Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Fotografia de stock

- - - - -
  • Please log in to reply
881 replies to this topic

#793
sunflower

sunflower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.10.2006
Multumesc mult.

#794
sunflower

sunflower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 06.10.2006
Are cineva cont la gettyimages? am vazut ca ei au mai multe peisaje ,fotografii de calatorie si oameni fara fundal alb,dar nu-mi dau seama cum sa creez un cont de vanzari, vad doar cont pentru cumparatori.

#795
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
nu stiu daca nu cumva getty te cauta ei daca vor sa cumpere de la tine. respectiv cunosc pe cineva caruia i-au propus sa-l reprezinte.

in rest poti sa le vinzi poze prin istock....ca e al lor.

#796
lstec

lstec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 23.12.2008
site-ul unui fotograf de stoc foarte cunoscut, se poate invata ceva din imaginile lui; nu stiu daca s-a mai publicat link-ul aici
Recomandare: incepeti cu noiembrie 2010 si veniti spre prezent
Tom Grill: http://dailystockshot.blogspot.com/

#797
Ze_undertaker

Ze_undertaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2006
In sfarsit am fost acceptat si eu la ShutterStock. Sunt la o a doua incercare - si de data asta a fost ok. In cazul meu, fotografii pretabile stock inseamna peisaje si eventual fotografii de nunta ( fara sa poata fi identificate persoanele sa nu ma mai complic cu model release ).
Intrebarea mea : la ShutterStock pot sa vad macar la imaginile mele, cate view-uri au ? Sau la imaginile altora nr de views/download ? Stiu ca in cazul altor agentii, lucrul asta e posibil, si poti invata foarte multe in fucntie de nevoile clientilor ca sa sti ce se cauta mai mult.
La iStock mi s-a parut decent sistemul de acceptare/refuzare - nu am prea avut asa multe refuzate. Mi s-a parut un pic mai exigenta treaba la SS. Ce-i drept, Dreamstime si Fotolia sunt de departe cele mai ingaduitoare dar cel putin pe imaginile mele, se si castiga cel mai putin. Stiu ca un prieten de-al meu a avut nevoie de niste imagini pentru niste print-uri intr-un birou si a cumparat de la Dreamstime, insa unele din fotografii aratau destul de prost calitativ la 100% - lucru care m-a mirat. Macar daca e sa cumperi de la SS sau iStock stii sigur ca pozele for arata FOARTE BINE.

Ca o idee portofoliul meu pe Dreamstime arata cam asa: http://www.dreamstim...ular-photos_pg1

#798
Ozana

Ozana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 27.10.2007
Portofoliul tau arata foarte bine.  :coolspeak: Am observat si eu ca sunt destul de lejere cele doua siteuri pe care le-ai mentionat, la SS cred ca e de n ori mai dura selectia. Am fost si eu inca o data refuzata, deocamdata nu ma bag pentru o a doua selectie, dar in curand cand voi avea un portofoliu mai bun, demn pentru SS. :)
Pe dreamstime nu am cont, hm, se merita? O sa incerc in cazul asta. :)

#799
Ze_undertaker

Ze_undertaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2006
Multumesc pentru aprecieri. Oricum nu prea sunt cadre pentru stock :) Pozele mele sunt mai mult pentru cei care vor sa printeze cate un peisaj ceva pentru acasa/birou mai mult decat pt designeri sau webmasteri.
Dremastime e cam un raport bun intre nivelul mai lejer de acceptare si cat de cat a vanzarilor decente. Pe DT merg mult mai bine vanzarile decat pe fotolia ( cel putin la ce poze am eu ) si mai prost decat pe SS din ce stiu de la prieteni ca nu am suficiente poze sa-mi fac o idee.
Mai am cont si pe 123RF insa e pierdere de vreme completa. Nici pe istock nu mi se pare mare smecherie. Pana la urma cred ca SS e baza, cu conditia sa avem poze FOARTE BUNE. Ei au standardul lor si cred ca astfel ni-l ridica si pe al nostru :)

#800
Ze_undertaker

Ze_undertaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2006
Deci e clar - ShutterStuck are cel mai CRETIN sistem posibil. Nu pot sa vad cat viewuri au pozele mele, nici chiar numarul de downloaduri pe fiecare poza. Sau poate se poate si nu stiu eu cum. De asemenea cum pot vedea istoria pozelor refuzate de la ei, sa stiu dracu sa nu le mai uploadez iar ? Sunt atatea tampenii care nu prea au nici un rost, sau daca vrei o informatie normala trebuie sa ajungi prin 300 de ocoluri - ce-i drept sunt destul de nou posesor de cont la ei, insa INCOMPARABIL e mai usor de folosit oricare alt site concurent. Pacat de ei ca au cele mai mari vanzari :P Trebuie sa-mi bat capul cu toate tampeniile :)

#801
zerillos

zerillos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 28.05.2007
Stie cineva de unde gasesc sa cumpar sticla mata ?? .. de preferat neagra sau f. inchisa. ... pt. reflexie in poze stock ... am incercat cu sticla normala, plexiglas, cu oglinda nu am incercat dar cred ca e la fel .... reflexia obiectului va fi dubla, pt. ca sunt 2 suprafete ... una pe o parte , alta pe cealalta ... cum fac sa imi iasa doar o reflexie ?? ... sticla ceva, nu editare in PS ... sa iasa ceva de genul  http://www.shutterst...l=1#id=72825097

#802
scata

scata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.01.2008

 Ze_undertaker, on 21st February 2012, 22:34, said:

Deci e clar - ShutterStuck are cel mai CRETIN sistem posibil. Nu pot sa vad cat viewuri au pozele mele, nici chiar numarul de downloaduri pe fiecare poza. Sau poate se poate si nu stiu eu cum. De asemenea cum pot vedea istoria pozelor refuzate de la ei, sa stiu dracu sa nu le mai uploadez iar ? Sunt atatea tampenii care nu prea au nici un rost, sau daca vrei o informatie normala trebuie sa ajungi prin 300 de ocoluri - ce-i drept sunt destul de nou posesor de cont la ei, insa INCOMPARABIL e mai usor de folosit oricare alt site concurent. Pacat de ei ca au cele mai mari vanzari :P Trebuie sa-mi bat capul cu toate tampeniile :)

cam toate agentiile au minusurile si plusurile lor, de ex la Fotolia nu pot sa aflu motivele respingerii pozelor. Istock are cel mai greoi sistem de upload for review(stiu ca vor sa il faca f precis dar ma enerveaza la culme) plus ca au niste reguli la model release de te doare capu...mi-au respins poze ca model release-ul era completat in PS si nu scris in totalitate cu pixul.

#803
scata

scata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 16.01.2008
@zerillos
numarul de descarcari la shutterstock il vezi la stats/download stats/25-A-day si arata top imagini vanzari :)

#804
Ze_undertaker

Ze_undertaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.10.2006
Pai aia cu 25 a day e tipul de download - cei drept cele mai multe asa se downloadeaza insa daca ai si downloaduri "on demand" trebuie sa dai acolo, si astea sunt statistici pe fiecare luna, deci daca le ai de 2 ani puse trebuie sa stai 4 ore sa aduni toate tampeniile sa vezi si tu cam cate downloaduri are o anume poza a ta in total.

Parca sa zic totusi ca au o chestie experimentala de-ti vizualizezi portofoliul cumva, si iti arata datele mai ok - insa nu mai stiu cum am dat de el.

Inca o tampenie : de fiecare data cand ma loghez, ma pune sa introduc si cod Captcha - la voi e la fel, sau ce ceva de prin browserul meu ?

#805
starr

starr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2009
Am si eu o nelamurire,vreau sa-mi fac cont pe Shutterstock inainte de asta am citit termenii si conditiile de utilizare a  acestui site, mi se pare de laudat ca au gasit o metoda de anti-fraudare pentru cei ce vor sa-si vanda realizarile artistice prin inregistrarea datelor personale.
In cazul meu ar fi vorba doar de un hobby nu as vrea nici un beneficiu material de pe urma incarcarii pozelor pe site am doar o curiozitate daca le-ar putea accepta.Dar pana a ajunge acolo trebuie sa-mi creez un cont cu adresa,nume,etc si nu-mi convine chestia asta.
Intrebarea mea este chiar nu exista alta modalitate de a-mi crea un cont pe site fara a-mi inregistra datele personale am citit ca validarea contului se face numai dupa ce informatiile personale sunt verificate.

#806
starr

starr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2009
Chiar nu are nimeni un raspuns????

#807
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Normal ca trebuie sa te inregistrezi prima data si apoi se face validarea.
Abia atunci vezi daca cadrele sunt acceptate sau nu.E simplu,admis sau respins.

#808
aidept

aidept

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 10.04.2009
Eu sunt de cealalta parte a baricadei, cumpar fotografii pe care le folosesc la situri web sau in diverse proiecte gen fluturasi, pliante, brosuri.
Nu stiu cum de voi vindeti asa ieftin, 20 centi, eu in general dau cateva zeci de dolari pe o fotografie. Pretul cu care cumperi este ridicat atunci cand folosesti fotografia cumparata pentru print.
Un exemplu mai jos, pe una asa de simpla, folosita in pliant la agentie de turism, platesti 25 sau 50$ functie de tirajul in care apare. Daca as vrea sa o cumpar cu drepturi cu tot ar trebui sa platesc cateva sute de dolari  :thumbdown: Sunt si fotografii facute de super-profesionisti care au preturi de mii de dolari (sell the right). Depinde de fiecare cumparator cati bani vrea sa dea sau ce buget are. Oricum, pentru un pliant, un buget de cateva sute de dolari numai pentru cumparat foto nu e mare.
Link aici:Foto cumparata pentru pliant agentie turism

edit: exemplu de pret daca o folosesti in pliant, brosura etc la calitate maxima: Print Usage (P-EL) 2581x1936px (4395.5 KB) 21.9cm x 16.4cm@300 dpi 50 credits (dolari). Fotografului ii revin vreo 20 probabil.

Edited by aidept, 29 April 2012 - 18:09.


#809
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006

 scata, on 29th February 2012, 21:52, said:

cam toate agentiile au minusurile si plusurile lor, de ex la Fotolia nu pot sa aflu motivele respingerii pozelor. Istock are cel mai greoi sistem de upload for review(stiu ca vor sa il faca f precis dar ma enerveaza la culme) plus ca au niste reguli la model release de te doare capu...mi-au respins poze ca model release-ul era completat in PS si nu scris in totalitate cu pixul.

Poti afla pe Fotolia motivele respingerii pozei daca intri in: "my acount" unde exista in partea dreapta "inbox"

#810
_Nobody_

_Nobody_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 14.06.2008
Am vazut ca sunt la moda fotografiile cu fundal alb... Cum sunt facute? tutorial ceva? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate