Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pesteri din tara.

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#19
Abnormalsound

Abnormalsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.11.2003
This photo was taken after leaving the exit of Ursilor

Attached Files



#20
ursamare

ursamare

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.11.2003

Quote

Originally posted by Masterboy
Acum ceva timp am vizitat Pestera Ursilor de la Chiscau, jud Bihor.
Am fost pur si simplu fascinat de splendidele stalactite si stalagmite ale pesterii. De mentionat ca pestera este iluminata si ofera un peisaj magnific. Accesul se face cu un lift care coboara la mare adincime. Se spune ca ar fi una din cele mai frumoase pesteri din Europa, insa eu cred ca mai sint si altele la fel de frumoase.
  Am sa revin si cu niste poze curind. :OK:  
Voi ce pesteri ati vizitat/recomandati?


Eu am fost vara aceasta la Pestera Ursilor si nu am vazut niciun lift!

#21
Abnormalsound

Abnormalsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.11.2003
From friends I heard about a cave in the czech republic which has even more than the richness of Ursilor. If i ever get into the neighbourhood i will certainly go there. It has even an underground river. The cave is called Punkva close to Brno. I have added the link which also tells about other caves so "czech" it out. Also a small picture for those with lazy attitudes  :P .

http://www.blansko.c...vni.php?lang=en

Attached Files



#22
Abnormalsound

Abnormalsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.11.2003
Another site where a numerous amount of caves is mentioned throughout all the world with links. Check this out.


http://www.cavepage....avelinkold.html

#23
Abnormalsound

Abnormalsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.11.2003
The biggest cave in the world is Mammoth Cave (USA) with an incredible length (this means the sum of all underground passages) of 563 kilometres. In fact, there are now already 10 caves known worldwide that are bigger than 100 km, and 742 bigger than 5 km!
The deepest cave in the world is the Voronya Cave (Ukrainia) with the - again incredible - depth of 1710 m!  There are 3 more caves deeper than -1660m: Lamprechtshofen (Austria), Gouffre Mirolda and Gouffre Jean-Bernard (France). Already 50 caves are known that go deeper than 1000 m, and 385 caves are deeper than 500 m... And all this figures are still growing from year to year! No cave is the same. The underground landscape is so varied... Of course, if u visit a showcave you'll know about nice flowstone formations because that's what you see in showcaves. But caves also feature wild underground rivers, roaring and often very high waterfalls, pitches in all sizes (up to and over 300 m deep!), beautiful lakes, gigantic halls, narrow meanders, low crawls, canyons and so on. No two caves are equal, some are pretty straightforward, others are very complex mazes. All this comes in a large variety of colors: rock, flowstone or water (black to emeraldgreen to skyblue). Almost all caves are ventilated, this means that there are airflows that can be very violent in some caves. These airflows refresh the air all the time, also at big depths (even at 500m or 1000 m depth). Water running through caves also provide oxygen. Very exceptionally, some dry dead-end galleries or pitches are not well ventilated and an accumulation of CO2 gaz can occur (only in warm caves).

This text was found on the following URL:

http://users.skynet....k/avalpages.htm

Here is a picture of the cave which says there are nice differences in altitude.

#24
Abnormalsound

Abnormalsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.11.2003
As I said the picture, there are more on www.cave-pictures.com

Attached Files



#25
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
misto pozele..is facute de tine?

#26
Abnormalsound

Abnormalsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.11.2003
Nu nu, as i said the czech cave i heard from a friend, i found the picture on the net, la fel pentru pestera Mammoth. But all the other pictures on Softpedia i made myself. Greetz, Ronald

#27
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
dar ai fost la pesterile alea?

#28
Abnormalsound

Abnormalsound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 08.11.2003
U mean: If I have been to those caves. n-am fost la pesterile alea, singur Ursilor.

I was to Polovragi and Muierii but they were closed.

Am fost la Polovragi si Muierii, dar/numai (help me) sunt inchis.

#29
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
vara asta am fost la salina din Turda si a fost neasteptat de imprersionant. pacat ca nu am poze...

#30
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
da... salina de la Turda e spectaculoasa. Merita vizitata, e cam la 3min de centrul Turdei. Temperatura din salina e constanta, cam 15 grade C, asa ca vara is the perfect time to visit. :)

am atasat o poza... a iesit prost dar oricum va faceti o idee

Attached Files



#31
Paragusul

Paragusul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.12.2003
Nici nu stiti cat de incantat sunt sa gasesc aici acest topic.
Intr-adevar, Romania este plina de pesteri frumoase, iar activitatea speologica romaneasca este printre cele mai importante din lume, gratie intemeietorului acesteia in Romania, marele savant Emil Racovita.
InRomania sunt cartate si inventariate peste 12,000 de pesteri, dar numarul lor real poate depasi 15000. Cateva recorduri:
Cea mai lunga: Pestera Vantului - peste 55 km de galerii cartate
Cea mai adanca: Avenul de sub Coltii Grindului - -541 metri denivelare totala.
As putea sa va mai spun multe si sa va arat multe poze, dar cel mai bine este sa le vedeti chiar voi:
http://www.speologie.ro

#32
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
ok,cand veniti la mare si nu prindeti vreme buna,nu va bagati unghia in gat prea tare...ori in pauzele OBLIGATORII de plaja,va recomand:

1.COMPLEXUL  RUPESTRU  BASARABI
E vorba de sase mici biserici sapate intr-un deal de calcar langa loc. Basarabi,care in ciuda marimii lor(cea mai mare are 7m lungime si 3,5 inaltime)au altar,naos si pronaos,la fel ca bisericle mari.De remarcat picturile cu oameni si animale domestice sau fantasice precum si inscriiptiile slavone,grecesti ,gotice!  Au fost descoperite prin anii '50 de muncitoorii care extrageau creta si datorita frumusetii si unicitatii lor,nu numai ca au fost crutate de comunisti (canalul Dunare-Marea Neagra trece pe la baza dealului respectiv) dar au si fost protejate cu  o constructie foarte futurista ptr Romania anilor'80! Oficial acum totul este inchis,dar sunt destule '' brese de securitate '' prin care se poate patrunde...maidanezii sunt prietenosi!

2.CHEILE DOBROGEI
Raiul speologilor(si nu numai) din cauza reliefului calcaros ,in care de-a lungul timpului s-au erodat pesteri,sau mai bine zis grote,mai mari sau mai mici...cele mai cunoscute: " La Adam'' si "Pestera Liliecilor''. Nu va duceti la Cheile Dobrogei in ziua de 1mai,altfel veti imparti cei  cativa km patrati cu vreo 10000 de constanteni care au iesit la gratar!!!   In restul  anului e liniste ,peisajul irlandez care e pe acolo poate fi cercetat in pace...

3. Grota Sf. Andrei
Se merita cei 80km care despart  C-ta de ultima padure inca neexploatata din Dobrogea...mai mult d.p.d.v istoric si religios decat speologic,nu e vorba decat de o simpla grota intr-unul din vechii si erodatii munti ai podisului Dobrogei.

4.PESTERA LIMANU
Cunoscuta mai mult datorita scandalului de acum catva ani cand niste satanisti destrabalati au ''mutat''niste oase din cimitir in locatia respectiva....speologic nu e vorba decat de o simpla grota cu galerii ramificate ,dar fara nici ostalactita sau stalagmita...doar muuuulte oase!! (nu va luati catzeii...legatii afara de bolovanul vopsit in verde care arata intraea in pestera!)

5. GROTELE MURFATLAR
Pe acestea nu le-am vizitat,nu va pot da relatii decat din auzite,deci ma abtin...mai bine intrebati acolo

CAM astea ar fi principalele atractii speologice din judet...datorita reliefului sunt zeci de locatii mai putin cunoscute care merita vizitate de un cunoscator..
Bine,alternative la '' divertismentul'' kitcho-estival oferit de litoral sunt mult mai multe...in principal cetatile antice despre care va pot zice MULT mai multe ,dar care nu se incadreaza in topicul de fata...promit ca pregatesc niste material ,poate ma ajuta si  alti concetateni de-ai mei,care,in afara de plaja, sa va mai ofere o posibiliatate de petrecere a vacantei...
ps:in poza un shot de la Basarabi,enjoy

Attached Files

  • Attached File  20.jpg   157.35K   208 downloads


#33
Paragusul

Paragusul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.12.2003
Reperele 2 si 4 au fost deja vuizitate (de cunoscatori :)),
In celealte nu am ajuns. Sincer chestia cu grotele nu ma impresuioneaza daca au ramasite antropice relativ recente.
Despre cele de Murfatlar, ce sa mai zic.
In afara de astea ar mai fi Movile, dar trebe scuba si butelii.
Plus ca e sulfuroasa si mai ales inchisa.

Limanu nu se merita ca e labirintica, e de taras la greu in special in partea dinspre sat, si e plina de starvuri de pasari (o vulpe isi facuse anul trecut culcus acolo, i-am si vazut puiul in pestera).
Dar pentru cineva departe de Apuseni sunt bune si astea:)

Pestera Liliecilor e interesant de bananait. In special daca mergi cu neinitiati, sa-i invarti un pic. Concretiuni putine, foarte afumata. De multe ori e plin de grataristi chiar la intrare.
Are doua iesiri, una din ele e aven si e interesant de catarat (fara coarda & stuff si fara probleme.

In rest, sa auzim numai de bine.

#34
TRASCAUCORP

TRASCAUCORP

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.12.2003
Orice pestera este frumoasa .In felul ei. Eu cred ca pentru orice lucru frumos trebuie luptat. Cu atat mai mult o stalactita, o scurgere,un lac este mai frumos cu cat lupta pentru a ajunge la el este mai mare. Recomand iubitorilor de pesteri, sa vada o pestera amenajata si apoi sa lupte cu una neamenajata. Nu sa o cucereasca, sa o cunoasca
Pestera Dambau, M-tii Trascau

#35
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
pesterile din dobrogea nu se compara ca spectaculozitate si frumusete cu adevaratele pesteri de la munte...dar fiecare au farmecul lor,astea sunt,astea le vizitam...in cel mai bun caz prezinta interes numai pentru speologii inraiti ,mai putin turisti  care vin in zona pentru cu totul alte motive!... :ciocan:

#36
Paragusul

Paragusul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.12.2003
Pentru cei amatori de fotografii frumoase din pesterile patriei:
www.speologie.ro/wallpapers
Enjoy!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate