiect si a rezultat  o reglare pe dos . adica cand semnalul urca pe receiver antena se auto regla si semnalul tot timpul era minim . In ziua a 4 au reusit sa scape se semnalul minim , gresit iar cu reglarea digitala noua rezultate din memorii sa fie proiectata la mijloc , iar cand semnalul urca se regla sa rezulte o reptie medie in oprice timp si orce zona . Au mai trecut 2 zile si unul din proiectanti au zis .. trebui sa facem varianta "doua antene , si receptoarele diferite " ! . Lucrand au dat de alta dandana , se suparpunea frecventele de receptie la amindoua aparatele si nu se mai regla digital de la un anumit nivel al semnalului. Tot o alta dandana in "DA" ca chip au intalnit si o ardere a unei memorii de comanda si tot o data si incetarea activitaiilor de reglare automate ale acesteia. Iata ca ziua 7 pe la sfarsit ca au reusit sa epuizeze toate ideeile pentru a proiecta concret , ca sa nu se supapuna , trebuia tot o data ca receptoarele radio sa fie independente nu ambele reglate diferential. In ziua a 8- a nu mai functiona cum trebuie la semnalele analoage introduse in receivere , mai ales la cele la cerea unelor functii separate si total diferite de subiect .. si trebuia sa se introduca si unele traducatoare pentru semnalele analoage sa poata comanda antena sa reactioneze la unele comenzi care nu tzineau de semnal sau de banda , deci un nou camp de proiectare si o alta memorie! . Iata ca Brumen in ziua 9 a gasit si el o idee cu transformarea de semnal digital in cel analog si viceversa ca sa poata comunica ori cascadat ori identic la ficare aparat!
Gandind pas cu pas ce vrea sa se zica . logaritmul de intrare trebui sa fie egal cu logaritmul de iesire care trebui tot o data sa se stie daca intra analog sa iasa digital si invers daca intra digital sa iasa analog! Daca desfasuram datele ne va rezulta un sir de algoritmi matematici cu timpii foate mici , redusi , care sa verfice pas cu pas intrarea in timp si chiar in oscilatie , semnal de tune , etc!

multi oameni zic .. oare cum se vede receptia pe o antena auto?
tot unii se intreba cum arata receptia dda?
cum arata .. inlaturarea de pocnituri brumuri de banda?

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 28 September 2007 - 17:05.


#39
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
de la still fm server .. uite o publicitate . RUSSU vinde antena dipol inchis la 50RON cu bucla pe 87.5Mhz .. relatii la telefon 0730.239.097

#40
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
marius vinde 4 dipoli pe inox de 5kw rezistenta cu tot cu pilon mufe, fire, sinfazarea  cartea , explictii cu legarea fireleor si buclelor etc .. 2000€ negociabil! 0730.239.097

#41
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
eu vand .. 2 fire marca UNP .. productie 2004 SWE .. pe tubultura de curpu cu maixma indoire la 60grade , rezistenta 50kw , 50ohm , lungime de 10 metrii fiecare! pret avantajos , detalii la 0730.239.097 [seriozitate]

#42
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu nu stiu ce vreti voi sa prindeti cu atatea antene sofisticate. Eu pana acum prindeam tot ce se emitea pe FM 88 -108 cu o banala sarma aruncata in pomul din fata apartamentului. Totul se auzea "lacrima". Acum cind m-am mutat am cumparat asa ceva http://www.preis.de/...871/172737.html pentru simplul motiv ca nu am nici un pom de care sa ma leg in fata camerei. Oricum sper sa plantez unul ca oricum cea mai buna si ieftina antena tot pomul cu sarma in el ramane. Cu chestia de mai sus se prinde bine dar trebuie sa tot misti telescoapicele din cand in cand functie de postul de radio.  :lol:

Edited by Clovis, 22 October 2007 - 16:49.


#43
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostClovis, on Oct 22 2007, 17:42, said:

Eu nu stiu ce vreti voi sa prindeti cu atatea antene sofisticate. Eu pana acum prindeam tot ce se emitea pe FM 88 -108 cu o banala sarma aruncata in pomul din fata apartamentului. Totul se auzea "lacrima". Acum cind m-am mutat am cumparat asa ceva http://www.preis.de/...871/172737.html pentru simplul motiv ca nu am nici un pom de care sa ma leg in fata camerei. Oricum sper sa plantez unul ca oricum cea mai buna si ieftina antena tot pomul cu sarma in el ramane. Cu chestia de mai sus se prinde bine dar trebuie sa tot misti telescoapicele din cand in cand functie de postul de radio.  :lol:
da search pe YOUTUBE "zvartoshu" si vezi ce am prins in buc cu directiva cu dipol ! deci merita facut ce scrie ca nu e non dinamic!

#44
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
ionut2 a reusit cu bine sa realizeze un dipol dupa schema marimii celui echivalent directivei mele.

de ce nu , si tu poti fii fericitul realizator al unei antene , dupa retetle mele si al lui antenistu' bafta!

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 02 November 2007 - 17:11.


#45
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005
Buna,
am si eu cateva nelamuriri referitoare la pozitionarea antenei si amplasarea acesteia.
Am cumparat o antena Yagi cu 7 elementi din cupru, model Funke R-1107-FM.
vedeti detaliile aici:
http://www.mondoplas...hp?pg=ft&id=870
Locuiesc la etajul 3 al unui bloc cu 4 etaje si as dori sa o montez sus pe bloc.
Intrebarea e, daca o pot fixa pe stalpul de paratrasnet al blocului. De obicei am vazut ca acesti pilorni au montate pe ei si antenele colective. Adica vechile antene colective...sau ce a mai ramas din ele de pe vremea lui Ceausescu.
Cum ii fac impamantarea? sau nu mai e  nevoie in acest caz? daca e periculos sau nu sa o fixez pe paratrasnet.
Si as mai dori cateva sfaturi referitoare la directionarea antenei.As mai vrea sa stiu cum o directionez ca sa prind cat mai clar posturile de radio, cat mai multe evident .
precizez ca am un receiver AV marca Sony cu intrare ptr.FM ptr.75 ohmi.
deocamdata atat.
va multumesc anticipat!

#46
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostMax Him, on Nov 3 2007, 00:06, said:

Buna,
am si eu cateva nelamuriri referitoare la pozitionarea antenei si amplasarea acesteia.
Am cumparat o antena Yagi cu 7 elementi din cupru, model Funke R-1107-FM.
vedeti detaliile aici:
http://www.mondoplas...hp?pg=ft&id=870
Locuiesc la etajul 3 al unui bloc cu 4 etaje si as dori sa o montez sus pe bloc.
Intrebarea e, daca o pot fixa pe stalpul de paratrasnet al blocului. De obicei am vazut ca acesti pilorni au montate pe ei si antenele colective. Adica vechile antene colective...sau ce a mai ramas din ele de pe vremea lui Ceausescu.
Cum ii fac impamantarea? sau nu mai e  nevoie in acest caz? daca e periculos sau nu sa o fixez pe paratrasnet.
Si as mai dori cateva sfaturi referitoare la directionarea antenei.As mai vrea sa stiu cum o directionez ca sa prind cat mai clar posturile de radio, cat mai multe evident .
precizez ca am un receiver AV marca Sony cu intrare ptr.FM ptr.75 ohmi.
deocamdata atat.
va multumesc anticipat!

ca un cunoscator de situatie afirm : TZEAPA

7 elemente , caz de formare din CUPRU , sau aluminiu dur , ai MAX 8.7dB . Neamtzu de la GROUMB zice ca "da" maxim in decibeli la CUPRU , nu la aluminiu tzaranesc care are 8.2 sau 8.1dB garantati cu axial rg59-U

Impamintarea se face cu RG117-G fir impletit de aramata pentru o teava de GAZE in diametru si se bate in pamant o teava de 2 metriii pana ajunge maxim 42cm. introduci firu impletit , si bati teava in gura din laterale cu 2 ciocane pana nu mai joaca sarma . dai tura cu izolir band si dupa aia sus pe antena legi exact TEAVA principala  a anetnei , sau "coloana vertebreala" asta cum mai zic unii antenisti.

antena asta asa arata in original ca diagrama uitate sa nu mai te fraiereasca altii

Attached Files


Edited by Zvartoshu, 03 November 2007 - 01:12.


#47
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

View PostZvartoshu, on Nov 3 2007, 01:04, said:

ca un cunoscator de situatie afirm : TZEAPA

7 elemente , caz de formare din CUPRU , sau aluminiu dur , ai MAX 8.7dB . Neamtzu de la GROUMB zice ca "da" maxim in decibeli la CUPRU , nu la aluminiu tzaranesc care are 8.2 sau 8.1dB garantati cu axial rg59-U

Impamintarea se face cu RG117-G fir impletit de aramata pentru o teava de GAZE in diametru si se bate in pamant o teava de 2 metriii pana ajunge maxim 42cm. introduci firu impletit , si bati teava in gura din laterale cu 2 ciocane pana nu mai joaca sarma . dai tura cu izolir band si dupa aia sus pe antena legi exact TEAVA principala  a anetnei , sau "coloana vertebreala" asta cum mai zic unii antenisti.

antena asta asa arata in original ca diagrama uitate sa nu mai te fraiereasca altii

Zvartoshu'
CUUUUUUUUM?!?!? TZEAPA?! :o  :o  :o
Da-mi mai multe detalii te rog. Adica sa inteleg ca ma ostenesc cam degeaba sa o si ancorez pe bloc?
Trebuie sa-ti spun ca de fapt antena o am de circa 2 ani de zile, insa nu am avut inca timpul necesar sa o pun pe bloc, mai ales ca m-am si mutat si asa ca o tin intr-un colt pe balcon dezasamblata evident. Zilele trecute am dat peste ea si ma gandeam sa o pun la treaba.
Hm! Am mai auzit eu ca antenele cumparate din comert de regula cam dau rateuri... mai ales cele din piata, insa una cumparat de la o firma care se respecta cum e Mondoplast...
Ok, am sa te rog deci sa-mi spui mai multe lucruri despre antene FM eu fiind cam novice in domeniu.
MAI MULT, am sa te rog, daca nu te deranjeaza, sa-mi trimiti tu o schema de antena eficienta, modul de constructie si amplasare . Mi-ar placea sa receptionez posturi de la mare distanta .
Pentru partea cu impamantarea pe care mi-ai expus-o inteleg ca va trebui totusi sa nu ma bazez deci pe paratrasnetul de pe bloc? ...si ca urmare sa trag un fir de la etajul trei si sa-mi fac eu o impamantare separata?
Oricum MULTUMESC mult pentru informatiile date.
..si astept un model de antena eficient.

Edited by Max Him, 03 November 2007 - 23:29.


#48
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostMax Him, on Nov 3 2007, 23:27, said:

Zvartoshu'
CUUUUUUUUM?!?!? TZEAPA?! :o  :o  :o
Da-mi mai multe detalii te rog. Adica sa inteleg ca ma ostenesc cam degeaba sa o si ancorez pe bloc?
Trebuie sa-ti spun ca de fapt antena o am de circa 2 ani de zile, insa nu am avut inca timpul necesar sa o pun pe bloc, mai ales ca m-am si mutat si asa ca o tin intr-un colt pe balcon dezasamblata evident. Zilele trecute am dat peste ea si ma gandeam sa o pun la treaba.
Hm! Am mai auzit eu ca antenele cumparate din comert de regula cam dau rateuri... mai ales cele din piata, insa una cumparat de la o firma care se respecta cum e Mondoplast...
Ok, am sa te rog deci sa-mi spui mai multe lucruri despre antene FM eu fiind cam novice in domeniu.
MAI MULT, am sa te rog, daca nu te deranjeaza, sa-mi trimiti tu o schema de antena eficienta, modul de constructie si amplasare . Mi-ar placea sa receptionez posturi de la mare distanta .
Pentru partea cu impamantarea pe care mi-ai expus-o inteleg ca va trebui totusi sa nu ma bazez deci pe paratrasnetul de pe bloc? ...si ca urmare sa trag un fir de la etajul trei si sa-mi fac eu o impamantare separata?
Oricum MULTUMESC mult pentru informatiile date.
..si astept un model de antena eficient.
nu am zis ca "teapa" este ca sa nu o pui , CI , ca este minicuna cu 20dB ca ii "reda" pe coaxial .

omule , nu te precipita , si nu zice ca e inferioara , este ANTENA , dar nu este in regula cu "infloriturile" astea care le dau ca sa zica lumea .aaaaaa. si sa le cumpere.

de pe teava de centru se trage impamintare cu FIR de sustinee ca si ala este RG117 da e un H dala gros si faci cum am zis de la la "teava principala in care vin tzevile si jos langa bloc unde e pamantul ii faci faza cu teava . o impamatare ca asta tine si 3 tarznete pana se macina impletitura si se afuma teava! la gura.
deci separata.
model eficient este asta : antena LABA , cu 6 dipoli logaritmici cu MOTOR si cu SPLITER Sus unde intra cele 6 fire si ies 2 . super tare antena , sau SWAN model FM 87-112mhz! antene tarei maiu sunt QUAGI sam facut eu aia fara dipoli , dar iti trebui o sarma cu 5 same dalea ca de tefon si so faci perfecta ca sa nu ia gresit . Pe timpuri Quagi mi-a scos 90.6 alfa pro pitesti , si 99.2 prahova.] acu imi socate bulgarii , 92.9 RRA de la ranca , si valuri de TRINITAS 93.0

@ionut 2 lenea e mare pe tine , intra cu PC nu cu telefonu sa iti fac desen . loooooaleee , looolika

#49
Max Him

Max Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.03.2005

View PostZvartoshu, on Nov 3 2007, 23:42, said:

nu am zis ca "teapa" este ca sa nu o pui , CI , ca este minicuna cu 20dB ca ii "reda" pe coaxial .

omule , nu te precipita , si nu zice ca e inferioara , este ANTENA , dar nu este in regula cu "infloriturile" astea care le dau ca sa zica lumea .aaaaaa. si sa le cumpere.

de pe teava de centru se trage impamintare cu FIR de sustinee ca si ala este RG117 da e un H dala gros si faci cum am zis de la la "teava principala in care vin tzevile si jos langa bloc unde e pamantul ii faci faza cu teava . o impamatare ca asta tine si 3 tarznete pana se macina impletitura si se afuma teava! la gura.
deci separata.
model eficient este asta : antena LABA , cu 6 dipoli logaritmici cu MOTOR si cu SPLITER Sus unde intra cele 6 fire si ies 2 . super tare antena , sau SWAN model FM 87-112mhz! antene tarei maiu sunt QUAGI sam facut eu aia fara dipoli , dar iti trebui o sarma cu 5 same dalea ca de tefon si so faci perfecta ca sa nu ia gresit . Pe timpuri Quagi mi-a scos 90.6 alfa pro pitesti , si 99.2 prahova.] acu imi socate bulgarii , 92.9 RRA de la ranca , si valuri de TRINITAS 93.0

@ionut 2 lenea e mare pe tine , intra cu PC nu cu telefonu sa iti fac desen . loooooaleee , looolika

Deci:
1.Impamantarea se poate face si prin firul de sustinere/ancorare al antenei, dar sa fie obligatoriu un RG117.
2.Antena de care dispun are totusi un oarecare castig insa imi recomanzi modelele amintite de tine care sunt mai eficiente.
3.Te rog totusi sa-mi dai ceva scheme de constructie, indicii, link-uri, etc.
MULTUMESC !

#50
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View PostMax Him, on Nov 4 2007, 00:06, said:

Deci:
1.Impamantarea se poate face si prin firul de sustinere/ancorare al antenei, dar sa fie obligatoriu un RG117.
2.Antena de care dispun are totusi un oarecare castig insa imi recomanzi modelele amintite de tine care sunt mai eficiente.
3.Te rog totusi sa-mi dai ceva scheme de constructie, indicii, link-uri, etc.
MULTUMESC !
nu se poate daca antena nu are impamatare exacta si precisa , ii fai tu cu metoda enuntzata , la mine am si anytena de emisie si aia de receptie pe RG117 si acu 1 an mia ponit sarma si era gura neagra.
acu am si pc legat cu impamintare separata sa nu faca urat pe fm.

eu am directiva groumb , ai vazut pe youtube si pe net ca am aparut ca exemplu cum ia semnalele si cum le vede radio.

antena asta directiva este mai sus un echivalent facut de antenistu'
a mea nu o pot pune aici , deoarece este o antena care este prea simpla si dupa aia ies mistouri , diectiva in trei elemente.
ca puncte de reper , stantza la capetele tevii , sigla pe dipol sus.

#51
floryann2006

floryann2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 23.05.2007
Ca sa incep cu inceputul....imi cumpar emitator 120w cu sinteza codor compresie,la care ii voi pune cablu de 50ohmi...dar am nevoie de antena buna care sa aiba castig.puneti si voi va rog scheme cu antene de castig dar nu foarte complicate.Eu ma gandeam la un diplo inchis

#52
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postfloryann2006, on Nov 27 2007, 13:26, said:

Ca sa incep cu inceputul....imi cumpar emitator 120w cu sinteza codor compresie,la care ii voi pune cablu de 50ohmi...dar am nevoie de antena buna care sa aiba castig.puneti si voi va rog scheme cu antene de castig dar nu foarte complicate.Eu ma gandeam la un diplo inchis
pentru emisie , subsematul care iti vb si care mai am acces pe SD1 nu imi firm cunostintele mai ales PIRATILOR , nu ca nus si eu pirat , dar nu vreau sa ma fac de ras :rolleyes:  !

#53
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
lucrand cu comunicatie .. interzic sa afirme cineva emisia pe orice tip de antena sau antena sinfazata de castig de la 3 la 10dB .. amin!

#54
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
antenistu-le bhai daca esti pe aici .. cauta ma si tu antena aia care merge bine in zone calamitate!! pentru ca vreau sa fac un raport , sa o calculez .. am 2 pe care ii omoara delaurile si muntzii , fa si tu un act de caritate , asta daca stii si ai testat!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate