Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Antene FM - de la A la Z (47MHz-900MHz)

- - - - -
  • Please log in to reply
447 replies to this topic

#433
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Hmm.. nu te mai gandi la sinfazare. Ori o faci ca la carte ca sa ai benificii sau le lasi separate !
Am crezut ca ai nevoie de directivitate cand am citit de sinfazare !

#434
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postnelu F, on 05 octombrie 2020 - 19:23, said:

Ce diagrama ai pus in poza?
Diagrama de pe mini analizorul de antene 0khz maxim 1ghz.

Pentru ceilalți care doriți să gustăm împreună trantele antenelor pe ploaie va arăt dezacordarea pe diagrama din cauza ploii torențiale. Se mai aduna swr spre 2:04 și impedanța între 33.6 până la 107 ohm

Attached Files



#435
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003

View PostZvartoshu, on 27 septembrie 2020 - 19:07, said:

Dupa multe zile de teste se modificat elemenții pe țeavă antenei trag doua concluzii anume...
Antena de 9 spindler yaghi nu răspunde uniform pe diagrama de directivitate ai câștig
Antena de la unguri este singura și subliniez care are o diagramă apropiată de realitate pe analizor
Attachment received_626540311389086.jpeg
Qed
Multumesc pentru raspuns!
Am intrebat pentru ca in text se scria despre directivitatea antenei si in poza aparea diagrama Smith.

#436
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Că tot ai amintit numele ei hai sa facem o mica scoleala pentru diagrama.
1 diagrama reprezintă o soluție simplă pentru a vedea problemele liniei de transmisie
2 ea că diagrama reprezintă un grafic dar nu unul simplu ci unul mai special
3 planul complex al diagramei este reprezentat prin г
4 г aparține elementelor pasive
5 cercurile din aceasta diagramă ce reprezintă? Sunt coordonatele z=r+jx
6 cercurile s .. sunt cercurile constante concentrice aparținând. 1, infinit
7 concentricitatea pe diagrama reprezintă impedanța liniei de transmisie


#437
nelu F

nelu F

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 16.12.2003
In primul rand trebuie mentionat ca toate valorile (impedantele) citite pe o diagrama Smith sunt valori normate la o valoare de referinta Zo(daca nu ma insel nano VNA-ul are impedanta de 50 ohm).
Diagrama este formata din cercuri (ce reprezinta rezistenta-partea reala a impedantei constanta) si arce de cerc (ce reprezinta reactanta-partea imaginara a impedantei constanta). Pe diametrul orizontal al cercului exterior al diagramei se afla impedante pur rezistive cu valori intre zero si infinit (in centru, adica valoarea 1, ai chiar impedanta de referinta-pur rezistiva, respectiv 50 ohmi pentru nanoVNA), iar pe exteriorul acestuia se afla impedante pur reactive (in partea de sus inductive, in partea de jos capacitive).  
Impedanta masurata, pentru o anumita frecventa, reprezinta un punct pe diagrama, punct ce se afla la intersectia dintre un cerc si un arc de cerc. Partea reala se citeste pe diametrul orizontal in locul unde este intersectat de cercul pe care se afla "punctul", iar reactanta se citeste pe diametrul exterior unde este intersectat de arcul corespunzator "punctului".

Gamma este coeficientul de reflexie.
Cercurile concentrice sunt cercuri cu acelasi centru.

#438
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
L-ai bagat in ceata ! Posted Image

#439
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Nu mă băgat în nici o ceata. Ce te face sa crezi lucrul asta?

Am o mare nedumerire... Primul director al unei antenele de 8-10 elementi cât.trebuie sa aibă lungime daca dipolul este de 145 sau 140cm?
Am mai multe rezultate gen
1 1185mm
2 1225
3 1285
...
Apai care-i ăla bun că fiecare își dă valoarea lui pe aceeași schemă  cu valori ușor diferite.

#440
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Bulgarii cu cartea lor ...
Romanii cu bashoiu lor
Ungurii cu arpadu lor
Nemții cu spindleru lor..
Directorul 1... Cât mama masii are lungime??? Că distanța am gasit-o cu bashoiu nostru împreună cu nemtu de la Caracal adică 15-17Cm fata de dipol. Booon...
Întrebarea mea este de ce apar atâtea date și care e aproape de realitate?
Bulgarii spun director 1 la 1.185mm
Bashoiu zice 1.225mm
Arpad zice 1.285
Spindlerel zice ori 1.245 ori 1300.
Wtf is real?

#441
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Nou pe aici, deci nu dati cu parul.
Am venit doar ca sa apreciez recomandarea lui Zvartoshu despre antena in forma de "4". Am fost curios si am cumparat una produsa industrial de Alcad. BALUN pe PCB, care a venit cu o lipitura rece, dar o pot rezolva cu sculele pe care le am.
Rezultat: 110km din casa. Doua posturi de radio de 60kW emise polarizat orizontal. Sau 100w la 41km si un oras intre mine si emitator.
Eu zic ca astea sunt rezultate care se apropie de limita toretica daca punem la socoteala ca am innadit ce cabluri am avut la indemana, fara sa calculez nimic si nici mufele nu sunt ceva deosebit. Chiar si lipitura aia rece era acolo.
Receptorul este un Blaupunkt Los Angeles MP71 cu Digiceiver/Sharx. Pe drum este o legenda: Bremen 74 Twinceiver.

P.S. Din pacate nu mai sunt in Ro, ma distrez local. Imi pare rau ca am pierdut perioada de maxima activitate aici pe forum.

Edited by ipman, 19 February 2021 - 17:49.


#442
superrazvan

superrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 21.06.2005

View Postipman, on 19 februarie 2021 - 17:48, said:

Am fost curios si am cumparat una produsa industrial de Alcad.

Ai un link cu acea antena ?

#443
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Vezi aici http://www.alcad.com...nna-hoop-style/
Modelul este FM200, mai jos in pagina.
Aici e disponibla de la Triax si Alcad.
Calitatea e decenta spre buna.

#444
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Si o intrebare pentru acest topic: a folosit sau facut cineva antena magnetic loop pentru FM? Nu gasesc nimic dar teoretic pare posibil.
Este un tip de antena care nu este influentata de zgomotul local si are un nul puternic, bun pentru cei care au antenele langa emitatoare radio.

#445
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Adaug la performantele antenei "4".
Am scos-o afara pe balcon, deci 180 de grade blocata de cladire. In partea in care a avut deschidere am reusit 263km, emitator polarizat orizontal cu 60kW.
Si nu e o intamplare, pe deschidere am mai multe statii care depasesc 200km.
Si iarasi, a fost un cablu innadit cu o trecere prin usa balconului cu un cablu plat care numai receptie optima nu e.

#446
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Are cineva antene LFA sau OP-DES?
Date fiind dimensiunile mari in FM banuiesc ca fericiti sunt cei care au curte si un stalp, la bloc ... slabe sanse.

#447
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postipman, on 20 februarie 2021 - 14:58, said:

Si o intrebare pentru acest topic: a folosit sau facut cineva antena magnetic loop pentru FM? Nu gasesc nimic dar teoretic pare posibil.
Este un tip de antena care nu este influentata de zgomotul local si are un nul puternic, bun pentru cei care au antenele langa emitatoare radio.
Sunt de doua tipuri. Ori antena model mic cu fir înfășurat ...reprezentând bobi a care e o antena de 4 ori lambda
Ori antena cu elementul la 72-74cm și cu bobina in talpa care trebuie pusă pe plan de masa. O am in beci  am cumparat-o in 2006 pentru un experiment pe emisie.

#448
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Parca magnetic loop era pana la maxim 1/10 din lambda, fiind folosite des pe lungimi de unda mari.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate