Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Pareri despre Tico si Matiz

- - - - -
  • Please log in to reply
1491 replies to this topic

#1477
sandix3130

sandix3130

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 17.11.2006
Update: se arde siguranta de la pompa de benzina...era de 15, ieri am pus una de 20, era singura pe care o aveam. Astazi am pus de 15 si s-a ars dupa 30 de secunde...

#1478
mendixy

mendixy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2015
Salut tuturor!
                       De ceva timp incoace, un gand nu-mi da pace...... si anume sa-mi cumpar un Tico; desi nu stau in loc de masina deoarece detin una.
                       Am tot citit pareri pro si contra acestei masini, dar balanta inclina spre prima parte, ceea ce ma bucura nespus.
                       Intr-adevar, pentru oras este ideala: gasesti loc de parcare, consum mic, etc.
                        O colega de munca a primit un Tico, cadou de la sot. Tipa este atat de multumita de el, incat mi-a facut capul calendar si m-a determinat sa ma decid sa-l achizitionez.
                                   Cum vi se pare pretul de 750 Euro pt un Tico din 1997, intretinauta, cu toate schimbate si la 85.000km?
                                                           merita?

#1479
mendixy

mendixy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2015
In alta ordine de idei, Taxa de Poluare ma scoate din sarite! Doamne, ce gaselnita au gasit si astia din Guvern pentru a-si rotunji veniturile....
    La Tico-ul pe care doresc sa mi-l cumpar, taxa e de 275 Euro.... adunand cu cei 750, adica pretul de achizitie, ajung la 1025 euro.
         Pentru o masina ideala de oras, consum si costuri mici, mi se pare o.k., nu credeti? Posted Image

#1480
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 mendixy, on 27 octombrie 2015 - 21:10, said:

Salut tuturor!
   De ceva timp incoace, un gand nu-mi da pace...... si anume sa-mi cumpar un Tico; desi nu stau in loc de masina deoarece detin una.
   Am tot citit pareri pro si contra acestei masini, dar balanta inclina spre prima parte, ceea ce ma bucura nespus.
   Intr-adevar, pentru oras este ideala: gasesti loc de parcare, consum mic, etc.
O colega de munca a primit un Tico, cadou de la sot. Tipa este atat de multumita de el, incat mi-a facut capul calendar si m-a determinat sa ma decid sa-l achizitionez.
   Cum vi se pare pretul de 750 Euro pt un Tico din 1997, intretinauta, cu toate schimbate si la 85.000km?
   merita?

si-a luat o colega in urmacu vreo 2 ani un tico cam de aceazi varsta cu cel de mai sus cu 2000 lei fix
merge bine si acum

#1481
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
@mendixy  --- Doar 85.000 de km ?!! E super tare, daca are doar atatia km !  Cand imi spuneau taximetristii ca isi refaceau motoarele la Tico pe la 400.000 de km--asta acum vreo 10 ani-- nu credeam,ziceam " du-te domne cu ragalia matale de motor,cum sa tina atata ? " dar in timp mi-au confirmat multi posesori de Tico,cum ca asa este ,cu conditia sa o intretii asa cum zice cartea ! E patent Suzuki Alto,deci se explica fiabilitatea asta neobisnuita !

Edited by albucatalin, 31 October 2015 - 00:28.


#1482
mendixy

mendixy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.10.2015
albucatalin, observ ca esti mare amator de Trabant. Daca ar fi existat site-ul asta acum 12 ani, ti-as fi facut cadou Trabantul meu Break, an fabricatie 1983, pe care l-am achizionat cu 10.000.000 Rol in 2003 si l-am vandut cu 2.000.000 in 2004, deoarece am plecat sa lucrez pe un vas de croaziera si nu aveam o persoana de incredere careia sa i-l las.
                                 Ce business man, nu? Posted Image

#1483
platt

platt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 01.07.2015
matizul bun ca sa ti faci treaba cat de cat in oras insa sa nu fie vreun accident ca te ai dus.

#1484
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
@mendixy ---As fi fost mare amator de noul Trabant,daca s-ar fi fabricat ,dar se pare ca au lasat balta proiectul ! http://www.antena3.r...ideo-80361.htmlPosted Image

#1485
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Stie cineva ce antigel trebuie la matiz? Albastru sau roz? Mi-a explodat vasul in mers, urcand o rampa.

#1486
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Nu mai conteaza, am luat roz din Dedeman.

#1487
anygel

anygel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 01.02.2017
Vad ca lipseste butonul de edit. Vinovatul:

Attached Files



#1488
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Salut ! Ma ajuta cineva cu schimbarea unui bec de semnalizare de la farul din fata ? Ca sa schimb becul trebuie sa umblu pe langa roata sa scot aparatoarea...care nu a fost desfacuta 15 ani ? Sau am o solutie mai simpla ? Tks

#1489
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

 b.iulian, on 24 septembrie 2018 - 19:12, said:

schimbarea unui bec de semnalizare de la farul din fata ?
la ce masina ?

#1490
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Suna a Renault Megane 2. Mult succes!

#1491
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007

 pustiu_22, on 25 septembrie 2018 - 10:37, said:

Suna a Renault Megane 2. Mult succes!


scuze...........TICO !!!

Edited by b.iulian, 25 September 2018 - 16:52.


#1492
Andrey_16

Andrey_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.09.2005
TICO- cea mai buna masina de oras - parerea mea generala si finala.
+
Fiabila( 260k km - a mers unsa. in afara de schimbat consumabile alt ban nu am bagat in ea...17 ani.
Consum intial 4.4l/100km . Consum final in ultimii ani de viata, pana la rabla, 7l/100
Schimbul de ulei la 20k-25k km - fata de masinile noi unde trebuie facut la 8k.
41 caluti suficienti pentru 150km/hr autostrada.
Am facut transfagarasanul, Transalpina de cateva ori fara probleme.( a fost 90% masina de oras+ 1 vacanta pe an)
La impacturi frontale e mai safe decat majoritatea masinilor medii( e ca o cusca proiectata)
-
pretul a fost undeva la 5000$ :)) din cate imi aduc aminte
stabilitate , adererenta scazuta mai ales pe conditii proaste ,vant , ploaie , zapada.
porbagaj mic
demaraj slabut care necesita o atentie sporita la depasiri.

Concluzia o trageti singuri!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate