Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Fotografia de stock

- - - - -
  • Please log in to reply
881 replies to this topic

#775
manase09

manase09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.05.2011
sunt pe dreamstime si fotolia si vreau  sa ma bag si pe istockphoto. numai ca am o problema, dupa ce am parcus pasii de inceput ptr ca sa pot da upload la illustratii la urma imi cere sa pun 3 exemple de illustratii. si imi cere:1. Sample thumbnail location:
                                                                                       2.Sample file location:
la prima am pus un jpeg de rezolutia de vreo aprox 10MP si la a doua am pus jpeg-ul si eps-ul arhivat zip si imi da eroare •Your uploaded sample thumbnail must have a maximum width or height of 250 pixels.:( poate cineva sa ma ajute?

#776
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
pai la prima trebuie sa pui un thumbnail maxim 250x250 si nu o poza de 10 megapixeli.
ce este asa dificil?

deci fa-i un resample la maxim 250 x maxim 250 pentru prima poza
iar la a 2-a upload la jpegul de dimensiune maxima

Edited by onlyone, 01 May 2011 - 21:39.


#777
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006
Acum un an discutam despre declararea la fisc a banilor din stock.
Astfel, pentru cei care au incasat venituri din stock aferente anului fiscal 2010, pot depune la fisc pana pe 16 mai 2011, declaratia 201 - venituri obtinute din strainatate si nu 200, asa cum am comentat eu anul trecut.
In continuare cei de la Fisc nu sunt foarte convinsi de sursa banilor, in lipsa unui document justificativ al incasarii lor (ei nu stiu cum sa-i incadreze fara un document fiscal atasat, pe care agentiile de stock nu-l emit din cate stiu eu). Puteti totusi face un print din "istorie plati". In continuare sunt nelamuriri despre venitul brut sau net care trebuie declarat. In fine, in esenta, la suma declarata, statul iti ia un impozit de 16%. Asta trebuie stiut.
Exista si alternativa de a nu-i declara, insa Shutterstock de exemplu poate face o informare despre sumele care au fost trimise in Romania pe numele vostru (habar nu am daca acest lucru se face uzual pentru sume mici). Dar ei au CNP-ul vostru ;) asa ca se poate orice :)

#778
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Sincer sa fiu nu o sa ma ingramadesc sa depun astfel de declaratii implicit sa platesc acei 16%. Poate doar atunci cand o sa am venituri mai mari de 10.000 $. Pana atunci.. din 100$ sa le dau lor 16$ (64 poze vandute pe SS :)) nu prea ma lasa inima. Daca o sa-i adun mai usor in viitor... o sa vedem.

:thumbup:

#779
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Nu stiu daca ati citi sau nu dar merita:

http://submit.shutte...pic.php?t=10847

#780
adi_grosu

adi_grosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.01.2005

 geeorge, on 9th May 2011, 10:48, said:

Exista si alternativa de a nu-i declara, insa Shutterstock de exemplu poate face o informare despre sumele care au fost trimise in Romania pe numele vostru (habar nu am daca acest lucru se face uzual pentru sume mici). Dar ei au CNP-ul vostru ;) asa ca se poate orice :)
De ce ar face Shutterstock asta?

#781
lstec

lstec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 23.12.2008

 adi_grosu, on 14th May 2011, 08:28, said:

De ce ar face Shutterstock asta?
Cred ca e mai probabil sa faca informarea banca la care e deschis contul decat Shutterstock. Si nu neaparat in mod direct sub forma "x a primit y $ de la compania z" ci "x a primit atata dobanda la contul sau", informare care ar putea genera verificari suplimentare de catre fisc.
Pentru cei care vor sa inteleaga regulile fiscale am extras mai jos niste articole relevante din codul fiscal:

http://codfiscal.mon...-a-impozitului/
ART. 40 Sfera de cuprindere a impozitului
(1) Impozitul prevazut in prezentul titlu, denumit in continuare impozit pe venit, se aplica urmatoarelor venituri:
a) in cazul persoanelor fizice rezidente romane, cu domiciliul in Romania, veniturilor obtinute din orice sursa, atat din Romania, cat si din afara Romaniei;

http://codfiscal.mon...i-independente/
ART. 46 Definirea veniturilor din activitati independente
(4) Veniturile din valorificarea sub orice forma a drepturilor de proprietate intelectuala provin din brevete de inventie, desene si modele, mostre, marci de fabrica si de comert, procedee tehnice, know-how, din drepturi de autor si drepturi conexe dreptului de autor si altele asemenea.

http://codfiscal.mon...in-strainatate/
ART. 90 Venituri obtinute din strainatate
(1) Persoanele fizice prevazute la art. 40 alin. (1) lit. a) si cele care indeplinesc conditia prevazuta la art. 40 alin. (2) datoreaza impozit pentru veniturile obtinute din strainatate.
(2) Veniturile realizate din strainatate se supun impozitarii prin aplicarea cotelor de impozit asupra bazei de calcul determinate dupa regulile proprii fiecarei categorii de venit, in functie de natura acestuia.

http://codfiscal.mon...-fiscal-extern/
ART. 91 Creditul fiscal extern
(1) Contribuabilii persoane fizice rezidente care, pentru acelasi venit si in decursul aceleiasi perioade impozabile, sunt supusi impozitului pe venit atat pe teritoriul Romaniei, cat si in strainatate, au dreptul la deducerea din impozitul pe venit datorat in Romania a impozitului platit in strainatate, denumit in continuare credit fiscal extern, in limitele prevazute in prezentul articol.
(2) Creditul fiscal extern se acorda daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) se aplica prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri incheiate intre Romania si statul strain in care s-a platit impozitul;
b ) impozitul platit in strainatate, pentru venitul obtinut in strainatate, a fost efectiv platit in mod direct de persoana fizica sau de reprezentantul sau legal ori prin retinere la sursa de catre platitorul venitului. Plata impozitului in strainatate se dovedeste printr-un document justificativ, eliberat de autoritatea competenta a statului strain respectiv;
c) venitul pentru care se acorda credit fiscal face parte din una dintre categoriile de venituri prevazute la art. 41.
(3) Creditul fiscal extern se acorda la nivelul impozitului platit in strainatate, aferent venitului din sursa din strainatate, dar nu poate fi mai mare decat partea de impozit pe venit datorat in Romania, aferenta venitului impozabil din strainatate, in situatia in care contribuabilul in cauza obtine venituri din strainatate din mai multe state, creditul fiscal extern admis a fi dedus din impozitul datorat in Romania se va calcula, potrivit procedurii de mai sus, pentru fiecare tara si pe fiecare natura de venit.

http://codfiscal.mon...e-intelectuala/
ART. 50 Stabilirea venitului net anual din drepturile de proprietate intelectuala
(1) Venitul net din drepturile de proprietate intelectuala se stabileste prin scaderea din venitul brut a urmatoarelor cheltuieli:
a) o cheltuiala deductibila egala cu 20% din venitul brut;
b ) contributiile sociale obligatorii platite.

Edited by lstec, 14 May 2011 - 09:07.


#782
sebalos

sebalos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 16.05.2007
Cam ce venituri reusiti voi sa realizati pe luna ? eu pana acuma doar de pe SS am reusit de-am luat 100 si un pic de $ dar ma apropii si pe celelalte site-uri.

#783
pop_cipi

pop_cipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 02.08.2010
am intrat si eu in randul fotografilor de stock... :) ... what will be will be :) SS sunt destul de pretentiosi ... trebuie ca 7 dintr-o serie de 10 poze sa fie acceptate ca sa imi primeasca pozele .... keep working on that ... voi cum o mai duceti ?

#784
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
Care are experienta si ma dumireste si pe mine care e treaba cu W8-BEN-ul ala...

Din ce-am inteles eu, pt ca ai nostri au ceva intelegere cu ai lor, dupa ce-l completezi, ti se trag din ce vinzi, 10% (daca nu-l completezi platesti 30% ceea ce ma face sa cred ca banii ti-i papa americanii). However, acuma aia 10% sunt cumva varsati ca impozit la americani sau la statu`roman? Si mai departe dupa ce tot ti se iau 10% din ce vinzi, la sursa, mai tre sa mai dai 16% si aici?

#785
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007
Da, as vrea si eu ceva lamuriri vis-a-vis de completarea formularelor pe site-urile de stock. Acum incerc sa ma dumiresc care formular de pe fotolia trebuie completat si cum, engleza mea nu e chiar stralucita, limbajul financiar nu imi este familiar...Deci cine vrea/poate/are timpul necesar poate ne da si noua o mana de ajutor.
Multumesc anticipat!

#786
lstec

lstec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 23.12.2008

 Clayman, on 14th July 2011, 18:34, said:

Care are experienta si ma dumireste si pe mine care e treaba cu W8-BEN-ul ala...

Din ce-am inteles eu, pt ca ai nostri au ceva intelegere cu ai lor, dupa ce-l completezi, ti se trag din ce vinzi, 10% (daca nu-l completezi platesti 30% ceea ce ma face sa cred ca banii ti-i papa americanii). However, acuma aia 10% sunt cumva varsati ca impozit la americani sau la statu`roman? Si mai departe dupa ce tot ti se iau 10% din ce vinzi, la sursa, mai tre sa mai dai 16% si aici?

Veniturile obtinute de pe teritoriu SUA sunt impozitate de statul american; deci nu toate vanzarile de poze ci doar cele care se fac catre clienti de pe teritoriul SUA. Procentul de impozitare este de 30% daca primitorul de venituri nu dovedeste ca este cetatean al unui stat cu care SUA au incheiat un tratat care sa specice altceva. Romania si SUA au incheiat un tratat (numit de evitare a dublei impuneri) care prevede ca cetatenii romani care obtin venituri din drepturi de autor de pe teritoriu SUA sa fie impozitati de guvernul american cu 10%; pentru a beneficia de reducerea de la 30% la 10% trebuie sa dovedesti ca ai rezidenta (fiscala) in Romania. Dovada se face completand formularul W8-BEN si atasand o copie a unui act de identitate (cand am completat eu se cerea pasaport, nu stiu daca se accepta si buletin acum).

In ce priveste taxarea in Romania, veniturile din drepturi de autor se impart in doua categorii: cele care n-au fost taxate in strainatate si cele care au fost taxate; pentru cele netaxate e simplu - se aplica taxele din Romania; pentru veniturile deja taxate in strainatate se calculeaza mai intai impozitul ca si cum nu ar fi fost taxate si din rezultat se scade ce s-a platit in strainatate (cei 10%); scaderea asta se numeste credit fiscal extern. Deci nu se mai platesc inca 16 procente in Romania ci diferenta mentionata.

Daca am inteles bine, ar trebui sa se plateasca in Romania si procentul aferent contributiilor sociale (asigurari de sanatate, vreo 6.5%).

Mai e de mentionat faptul ca nu toate veniturile din drepturi de autor sunt taxabile - statul roman permite deducerea a 20% din venit si a contributiilor sociale - ce ramane este impozabil.

#787
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006

 lstec, on 14th August 2011, 20:10, said:

Veniturile obtinute de pe teritoriu SUA sunt impozitate de statul american; deci nu toate vanzarile de poze ci doar cele care se fac catre clienti de pe teritoriul SUA. Procentul de impozitare este de 30% daca primitorul de venituri nu dovedeste ca este cetatean al unui stat cu care SUA au incheiat un tratat care sa specice altceva. Romania si SUA au incheiat un tratat (numit de evitare a dublei impuneri) care prevede ca cetatenii romani care obtin venituri din drepturi de autor de pe teritoriu SUA sa fie impozitati de guvernul american cu 10%; pentru a beneficia de reducerea de la 30% la 10% trebuie sa dovedesti ca ai rezidenta (fiscala) in Romania. Dovada se face completand formularul W8-BEN si atasand o copie a unui act de identitate (cand am completat eu se cerea pasaport, nu stiu daca se accepta si buletin acum).

In ce priveste taxarea in Romania, veniturile din drepturi de autor se impart in doua categorii: cele care n-au fost taxate in strainatate si cele care au fost taxate; pentru cele netaxate e simplu - se aplica taxele din Romania; pentru veniturile deja taxate in strainatate se calculeaza mai intai impozitul ca si cum nu ar fi fost taxate si din rezultat se scade ce s-a platit in strainatate (cei 10%); scaderea asta se numeste credit fiscal extern. Deci nu se mai platesc inca 16 procente in Romania ci diferenta mentionata.

Daca am inteles bine, ar trebui sa se plateasca in Romania si procentul aferent contributiilor sociale (asigurari de sanatate, vreo 6.5%).

Mai e de mentionat faptul ca nu toate veniturile din drepturi de autor sunt taxabile - statul roman permite deducerea a 20% din venit si a contributiilor sociale - ce ramane este impozabil.


Da se plateste si sanatate, mai nou, cred si somaj si pensii (dupa modificarile de anul trecut la legea drepturilor de autor). Oricum, daca ajungi sa declari sumele nu mai sta nimeni sa-ti calculeze tie diferente de venit. Ei habar nu au ce inseamna vanzari de imagini. La administratie se uita stramb la tine cand te duci cu declaratia 201. Ba mai mult nici nu sunt convinsi in ce categorie sa includa aceleste venituri (comerciale sau cedare de drepturi de autor). Pentru ei e simplu. Direct 16% la suma declarata. Apoi te duci la sanatate si declari suma globala castigata in 2010 si iti fac ei regularizarea. E simplu cand au ei de luat bani.  :)

#788
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
ms istec, geeorge.

#789
MosIonRoata

MosIonRoata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 26.10.2007
Multumesc mult pentru raspunsuri. Deocamdata am ceva treaba dar am sa revin. Multumesc inca o data!

#790
csl89

csl89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.07.2009
salut, imi explica si mie la cei de la Dreamstime cand se completeaza partea cu taxele...imi cere la partea 1 pc6 contul de securitate sau geva de genu...ce- cu ala, nu pot folosi doar monybookers... ca nu mai inteleg nimic la ei...
ms

#791
sunflower

sunflower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.10.2006
Bună, știe cineva cum se poate lichida contul de pe fotolia?

#792
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
How do I cancel my Fotolia account?
If you wish to cancel your Fotolia account, please send them an email by logging in to your Fotolia account, clicking on Support, then clicking on Create message to support.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate