Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Pesteri din tara.

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Acum ceva timp am vizitat Pestera Ursilor de la Chiscau, jud Bihor.
Am fost pur si simplu fascinat de splendidele stalactite si stalagmite ale pesterii. De mentionat ca pestera este iluminata si ofera un peisaj magnific. Accesul se face cu un lift care coboara la mare adincime. Se spune ca ar fi una din cele mai frumoase pesteri din Europa, insa eu cred ca mai sint si altele la fel de frumoase.
   Am sa revin si cu niste poze curind. :OK:
Voi ce pesteri ati vizitat/recomandati?

#2
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Eu pana acum nu am vizitat decat o singura pestera (din nefericire) => nu am termen de comparatie.

A fost superb. Pestera se afla in Bucegi (cred). Cobori de la Babele cu telecabina sau la pas pe traseu (eu asa am facut).

Chiar in gura pesterii se afla o mica biserica si langa ea un schit.

Peisajele sunt superbe, am si eu poze dar trebuie sa le scanez. De, n-am aparat digital :(

bye

#3
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Pestera liliecilor de pe ceahlau ( nu va ducetzi ca in afara de lilieci nu e nimic si se intra greu tare).
Majoritatea pesterilor din apuseni ( Ursilor si Focul Viu merita vazute).

#4
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Apropo: la Focul Viu trebe mers la prinz si intr-o zi cu soare puternic ca altfel vezi o bucata de gheatza si te ia frigul langa ea asteptand sa se intample ceva.

#5
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by lukedan
Apropo: la Focul Viu trebe mers la prinz si intr-o zi cu soare puternic ca altfel vezi o bucata de gheatza si te ia frigul langa ea asteptand sa se intample ceva.

Hmm, cool. Pe unde se afla Focul Viu mai exact, ca sa stim cum sa ajungem pe acolo?

#6
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Pestera Ursilor
[ http://www.oradea-online.ro/oradea/2/img/big/pestera_ursilor.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Thorr

Thorr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 16.08.2002

Quote

Accesul se face cu un lift care coboara la mare adincime. Se spune ca ar fi una din cele mai frumoase pesteri din Europa, insa eu cred ca mai sint si altele la fel de frumoase.
S-a dat drumul la nivelul 2? Ca din cate imi amintesc eu, in partea superioara a Pesterii Ursilor nu se intra cu liftul, iar aia inferioara era rezervatie si interzisa vizitatorilor.

#8
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
http://www.alpinet.o...o_idp_3476.html
Ideea e ca daca bate soarele in ghetar se reflecta nishte raza frumose pe peretii peshterii si se mishca.

#9
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by Thorr
S-a dat drumul la nivelul 2? Ca din cate imi amintesc eu, in partea superioara a Pesterii Ursilor nu se intra cu liftul, iar aia inferioara era rezervatie si interzisa vizitatorilor.

Ai drepate, intrarea se face printr-un tunel artificial. Mea Culpa :rolleyes:
In parte inferioara se coboara cam 17 m , insa este interzisa turistilor pt conservarea scheletelor de ursi de  ~15,000 ani vechi.
   Insa cu o sticla de palinca la ghid, se rezolva fara probleme :P

#10
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
Iti recomand Apuseni in general. Trebuie neaparat sa vezi Cheile Somesului Cald... superb, accesul se face printr-o pestera cu 2 iesiri.

La Focul Viu toti sunt tentati sa coboare jos pe ghetar... Nu o face! :P Asta daca vrei sa nu te intorci taiat la maini si innamolit :)

Vezi mai multe la www.padis.ro

#11
warrior

warrior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 08.10.2003
Petralona / Halkidiki / Grecia
merita daca ajungi acolo

#12
zucky

zucky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.10.2003
@SEVEN[BERE] offtopic
Locul se numeste "Pestera" si acolo sunt izvoarele Ialomitei.

ontopic
Pestera este foarte interesanta si frumoasa pentru ca exista un schit de calugari chiar in "gura" pesterei. In capatul pesterei se afla un "altar" dar la acre e cam greu de ajuns.
Mie mi-a placut si Pestera Muierii foarte mult.
in Ardeal nu am fost, dar sper sa ajung in curand.

#13
gast

gast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.09.2003
Pestera Muierilor e frumoasa ! Merita ! Dar cine se duce numai pt. muieri n-o sa gaseasca mare lucru. ;) in rest asa cum am zis merita vazuta ! Cine vrea sport extrem Pestera Sura Mare din Hateg (acces extrem de dificil, insa intrarea in pestera este de-a dreptul magnifica).

#14
Abnormalsound

Abnormalsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.11.2003
Romania has a richness of caves which attract me very much. First we had planned to go to the Dambovicioara cave (555 meters long). The road to that place is worth experiencing in the first place. After maybe one or two kilometers the asfalt turns into a stony sandy road which is not the best choice for a VW Golf. But because of getting dark already we didn't go into the cave. The road there ends to a cabana so we had to drive back all the way (i guess about 4 kilometers, hard to tell). After visiting Pestera Polovragi (inchis) and Muierii (inchis) we have visited Ursilor. This cave is the richest concerning stalactites and stalacmites. But the longest which is not completely opened (yet) is Pestera Vantului which has a length of 36 kilometers (yes km). I read on a URL that there a alpine trips to that cave. I have added the links for an overview of caves (lengths and altitudes), the "alpining" address and bineinteles poze. The first is the road to Dambovicioara.

Overview: http://www.karpatenw....com/cave01.htm

"Alpining": http://www.cs-caving...ince-caving.pdf

A URL with many miscellanious poze: http://home.t-online...maenien-Bilder/

Attached Files



#15
Abnormalsound

Abnormalsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.11.2003
One of many pictures i have made there. The bear is in the ceiling in the middle. Also focus on that what seems to be a man's head dreapta jos.

Attached Files



#16
Abnormalsound

Abnormalsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.11.2003
The entrance of the pestera is situated inbetween two rockformations through which the river oltet is eroding. The difference in altitude is i guess about 50 meters, according also to the picture i have made. My girlfriend Ruxandra is also on the picture, but please don't tell her.  :drac:

Attached Files



#17
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by Abnormalsound
One of many pictures i have made there. The bear is in the ceiling in the middle. Also focus on that what seems to be a man's head dreapta jos.


Yep,it looks as if someone was frozen inside the cave :jeez:
  BTW, Pestera Ursilor is also known as Dicks' Cave. Don't ask me why, I think is quite obvious :D

#18
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
va recomand pesterile polovraci ,muierilor scarisoara si vantu(cea mai mare din ro)
in toate am fost si e super....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate