Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza
 

telefon fix fara fir raza de actiune cat mai mare...1 KM !

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005
Buna,
daca stiti cumva un model de telefon fara fir cu raza cat mai mare de actiune max. sa zicem 1 km.
daca exista....asa ceva....
de unde se poate achizitiona si eventual un pret.
doresc sa il leg la o centrala telefonica  pe un interior si sa se poata vorbi la un birou maxim un km. distanta.
va multumesc.

#2
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006

View PostCroconelu, on Sep 8 2006, 14:40, said:

Buna,
daca stiti cumva un model de telefon fara fir cu raza cat mai mare de actiune max. sa zicem 1 km.
daca exista....asa ceva....
de unde se poate achizitiona si eventual un pret.
doresc sa il leg la o centrala telefonica  pe un interior si sa se poata vorbi la un birou maxim un km. distanta.
va multumesc.
De obicei toate merg la 300 de m linie dreapta fara obstacole si 100 m in cladiri.Nu cred ca vei gasi pentru distanta asa mare si cu obstacole (cladiri)

#3
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View Postsorinsirbu, on Sep 8 2006, 12:47, said:

De obicei toate merg la 300 de m linie dreapta fara obstacole si 100 m in cladiri.Nu cred ca vei gasi pentru distanta asa mare si cu obstacole (cladiri)
multumesc pentru incurajari.... ma gandesc si eu ca sunt slabe sanse, dar poate poate....
astept oricum si alte pareri

#4
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View PostCroconelu, on Sep 8 2006, 14:40, said:

Buna,
daca stiti cumva un model de telefon fara fir cu raza cat mai mare de actiune max. sa zicem 1 km.
daca exista....asa ceva....
de unde se poate achizitiona si eventual un pret.
doresc sa il leg la o centrala telefonica  pe un interior si sa se poata vorbi la un birou maxim un km. distanta.
va multumesc.
Eu abia m-am auzit la aproximativ 800m dar baza era pusa in balcon et. 7 si eu eram in alt balcon la inaltime cu deschidere spre baza. Semnalul era fasait dar inteligibil de ambele parti ! Problema e ca nu mai gasesti cordless-uri chinezesti pe analogic, iar astea DECT bat slab rau de tot (in aceleasi conditii nu mi-a mers nici la 200 m).
Deci in comert nu gasesti, dar daca ai totusi unul analogic merita incercat dar trebuie sa pui baza cat mai sus sau sa-i adaptezi o antena care sa o urci pe bloc.  Partea proasta e ca semnalul poate fi folosit si de alte telefoane similare sau poate fi ascultat pe scanner-e radio !

#5
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Un amic folosea in Bucuresti acum multi ani asa ceva. Daca avea vizibilitatea directa mergea si la 7-8km. Mi-a placut jucaria si am cautat si eu asa ceva pe net, unde am avut surpriza sa gasesc si pe distante de zeci de km.
Problema este ca la noi nu sunt legale, sau daca vrei neaparat trebuie sa inchiriezi banda. Un astfel de telefon nu este standard DECT, sunt standarde proprietare si am gasit pe I. la preturi intre 500$ si cateva mii de $ un sistem. Ca exemplu de implementarea aratau o insula privata cu facilitati turistice, unde nu exista nici un fel de semnal de telefonie mobila :)
Banuiesc ca nu ai cum sa folosesti asa ceva pe blat, mai ales ca este penala infractiunea.

Exista insa alte solutii legale, bazate pe repetoare, sau VoIP, insa sari de mia de Euro.

#6
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
cel mai simplu e sa fie 2 telefoane sip, infipte direct in router/switch/hub si sa comunice prin internet. ai convorbiri nelimitate gratuite intre cele 2 locati, singura conditie e sa ai internet.

#7
minune

minune

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 01.04.2004
Cica ar fi si solutiipe cca. 30 km.... Pretul....

#8
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Un Zapp Fixtel ar fi cea mai buna solutie. Si e doar $39.

#9
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostMasterboy, on Sep 8 2006, 20:16, said:

Un Zapp Fixtel ar fi cea mai buna solutie. Si e doar $39.
daca ai acoperire...

#10
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View Postrenderman, on Sep 8 2006, 20:18, said:

daca ai acoperire...

Pai Fixtelul are cea mai mare acoperire din tara ~90% din teritoriu.  :D

#11
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

View PostMasterboy, on Sep 8 2006, 20:23, said:

Pai Fixtelul are cea mai mare acoperire din tara ~90% din teritoriu.  :D
Problema e ca omul vrea sa vorbeasca gratis ;)

#12
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,911
  • Înscris: 14.11.2004

View Postrenderman, on Sep 8 2006, 23:04, said:

Problema e ca omul vrea sa vorbeasca gratis ;)

Walkie-Talkie  :huh:  sau daca permite locatia un cablu de telefon tras pana la cladirea respectiva .

#13
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View Postrenderman, on Sep 8 2006, 21:04, said:

Problema e ca omul vrea sa vorbeasca gratis ;)
deci.... e vorba de un nr. foarte important de romtelecom care suna in locatia respectiva, si din cand in cand e foarte posibil sa vrea cu mine....deci ecxlus  zappfixtel...etc....
eventual un tel. pe internet ( exista internt in ambele locatii ) dar sa se poata conecta tel. intr-o micro-centrala  telefonica care sa permita extinderea legaturii.

#14
minune

minune

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 01.04.2004
Daca exista internet in ambele locatii e simplu: in locatia secundara un telefon VoIP sau unul analog+un gateway FXS iar in locatia principala un gateway FXO pus in locul telefonului de interior si ... cam gata treaba ... un sistem VoIP "up and runnin'" :)

#15
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

View PostCroconelu, on Sep 8 2006, 14:40, said:

Buna,
daca stiti cumva un model de telefon fara fir cu raza cat mai mare de actiune max. sa zicem 1 km.
daca exista....asa ceva....
de unde se poate achizitiona si eventual un pret.
doresc sa il leg la o centrala telefonica  pe un interior si sa se poata vorbi la un birou maxim un km. distanta.
va multumesc.
Exista! Acum multi ani, inainte de aparitia telefoniei celulare in Romania am instalat unui prieten un astfel de telefon. Telefonul se comunea din doua unitati ca si cele actuale, unitatea indoor care era legata la linia telefonica si unitatea mobila. Untatea indoor avea o antena exterioara pe care care am montat-o pe bloc pentru o emisie/receptie la distanta de 4 - 5 Km, chitul cuprindea cablul de antena, antena, mufe. Unitatea mobila arata exact ca si unitatile de acum doar un picut mai mare si avea o antena telescopica de aprox. 60 cm. E, intr-un oras micut de 60.000 de locuitori putea primi telefon indiferent unde se afla. Partea nasoala era ca trebuia sa umble cu antena aia ridicata mereu :)

Acum sa nu ma intrebati de model ca nu mai stiu....

Niste link-uri: 1, 2, 3

Edited by Danitzi, 09 September 2006 - 07:45.


#16
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

View PostDanitzi, on Sep 9 2006, 08:30, said:

Exista! Acum multi ani, inainte de aparitia telefoniei celulare in Romania am instalat unui prieten un astfel de telefon. Telefonul se comunea din doua unitati ca si cele actuale, unitatea indoor care era legata la linia telefonica si unitatea mobila. Untatea indoor avea o antena exterioara pe care care am montat-o pe bloc pentru o emisie/receptie la distanta de 4 - 5 Km, chitul cuprindea cablul de antena, antena, mufe. Unitatea mobila arata exact ca si unitatile de acum doar un picut mai mare si avea o antena telescopica de aprox. 60 cm. E, intr-un oras micut de 60.000 de locuitori putea primi telefon indiferent unde se afla. Partea nasoala era ca trebuia sa umble cu antena aia ridicata mereu :)

Telefonia mobila la noi a aparut in 1992, iar 1993 era deja disponobila comercial. Sa nu-mi spui ca faceai tu asa ceva prin '89-90  :D

#17
Danitzi

Danitzi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 02.11.2005

View PostMasterboy, on Sep 9 2006, 20:01, said:

Telefonia mobila la noi a aparut in 1992, iar 1993 era deja disponobila comercial. Sa nu-mi spui ca faceai tu asa ceva prin '89-90  :D
N-am spus ca faceam, am zis ca am instalat unui tip un astfel de telefon. Si da, era dupa '89 cred ca era prin '91-92 maxim, oricum telefonia mobila nu aparuse la noi. Sau e problema de virsta? pai am 39 de ani, in '91 aveam 24 de ani si ceva experienta.

#18
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

View Postminune, on Sep 8 2006, 18:38, said:

Cica ar fi si solutiipe cca. 30 km.... Pretul....
Interesanta jucarie dar tot ilegala.

Edited by rvic77, 14 September 2006 - 11:17.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate