Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Cel mai bun producator de notebook-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
299 replies to this topic

Poll: Cel mai bun producator laptop? (1955 member(s) have cast votes)

Ce parere aveti?

  1. Acer (143 votes [7.31%])

    Percentage of vote: 7.31%

  2. Apple (112 votes [5.73%])

    Percentage of vote: 5.73%

  3. Asus (149 votes [7.62%])

    Percentage of vote: 7.62%

  4. Dell (450 votes [23.01%])

    Percentage of vote: 23.01%

  5. FlyBook (3 votes [0.15%])

    Percentage of vote: 0.15%

  6. Fujitsu-Siemens (73 votes [3.73%])

    Percentage of vote: 3.73%

  7. Gericom (7 votes [0.36%])

    Percentage of vote: 0.36%

  8. HP (230 votes [11.76%])

    Percentage of vote: 11.76%

  9. Sony (157 votes [8.03%])

    Percentage of vote: 8.03%

  10. Toshiba (300 votes [15.34%])

    Percentage of vote: 15.34%

  11. Lenovo/IBM (236 votes [12.07%])

    Percentage of vote: 12.07%

  12. MSI (46 votes [2.35%])

    Percentage of vote: 2.35%

  13. Nec (2 votes [0.10%])

    Percentage of vote: 0.10%

  14. Altul (care?) (48 votes [2.45%])

    Percentage of vote: 2.45%

Vote Guests cannot vote

#37
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Poll-ul e relativ... fiecare isi cam voteaza laptop-ul pe care il detine... logic ala fiind cel mai bun in parerea lor!

#38
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
Dell sau Lenovo

#39
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View Postclicu, on Jan 2 2007, 21:05, said:

IBM ThinkPad pentru robustete - criteriul nr. 1 la un laptop
Sony Vaio pentru design  :inlove:
si Toshiba sunt OK
in rest n-am incercat alte marci, sunt convins ca sunt altele bune, dar nu stiu ce ar putea depasi ThinkPad-urile la categoria fiabilitate. Ma cam seaca faza cu vanzarea catre Lenovo, nu am probat inca unul produs de ei.

IBM, din cate stiu eu, construia PC-urile, LCD-urile si Notebook-urile la Lenovo si inainte. Au vandut tot business-ul la Lenovo din 2 motive:
1. S-au focusat pe ce stiu ei sa faca mai bine: Servere, Storage, cercetare
2. Piata de PC-uri si notebook-uri nu genereaza profiturile pe care le scot serverele.

Concluzie: Sunt facute de cei care le faceau si pana acum. Daca cineva mai crede ca Dell, Fujitsu consumer sau HP sunt facute chiar de respectivele marci inseamna ca a trait sub o piatra ultimii 10 ani.
De probat, am incercat C100 si N100. C100 - Acer Killer Wannabe. Putin mai scump dar mai dotat.
N100 - frumusel rau si foarte dotat pentru banii pe care ii dai. mai ales cel de 14".

Dar tot ThinkPad-ul ramane rege.

#40
tzaka_paka

tzaka_paka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.11.2006
IBM - or fi ele robuste, fiabile, si tot ce vreti... dar nu sunt pt media/desktop replacement... altceva in afara de Intel Graphics Media Accelerator 950 nu stiu... dc nu esti om de afaceri... si mai vrei si tu ocazional sa joci un joc ceva... ce faci?
DELL -  arata f f urat
Toshiba -  bune, chiar f bune, numai cuvinte de lauda din toate partile dar parca putin cam scumpe (platesti marca)
SONY - frumoase, dar f f scumpe, exact cum zicea cineva SONY=Fitze
HP- f bine echipate dar urate, mai colturoase nu reuseau nici dc se chinuiau
nu aud pe nimeni de ASUS si ACER... nu or fi ei parintii laptopurilor dar asta nu inseamna ca sunt mai prejos cu nimic
Am mers prin toate magazinele sa vad laptopurile, ca pe site arata frumos dar in realitate... ce sa va zic... HP... un ecran incredibil de prost,dezamagire profunda... pt ca vroiam sa imi iau unul... DELL, la fel... parca nu ar fi de ajuns ca ceva mai patrat nu au reusit sa faca
Fiecare de aici priveste dintr-un punct  e vedere... dar degeoba o fi el super performant dc arata ca o cutie... sau degeaba e miss dc crapa dupa 1 luna...
Dc ma uit pe forum... Acer nu prea sunt laudate, desi au preturi f bune si sincer pt cei ce au sau au vazut unul au un Display fantastic!!! Dupa parerea mea cel mai bun! Si nu vb de un model anume la nici o marca... am vazut multe modele
Asus... mai mult pt tineri, dar iarasi nu aud prea multe... cica nu are traditie... dar toata lumea cumpara placi de baza, video sau nu mai stiu ce de la ei... dar tre sa faca laptopuri 100 de ani ca sa poata sa scoata un laptop mai bun decat IBM nu?
Asa ca depinde pt ce vrei un laptop, ca sa zici care e cel mai bun... ca un gamer nu o sa isi ia niciodata un IBM... iar un om de afaceri un Alienware!!!
o zi buna
:worthy:

#41
colbrodok

colbrodok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.01.2004

View Postiulianfd, on Nov 25 2006, 11:41, said:

IBM a fost candva, mai nou Lenovo le fac in China.Si chinezii dupa cum stim fac numai lucruri bune.
... nu te supara, dar tu chiar crezi asta ?  :nonobad:

Dell=Toshiba  :naughty:
HP
Apple
...
  ()

#42
GaLaNtE

GaLaNtE

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2005
Daca ar fi sa mergem pe principiul ca la componente pc Asus sunt printre cei mai buni ar trebui si laptopurile de le ei sa fie printre cele mai bune. Personal detin un Asus si de 2 ani nu am avut probleme cu el in condiitile in care il folosesc ca pe un pc , jocuri si aplicatii , dar ca sa fiu obiectiv votez Dell.

#43
catadavid

catadavid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 15.01.2007

View Postaxxxl, on Nov 26 2006, 03:20, said:

Am sony dar am votat fujitsu pentru ca mi se par cele mai bune pret-calitate.
Sony e prea scump pentru ceea ce iti poate oferi
sony: monitor suuuuuper....acum 2 ani cand l-am cumparat era primul pe care il vazusem cu 200 hz refresh....am mai avut un hp si un fujitsu
        ma enerveaza ca se incalzeste cam repede...partea proasta este ca nu am procesor mobile

Vreau si eu laptop cu refresh 200 Hz. Spuneai ca l-ai luat acum 2 ani... parerea mea e ca nu vor exista nici macar peste 2 ani asemenea laptopuri. Doar daca vor pune CRT-uri si atunci sa vedem laptopuri dolofane de 40 de kile.

No.1 - Toshiba
No.2 - Dell
etc.

As fi votat Compaq, dar de cand i-a preluat HP, nu se ridica la nivelul vechilor Compaq.

#44
neluics

neluics

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 28.08.2006
Am un fujitsu siemens A1650G turion 1.8Gh si sant foarte multumit de el...doar ca as vrea sa ii pun inca 512Mb ram. Nu votez Fujitsu siemens pt ca spre deosebire de alte branduri sant sensibile din punct de vedere fizic - carcasa nu e suficient de dura dar asa cum am spus sint foarte multumit.
Am avut de a face cu cateva laptopuri (Toshiba, Hp, Sony) si pot sa spun ca la Toshiba (in special) si Hp calitatea displayului dezamageste ... nu se ridica la nivelul displayurilor de la Sony si Fujitsu-Siemens. Aici ma refer la laptopurile din aceeasi generatie.(acelasi tip de display) si cu preturi decente. Am probat asta punand aceiasi wallpaper si luminozitatea setata la maxim si diferenta e clara in favoare lui Sony si Fujitsu. Din punt de vedere al designului prefer Sony si Fujitsu (parere personala), Hp si Toshibe mi se par cam groase si nefinisate (parere personala fara sa vreau sa jignesc pe nimeni).
Din punct de vedere al configuratiilor ...aici e greu de spus si nu m-as baga, ii las pe cei cu adevarat cunoscatori :rolleyes:
De votat o sa votez cu Sony  :first: pt motivele de mai sus: design, calitatea displyului------cu mentiunea ca Fujitsu-siemens au, poate, cel mai bun raport pret-calitete :clapping:
Deci my vote: Sony

#45
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
O nouă filă din ciclul "Laptopuri abuzate"

Tocmai am exclus Toshiba din categoria "laptopuri rezistente la abuz". Le-am catalogat așa pentru că am lucrat cu un laptop Toshiba care avea carcasa fisurata in spatele ecranului în urma unei căderi, însă mergea foarte bine, și mai aveam un prieten cu un Toshiba tot asa cu de probleme pe partea carcasă/ecran (nu prea stătea ecranul ridicat) dar care mergea bine.

Zilele astea am mai văzut însă un laptop Toshiba mai nou (de vreo 2-3 ani), însă se prezintă absolut revoltator: sistemul de blocare în poziție închisă a ecranului nu mai exista (!!!), capacul care acoperea porturile spate era rupt la mijloc, iar partea superioară a capacului (ecranului) pendula liber (avea joc) de vreo 5cm...  :confuzzled: În plus, troznea din toate încheieturile când îl manipulai. De funcționat funcționa ireproșabil (dacă treceai peste tendința ecranului de a se bălăbăni la fiecare mișcare, era perfect utilizabil). Însă e al treilea laptop Toshiba pe care îl văd și arată varză :puke:

Am din ce în ce mai mult impresia obiectivă că dacă îți dorești un laptop "bulletproof" pe care să îl folosești pentru aplicații de birou și comunicare, gama ThinkPad nu prea are concurență...  :first:

#46
krmboy

krmboy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 05.02.2007
1.acer (cel mai bun display la ora aceasta, performanta pret super ok, din 10 laptopuri acer de care am cunostinta nu a cazul nimic la niciunul in 2 ani jumate, design peste medie la toate modelele)
2.dell,ibm
3.hp
4.fujitsu
5.toshiba (ar trebui interzise...cel putin cele comercializate in Romania...cad in dusmanie si cand iti iei unul nou e cum era odata la Dacia...la noroc)

Edited by krmboy, 05 February 2007 - 02:30.


#47
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
La raport calitate / pret Acer .. asta imi voi si cumpara dealtfel
Ce robustete ? doar nu va apucati sa dati cu ele de=a dura zilnic
Trebuie sa aiba componente performante in ele si sa reziste la caldura sau un soc ceva mai neasteptat (cadere de la max 1 metru).
Asa zisele marci de prestigiu dorm pe lauri :) acer o sa-i sufle pe toti.

Quote

Worldwide demand for computer laptops continues to grow. Q3 numbers for 2006 are now in and sales are up 29% compared to Q3 2005. Overall, the laptop market grew 19% from Q2 2006 to Q3, according to market research group DisplaySearch.

Hewlett-Packard Co has edged out Dell Inc to reclaim the top spot among notebook PC makers worldwide. For the third quarter of 2006, HP captured 17.7% of the market, followed by Dell with 17.4%. Acer came in third, with 11.8%, followed by Toshiba and Lenovo, at 10.7% and 8.2% respectively.


krmboy rox !  ;)

Edited by dr_paul, 05 February 2007 - 04:45.


#48
hardanro

hardanro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 12.12.2005
Am HP, deci (logic :) ) am votat si eu cu HP.
La upgrade o sa imi iau tot HP sau Toshiba.
In privinta Dell-urilor: de cate ori audand vorbindu-se de un laptop Dell ma gandesc la clipul ce circula pe net la un moment dat cu Dell-ul care a luat foc (la propriu) in timpul functionarii. Chiar daca nu e justificata fobia aceasta (a fost caz singular, baterie facuta de Sony, etc) ma gandesc sa nu cumva sa ma trezesc si eu incendiat daca imi iau un Dell. De aceea Dell ar fi pe ultimul loc in lista mea de preferinte.

Edited by hardanro, 05 February 2007 - 05:22.


#49
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

View Postiulianfd, on Nov 25 2006, 11:41, said:

IBM a fost candva, mai nou Lenovo le fac in China.Si chinezii dupa cum stim fac numai lucruri bune.

Nu, Lenovo s-au facut MEREU in China. Yang Yuanqing este cel mai bogat om din industria IT din China.

''Chinezii fac numai lucruri bune'' - ai sa ramai surprins, dar au o economie extraordinara, cel mai mare boom economic din ultimii ani, iar produsele originale chinezesti (digitale) sunt FOARTE bune.

Pana una alta Lenovo nu este la nivelul Toshiba sau Dell. (sau Alienware)

Dell-ul ala a luat foc din cauza unor baterii Sony ;)

P.S : Eu sunt pe Toshiba dar am testat destule notebookuri.

Edited by krossfire, 05 February 2007 - 11:49.


#50
eduardul2

eduardul2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 22.10.2006
[quote name='hardanro' date='Feb 5 2007, 05:20' post='2403957']
Am HP, deci (logic :) ) am votat si eu cu HP.
...Dell-ul care a luat foc (la propriu) in timpul functionarii...




problema aceea cu bateria a fost reclamata de mai multi utilizatori (se incalzeau f tare, doar unul a luat foc). toate modelele au fost chemate in service si au fost rezolvate. scria pe un site undeva, dar nu l mai gasesc acum.

on topic: in special pt design votez sony.

#51
oneill333

oneill333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 13.03.2006
Tocmai vreiam sa intreb daca voi votati doar ceea ce detineti, dar vad ca lumea este obiectiva si e bine. Inca n-am votat desi am un Lenovo N100, destul de bun pentru educatie/productie n-am probleme cu el. Desi cand merg prin magazine de acuma am inceput sa fac comparatii la aspect, si nu prea ma atrag celelalte in afara de Dell pe care am inceput sa-l si simpatizez pentru pret. Mi s-a spus ca am platit si brandul tot odata la al meu;  as fi putut in schimb sa-mi iau un Dell cu memorie video dedicata avand in vedere ca un laptop este si asa cum il pastrezi, nu trebuie sa-l scapi jos ca sa te convingi. Mobilitatea care mi-o ofera mie este ca sa stau in pat sau pe canapea cu el, mai rar deplasari, si e super.

Din cate stiu nu se mai produc IBM si vreiam sa ma conving ?!

#52
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006
daca vrei ceva profesional atunci Apple este solutia, dar cam scump, la banii pe care ii dai pe un apple iti cumperi la orice ora 2-3 laptori bunisoare, ce are bun Apple? , pai o baterie cu o autonomie de invidiat, un sistem de operare tunat special pentru laptopuri, si dotari la maxim, ce e prost la apple  pretul mare , si faptul ca nu prea multa lume stie sa lucreze cu Mac OS Tiger,  din restul care  sunt mai ieftine,, Acer sunt chiar nune, Asus si HP, Dell , mi se par foarte proaste am avut unul la munca care se incalzea foarte tare  si daca vroiai sa asculti si muzica si sa faci un CD se bloca , si unde mai pui ca la 4 luni dupa ce a iesit din garantie sa si stricat , pe cand la Acer e alta poveste am avut  unul ( care mia post furat la intrare in tara din masina)  si care se comporta foarte bine, destul de performant , si nu se incalzea , si avea si o autonomie  foarte buna.

#53
Un-Baiat

Un-Baiat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 881
  • Înscris: 31.07.2006
are un pret bun acest toshiba ?
http://www.emag.ro/n...PSAA2E-04Z02GG3

#54
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostUn-Baiat, on Feb 16 2007, 12:59, said:

are un pret bun acest toshiba ?
http://www.emag.ro/n...PSAA2E-04Z02GG3
În ce sens preț bun?
Dacă se merită sau ce?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate