Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Pesteri din tara.

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#55
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
poti sa urci cu masina pana la pestera.... drumul e acceptabil... nu stiu acum cum e drumul, dar vara e ok...

#56
Dehnhaide

Dehnhaide

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 18.06.2004
De departe cea mai frumoasa si mai incitanta de vizitat a fost pestera Comarnic. De o frumusete incredibila (btw pestera Ursilor - aka pestera Chemical Brothers -  e penibila prin comparatie) este totusi prea putin cunoscuta si cu slabe sanse sa fie invadata de namurile proaste cu gratare si apucaturi manelistice (Slava Domnului!)!!!

Pestera este situata in Judetul Caras-Severin, Comuna Carasova in raza satului Iabalcea, in Valea Comarnic, Versantul Stang, Dealul Ponicova.
Tot odata pestera se afla in interiorul
Parcului National Semenic - Cheile Carasului.

Coordonate geografice
Latitudine > 45º 10' 42''
Longitudine > 21º 56' 98''
Altitudine absoluta 469 metri
Altitudine relativa 12 metri

Pestera Comarnic

#57
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Cu masina se poate din Sinaia sau din Moroieni, drumurile se intalnesc cu putin inainte de Bolboci. Cel din Sinaia acum un an jumate era acceptabil daca aveai grija, mi s-a spus ca celalalt era mai bun. De la Bolboci pana la Padina e chiar bunicel, si pana la Pestera la fel (dar pe drum era un varf de rampa unde iti cam trebuie garda la sol). Recomand cazarea la Padina sau alaturi (Diana parca ii zice), la Pestera la schit erau cam ciudati (ne puneau sa stam intr-o camera care nu se putea incuia, de exemplu - chiar daca restul erau goale).

BTW, pestera de la Antipa se pune ? :)

#58
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
a fost cineva iarna asta pana la lac si a spus ca drumul era un deazstru....dar probabil ca sin cauza sleaurilor inghetate...nu stiu cum este drumul vara, ca eu atunci vreau sa merg, si d-aia intreb...

in concluzie, ziceti ca nu as risca prea mult sa ma aventurez cu masina - cu biciclete deasupra si ca se poate ajunge fara probleme macar pana la lac...

 Dehnhaide, on May 4 2006, 10:10, said:

De departe cea mai frumoasa si mai incitanta de vizitat a fost pestera Comarnic. De o frumusete incredibila (btw pestera Ursilor - aka pestera Chemical Brothers -  e penibila prin comparatie) este totusi prea putin cunoscuta si cu slabe sanse sa fie invadata de namurile proaste cu gratare si apucaturi manelistice (Slava Domnului!)!!!

asa, pesteri frumoase sunt destule - pe mine nu m-a impresionat nici pestera ursilor, nici scarisoara, mai mult coborarea in pestera - pestera radesei (desi e mica), de la intrarea in chei, pestera meziad...sunt mai multe.

#59
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
si daca tot mergeti in apuseni sa nu uitati de pestera Vadu Crisului.
este oarecum amenajata dar nuare iluminare, de fat a avut dar datorita conditiilor de acolo era stricata. noi am coborat cu niste lapi de miner de la ghid si cu lanterne personale.
nu este o pestera mare dar e f interesanta.  
a mai fost cineva la vadu crisului?

#60
blackdragon

blackdragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.04.2005
Recomand:
Pestera Ursilor - e incredibil de frumoasa.
Pestera Meziad - foarte frumoasa si pare mai "salbatica" decat ursilor , probabil si prin faptul ca nu este amenajata la fel de bine
Pestera Focul Viu - daca vreti sa vedeti un ghetar nu va duceti la Scarisoara , mult mai frumos mi sa parut Focul Viu chiar daca Scarisoara e mai renumita.

Nu am vizitat dar am auzit ca si Pestera Vartop ar fi frumoasa si ar avea cateva coloane de gheata. Toate aceste pesteri sunt in zona padis.

#61
Emix

Emix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 08.12.2005
Locul intii cu coronita - Cetatile Ponorului
Locul intii cu coronita - Cetatea Radesei
Locul intii cu coronita - Pestera Meziad
Locul intii cu coronita - Avenul Gemanata
Toate sint in muntii Bihor Vladeasa!

Imi cer scuze, dar nu ma pot hotari intre acestea si ar mai fi unele, asa ca este cam greu...

#62
Anamarc

Anamarc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2006
[font=Courier New][size=3]

Daca ajungeti vreodata in Slovenia si vreti sa vizitati o pestera extrodinara, numele ei este Postojna. Una din cele mai mari din Europa, este minunat "aranjata" pentru a primi vizitatori pe care sa-i uimeasca: in pestera se intra cu un mic trenulet care te duce pina la o anumita adincime de uned te preia un ghid. Toate formatiunile din pereti sunt minunat luminate. Salile care se viziteaza sunt uriase, asa ca si cei care sufera de claustrofobie pot intra fara nici o problema acolo. Exista si o "incapere" unde, o data pe an, filarmonica slovena da un concert pe viu. Cind am fost eu, acum vreo 2-3 ani intrarea era cam echivalentul a 12 euro, dar merita!!!

#63
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
weekendu viitor (17-18) vroiam sa fac transfagarasanul, dar cum e inchis. asa ca ma gandeam sa merg la pestera ialomita, de data asta cu alta masina (mica, dar 4x4), nu cu suv-ul cu care am fost acum 2 luni.
a mai fost cineva pe acolo de curand? mai e zapada?

#64
johnny_d

johnny_d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.05.2006
Am facut si eu un tur prin Ardeal. Printre alte locuri pe care le-am vazut, am zis sa merg si la pestera Scarisoara ca doar e renumita si cred ca merita vazuta. Ceea ce m-a enervat  cand am ajuns in satul de unde se iese de la drumul principal e ca de la principala mai erau 18 km pana la pestera si, bineinteles ca era un drum plin de noroi, ca de tara pe unde numai cu jeep puteai ajunge la pestera, sau cu Aro-urile din sat. Oare chiar nu se face in tara asta nimic pt turismul asta? Vrea sa vina si un turist strain sa vada pestera, vede ca nu are drum de acces, ce zice? Macar drumuri de acces cat de cat bune sa existe! Ca sa nu mai zic si de altceva!

#65
blackdragon

blackdragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.04.2005
turistul strain vine cu jeep-ul ... sau cel putin cel care vrea sa vada pesteri , sau sa faca trasee pe munte.

#66
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
aveti idee cum e traseul de la pestera ialomita la babele? in cate ore se face, cat de greu e....

#67
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
chiar nu stie nimeni? :(

vroiam sa merg weekendul asta la pestera, dar a interevenit ceva si am lasat-o pe weekendul viitor..
acum am alte dileme.. multi mi-au zis ca drumul e praf de la moroeni pana la pestera. daca avea 3-4-5km mai ziceam, dar are ~30km din cate am inteles si masina desi e 4x4 e destul de joasa..
oare merita sa chinui masina pe drumul ala sau mai bine sa merg la busteni si sa merg cu telecabina pana la babele si de la babele cu alta telecabina pana la pestera?
aveti idee cam cat costa telecabina?

#68
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,059
  • Înscris: 06.08.2006

 RoTTen, on Dec 4 2003, 19:00, said:

da... salina de la Turda e spectaculoasa.

Daca vorbim de salina, trebuie sa spunem si despre salina Praid. Situata in judetul HR, la 70 km de Tg. Mures, cam tot atat de M. Ciuc si la 10 km de statiunea Sovata. Se poate ajunge cu trenul, linia Blaj - Praid se desprinde din magistrala 300 Bucuresti - Cluj (Oradea).

Se intra cu un autobuz care te duce pana intr-un punct de unde se coboara pe scari. In salina se face tratament pentru astm bronsic, pacientii stau acolo cateva ore pe zi.

#69
cip762001

cip762001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 30.06.2006
Pestera Ursilor, Scarisoara, Muierii, Polovragi, altele mai mici si neinsemnate, pe toate le-am vazut, unele de 2 ori, da' nici una nu se compara cu pestera COMARNIC: am fost acu' 3 saptamani din Crivaia. Aici intr-adevar inveti  sa redescoperi o pestera: fara trepte din beton si stalpi de metal(in interiorul pesterii), fara lumini colorate, doar lampa cu carbid si lanterna... plus ca datorita faptului ca nu multi ajung pe acolo usor am fost doar noi doi si ghidul. In nici o alta pestera n-am mers asa de mult ca acolo: 1,5 km lungime, 40 min. dus-20 min. intors. Ghidul e super, desi eram doar noi doi si-a facut datoria si ne-a explicat totul in amanunt ca si cand ar fi fost pestera plina de vizitatori. Asa am avut avantajul ca am putut intreba orice si am facut poze in tihna. A fost fascinant!!! :coolspeak:
O alta pestera interesanta e Pestera Ponicova din Dubova, nu e la fel de frumoasa ca Pestera Comarnic ci e inedita prin modul de vizitare: direct din apa(de pe Dunare), intrarea de pe uscat e blocata, nu se mai poate.

Attached Files



#70
mihaesadrian

mihaesadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.02.2006

 Emix, on May 6 2006, 21:17, said:

Locul intii cu coronita - Cetatile Ponorului
Locul intii cu coronita - Cetatea Radesei
Locul intii cu coronita - Pestera Meziad
Locul intii cu coronita - Avenul Gemanata
Toate sint in muntii Bihor Vladeasa!

Imi cer scuze, dar nu ma pot hotari intre acestea si ar mai fi unele, asa ca este cam greu...

HMM, ESTI DE PRIN BIHOR? SUBSCRIU LA TOPUL TAU. AVEM LOCURI FRUMOASE DAR NU STIM SA LE GESTIONAM SI SA AVEM GRIJA DE ELE.

#71
TeeLee

TeeLee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 24.08.2006
Cele mai misto pesteri pe kre le-am facut se afla in Mtii Apuseni si sunt neamenajate. Multe sunt si destul de ... extreme (adik cobori in puturi pe coarda, intri in apa cu costume de neopren, etc) Dar merita! p bune!
Toate traseele astea (si multe altele)se pot face de la o pensiune de acolo, de prin zona. siteul pensiunii e www.shanti.ro

#72
ovicin

ovicin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.10.2005
Va recomand si concertul din pestera Romanesti, jud. Timis. Se desfasoara in fiecare an in luna octombrie. Pestera are o acustica foarte buna si din cate stiu eu este singura manifestare de acest gen din Romania sau chiar Europa.

Informatii despre pestera gasiti aici: http://ro.wikipedia....stera_Romanesti

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate