Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Pesteri din tara.

- - - - -
  • Please log in to reply
143 replies to this topic

#37
jotte_ct

jotte_ct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 19.06.2003
eu am fost aici

nu am reusit s-o vizitez pe toata... dar cu siguranta am sa ma mai duc odata la vara!

#38
danu.g.

danu.g.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.12.2003
Pestera Ursilor poate ca merita sa fie pe primul loc in tara prin bogatia sa de stalagmite si stalactite dar eu in vara lui 2003 am ramas impresionat de pestera Scarisoara.
Intrarea in pestera se face prin gaura unui aven cu diametrul de 60m si cu o adancime de 48m.Se coboara pe peratii acestui aven vertical, la inceput pe o poteca mica dupa care pe scari metalice.Din aven se ajunge in Sala Mare care contine si blocul de gheata cu o varsta de 3500 ani.Se viziteaza din ora in ora si cu gupuri restranse pentru a proteja de caldura impresionantele stalagmite si stalactite din gheata.Pestera este unicat in sud-vestul Europei si are un volum de 75 000m3 de apa inghetata.Coloanele de gheata sunt iluminate cu reflectoare de diferite culori incat nu-ti mai vine sa pleci din pestera!
Ca dimensiuni este mica(apoximativ 700m - lungimea totala),cu atat mai mult partea ce se viziteaza dar dimensiunile ei nu au nici cea mai mica legatura cu frumusetea ei.
Ce mi s-a parut fantasic este faptul ca pe timpul verii stalgmitele si stalctitele se topesc putin, refacandu-se in timpul iernii, asa incat de la an la an coloanele de gheata pot avea alte forme.
Pe mine m-a impresionat destul de mult.

Alte pesteri vizitate:
Ialomicioarei - interesanta mai ales prin manastirea de la intrare.
Muierii - merita vazuta.
Cetatea Radasei - se afla la intrarea in cheile Somesului Cald si are doua iesiri.La intrare nu platiti si sa nu va asteptati la ghid.Intrati pe barba voastra, iesiti pe barba voastra.
In Apuseni se gasesc o groaza de pesteri neamenajate ce pot fi explorate de oricine are curaj.

#39
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
intr-adevar pesterile din apuseni sunt faine! eu am fost in aceasta iarna la herculane unde am vizitat pestera alpinistilor... super faina un traseu destul de gre pana acolo... nu este marcata dar multi cunosc drumul
merita e ceva super fain si sunt o gramada de lilieci ... am sa revin cu niste poze...

#40
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
A fost cineva? stiti cum e drumul?  am inteles ca acum cativa ani era destul de rupt..

eu am fost acum 5-6 ani, dar cu telecabina de la babele..

mai e ceva de vizitat prin zona in afara de pestera?

detalii

#41
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Eu am fost in toamna lui 2004, drumul intr-adevar era cam nasol, eram cu dacia berlina si am dat de vreo 3 ori cu scutul; insa asta de la Sinaia, pe Dichiu (parca asa-i zice); pe partea cealalta (dinspre Moroieni) am inteles ca era mai bine. Ah, si de la Bolboci in sus se construia un drum, am auzit ca-si faceau unii vile pe acolo, deci probabil ca l-au mai reparat si pe celalalt.
E frumos acolo, sa zicem ca pestera e cea mai mare atractie, dar in general zona e frumoasa. Prin 97 am mers pe un traseu mai greu dar foarte frumos, pe Valea Horoabelor, niste chei, dar puteam doar sa urcam, la intoarcere am venit pe alt traseu (ne-ar fi trebuit ceva corzi la coborare)

#42
babyblu

babyblu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.01.2006
Am fost eu vara trecuta, am plecat din Moroieni iar drumul in afara de o zona in care se lucra era destul de bun.

Atasez 4 poze.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   282.14K   91 downloads
  • Attached File  2.jpg   264.38K   94 downloads
  • Attached File  3.jpg   202.52K   120 downloads
  • Attached File  4.jpg   172.67K   108 downloads

Edited by babyblu, 03 April 2006 - 13:03.


#43
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
unde sunt pozele?

#44
MAHMURU

MAHMURU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 05.02.2006

View PostBlade, on Apr 1 2006, 05:59, said:

A fost cineva? stiti cum e drumul?  am inteles ca acum cativa ani era destul de rupt..

eu am fost acum 5-6 ani, dar cu telecabina de la babele..

mai e ceva de vizitat prin zona in afara de pestera?

detalii
Buna intrebare Blade--mai e ceva de vizitat?? Pai ce raspuns vrei ?? Ca e singura bisericuta si singura pestera din zona?? Da..asa e!! Dar la munte, apa, cabane, pajisti, Babele, etc...etc...te-ai gandit??
Sau o dai la spate....am facut-o si p-asta!!!
Prost e ca au betonat treptele care te faceau sa ajungi pana acolo, inainte era ceva chin dar era natural, acum ma astept sa faca o autostrada care sa te introduca taman in pestera.    Cool men!!

Edited by MAHMURU, 03 April 2006 - 23:14.


#45
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

View Postdragos_avram, on Apr 3 2006, 11:44, said:

Eu am fost in toamna lui 2004, drumul intr-adevar era cam nasol, eram cu dacia berlina si am dat de vreo 3 ori cu scutul;

... merita sa ajungi acolo cu dacia ...
:death:

#46
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
am fost duminica, pe la moroieni. celalalt drum cred ca era blocat ca era zapada neinceputa inca de jos.
de la moroieni pana la pestera sunt 36km..
am facut cam 15-16km.. drumul a fost bunicel, uscat, pana la un moment dat cand aproape brusc a aparut zapada..
desi am fost cu un SUV destul de potent, cu cauciucuri de iarna n-am putut continua decat 3-4km si asta din cauza shleaurilor formate de urmele rotilor.. in multe locuri erau aproape pana la genunchi (fara sa exagerez) de adanci.
nu puteai sa le incaleci peste tot deoarece era zapada mare inghetata si murdara pe margine si riscai sa zgarii masina. am mers marea parte a drumului dand cu burta masinii de jos. ne-am intalnit cu unul cu un aro (localnic) si ne-a zis ca n-are rost sa mai continuam ca mai sunt 20km  :w00t:  si ca ramasese unu cu un touareg inzapezit putin mai sus..
asa ca am facut cale intoarsa.. pana la vara nici ca mai trec pe acolo.. :(

cateva poze cu drumul:
Attached File  PICT0014.JPG   640.31K   194 downloads

dupa 1-2km
Attached File  DSC00990.JPG   571.09K   163 downloads

dupa alti 1-2km:
Attached File  PICT0023.JPG   607.99K   149 downloadsAttached File  PICT0026.JPG   639.84K   153 downloadsAttached File  PICT0028.JPG   675.71K   173 downloadstachment]

Edited by Blade, 04 April 2006 - 08:24.


#47
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
...de unde se poate trage concluzia ca un aro......!

#48
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
mda.. aro rulz.. :))
venea omu de la pestera si incarcat :D
atingea si el, dar mergea fara mila..

repet.. nu era vorba de tractiune aici ci de garda la sol si de mila fata de masina

Edited by Blade, 04 April 2006 - 15:03.


#49
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

View PostBlade, on Apr 4 2006, 09:22, said:

asa ca am facut cale intoarsa.. pana la vara nici ca mai trec pe acolo.. :(

... am fost iarna, cu piciorul, de la Pestera pana la gara din Pietrosita ... prin Bolboci si dupa aceea prin cheile Scropoasei ... astea habar nu ai cum arata pentru ca nici nu se compara mersul pe jos cu hurducaneala unei masini ...

Cat despre cheile Scropoasei ... noroc ca in afara de o poteca si un paraias desprins din barajul de la Bolboci nu e nici un drum pe acolo. In felul asta gazele de esapament si eroziunile provocate de rotile masinilor sunt departe...

:peacefingers:

#50
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
si cat timp ai facut ca e destul de departe din cate imi aduc eu aminte..

#51
bibicu13

bibicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 27.12.2004

View PostBlade, on Apr 4 2006, 21:00, said:

si cat timp ai facut ca e destul de departe din cate imi aduc eu aminte..


vreo 8-9 ore, cu diverse popasuri (bere la Scropoasa, ocolit tunelul ca nu am gasit cheia (cei care au fost pe acolo stiu despre ce e vorba), cu inima in gat prin satul Glod  :coolspeak: etc)

Ideea e ca te duci sa te relaxezi, iar daca prin drumul tau esti inecat de fum de esapament, zgomot de motoare, manele date la maxim etc atunci iti bagi toate alea ...  :death:

Nu am nimic impotriva motoarelor (si eu am unul cu care mai bag un 4x4 cateodata) dar nu cred ca trebuie abuzat de ele mai ales pe potecile muntilor. Daca tot vor sa faca ceva cu motoarele lor atunci sa o faca intr-un cadru organizat nu stricand si putinul care a mai ramas. Cat despre aia care sa incapataneaza sa faca din Dacia masina de offroad ...  :death:

http://www.dtrn.ro/
www.offroadromania.com
www.transilvaniaoffroad.ro
www.roportal.ro
http://www.offroadeshop.com/
www.chevrolator.ro
www.mercedes-benz.ro
www.jeep.com.ro
http://www.discoverdodge.com/ro/
http://www.ramrash.com/ro/




:peacefingers:

Edited by bibicu13, 05 April 2006 - 09:38.


#52
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Heh, eu cu dacia mai eram cum eram, dar era unul cu un rover de oras...
si bibicu13, poti fi mai explicit? ce sa intelegem din lista aia de situri ? vrei sa faci schimb, iti dau eu dacia si tu imi dai un mercedes ?

#53
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005
intre navigari, am gasit www.e-calauza.ro. Gasiti aici informatii despre cateva sute de pesteri de pe la noi.  :coolspeak:

#54
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
cineva care a fost la pestera ialomitei, imi poate spune si mie cum ajung acolo? vreau sa merg la vara, am urmatoarele mijloace de transport la dispozitie: masina (garda joasa), bicicleta, propriile picioare. din ce-am vazut pe net, se poate ajunge de la cabana babele, sau dinspre sud, de la moroieni, parcurgand salba de chei existente. personal, as prefera si cheile, dar nu stiu cum e drumul, macar sa pot urca cu masina pana la cabana bolboci - ar fi cam riscant sa o las in sat la tigani :)

orice informatii sunt binevenite

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate