Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Fotografia de stock

- - - - -
  • Please log in to reply
881 replies to this topic

#1
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
In urma unor PM-uri pe care le-am primit, deschid acest thread pentru a dezbate diferite probleme legate de acest domeniu al fotografiei, pentru toti cei implicati deja sau interesati sa se implice.

Link-uri catre site-urile pe care activez eu puteti gasi in lista din dreapta pe pagina principala a blog-ului meu.

Pentru cei care imi vor sari in cap ca-mi fac aici reclama, voi fi cinstit, si sper sa se abtina. Exista pe multe dintre aceste site-uri sisteme de tip "referral". Pe scurt, cum functioneaza: daca cineva aduce pe site un nou fotograf, primeste un mic bonus in functie de vanzarile fotografului adus. Sistemul e pe un singur nivel, nu de tip piramida (adica daca cel referit aduce la randul sau pe altii, cel initial nu va primi si de la acestia bonus-uri. Bonusurile primite de pe urma vanzarilor facute de referali nu afecteaza in niciun fel banii primiti de referali (eu insumi sunt referalul cuiva, care primeste la fel ca si mine bani pe vanzarile proprii, dar care mai primeste bani in plus datorita vanzarilor mele). Faptul ca sunt dispus sa dau din timpul meu pentru a-i ajuta pe altii (timp in care as putea face poze sa pun pe site-uri) nu cred ca trebuie privit ca un gest urat, ci din contra.

Acum sa revin la ideea crearii acestui topic. Fotografia de stock este fotografie comerciala. Cei cu viziune prea artistica probabil ca nu ar avea succes, poate din cauza ca nu le-ar placea sa pozeze un telefon mobil pe un fundal alb complet (asta ar fi o imagine buna pentru stock).

Cum functioneaza ?

Aceste site-uri au sute de mii sau chiar milioane de fotografii de rezolutie mare (intre 2 si oricati MP). Aceste fotografii sunt cumparate de catre designeri (fie sub forma de abonamente, fie sub forma de plata pentru fiecare imagine) si sunt, pentru ei, foarte ieftine. Fotografii primesc o cota parte din suma platita de cumparatori (de obicei 50% in cazul platii pe fotografie) sau primesc o suma fixa pentru fiecare download (in cazul in care sistemul e de tip abonament). Cand in contul fotografului s-a strans o suma minima (care variaza de la site la site), acesta poate cere plata banilor (acestia se transfera prin diferite metode: cec (cea mai proasta pentru ca dureaza si sunt comisioane) sau electronic (prin PayPal, Moneybookers, Ikobo, etc). De acolo se pot transfera in orice cont bancar (am verificat folosit ambele metode si am primit intotdeauna banii exact).

Ce poze se pot pune ?

Pe toate exista o dimensiune minima a imaginilor ce pot fi postate (ori ca nr. de MP, ori ca dimensiuni minime). In general dimensiunea minima variaza intre 2 si 4 MP. Calitatea imaginilor trebuie sa fie buna (corect focalizate, corect expuse, fara noise vizibil la zoom 100%).

Cum pot sa fiu fotograf de stock ?

In primul rand trebuie sa stiti bine regulile de baza ale fotografiei (adica expunere, compozitie, prelucrare minimala, etc). Apoi aveti nevoie de un aparat foto de 4 MP sau mai mult (cam toate actuale au) si care sa nu produca noise vizibil pe setarea de ISO minim. In rest, va trebuie idei si cunostinte de baza in limba engleza (pentru a putea face keyword-uri). Pentru fiecare poza va trebui sa gasiti niste cuvinte cheie (keywords) care sa defineasca ce contine fotografia.

O etapa foarte importanta in a deveni fotograf de stock este sa fiti acceptati de catre site-uri. Atentie mare la partea asta. Cele mai multe va vor cere cateva fotografii reprezentative odata cu inregistrarea ca fotograf. Aceste poze trebuie sa fie bune, pentru ca daca sunt respinse, veti putea aplica din nou peste o perioada de timp de genul o luna sau mai mult. Pentru etapa asta va pot ajuta in sensul unei critici constructive, inainte sa uploadati imaginile la ei.

Mult succes tuturor si va astept cu intrebari.

#2
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
foarte buna ideea adipelcz :OK:

#3
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Felicitari pentru initiativa.  :coolspeak:

#4
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
As avea si eu doua intrebari la tine:
1. cam ce poze se cauta/vand in general pe siturile astea? (peisaje, portrete, produse etc.) Eventual ai putea sa pui din pozele tale care sunt mai bine vandute sa vedem ce si cum.
2. cat de necesar este un mini-studio?
3. cat de mare este portofoliul tau pe sit-urile astea si cam cati bani iti aduce?
4. cat timp trebuie sa dedici stock-ului ca sa-ti tii aparatura la punct si sa-ti mai ramana un 2-300 euro pe luna?
5. pentru tine personal se merita?
PS: scuza-mi curiozitatea :D

#5
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
1. Se cauta poze care sa reprezinte o idee ce poate vinde ceva, orice. De la peisaje pana la scobitori. Imaginile cu oameni se vand bine, dar pentru orice chip de om ce poate fi recunoscut in poza ai nevoie de model release (voi detalia alta data, daca este cazul, ce e unul). Se mai vand bine imaginile asociate cu business, tehnologie moderna, mancare.

2. Eu nu am un mini-studio si nu simt deocamdata nevoia unuia (adica am o masa alba, intr-un colt de camera cu pereti albi). Nu am nici alte lumini decat blitz-ul (extern). In principiu poti aborda orice tema se potriveste pe echipamentul existent. Nu esti limitat in vreun fel de echipament. Unii pozeaza cladiri, drumuri, diverse obiecte, etc. Conteaza in final imaginea.

3. Cele mai multe imagini le am pe Shutterstock (peste 300) insa din ele doar cam 100 sunt cu adevarat stock-oriented. Restul sunt de prin vacante, fara vreo valoare comerciala. Deci cu 100 de imagini bune si vreo 200 care nu prea sunt downloadate acum fac in jur de 50 $ / luna doar acolo. Mai sunt si restul de site-uri, insa avand mai putine poze puse (m-am inscris mai tarziu) am mai mici castiguri.

4. Nu stiu sa-ti spun. Eu cred ca am dedicat in ultimele 4 luni, in medie maxim o ora pe zi, si nevasta-mea cam tot atat (ea se ocupa de keyword-uri si eu de imagini). Nu pot sa-ti spun. Depinde foarte mult de imaginile pe care le ai. Unii fac sute de USD pe luna cu 150 de imagini de exceptie, altii cu 500 nu fac 50. Asta e de fapt provocarea, sa fii mai bun, nu sa faci avere din asta.

5. Pentru mine personal pot spune ca da. Nu neaparat financiar. O fac cu placere, si simt ca ma perfectionez. Banii mi-i castig din alta activitate. Asta e mai mult ca hobby si nu pot spune ca ma ocup constant de asta. Asa, in salturi, cand mai am timp. De exemplu in ultimele 3 saptamani am pus o poza...am alte 100 ce asteapta prelucrarea, keyword-uri, etc.

PS. Alea doua intrebari s-au facut pana la urma 5 :)

Edited by adipelcz, 13 September 2006 - 23:52.


#6
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
eu 2 aveam de gand sa iti pun ... dar pana le-am scris p-alea m-am gandit si la altele ... asa-s yo curios si pisalog :D
daca pui o poza pe un site de stock, mai ai voie sa o pui si pe altul?
pe cand niste sample-uri cu pozele tale care se vand bine? ca sa ne facem si noi o idee despre calitatea care e necesara.

#7
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Legat de exclusivitatea fata de un site sau altul:

Unele site-uri nu au o politica de exclusivitate, in sensul ca nu te restrictioneaza in niciun fel. Altele, care au, iti permit sa setezi doar ce poze vrei tu ca exclusive. De obicei pentru pozele exclusive primesti mai multi bani, insa mie personal mi se pare o afacere proasta. Mai bine am o poza pe toate site-urile (daca mi-o accepta toate) decat exclusiva pe unul. Daca lucrezi cu un singur site, da, atunci merita sa ti le faci exclusive acolo.

Hai ca pun 2 poze. Altele cu alta ocazie.

Original + crop 100%

Attached File  2006_08_11_24.jpg   38.54K   1871 downloads Attached File  2006_08_11_24crop.jpg   48.14K   1843 downloads

Attached File  2006_08_15_51.jpg   126.01K   1473 downloads Attached File  2006_08_15_51_crop.jpg   111.28K   1659 downloads

#8
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
se vand pozele astea? sunt bune dar nu fenomenale.
crop-urile sunt insa altceva ... fff multe detalii .... eu nu poate :(

#9
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Ai fi surprins sa afli ca sunt in top-10-ul vanzarilor mele. Fa-ti cont pe primele 3 din site-urile din lista (zic eu ca alea merg bine) si poti sa vezi apoi topul site-ului, conditii, etc. Nu pot sa pun chiar toate informatiile aici.

Poza cu pisica e facuta cu un Point&Shoot (Canon A80) ca de altfel inca vreo 100 de poze de-ale mele de pe Shuterstock. Si sunt multi care fac poze cu P&S-uri relativ ieftine si merge.

Detaliile alea nu-s iesite din comun (ori o fi A80-ul vreun ozn si ar trebui sa-mi para rau dupa el...).

Tu ce aparat ai ?

LE: Pozele astea au facut fiecare peste 7-8 USD. Si suma asta va mai creste in viitor.

Edited by adipelcz, 14 September 2006 - 00:38.


#10
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
poate ar trebui sa facem un topic cu un fel de "candidaturi" unde sa punem pozele noastre ce se vor a candida pentru un "post" pe site-urile de stock sa vedem daca avem sanse sau nu :)

eu momentan nu ma apuc de stock, astept sa-mi vina aparatul :)

#11
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Numai sa nu transformam topicul intr-o sub-arie a sectiunii foto ;)

Eu zic sa ramanem deocamdata la topicul asta si eventual sa deschidem, cum spune Shobi altele pentru critica foto, in sensul de stock. Daca se aduna prea multe topicuri, sa le reunim intr-o sub-arie.

#12
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
eu am a95 ... dar imi scoate destul de rar poze asa de sharp. asta probabil si din cauza ca folosesc mai tot timpul diafragma deschisa la maxim.
sincer parca nu mi se mai pare asa intangibil subiectul asta. poate o sa incerc si eu ... n-am nimic de pierdut ... numai timpul sa-mi permita.

#13
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Eu ca biet student, caut sa fac bani din orice...so Stock Photos, here I come.

P.S: Cum faci un cont PayPal functional ? Ca eu nu am reusit :(

Ah, si cum iti "protejezi" munca ?

Edited by krossfire, 14 September 2006 - 07:58.


#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
cu rezidenta in ro ... nici o sansa la paypal.
dar din cite stiu nu e musai sa ai cont la astia.

#15
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006

 Taxon, on Sep 14 2006, 09:42, said:

cu rezidenta in ro ... nici o sansa la paypal.
dar din cite stiu nu e musai sa ai cont la astia.

Alte sugestii de transferuri internationale (in afara de Western Union) ?

#16
foxulante

foxulante

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 14.06.2005
moneygram dar nu stiu daca lucreaza cu respectivele site-uri de stock...

#17
Monicagd

Monicagd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 16.08.2006

 krossfire, on Sep 14 2006, 09:58, said:

Alte sugestii de transferuri internationale (in afara de Western Union) ?

Adi spunea de cecuri...

#18
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
un topic bine garnisit cu informatii e aici

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate