Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 

Curierat rapid, fara probleme, intarzieri si scuze puerile

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#73
calin_hi

calin_hi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 29.09.2007
am trimis cu urgent curier in 23 februarie. Pretul cam mare fata de ceilalti. 22 lei + drumul rambursului inapoi inca 18 lei. In fine, coletul ajunge repede, insa nu am primit banii inca. Am sunat acum 4 zile, mi-au spus ca o sa imi aduca banii acasa, daca nu ma pot duce dupa ei. Si asa se face 5 martie. Recomand posta, fan curier sau orice altceva.

#74
hivemindfive

hivemindfive

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.04.2011
Am trimis si primit prin Cargus si n-am avut probleme niciodata. O perioada de cam 2 ani am fost nevoit sa apelez la coletele astea. Am trimis inclusiv colete cu valoare maricica (1000 €,electronice) si n-au fost probleme.

#75
syncmaster2

syncmaster2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.05.2012
MGL curier
http://mglogistic.ro/curier-rapid/

Feriti-va cat puteti !

Numai probeleme . Astept de aproape o luna rambursurile !!!

#76
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Am cautat ieri cel mai ieftin caraus posibil pentru un plic. Pe ei i-am gasit: CRX Curier Expres Totul perfet !

#77
gorilla

gorilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 06.05.2012
la curieri totul depinde de omuletul care vine cu masinuta... degeaba ai un fan curier sau un cargus exceptional in Iasi daca la Constanta este pe masina un meltean de-ti vine sa-l impusti. Firma are doar vina ca l-a angajat si nu stie ce-i poate pielea, pana-l da afara tu ti-ai incarcat nervii si nu vrei sa mai auzi de firma aia...
eu evit tce... in rest cred ca majoritatea sunt ok pe anumite segmente, numai prin incercari il gasesti pe cel ce ti se potriveste... :)

#78
psvictor

psvictor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 16.09.2005

 gorilla, on 11th May 2012, 16:45, said:

la curieri totul depinde de omuletul care vine cu masinuta... degeaba ai un fan curier sau un cargus exceptional in Iasi daca la Constanta este pe masina un meltean de-ti vine sa-l impusti. Firma are doar vina ca l-a angajat si nu stie ce-i poate pielea, pana-l da afara tu ti-ai incarcat nervii si nu vrei sa mai auzi de firma aia...
eu evit tce... in rest cred ca majoritatea sunt ok pe anumite segmente, numai prin incercari il gasesti pe cel ce ti se potriveste... :)


In asentimentul colegului as vrea sa prezint experientele avute cu curierii din punctul de vedere al celui ce primeste colete.
Am folosit Cargus, Fun Curier, TNT, Posta Romana, si alte firme care nu imi vin acum in minte, dar cum "am lucrat" cu Sprint Curier pot zice ca a fost "deosebit"

NU a fost colet la care acesti "stimati domni" sa nu comenteze, sau sa faca figuri la livrare.
NU sunt deloc flexibili in stabilirea orelor de livrare si cu prostul obicei de a telefona destinatarului cand sunt in fata blocului si se pregateste sa opreasca motorul.
Chiar mi sa zis ca ei au de livrat la un oras intreg(dar mereu au masina goala cand livreaza, la fel si depozitul) dar si cel mai minunat text "Sa iti comanzi cu Posta Romana de acum daca nu iti convine"

In speranta ca si aceste informatii vor fi utile cuiva in alegerea curierului, va doresc

Edited by psvictor, 28 June 2012 - 11:36.


#79
CEC

CEC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.09.2012
Salut,
M-am plimbat ca mai toti pamantenii conectati la www pe multe forumuri, dar cel de aici (am gasit doua topicuri) privitor la subiectul de servicii de curierat romanesti este unul dintre cele mai de bun simt pe care le-am citit. Felicitari tuturor pentru observatiile decente si extrem de exacte in raport cu realitatea. Compania noastra se ocupa cu diferite analize de piata (traim si noi din fonduri UE :-)  ) pe acest sector al tuturor serviciilor din Romania, unde suntem extrem de deficitari, culmea, nu din cauza lipsei ofertei ci din cauza ca romanii nu prea vor sa puna pe altii la treaba chiar si atunci cand au bani pentru asta. Cu alte cuvinte, noi, romanii nu avem o asa zisa cultura a investitiei in servicii. Statisticile oficiale dar niciodata interesante pentru media, arata ca in urmatorii 10 ani romanii vor fi mai degraba pregatiti sa se inroleze in reciclari de deseuri casnice ori industriale, activitate care doar ii imbogateste pe unii prin munca gratuita a multora, decat sa inceapa sa foloseasca un curier rapid si ieftin ca sa trimita un colet de 10 kg din Colentina in Sos. Giurgiului in Bucuresti sau din Copou in Tatarasi in Iasi, de exemplu, desi asta ar da locuri de munca multor oameni si ar misca un pic mai bine banii la nivel de economie.

De aceea in domeniul curieratului exista un potential foarte bun de preluare al sarcinii dar nu si un nivel mai ridicat al calitatii si flexibilitatii (a se traduce mediocru, si la limita strictului necesar) , pentru simplul fapt ca activitatea companiilor de profil STABILE este la nivelul impus de clientii platitori.
Astfel, am descoperit ca in tara noastra esti "fortuit" vorba reclamei :-) ,  sa alegi serviciul de curierat in urmatoarea ordine: DESPAGUBIRI PIERDERI (siguranta oferita la furt sau deteriorari a companiei), tarife, termen de livrare (PARE FOARTE PUTIN IMPORTANT PENTRU MULTI ROMANI, DOVADA INVAZIA DE CLIENTELA A POSTEI ROMANE), stabilitatea firmei pe piata si in timp si FOARTE RAR, referinte de la mai multi clienti ai unei companii, acestea avand loc majoritar la nivel de forum sau folclor urban, niciodata prin solicitare de scrisori de referinta recente de la clienti multumiti.

Un alt reper important care genereaza calitatea in ansamblu a serviciilor romanesti de curierat este dat de asa zisul know how imprastiat prin divort de afaceri. Ca sa intelegeti ce spun voi remarca faptul ca in 2009 cand am inceput studiul pe acest profil am remarcat cu surprindere ca acel AWB folosit de companii era aproape identic la cel putin 5 operatori importanti, diferite fiind sigla si culoarea folosita. Acest fapt se datoreaza deselor scindari din firmele initiale, cei plecati "luand" cu ei un portofoliu de debut de clienti si, ceea ce se stia la momentul plecarii. De aceea s-a constatat si se poate constata inca impunerea unei metode de lucru cu clientii cu mult prea multe repere inutile si mult prea multa birocratie pentru evidenta, in cumul ciudat cu erori de logistica ce tocmai prin natura AWB-ului folosit n-ar fi trebuit sa aiba loc. Pana la finalul lui 2010 nici o mare companie de profil nu s-a gandit serios la modernizari, simplificari si chiar tehnica on line.
Repet, in mod majoritar, piata romaneasca platitoare nici nu impune exigente pe acest domeniu. Cu alte cuvinte daca romanii sunt relativ calmi la depasirea termenului de livrare, pierderea sau deteriorarea unui colet si lipsa de compensatii corespunzatoare, atunci, eu, curierul de sa ma sinchisesc mai mult? In mod ciudat alegerea unui servciu de curierat de catre o firma depinde in Romania in proportie de peste 38% de, nu puteti ghici, secretarele de directori sau de office de intampinare. Va dati seama de aici, fara sa desconsider gratuit vreo persoana, cam cum este stimulata concurenta pe baza de nazuri, ifose si nasuc pudrat...

Un alt element important esta PILA. Atat Fan Courier cat si Urgent Curier s-au impus pe piata prin relatii la nivel inalt. Acest lucru este firesc in absenta unei piete cu viata, cu instincte care sa genereze concurenta calitativa. Mari contracte ale acestor companii, si aici intra in rol si Nemo sau TCE, se datoreaza relatiei apropiate a patronilor cu mari clienti generatori de productie de curierat, sau prezentei in consiliile de actionari ale unor oameni grei de la stat. Spre exemplificare asccensiunea Urgent Curier coincide perfect cu perioada in care fratele patronului era unul dintre cei mai activi si puternici procurori din Romania (vezi fratii Balasescu si procurorul aflat in arest). Pretul de dumping si-a facut si el loc afectand stupid si periculos piata de curierat aici exponentul cel mai "nervos" si violent este Total Post care uneori vinde plicul la 24h cu 50 de bani desi pana la destinatie cu tot cu procesare de triaj costul de productie este de peste 1 leu. In acest sens stau la dispozitia oricui amenzile mari date de Consiliul Concurentei care s-a autosesizat fata de violarea Legii Monopolului Postei (datorita careia tarifele din curierat sunt implicit mai mari decat ale Posta Romana). In ambele situatii au fost smulse halci importante de productie de la R.A. Posta Romana, pentru ca pila si pretul de dumping nu se pot infrupta decat din piata gata facuta.

Pentru ca am avut ceva material prin fata pot indrazni cateva sugestii pentru care garantez lipsa de subiectivism:
Pentru national fie ca ne place fie ca nu, avem de ales intre Fane Curierul :-) si Urgent Curier. Acoperirea este buna si in proportie de 85-90% sunt rezolvate eficient comenzile primite chiar si in momente cu varf mare de productie cum este Craciunul.
URGENT CURIER este bun la stabilitate in piata, termen de livrare, si garantie colet dar foarte slab la tarife si flexibilitate. Softul lor este destul de neprietenos si cu o lipsa totala de flexibilitate in acoperirea unor situatii firesti din coletarie. Au o suprataxare exagerata la km aditionali, chiar nefireasca.
FAN COURIER este bun la stabilitate in piata, la tarife dar lasa mult de dorit la siguranta coletariei si a termenului de livrare. Softul lor este destul de prietenos dar cam limitat. Suprataxa de km aditionali este suportabila daca nu ai incotro.
DHL ROMANIA ofera mari garantii pentru national insa preturile astronomice si mai ales regimul total neflexibil la adresa clientului te fac sa te lasi pagubas. Ca si pe international ei au ocupat cateva pozitii privilegiate de monopol si atunci cari cu ei de nevoie. Desi nu fac nimic special, numai ei pot cara analize pentru Cantacuzino din teritoriu...
NEMO a fost bun, a cazut si acum face mari eforturi de revenire. Ne abtinem de la elogii sau critici pentru ca in aceste situatii este greu sa mentii o constanta peste medie pe termen lung. Ramane sa vedem pana in 2014. Este oricum preferatul magazinelor on line.
Sprint Curier, Mailman, Fastius, OTTO si multi altii nu intra foarte tare in discutie pentru ca pe relatia national ei cara in proportie de peste 75% cu POSTA ROMANA, FAN COURIER ori URGENT CURIER la tarife agreate la nivel de patroni. Acest lucru este usor de depistat din ofertele acestor companii tip 4 lei pana la Satu mare in 2-3 zile (a se traduce Posta Romana).
CARGUS revine cumva pe piata cu preturi de dumping de cand DHL a anuntat ca nu mai are nevoie de ei in grup. Este dificil de estimat daca vor rezista sau nu. Deocamdata ofera preturi bune la operatorii persoana juridica.
CHRONOS este un serviciu destul de serios dar preponderent pentru zona de sud a Romaniei si orientat mai cu seama pentru volume medii si mari la operatori persoana juridica.
POSTA ROMANA preturi foarte mici (atentie vor deveni platitori de TVA din 2013 daca nu ma insel). Cat dai, atata face la societatea de stat. PRIORI POST este insa ceva mai util insa mai ales pentru plicuri ori volume foarte mici. Birocratia documentelor este insa insuportabila iar cordialitatea functionarilor postali nu poate fi analizata fara sa-ti ridici nervii in tavan.

La nivel local orase mari din Romania nu se poate analiza cine stie ce. Pe Bucuresti am avut o surpriza placuta pentru asa-zisul curierat rapid, o firma numita Fulger Plic. Este cea mai atipica activitate de curierat pe care o puteti gasi in Romania si iata de ce: au fost primii dupa DHL care din 2008 au avut soft de postare comenzi, primii care nu au folosit deloc AWB-ul, primii care au inclus in tariful initial confirmarea de primire si procesarea rambursului si, culmea, desi par a fi mici, au fost primii care nu au perceput notiunea de km aditional si au considerat Centura Bucuresti ca fiind parte din oras si nicidecum teritoriu national (FAN COURIER si URGENT CURIER abia din 2011 fac asta pentru unii clienti). Am verificat acest aspect in februarie 2012 si inca functionau asa, nu stiu acum. Tarifele mici, garantia termenului de livrare si simplitatea modului de lucru la client ne-au facut sa ne intrebam de ce nu sunt cunoscuti pe piata si de ce nimeni nu lucreaza ca ei, repet, sistemul de lucru si relatia cu clientul nu sufera comparatie cu nici un nume mare de pe piata. Nu-si fac pic de publicitate, Google nu-i afiseaza in primele 6 pagini si se pare ca vor sa fie mai degraba un servciu de casa al oricarei companii desi la testarea noastra pe persoana fizica nu au facut nazuri. Cand le-am cerut referinte, ATENTIE, SCRISE,  de la clienti importanti am ramas surprinsi sa gasim nume grele din avocatura sau real estate. Pe national si ei cara in prteneriat cu Urgent Curier insa isi asuma direct responsabilitatea. Culmea e ca atunci cand am testat serviciile Urgent Curier si am solicitat livrare pana la 12:00 la Oradea nu ne-a iesit pasenta dar cand am cerut-o prin Fulger Plic, da, de parca nu tot Urgent Curier carase expeditia. Asta a insemnat pentru studiul nostru elasticitate si apropiere si insistenta la solicitari speciale ale clientului. Nu stiu cat vor rezista sau daca mai exista dar la teste intre 2010 si 2011 au fost singurii cu constanta intre 8 si 9 din 10, iar pentru capitala este o placere sa lucrezi cu ei desi un serviciu postal este strict o utilitate si nu un divertisment.

Dupa cum se poate remarca chiar si din impresiile celor care au postat aici, exista un decalaj clar de calitate si eficienta intre capitala, orase importante si locatii indepartate. Acest lucru se datoreaza faptului ca majoritatea locatiilor teritoriale ale FAN Courier, Urgent Curier, Nemo, Cargus nu sunt proprietatea acestora ci parteneriate si fancize de teritoriu. In timpul analizei noastre am descoperit o firma din Craiova care lucra in acealsi timp si pentru Urgent Curier si pentru DHL si pentru Fan. Aveau chiar si masini vopsite dupa standardul marcilor. Activitatea locala redusa, dependenta de volum intre doua puncte indepartate de pe harta justifica cumva aceasta situatie.

Toti incarca factura prin clauze mestesugite din contract desi preturile sunt de dumping: Total Post, Mailman, Fastius sunt campioni absoluti la acest capitol. Dupa raportul volum - pret ar trebui ca un client sa aiba o factura de 700 lei, sa zicem, dar, totalul va fi plasat undeva pe la 1100 de lei. Sub pavaza km aditionali algoritmic impartiti astfel incat sa ti se para normala suprataxarea si sub pavaza altor conditii de lucru usor invocabile de tip 2 lei, plusvaloarea facturilor emise de aceste comapnii atinge cote de pana la 30% din valoarea reala.

Daca am plictisit, scuze, daca am generat ceva util, imi pare bine.

Edited by CEC, 11 September 2012 - 22:42.


#80
Bitzyxxl

Bitzyxxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.11.2009
Salut,

Astazi, am avut din nou o experienta trista utilizind serviciile Postei Romane si interactionand cu angajatii acesteia; este vorba de posta de pe sos. Oltenitei, de langa Piata Sudului, unde am fost sa depun un colet. Dupa ce am stat la o coada infernala, tipa blonda care era la ghiseu imi spune ca trebuie sa am cutia imbracata in coala, altfel nu o primeste pe motiv ca angajatii pot avea acces la continut, de parca acea coala ii poate impiedica sa nu fure ce e in cutie. Am protestat vehement, spunand ca asta e o prostie si ca orice alta firma de curierat accepta acel colet insa functionara a fost de neclintit. Dupa ce le-am urat o privatizare cat mai rapida, am plecat insa aveam neoie de un oficiu postal neaparat, asa ca m-am facut baiat cuminte, am impaturit coletul in 3 coli albe si seara m-am prezentat din nou in fata ghiseului. Gagica a luat toate coletele clientilor iar in momentul in care a ajuns la mine imi spune cu o satisfactie de lucrator la stat pe care nu poti sa-l tragi la raspundere, ca trebuie sa predea coletele. Cum nu ma mai presa timpul, am asteptat calm in fata ghiseului sa isi care coletele la masina timp de 20-30 de minute, timp in care, in spatele meu se adunasera cam 10 persoane care oftau iritati.Pana la urma a venit si mi-a luat coletul. Daca aceasta companie era privata, probabil persoane ca aceasta blonda spalacita de la mesagerie lucrau acum la rosal, nu in relatia cu publicul, insa asta e viata, esti umilit pe banii tai. Pana la urma m-am gandit ca am obligat-o sa lucreze pentru mine, altfel daca nu m-as fi intors, avea cu un client mai putin, deci mai putina bataie de cap. In orice caz, rusine celor care au furat Posta Romana si i-au lasat pe angajati in Evul Mediu.

Edited by Bitzyxxl, 13 December 2012 - 23:29.


#81
CEC

CEC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.09.2012

 Bitzyxxl, on 13 decembrie 2012 - 23:27, said:

Salut,

Astazi, am avut din nou o experienta trista utilizind serviciile Postei Romane si interactionand cu angajatii acesteia; este vorba de posta de pe sos. Oltenitei, de langa Piata Sudului, unde am fost sa depun un colet. Dupa ce am stat la o coada infernala, tipa blonda care era la ghiseu imi spune ca trebuie sa am cutia imbracata in coala, altfel nu o primeste pe motiv ca angajatii pot avea acces la continut, de parca acea coala ii poate impiedica sa nu fure ce e in cutie. Am protestat vehement, spunand ca asta e o prostie si ca orice alta firma de curierat accepta acel colet insa functionara a fost de neclintit. Dupa ce le-am urat o privatizare cat mai rapida, am plecat insa aveam neoie de un oficiu postal neaparat, asa ca m-am facut baiat cuminte, am impaturit coletul in 3 coli albe si seara m-am prezentat din nou in fata ghiseului. Gagica a luat toate coletele clientilor iar in momentul in care a ajuns la mine imi spune cu o satisfactie de lucrator la stat pe care nu poti sa-l tragi la raspundere, ca trebuie sa predea coletele. Cum nu ma mai presa timpul, am asteptat calm in fata ghiseului sa isi care coletele la masina timp de 20-30 de minute, timp in care, in spatele meu se adunasera cam 10 persoane care oftau iritati.Pana la urma a venit si mi-a luat coletul. Daca aceasta companie era privata, probabil persoane ca aceasta blonda spalacita de la mesagerie lucrau acum la rosal, nu in relatia cu publicul, insa asta e viata, esti umilit pe banii tai. Pana la urma m-am gandit ca am obligat-o sa lucreze pentru mine, altfel daca nu m-as fi intors, avea cu un client mai putin, deci mai putina bataie de cap. In orice caz, rusine celor care au furat Posta Romana si i-au lasat pe angajati in Evul Mediu.

Salut, da-mi voie sa te contrazic. Privatizarea PTTR nu va produce calitate mai buna acolo. Va avea un randament si un rezultat identic cu privatizarea Romtelecom. Adica, cel mai probabil Posta Germana va cumpara actiuni prin intermediul unui "supus" grec, va profita din plin de portofoliul si monopolul de nume si marca, si se va scuza ca are aceleasi servicii proaste pentru ca, "takes time" sa faci lucrurile mai bune... Si, cel mai probabil, va plasa preturi de dumping peste vreo 3 ani dupa preluare (vezi Romtelecom care a distrus, a anihilat, piata romaneasca de IT, in asa fel incat azi nu mai exista nici IT dar nici servicii) in cardasie cu G.R. anihiland competitia privata. Spre exemplificare, jumatate din productie la Fan Courier este data de Avon Romania (poate credea careva ca traiesc asa bine din plicuri), care jumatate reprezinta 3 sferturi din productia lui Urgent Curier...  La fel va face Posta Romana la cativa ani dupa privatizarea care nu va aduce decat reclama agresiva si "superoferte de nerefuzat" la aceeasi bani ca la mai toti ceilalti de pe piata, si va intra peste portofoliul astora. De curiozitate, de ce nu ai dat pachetul la alta companie? De ce sa te prosternezi in fata blondei respective? Pentru ce economie ai accpetat sa fii calcat in picioare?

#82
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 Bitzyxxl, on 13 decembrie 2012 - 23:27, said:

Astazi, am avut din nou o experienta trista utilizind serviciile Postei Romane si interactionand cu angajatii acesteia; este vorba de posta de pe sos. Oltenitei, de langa Piata Sudului, unde am fost sa depun un colet.
Am patit acelasi lucru acum vreo doua saptamani. Aveam coletul facut de acasa, dar cand l-a vazut tipa de la ghiseu mi-a zis imediat ca trebuie invelit in hartie.
Mi-a dat ea o coala mare, scotch si un cutter si l-am "imbracat" pe loc, ca n-aveam chef sa ma plimb cu pachetul pana acasa si inapoi.

#83
CEC

CEC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.09.2012

 Mocebon, on 14 decembrie 2012 - 14:15, said:

Am patit acelasi lucru acum vreo doua saptamani. Aveam coletul facut de acasa, dar cand l-a vazut tipa de la ghiseu mi-a zis imediat ca trebuie invelit in hartie.
Mi-a dat ea o coala mare, scotch si un cutter si l-am "imbracat" pe loc, ca n-aveam chef sa ma plimb cu pachetul pana acasa si inapoi.
Aceeasi intrebare, de ce va autopedepsiti? Ne-ar prinde bine un raspuns pentru studiul nostru. Multumesc.

#84
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008

 CEC, on 14 decembrie 2012 - 13:49, said:

...De curiozitate, de ce nu ai dat pachetul la alta companie? De ce sa te prosternezi in fata blondei respective? Pentru ce economie ai accpetat sa fii calcat in picioare?

Exagerezi,.. in fiecare oficiu postal in care am fost, arata clar cu poze cum trebuie sa arate un colet, acum cativa ani am intrebat cum trebuie sa fac, mi-am luat niste coli mari de hartie si un scotch mare si gata...cand trimit nu am nici o problema.

#85
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
@cec
In cazul meu a fost vorba despre pret: trebuia sa trimit cat mai ieftin un colet in Bucuresti.
La Posta m-a costat mai putin de 3 lei.

LE: coli de hartie, scotch, lipici, cutter sunt disponibile gratis la Posta.
In caz ca nu veniti cu pachetul ambalat dupa standardele lor il refaceti pe loc.

Edited by Mocebon, 15 December 2012 - 15:40.


#86
CEC

CEC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.09.2012

 sirgoofy, on 15 decembrie 2012 - 15:34, said:

Exagerezi,.. in fiecare oficiu postal in care am fost, arata clar cu poze cum trebuie sa arate un colet, acum cativa ani am intrebat cum trebuie sa fac, mi-am luat niste coli mari de hartie si un scotch mare si gata...cand trimit nu am nici o problema.
Nu am nici cea mai mica intentie sa exagerez. Este numai curiozitate de studiu de piata. Stiati ca numai in Romania mai exista aceasta dubla prevedere tip "clientul este sclavul nostru plus hai sa le ambalam ca in evul mediu" ambele aplicate de PTTR? Sincer, pretul scazut nu justifica aceast mod de umilire. Pentru ca, numai la valoare declarata ai 100% siguranta ca vei fi despagubit plus taxa confirmarii de primire, caz in care, pretul incepe sa fie similar cu al privatilor. Cum din 2013 este vorba sa aplice 24% la PTTR atunci chiar ca nu vad de ce ar trebui sa ambalez in coli o cutie gata sigilata. Altfel, cumva, din contra, din cauza isteriei cu terorismul, pe toata Europa, se pune accent pe ambalarea cat mai sumara a coletelor. DHL, UPC, U.C., DPD, Posta Bulgara, desfac pentru control 100% din coletele care pleaca PAR AVION si aleator colete pe teritorii nationale care ajung ca destinatie in mari aglomerari urbane. Le desfac, le controleaza, le resigileaza si de multe ori mai pun si "zapada" de polistiren daca fac constatarea ca la socuri continutul ar putea fi deteriorat.La un moment dat, am trimis prin DPD si DHL o vaza, la Suceava, pe care am lipit numai eticheta destinatarului. Scopul, era sa aflam ce se intampla cu o astfel de expeditie. Ambele au ajuns fara probleme la destinatie, pe preturi, adevarat, diferite. Deci, carton, scotch, foarfeca??? De ce? Pentru ca ei nu au habar daca angajeaza hoti si nu sunt in stare sa aiba sisteme de securitate la halele de triaj, pentru ca i-au dat lui Copos prea multe miliarde?

#87
georgee

georgee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 22.06.2006
Cu SPRINT CURIER am avut cea mai neplacuta experienta. Pe langa faptul ca umbla cu "smecherii" sa te duca cu vorba, si aroganta nemaiintalnita ..... CITEZ: "Daca nu iti convine, da-ma in judecata !!!" durata foarte mare de expeditie a unui colet ..... de pana la o saptamana, multa nesimtire, tupeu si jecmaneala pe fata. O sa incerc sa evit colaborarea definitiva cu ei pana o sa ajunga la faliment. Apropos ....... mi-au raspuns la telefon ca nu dau ei faliment doar daca ma pierd pe mine ca si client, dar in acelasi timp mi-au raspuns ca primesc zilnic sute de reclamatii de la clienti nemultumiti si ca asta e, cui nu-i convine sa-i dea in judecata ei oricum nu schimba nimic din comportamentul lor. FUGITI FRATILOR DE SPRINT CURIER - CEA MAI PENIBILA FIRMA DE CURIERAT !!!!

#88
embedded

embedded

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.01.2006
Urgent curier: comandat anvelope, pe awb era trecut 21,74 lei cuierul + rambursul de 200 de lei pt anvelope: curierul mi-a cerut cu tupeu 33 de lei pt transport, diferenta fiind (in spusele lui) rambursul pe care trebuia sa-l duca in plic la firma de la care am comandat anvelopele; am facut mai multe reclamatii la ei pe site, dar nu s-au sinchisit. CONCLUZIE: FERITI-VA DE URGENT CURIER!

#89
CEC

CEC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.09.2012

 embedded, on 14 februarie 2013 - 09:38, said:

Urgent curier: comandat anvelope, pe awb era trecut 21,74 lei cuierul + rambursul de 200 de lei pt anvelope: curierul mi-a cerut cu tupeu 33 de lei pt transport, diferenta fiind (in spusele lui) rambursul pe care trebuia sa-l duca in plic la firma de la care am comandat anvelopele; am facut mai multe reclamatii la ei pe site, dar nu s-au sinchisit. CONCLUZIE: FERITI-VA DE URGENT CURIER!
intre ce localitati a avut loc comanda? si, apropo', i-ai dat banii fara sa suni chiar atunci la ei la sediu? ca-l dadea Balasescu afara in maximum 30 minute.

#90
Bitzyxxl

Bitzyxxl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.11.2009

 CEC, on 15 decembrie 2012 - 10:23, said:

Aceeasi intrebare, de ce va autopedepsiti? Ne-ar prinde bine un raspuns pentru studiul nostru. Multumesc.

Sa trimiti un colet de pana la 1kg, + ramburs costa aprox. 7 lei, pe cand o firma de curierat iti ia cel putin 25 de lei; stiu ca 16 lei costa sa trimiti un plic prin Sprint sau Nemo, asta in cazul in care destinatarul este dintr-un oras; altfel , in provincie se adauga km in plus. Cand trimiti 3-4 colete pe saptamana se simte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate