Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Antene FM - de la A la Z (47MHz-900MHz)

- - - - -
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#19
Iulian_Dj

Iulian_Dj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 17.10.2005

 Antenistu', on Oct 8 2006, 04:32, said:

ma nu mai caraie nimni cu vreo schma si cu un subiect de antena fm ?
haideti ca am ajuns in buc !!
Pai pune tu schema corecta pe care zici ca o ai in legatura cu dipolii sinfazati.

#20
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
zicetzi mai omeni buni , punti si poze ca vreu sa mai invatz , aratati ce aveti pozati si mai ales daca e sa vb si de alte antene!

#21
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Oameni buni, căutaţi pe net dl6wu, după prog. respectiv am făcut un yaghi de 6 elemente şi merge super. Dacă nu sunteţi mulţumit, căutaţi quad, o antenă quad are un câştig f. mare. Problema e construcţia.
Din păcate, nu am apucat să fac un quad, deoarece mai nou ascult radio pe net şi pasiunea pentru antene a rămas doar o amintire plăcută.
Ascultam de obicei b92 de la sârbi, eu locuind în Timişoara. Multă baftă!

#22
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 rostov, on Oct 12 2006, 03:20, said:

Oameni buni, căutați pe net dl6wu, după prog. respectiv am făcut un yaghi de 6 elemente și merge super. Dacă nu sunteți mulțumit, căutați quad, o antenă quad are un câștig f. mare. Problema e construcția.
Din păcate, nu am apucat să fac un quad, deoarece mai nou ascult radio pe net și pasiunea pentru antene a rămas doar o amintire plăcută.
Ascultam de obicei b92 de la sârbi, eu locuind în Timișoara. Multă baftă!
mersii mult pt idee si pt ajutor , daca mai ai prin garaj vro scherma sau o antena facuta de tine de mana ta zi cu ea pe aici pune si o poza si e totu ok ;)

referitor la antena yagi eu am facuat aia cu 5 elemente si cu dipolu de 142cm si la calculu ' ala al ei de diagrama de disrcetiviattae lua din fata cica 4.3dB... am puso in batz la 16m de sol si am luatc u ea sici in buc radio alem fm 89.3mhz si rar intra 100.35 da acu nu mai intra o romania actualitatzi...

si eu dau cu radio pe net si ascult radio de pe net , gustu meu este cel amatoricesc , adica cel care isi face singur program radio .. sa il vad ca se chinuie isi face emisiuni si rar care baga si stiri.. ador asa ceva!

Edited by Zvartoshu, 12 October 2006 - 18:43.


#23
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006
Bun, am să-i fac o poză pe lumină dacă nu uit. Schemă de antenă nu am, calculam totul cu programul.
Deasemenea am făcut şi vreo 4 antene de 2,4 ghz, alte vremuri, aveam net pe 2,4. Acuma am cablu.
Chiar păcat că nu am apucat să fac un quad (tot aşa, cu program o calculam), deşi mi-am procurat deja lemn pentru susţinerea elemenţilor, voiam să-i dau cu ulei de in şi să mă apuc de treabă. O antenă din aceea ar fi avut un câştig mult mai mare ca un yaghi.

Deasemenea mai aveam în plan un inversor de polaritate cu relee pentru antena quad (la antena quad contează doar cum se leagă firul pe elementul activ), deoarece unele posturi au polarizare verticală, altele orizontală. Mai era de făcut un sistem de reglare al antenei din casă dar niciodată nu am reuşit să fac un plan pentru partea mecanică, acolo era destul de mult de cugetat.

#24
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 rostov, on Oct 13 2006, 00:49, said:

Bun, am să-i fac o poză pe lumină dacă nu uit. Schemă de antenă nu am, calculam totul cu programul.
Deasemenea am făcut și vreo 4 antene de 2,4 ghz, alte vremuri, aveam net pe 2,4. Acuma am cablu.
Chiar păcat că nu am apucat să fac un quad (tot așa, cu program o calculam), deși mi-am procurat deja lemn pentru susținerea elemenților, voiam să-i dau cu ulei de in și să mă apuc de treabă. O antenă din aceea ar fi avut un câștig mult mai mare ca un yaghi.

Deasemenea mai aveam în plan un inversor de polaritate cu relee pentru antena quad (la antena quad contează doar cum se leagă firul pe elementul activ), deoarece unele posturi au polarizare verticală, altele orizontală. Mai era de făcut un sistem de reglare al antenei din casă dar niciodată nu am reușit să fac un plan pentru partea mecanică, acolo era destul de mult de cugetat.

abia astept haideti sa facem in asa sa ma ajutai si [pe mine....] :worthy:

#25
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Antena dipol inchis fata de dipol deschis in fm 87.5-108 avantaje si dezavantaje
va rog sa scrieti care stitzi  :worthy:

#26
frank81

frank81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2006
@Antenistu
In sfarsit am avut ceva timp liber in weekend si am reusit sa fac si sa montez acea antena fm despre care am tot vorbit, cu observatia ca nu am gasit teava de aluminiu, si asa ca a trebuit sa ma multumesc cu teava de cupru.
Am scapat intradevar de interferente, insa si de unele posturi (de cele care emit din debrecen, la vreo 50 km de oradea cu polarizare pe verticala si cu putere de pana la 500w). In schimb am prins foarte bine posturi de la 200-300km distanta (din Ungaria si Slovacia) care inainte imi intrau foarte slab sau deloc. Astea mai toate emit cu putere mare de peste 30kw si cu polarizare orizontala. Deci in concluzie antena e foarte buna pentru receptia posturilor locale si a celor de la distante mari care emit cu polarizare pe orizontala.

#27
Iulian_Dj

Iulian_Dj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 651
  • Înscris: 17.10.2005

 frank81, on Nov 13 2006, 17:50, said:

Am scapat intradevar de interferente, insa si de unele posturi (de cele care emit din debrecen, la vreo 50 km de oradea cu polarizare pe verticala si cu putere de pana la 500w). In schimb am prins foarte bine posturi de la 200-300km distanta (din Ungaria si Slovacia) care inainte imi intrau foarte slab sau deloc. Astea mai toate emit cu putere mare de peste 30kw si cu polarizare orizontala. Deci in concluzie antena e foarte buna pentru receptia posturilor locale si a celor de la distante mari care emit cu polarizare pe orizontala.
Daca ai pus dipolul inchis in pozitie verticala ar trebui sa receptionezi mai bine posturile polarizate vertical, receptie omnidirectionala. Daca ai montat dipolul in pozitie orizontala, se schimba putin treaba in sesul ca ai la receptie o mica directivitate ( poti receptiona numai semnale care vin din fata si din spatele antenei, pe laterale nu ai receptie ).
Din experimentele mele am observat ca si dipolul deschis polarizat vertical are o mica directvitate  :)

#28
frank81

frank81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2006
Am sa mai fac in weekend niste teste sa vad ce iese.
Intradevar am observat o anumita directivitate in pozitie orizontala. Pe verticala, in schimb nu am testat-o inca si nu ma pot pronunta!

#29
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

 frank81, on Nov 13 2006, 19:50, said:

@Antenistu
In sfarsit am avut ceva timp liber in weekend si am reusit sa fac si sa montez acea antena fm despre care am tot vorbit, cu observatia ca nu am gasit teava de aluminiu, si asa ca a trebuit sa ma multumesc cu teava de cupru.

Cuprul este mai bun decat aluminiul. Problema lui rezida in costul de achizitie

#30
frank81

frank81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 17.02.2006
Am reusit sa fac in sfarsit cateva teste cu antena! Iata cateva concluzii: 1) In pozitie verticala directivitate = 0 , se receptioneaza bine doar posturile locale + cele de la 40-50 km distanta care emit mai puternic cu peste 1 kw. In afara de astea mai aveam si interferente. 2) In pozitie orizontala in schimb se simte o directivitate a antenei destul de accentuata. Astfel in functie de pozitia acesteia am reusit sa prind pe 102,7 Europa fm Zalau stereo cu rds, sau Petofi (Ungaria) tot stereo si cu rds. Astfel posturile de la mare distanta (200km) au intrat mult mai bine, interferentele au disparut si a scazut calitatea receptiei posturilor din beius (National, Favorit si Prompt) - intrau numai mono si fara rds.
In orice pozitie as fi pus antena tot nu am reusit sa prind Romantic Fm si Impact din Baia Mare care au o putere de emisie de 60KW, care in schimb intrau in pozitie verticala cat de cat.

#31
r3m0t3

r3m0t3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 19.10.2002
Salut. Am un radio Panasonic, de fapt e combina cu radio...si am pierdut firul care era pe post de antena fm din fabricatie. Era un fir negru care se baga in doua gauri de la spate. De unde pot sa iau un alt fir de ala? Aveti vreo idee? Fara firul ala am o receptie mizerabila a posturilor radio fm din Bucuresti.

Attached Files


Edited by r3m0t3, 02 December 2006 - 13:59.


#32
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 r3m0t3, on Dec 2 2006, 14:56, said:

Salut. Am un radio Panasonic, de fapt e combina cu radio...si am pierdut firul care era pe post de antena fm din fabricatie. Era un fir negru care se baga in doua gauri de la spate. De unde pot sa iau un alt fir de ala? Aveti vreo idee? Fara firul ala am o receptie mizerabila a posturilor radio fm din Bucuresti.

deci  scuze ca nu te-am vazut .. trebuie sa iei panglica de 300 ohm mergi pe divizorul lui 3.32M minima bucata .. scoti asta undeva sa ziceam 6.64m iar in cap badi de la tv antena dipol deschis aia care tzi-o baga la cutie si desfaci mufa iar firele de pe panglica aia legi de aia a combinei . BUN pasu 2 dai pe 87.6 SHUMEN BULGARIA .. nu ca sa facem pe desteptii ci sa reglam antena sau ii dam cu 107.9.darik . iesi pe balcon si incerci din betzele alea so sincronizezi pana in difuzor  nu se mai aude zgomot si fasaila si se aude bine semnalul dintre camd am afirmat eu mai sus
BAFTA!
daca mai e ceva .. baga mesaj!

#33
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
schema de antena dk-44 antena des utilizata in frantza pentru postuirle slabe pentru o buna receptie mono!

tevi de aluminiu 3 de 10mm diametru si 1 de 30mm , cleste de pilon sg-109 sau tr-652 de preferat cel cu dinti mai mari! sa stea stabila

prima teava , reflectorul , 1739 ,
a doua teava , dipolul .. partea de sus 1510 , coatele de 15cm inaltima intre  teava de sus si cea de de jos .. indoi uniform
teava a treia 1280
distanta intre reflector - director 722
distanta director-dipol = 272
distanta reflect dipol - 450

durata de efectuare = 1H si 45 min cu toate la indemna .. va urez bafta si ,mult sucess! antena testata pe normele : R - sovietica , B - englezeasca , M - marocan , F , E - frantzuzesc

#34
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 Antenistu', on Aug 17 2007, 20:47, said:

schema de antena dk-44 antena des utilizata in frantza pentru postuirle slabe pentru o buna receptie mono!

tevi de aluminiu 3 de 10mm diametru si 1 de 30mm , cleste de pilon sg-109 sau tr-652 de preferat cel cu dinti mai mari! sa stea stabila

prima teava , reflectorul , 1739 ,
a doua teava , dipolul .. partea de sus 1510 , coatele de 15cm inaltima intre  teava de sus si cea de de jos .. indoi uniform
teava a treia 1280
distanta intre reflector - director 722
distanta director-dipol = 272
distanta reflect dipol - 450

durata de efectuare = 1H si 45 min cu toate la indemna .. va urez bafta si ,mult sucess! antena testata pe normele : R - sovietica , B - englezeasca , M - marocan , F , E - frantzuzesc

mistoo .. dute ba de aici .. fa pasi .. antena asta e a mea .. dar nu ai nimetit tzevile .. si nici distantele .. rezoneaza ca creierii tai aia afumati .. idiotule!

RAZBUNAREA II ARMA PROSTULUI! varzo

#35
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006

 Zvartoshu, on Aug 20 2007, 06:03, said:

mistoo .. dute ba de aici .. fa pasi .. antena asta e a mea .. dar nu ai nimetit tzevile .. si nici distantele .. rezoneaza ca creierii tai aia afumati .. idiotule!

RAZBUNAREA II ARMA PROSTULUI! varzo

mda .. se vede dom profesor ca stii sa dai cu gura si mai ales sa caluezi rezonata activa pe receptie cu 1739 pe spate si 1280 in fazta ..si mai ales sa vezi cat iti da ??? parca asa ai facut tu de am rezultat eu idiot .. nu?
.. cumva 0.698??? daca da .. standardul receptiei fm parca atat zicea ca trebui sa fie pe una cu 3 elemete ca alfel o folosesti la tzara daca ai peste 0.736 .. !!
mai intai caluleaza si dupa aia iate de mine ..
hahahhaha aia ta este de 0.5968  .. iati si caluleazati-o .. plus ca este calumea facuta la distanta dintre reflector dipol!! .. deci ?? parca a mea e mai tampita la receptie .. 5.5dB .. si a ta 4.8dB .. baga si calcuelaza! hai te-am lasat sa zaci in luatu de mine .. nu crede ca eu bat apropo .. si nu voi bate ca aia nui antena so spui .. e confidentiala .. ca este scumpa daia si plus ca am observat ca receptioneaza bine .. nu am sa te am la mina nici o data sa imi bat joc ca sa iti dau scema originala la lume!! sa tii cont de ce zic!
nu uita 0.1dB fata de 0.2dB e o diferenta care se simte la receptie .. pune mana pe reflector cand iei in pureci ceva si vezi ce am zis mai sus!

Edited by Antenistu', 22 August 2007 - 22:26.


#36
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 Antenistu', on Aug 22 2007, 23:22, said:

mda .. se vede dom profesor ca stii sa dai cu gura si mai ales sa caluezi rezonata activa pe receptie cu 1739 pe spate si 1280 in fazta ..si mai ales sa vezi cat iti da ??? parca asa ai facut tu de am rezultat eu idiot .. nu?
.. cumva 0.698??? daca da .. standardul receptiei fm parca atat zicea ca trebui sa fie pe una cu 3 elemete ca alfel o folosesti la tzara daca ai peste 0.736 .. !!
mai intai caluleaza si dupa aia iate de mine ..
hahahhaha aia ta este de 0.5968  .. iati si caluleazati-o .. plus ca este calumea facuta la distanta dintre reflector dipol!! .. deci ?? parca a mea e mai tampita la receptie .. 5.5dB .. si a ta 4.8dB .. baga si calcuelaza! hai te-am lasat sa zaci in luatu de mine .. nu crede ca eu bat apropo .. si nu voi bate ca aia nui antena so spui .. e confidentiala .. ca este scumpa daia si plus ca am observat ca receptioneaza bine .. nu am sa te am la mina nici o data sa imi bat joc ca sa iti dau scema originala la lume!! sa tii cont de ce zic!
nu uita 0.1dB fata de 0.2dB e o diferenta care se simte la receptie .. pune mana pe reflector cand iei in pureci ceva si vezi ce am zis mai sus!

loool , ce zici .. asa sunt si eu cate o data cand imi dai mie ciomege in cap!! .. hahaha .. vezi cum se simte si altu .. bine tzi-am facut
deci daca o dam la calculelelele pe reflector la director .. calculu tre sa dea corect 0.631 pana acolo . asta pentru oras fara nimic alceva .. alfel o mierlesti ca trebui sa pui x y z pe jos pe langa el sa scazi si sa atenuezi brum fas si ce mai baga .. !
0698 zici matale iar eu am facut  0.690 cu sarma din tripolu tau . si iau fasait semnalele care pe diorectiva sunt bune !! deci nui standard pe  antene .. gresit .. e prea sus .. trebuie hai un .650 pe pariu si practic .. deci uitecum o dam la teste scade asa dom sef .. :
1740 cu 1430 cu 1280 .. baga distanta intre ele asa .. dir dipol .. 270 .. dip refl - 450 kk? .. acu daca calulezi unghiu alfa tre sa ai 2620 pe plan de receptie BE absolut si partial sa aba in planul AH 1640 hai 1680 .. k? de unde deduci ma ca ai 0698 absolut  .. ca etansiu pe asta e 0.635 . uite .. fac print ca sa nu ma mai barai .. "banda 87-109mhz rezonanta pe 96.0 mhz !! deci antena ta nu e cu a mea nici in ruptu capului "
5dB are a mea .. logic ca e pe la 4.8 ca am o buba .. axialu ei original .. asta pierde .. palus ca trebui tevile .. de la refletor si director sa le mai indrept nitel!! hahahah .. o centrezi si ce .. iau nimic bonus .. daca o ridic la cuca macaii am sigur ceva nou bouns!! A ta ppoate avea 5.3db numai daca pui cazurile .. axial dala nene cu iimpletareala dubla si plus daal de zici ca e fir de curnet .. asa da ai si 6dB jos .. hai cu un maharajaf de exial ai si 5.2 nu exagerez dar si 5.07 .. deci te astepti la chinezarai sa rezulte!

baga 21 .. dk tau si fa un calul da pentru e-skip .. factoru sa fie mai mare de 8000 sau 8100
fatza teava 1 - 3720
teava 2 - 2690
teva 3 - 2390
59.1 - 78.3 maxim rezonanta 69.8mhz .. baga si vezi
mie mia dat asa 0.845
la maixm 7.6 dB alfa plana imi da 0.51 .. astept .. sa vad captare BE la 4900 si Ah la 4060.. sa vad  .. ma trece sa fac una penrtu es-poradic!
bucla pentru R1 r2 si E1 .. are asa  300/66.75X0.66/2 - 1.48 sa fie!! bun ! sa vedem! iese?! sa nu zici ca dac tot te iei de mine si ma faci ca nu calulez ma balabai! na nene bâte pe cârcă

Edited by Zvartoshu, 23 August 2007 - 02:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate