Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Curierat rapid, fara probleme, intarzieri si scuze puerile

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#91
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Nemultumit total de Cargus. Intre sediile Cargus Botosani - P. Neamnt . In ce consta chestia. Expediat colet cu ramburs vineri  ora12. , mentionat pe colet predare sambata, expediat din sediul Cargus Bt , preluare din sediul Cargus P.N. Ma suna destinatarul sambata seara dupa ora 22  ca nu a reusit sa intre in posesia coletului, nu a ajuns in Piatra Neamt. Ridica coletul luni 02.06.2014 la prima ora. Pe aplicatia telefonica mi s-a spus ca l-a ridicat la ora 9 dimineata. Marti, adica azi, ma duc la sediul Cargus sa-mi ridic banii. Intampinat cu un ... Ce doriti/ De ce ati venit/ V-a sunat noi? .... Alta chestie... Duduia imi comunica sec ca .. ea nu are timp sa incarce rambursurile in aceeasi nzi si, probabil la fel fac si cei din Piatra neamt. Asa ca nu am nici o sansa sa primesc rabursul in aceasta zi indiferent ca predarea s-a facut la prima ora in ziua anterioara. Ramburs ... 500 loei. Taxe Cargus 50 lei. NU RECOMAND NIMANUI SA MAI APELEZE LA ACEASTA FIRMA!

#92
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Faza faina cu Fan Curier...Am trimis un laptop, invelit intr-o sacosa textila de cateva ori, apoi pus in Punga de plastic de la ei. Cand ajunge la destinatie, sacosa taiata, gaurita, laptopul indoit. Nu am pus nici valoarea pe colet, era in jur de 5000 lei. De abia astept sa merg maine la sediu sa ii iau la p**a pe toti, de la femeia de serviciu pana la manager.

#93
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Păi tu pui laptop de 5000 de lei în sacosă textilă, apoi în pungi de plastic???

Dar sunt curios să văd și eu un laptop de 5000 de lei care se îndoaie, e din ăla prototip cu ecran flexibil, ca la telefoane mobile ce înca nici n-au apărut pe piață?

#94
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
E vorba despre un Macbook . Chiar nu am avut in ce sa il ambalez, si nu se indoaie asa usor un Macbook...numa daca apesi sanatos pe el. Imi si imaginez cum au dat cu el de toti peretii. Macar nu s-a spart ecranul. cica nu se inchide bine clapeta. Recunosc, a fost vina mea ca nu l-am ambalat mai bine, dar sacosa de ce a fost gaurita si taiata? Asta inseamna ca a umblat cineva inauntru.

#95
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
De multe ori coletele sunt aruncate, împinse, strivite unele peste altele.
Ambalajul se poate deteriora datorită manevrării, nu tentativelor de pătrundere neautorizată, că dacă era să ți-l facă dispărut, primeai despăgubire 150 de lei, cât e suma standard pentru coletele neasigurate.

#96
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Cum sa se deterioreze asa? Imagineaza-ti un tricou. Practic din acelasi material era facuta sacosa. Crezi ca un tricou, datorita manevrarii, ajunge sa fie taiat si sa aiba gauri?

#97
soare05

soare05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 01.02.2007
Am si eu o intrebare. Astept un colet din franta trimiscu colissimo. Posta franceza. Din ce am inteles de la expeditor ar ajunge acasa nu la posta. Stiti cumva cu ce curier lucreaza? Are o saptamana de cand il urmaresc si scrie iesit din franta pe 30.10. In romania nu il gasesc la nici o firma

#98
dalton08

dalton08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 25.12.2008
FAN CURIER ..

   COLET expediat in 27. noiembrie (adica joi) ... pana acum n-a ajuns (duminica seara).
   Incepand de vineri am sunat intr-una la ei , pe cele 3 telefoane afisate pe site. Nici pana azi nu s-a oboist cineva sa-mi raspunda!
   Am fost dupa 48 de ore la ei la HuB-ul de destinatie sa-mi ridic singur coletul  (aveam nevoie mare de el - de aceea am comandat prin ei , respectiv livrare in 24 de ore) si nimeni nu stia nimic de AWB-ul meu . Ba mi-a spus ca acum a sosit un palet cu colete, probabil ca e in el , dar in evidente nu-I aparea.
   Pe site urmarirea AWB-ului ... confirma ca a plecat joi seara din Brasov , atat !!   Si asta dupa 72 de ore !!

   TOTAL DEZAMAGIT DE ACEASTA FIRMA.

   Prin comparatie ... CARGUS - mi-a trimis mesaj, in cursul zilei veti primi un colet ... nr. de telefon agent (la care , culmea ... mi-a si raspuns!!!)

Edited by dalton08, 30 November 2014 - 15:51.


#99
Amalerix

Amalerix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.12.2014
@dalton08: Pana la urma a ajuns coletul sau nu ? Expeditia mea deja are peste 48 de ore si eram curios daca am sanse sa ajunga la destinatar coletul.
Un extras de pe site-ul lor precizeaza:

"FAN Courier este furnizor de servicii “Express” si garanteaza livrarea trimiterilor postale interne intr-un termen, dupa cum urmeaza :
12 ore pentru trimiterile postale livrate in aceeasi localitate;
24 ore pentru trimiterile postale livrate in interiorul oricarui judet de pe teritoriul Romaniei;
24 ore pentru trimiterile postale intre resedintele de judet;
36 ore pentru orice trimitere postala care nu se incadreaza in niciunul din cazurile de mai sus, urmand a fi livrata intre oricare doua localitati de pe teritoriul Romaniei."

In cazul meu este vorba despre 2 resedinte de judet (dar ma gandesc ca textul are legatura cu 2 judete alaturate Posted Image ).
Orice referiri la conditiile meteo nu se aplica avand in vedere ca se circula foarte bine pe sosea si cu exceptia fenomenului "ceata" nu sunt alte impedimente.

P.S. Anterior am trimis cu Cargus (pe aceeasi ruta, in aceleasi conditii) si a ajuns in 26 de ore. Am zis sa incerc si prin Fan Courier! Bad choice!

Edited by Amalerix, 06 December 2014 - 13:05.


#100
ene_dum2001

ene_dum2001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.12.2010
Am primit un colet pus din greșeală la Chronos in loc de  Cargus, costa dublu 45 ron in loc de 25,nici macar nu te pune in temă despre tarife in funcție de km si pune kg la ochi de exemplu o anvelopa de turism pe15are peste 10 kg Posted Image 👺.

#101
Rares00787

Rares00787

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.04.2017
Sa nu alegeti firma de cureriat DPD, a trebuit sa primesc din Dumbrava Rosie(Piatra Neamț), coletul a fost trimis in 20.04.2017 spre Sibiu, in 21.04.2017 a ajuns in Sibiu,apoi in 21.04.2017 la ora 22:30 a plecat spre Baia Mare si a ajuns in 24.04.2017 ora 8:30.Deci acest colet mi-a ajuns cu 5 zile dupa ce l-am comandat. In timp ce a trebuit sa primesc din București doua  colete cu Urgent Cargus si cu Fan Curier. Am comandat tot in 20.04.2017 si ambele colete au ajuns in 21.04.2017. Încercați sa evitați DPD. Eu merg pe Fan Curier, am si un contract cu ei, sunt mereu punctuali,de Urgent Cargus, nu sunt prea multumit,sunt niste curieri foarte nesimțiți in Baia Mare,in restul oraselor nu stiu.

 Kain_12, on 02 iulie 2014 - 23:17, said:

Faza faina cu Fan Curier...Am trimis un laptop, invelit intr-o sacosa textila de cateva ori, apoi pus in Punga de plastic de la ei. Cand ajunge la destinatie, sacosa taiata, gaurita, laptopul indoit. Nu am pus nici valoarea pe colet, era in jur de 5000 lei. De abia astept sa merg maine la sediu sa ii iau la p**a pe toti, de la femeia de serviciu pana la manager.
Trebuia sa io ambalezi mai bine, cine, ambaleaza un laptop de 5000 ron într-o sacosa si un plic primit de la firma de cureriat, sa fim serioși, am primit o tableta de 300 lei, si era ambalata într-o cutie cu perne de aer înăuntru si pe ea scria "fragil" banuiesc ca asa au mai multa grija cu ele, totusi trebuia ambalat mai bine. Asta e parerea mea.

#102
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 Rares00787, on 24 aprilie 2017 - 09:22, said:

Sa nu alegeti firma de cureriat DPD, a trebuit sa primesc din Dumbrava Rosie(Piatra Neamț), coletul a fost trimis in 20.04.2017 spre Sibiu, in 21.04.2017 a ajuns in Sibiu,apoi in 21.04.2017 la ora 22:30 a plecat spre Baia Mare si a ajuns in 24.04.2017 ora 8:30.Deci acest colet mi-a ajuns cu 5 zile dupa ce l-am comandat.
De fapt l-ai primit în 2 zile lucrătoare, presupunând că n-avea pe el livrare sâmbăta, ceea ce se încadrează în condițiile generale de lucru.
DPD are tarife mai mici decât Fan și Cargus, rețea mai "subțire", de aici rezultă și calitatea aferentă.

#103
stateadrian

stateadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2004
O panarama de firma DPD, din 26.04 au rătăcit coletul, nimeni nu știe nimic. De la serviciul clienți îmi zic doar sa fac reclamație.

#104
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Sameday curier...; o porcarie. Este a doua oara , consecutiv, cand produsele imi sunt " livrate " (scuze, intarziate) cu ei. Coletele le sunt predate si ele apar in depozit dar ei nu se misca. Acum au produsele ridicate de doua zile. . Luna trecuta, comanda mi-au livrat-o dupa 6 zile lucratoare. Cu fan,cargus nu am avut probleme, ridicau produsele  iar a doua zi imi erau livrate.
Le sugerez sa se lase de curierat sau sa-si schimbe numele in Nextweek curier...

Edited by ascu, 25 May 2017 - 08:57.


#105
gabriel612

gabriel612

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.03.2006
Salut, ajutati-ma va rog !

Un colet din Marea Britanie prin Parcel2Go – Asendia cu ce serviciu roman de curierat se livreaza ?
Am un nr de track dar nu-mi spune nici tara si nici locatia unde se afla pachetul meu.

Va multumesc anticipat.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate