Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Pareri despre Tico si Matiz

- - - - -
  • Please log in to reply
1491 replies to this topic

#505
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai oricare ar fi motivele (masina e noua deci habar nu am ce suspensii are) deja s-a facut o interventie in service. Oricum nota 10 pentru cei din service nu au comentat nimic in privinta asta. Si am mai zis: eu dadeam un exemplu,care oricum nu a contat asa de mult, pt ca principala menire a masinii respective e sa faca km cat mai multi cu un cost cat mai mic pe km. Ca se mai defecteaza asta e, oricum sunt masini de rezerva (ca sa zic asa - o dacie de pe vremea lu bunicu'), din cate stiu o sa mai comande respectivul inca 2 bucati.

#506
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Pai nu asta este scopul oricarei masini, sa faca km cat mai multi cu cat mai putine costuri si mai putine probleme? Amortizoarele alea erau curse dupa 4k km? Te intreb pentru ca sincer ma indoiesc ca aveau ceva, mai ales ca daca masina in cauza este productie 2006-2007, sunt alte amortizoare si nu am mai auzit sa fie probleme cu ele.

#507
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,123
  • Înscris: 07.07.2006
oricum ambele masini tico si matiz sunt cam expirate .recent am vazut un tico caruia i s-a rupt directia la o curba :(

#508
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai troncanea, scutura pasagerii din spate chiar si la denivelari mici, am inteles ca i-au facut si un test al amortizoarelor inainte de a le schimba. Ce vroiam sa spun cu km multi cu costuri cat mai mici se referea la faptul ca fiind masina de firma si avand un inlocuitor,nu prea a fost problema ca s-a schimbat ceva pe garantie, atata timp cat se face totul rapid si fara a crancni

#509
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Si eu am vazut azi un Peugeot cu directia rupta...expirate masini..asa e!

#510
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006

 el_bandito, on Nov 15 2007, 18:24, said:

oricum ambele masini tico si matiz sunt cam expirate .recent am vazut un tico caruia i s-a rupt directia la o curba :(
orice sofer de tico ar trebui sa stie ca un viraj nu se ia cu 170km/h!

#511
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 27.05.2007

 carman, on Nov 16 2007, 12:26, said:

orice sofer de tico ar trebui sa stie ca un viraj nu se ia cu 170km/h!

Ai dreptate... eu le iau numai de la 200 in sus ^_^

#512
badegheo

badegheo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 21.10.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cjO64anSht4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hyDtrum7D0g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]     aia e o lada care avea viteza mult mai mica. Sa va uitati la capetele celor din matiz

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Wyh3OkdBU10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  Masina , daca vad eu bine, e in aer.La fel uitati va la capetele pasagerilor.

Pai daca la impact cu ciment deformabil o ia in sus....Ati vazut cu lada aia din al 2 lea link ramane pe loc si matizul , cu toate ca avea viteza mai mare face cursa napoi de unde a venit.

Sircer fratilor chiar vreti asa ceva? Poate clipurile va dau putin fiori si va ganditi de 2 ori inainte sa achizitionati asa ceva.
Ganditi va ca la un moment dat nu puneti in pericol doar viata voastra , ci si a pasagerilor.

Cu toate puntele n cap , toate masinile mici sunt periculoase , mai ales ca pe strada nu dai in ciment deformabil. Majoritatea masinilor sunt de clasa medie , considerabil mai grele si mai mari. Si cel mai probabil zidurile , pomii , cam ce gasim natura pe marginea drumului e mai tare decat o masina in general (ca sa nu vb de astea mici ca ar fi dezastru).

Siguranta pe primul loc B)
Sper sa luati i decizie desteapta pana la urma

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TtHyoDgsac0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  alt test. se vede ca din lateral masina mai are putin si se rastoarna. Masina din testul asta e cred ca a 2 a generatie de matiz cu multe "imbunatatiri". Pai daca asta ultima se comporta asa....Defapt sunt aceiasi masina cu 2 becuri si un spoiler schimbat. Rezultatul este acelasi.

Edited by badegheo, 17 November 2007 - 04:34.


#513
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Mai ia in considerare si altele, pentru ca la siguranta Matizul ESTE mai bun decat Dacia 1300. ESTE mai fiabil, piesele sint IEFTINE si nici nu se strica precum la o Dacie, daca mergi in spatele unei Dacii mori asfxiat daca nu esti rapid de mana sa dai aerul pe recirculare, pe cand la Matiz nu simti nimic. Am fost joi la revizie cu Matizul, (euro 3, 15.000km), si am ramas surprins sa vad ca are teava de esapament curata (nu alba/albastra/gri, ci curata), am dat cu degetul prin interior si mi-a ramas degetul curat!!!

Edited by MAK, 20 November 2007 - 19:58.


#514
tomycta

tomycta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.07.2005
matiz/tico sunt bune de oras parerea mea...
in afara localitatii nu m-as aventura cu o masina mica, in primul rand nu ai stabilitate, daca bate vantul sau dc trece un tir pe langa tine risti sa te rastoarne.
in rest este ok, si putin cam scumpa

Edited by tomycta, 17 November 2007 - 14:37.


#515
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003

 badegheo, on Nov 17 2007, 14:29, said:

...
Tu , pt ca ai matiz , ai luat in considerare doar clipul cu camionul si ai negat restul , apoi ai  facut un post total pe langa ce am dorit eu sa demonstrez. Vezi ca la accident nu poti sa alegi cum sa il faci sau cu ce il faci. Poate fi la fel de bine un camion , un stalp sau o dacie. Trust me nu ai castig de cauza cu nici una , nici macar cu Dacia aia de o blamezi tu atata.

In afara orasului merg cu alta masina, dar da, prefer sa fiu intr-un Matiz decat intr-o Dacia berlina.

Edited by MAK, 20 November 2007 - 20:00.


#516
badegheo

badegheo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 21.10.2007
Mai mult decat filmuletele alea nu iti spun. Eu am dat un avertisment. Fiecare isi cumpara ce doreste.
Tu poti sa ti iei si Peel p50:
http://en.wikipedia.org/wiki/Peel_P50
Eu am prezentat obiectiv si cu dovezi parerea mea. Restul ramane la constiinta fiecaruia.

Edited by MAK, 20 November 2007 - 20:01.


#517
dymosu

dymosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.05.2007
Salut, parerea mea despre achizitionarea unui turism:
            - te uiti la punga
            -te "uiti" in viitor- iti permiti s-o pastrezi sau la prima defectiune o arunci?
    Mi-am luat un Matiz EAC cu putin timp in urma , nou,5900E, preferand-ul in locul unei masini SH indiscutabil mai buna.Lucrez pe un salariu fix si am preferat 3 ani de garantie in locul "lozului" unui SH.O fi bine, o fi rau? Parerile sunt impartite.Am vazut oameni care si-au luat masini noi de 10-15000 E, doar sa se laude. Circula cu ele  ocazional si nu rateaza nicio ocazie sa se vaite cat ii costa intretinerea ei.Am auzit de Matiz ca nu este scump de intretinut, n-am rude la tara pentru cartofi, ceapa, porc, nu lucrez in constructii( ciment,gresie etc.) si in afara de asta fostul meu coleg mi-a aratat pozele din concediu-forum Transalpina matiz-unde au ras de el aia cu turisme de teren, da' au ras degeba, Matiz-ul s-a comportat excelent.Noi cred ca inca nu stim sa achizitionam un bun de folosinta indelungata.Domne, la ce-l folosesc? Cat il folosesc?Se amortizeaza investitia?Sau isi merita banii care-i dau?Pai scuzati-ma anteforumistii mei carcotasi, vreti sa vedeti poze cu Hummer facut varza(90%)?Am fost in Bucuresti, drum intins, autostrada 100-110, in Constanta balamuc mai ceva ca-n Buc., ca Mazare asfalteaza+sezon estival, mic, te strecori, gasesti loc de parcare consum convenabil, asta e. Ca nu pot sa merg la drum intins cu  170, ca n-ating 100 in 4 sec si ce este mai important EU trebuie sa fiu cu fractiune de secunda mai atent decat ceilalti.Sunt constient ca la capitolul protectie nu este foarte stralucit, dar nene trebuie sa constientizezi si sa te intinzi cat ti-e plapuma! Parerea mea!
          P.S. Este a 4-a masina, prima care este noua(Ford,Oltcit,Dacie,Matiz)

#518
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Nu, denumirea corecta este o masina de clasa "super-mini" si atat. Ca nu a murit nimeni ca a iesit cu masina din oras si am zis, sunt oameni care s-au plimbat prin europa cu ele si nici ei, nici masina nu au patit nimic.

Iar chestia cu diferenta de masa, nu inteleg de ce este neaparat un dezavantaj?

Edited by closchkutza, 20 November 2007 - 18:57.


#519
axel_talpa

axel_talpa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.07.2007
sal! am si eu o problema cu matizul! i-am schimbat bateria, iar acum casetofonul imi cere un cod pin pe care nu il am! ma poate ajuta cineva? cum il obtin? cum il sar?

#520
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Maximuse, Badegheo, voi aveti Matiz - Tico ?
Ce va streseaza pe voi ca niste oameni vor aceste masini ?
Ce tot o dati cu stelele lui peste, ne-ati disperat cu stelele astea, de parca voi a-ti conduce nu stiu ce masini de sute de mii de euro ?
Amindoi sinteti provocatori de flame, aveti grija, nu spun mai multe, ci o sa fac.
Am sa sterg toate posturile cu flame si va rog, nu va mai bagati unde nu va fierbe oala, vorbiti din stelele netului.
Daca a-ti fi avut asemenea masini, daca aveati accidente cu ele, probleme, etc, mai ziceam.


#521
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
acu mak fara suparare, da daca unii de pe aici nu accepta parerile contra, nu e vina mea. Si da, siguranta pasiva a unei masini caracterizeaza masina, ca sa zic asa, la fel ca si consumul, dotarile etc. Si oricum nu am nimic cu nimeni care isi cumpara orice masina, insa pe aria asta nu cred ca is singurul care vb fara sa aiba masina din titlul topicului. Si da, am condus matiz,deci pot vorbi oarecum in tema

Edited by romaximusro, 20 November 2007 - 20:04.


#522
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Lasa bre ca stiu oamenii cit de sigure sint, numai este nevoie de zeci de pagini de flame si VS.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate