Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

credeti in puterea subconstientului

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
ahasoftware

ahasoftware

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.10.2011

View Post_raz_, on 12th November 2009, 23:38, said:

cred in puterea subconstientului... poate cineva sa aiba full acces la subconstient si la ce e acolo? cum poti sa iti controlezi subconstientul? stie cineva?
Exista chiar  softuri de dinamizare a subconstientului prin mesaje subliminale. Daca te intereseaza cauta pe internet sau da-mi un mesaj pe PM

#20
flying_soul

flying_soul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 06.08.2011

View Postcr383r, on 7th September 2006, 16:16, said:

credeti ca exista o adevarata putere ascunsa in subconstientul  nostru?
terbuie sa avem in vedere ca nu cunostem aproape deloc capacitatile creierelor noastre.
Cred ca subconstientul nostru emite semnale de alarma, semnale carora, din nefericire, noi nu le dam importanta cuvenita, asta si pt. ca  mintea rationala nu reuseste sa le inteleaga. Daca am gasi modalitatea de a accede la subconstient si a descifra  ce acesta vrea sa ne transmita am reusi sa prevenim anumite pericole sau accidente.

#21
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Ginditul....adinc...din putul gindirii. E solutia. Totul e sa mai iesiti la suprafata. Din cind in cind. :coolspeak:
Si sa nu uitati sa va mai desautosugestionati. Fiindca exista pericolul autohipnozei inconstiente.

#22
flying_soul

flying_soul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 06.08.2011

View PostNASTYPRIMUL, on 5th October 2011, 03:37, said:

Ginditul....adinc...din putul gindirii. E solutia. Totul e sa mai iesiti la suprafata. Din cind in cind. :coolspeak:
Si sa nu uitati sa va mai desautosugestionati. Fiindca exista pericolul autohipnozei inconstiente.
Autohipnoza? :blink: Daca exista asa ceva, de ce ar fi periculoasa? Sub influenta hipnozei oamenii nu pot fi determinati sa faca lucruri care-s contrare vointei lor, hipnoza lucreaza in folosul unei persoane, o dezinhiba, o ajuta sa-si infranga timiditatea si sa faca mai usor lucruri  care, fara ajutorul ei, desi ar fi dorit sa le faca, nu ar fi gasit curajul necesar pt. a le pune in practica. De ce, daca intr-adevar  exista, desi ma indoiesc, mai degraba cred ca ai vrut sa te referi la autosugestie, dar n-ai folosit termenul potrivit, de ce ar fi periculoasa autohipnoza?

#23
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postflying_soul, on 7th October 2011, 22:03, said:

Autohipnoza? :blink: Daca exista asa ceva, de ce ar fi periculoasa? Sub influenta hipnozei oamenii nu pot fi determinati sa faca lucruri care-s contrare vointei lor, hipnoza lucreaza in folosul unei persoane, o dezinhiba, o ajuta sa-si infranga timiditatea si sa faca mai usor lucruri  care, fara ajutorul ei, desi ar fi dorit sa le faca, nu ar fi gasit curajul necesar pt. a le pune in practica. De ce, daca intr-adevar  exista, desi ma indoiesc, mai degraba cred ca ai vrut sa te referi la autosugestie, dar n-ai folosit termenul potrivit, de ce ar fi periculoasa autohipnoza?
Da, autosugestie. Poate fi f puternica.
Prin hipnoza oamenii pot fi facuti sa faca decit ceea ce accepta si ei. E verificat.

#24
flying_soul

flying_soul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 06.08.2011

View PostNASTYPRIMUL, on 9th October 2011, 03:33, said:

Da, autosugestie. Poate fi f puternica.
Prin hipnoza oamenii pot fi facuti sa faca decit ceea ce accepta si ei. E verificat.
Bun, dar atunci in ce consta pericolul?

#25
Baghe

Baghe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 30.01.2006

View Postflying_soul, on 9th October 2011, 10:09, said:

Bun, dar atunci in ce consta pericolul?
Te poti autosugestiona in toate directiile...

#26
flying_soul

flying_soul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 06.08.2011
Sa te autosugestionezi ca sa-ti faci rau! :huh:

#27
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postflying_soul, on 9th October 2011, 18:29, said:

Sa te autosugestionezi ca sa-ti faci rau! :huh:
Ala tine deja de psihiatrie....daca ai ganduri in care iti faci singur rau...e caz de OCD-TOC, e grav.



Dar cu ajutorul puterii subconstientului iti poti bloca anumite amintiri, iti poti ascunde memoria, iti poti induce o stare de bine (falsa) iti poti induce o stare in care tu esti Regele iar ceilalti sunt doar niste pioni, te poti ascunde in globul de cristal ....been there, done that.

#28
flying_soul

flying_soul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 06.08.2011

View PostSecuristu, on 10th October 2011, 10:35, said:

Ala tine deja de psihiatrie....daca ai ganduri in care iti faci singur rau...e caz de OCD-TOC, e grav.
La fel cred si eu, de-aia nu intelegeam in ce consta pericolul autosugestionarii pt. un om normal (din punct de vedere al sanatatii psihice).

Quote

Dar cu ajutorul puterii subconstientului iti poti bloca anumite amintiri, iti poti ascunde memoria, iti poti induce o stare de bine (falsa) iti poti induce o stare in care tu esti Regele iar ceilalti sunt doar niste pioni, te poti ascunde in globul de cristal ....been there, done that.
Hmmm! Si cum ajungi sa poti accesa aceasta putere? Ca, e de la sine inteles, acest lucru nu-i la indemana oricui? Am o carte "Puterea extraordinara a subconstientului ", poate gasesc acolo lamuriri. O fi citit-o cineva?

#29
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postflying_soul, on 9th October 2011, 10:09, said:

Bun, dar atunci in ce consta pericolul?
La ce te referi? La hipnoza externa? Daca da, ea iti miscorteaza puterea ta psihica. S-a cam renuntat medical la ea, din cauza asta.
Autosugestia iti mareste  puterea psihica. Dar trebuie o anumita linie morala puternica. Altfel......e de rau. Se intoarce ca un bumerang spre tine. Alfa si omega sint in noi.

View PostSecuristu, on 10th October 2011, 11:35, said:

Ala tine deja de psihiatrie....daca ai ganduri in care iti faci singur rau...e caz de OCD-TOC, e grav.



Dar cu ajutorul puterii subconstientului iti poti bloca anumite amintiri, iti poti ascunde memoria, iti poti induce o stare de bine (falsa) iti poti induce o stare in care tu esti Regele iar ceilalti sunt doar niste pioni, te poti ascunde in globul de cristal ....been there, done that.
Asaa e unul din pericole. De aceea trebuie o anumita moralitate inalta.

Si sa nu mai fim suparati. :coolspeak:

View Postflying_soul, on 11th October 2011, 13:49, said:

La fel cred si eu, de-aia nu intelegeam in ce consta pericolul autosugestionarii pt. un om normal (din punct de vedere al sanatatii psihice).

Hmmm! Si cum ajungi sa poti accesa aceasta putere? Ca, e de la sine inteles, acest lucru nu-i la indemana oricui? Am o carte "Puterea extraordinara a subconstientului ", poate gasesc acolo lamuriri. O fi citit-o cineva?
Incepe cu a nu te minti singur. E cel mai bun inceput.

Edited by NASTYPRIMUL, 11 October 2011 - 17:14.


#30
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postflying_soul, on 11th October 2011, 13:49, said:

Hmmm! Si cum ajungi sa poti accesa aceasta putere? Ca, e de la sine inteles, acest lucru nu-i la indemana oricui? Am o carte "Puterea extraordinara a subconstientului ", poate gasesc acolo lamuriri. O fi citit-o cineva?
Nu stiu cum mi-am ascuns amintirile dar sincer nu as vrea sa stiu.....de cateva zile incerc un experiment pe propria minte....cand va reusi voi da mai multe detalii....(sa nu cumva sa va ganditi la droguri sau alte chestii care pot influenta creierul)


Quote

ncepe cu a nu te minti singur. E cel mai bun inceput.
Merge dar nu merge mai mereu...poti sa te minti ca esti cel mai tare dar cand dai de un hop si nu-l treci..o sa cazi foarte rau....m-am mintit singur si am cazut groaznic...nu recomand a te minti singur.

#31
flying_soul

flying_soul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 06.08.2011

Quote

Nu stiu cum mi-am ascuns amintirile dar sincer nu as vrea sa stiu.....de cateva zile incerc un experiment pe propria minte....cand va reusi voi da mai multe detalii....(sa nu cumva sa va ganditi la droguri sau alte chestii care pot influenta creierul)

Doamne, ce-as vrea sa-mi pot ascunde si eu unele amintiri, definitiv, pt. totdeauna! Daca iti reuseste experimentul sa-mi vinzi si mie secretul.

View PostNASTYPRIMUL, on 11th October 2011, 17:15, said:

La ce te referi? La hipnoza externa? Daca da, ea iti miscorteaza puterea ta psihica. S-a cam renuntat medical la ea, din cauza asta.
Autosugestia iti mareste  puterea psihica. Dar trebuie o anumita linie morala puternica. Altfel......e de rau. Se intoarce ca un bumerang spre tine. Alfa si omega sint in noi.
La autohipnoza, cum ai spus tu gandindu-te la autosugestie, la asta m-am referit.

Quote

Incepe cu a nu te minti singur. E cel mai bun inceput.
Eu fac eforturi considerabile, dar daca sunt un pic sarita de pe fix, crezi ca si reusesc? :lol:

Edited by flying_soul, 12 October 2011 - 13:03.


#32
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008

View Postflying_soul, on 12th October 2011, 14:05, said:

La autohipnoza, cum ai spus tu gandindu-te la autosugestie, la asta m-am referit.


Eu fac eforturi considerabile, dar daca sunt un pic sarita de pe fix, crezi ca si reusesc? :lol:
Saritii de pe fix nici nu au nevoie de autosugestie. Sint spontani, si nu sufera de asta. :coolspeak:

#33
flying_soul

flying_soul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 06.08.2011

View PostNASTYPRIMUL, on 14th October 2011, 03:18, said:

Saritii de pe fix nici nu au nevoie de autosugestie. Sint spontani, si nu sufera de asta. :coolspeak:
Daca intalnesti un om spontan e cazul sa incepi sa-ti pui intrebari, nu? :lol:

#34
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008

View Postflying_soul, on 14th October 2011, 08:49, said:

Daca intalnesti un om spontan e cazul sa incepi sa-ti pui intrebari, nu? :lol:
Nu...cand intalnesti un om sarit de pe fix trebuie sa-ti pui intrebari :)

#35
flying_soul

flying_soul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 06.08.2011

View PostSecuristu, on 14th October 2011, 09:23, said:

Nu...cand intalnesti un om sarit de pe fix trebuie sa-ti pui intrebari :)
Eu cred ca e suficient sa stai departe. :)

#36
Securistu

Securistu

    Masca din spatele chipului.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 23.03.2008
Si totusi....putem pune stapanire pe puterea subconstientului???....sau incercam sa ne mintim ca putem sa intelegem aceasta putere...eu spre exemplu nu as spune nu unei sedinte de hipnoza...doar in conditii speciale si de deplina confidentialitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate