Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Curierat rapid, fara probleme, intarzieri si scuze puerile

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#1
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Mda, cum zice si titlul.
Vreau sa stiu, voi cei care apelati frecvent la servicii de curierat rapid, cu care firma nu ati avut probleme? Sau, ma rog, cu care ati avut mai putine probleme :) Ma refer la trimiteri in tara, catre persoane fizice in general si cu plata ramburs.
Acum lucrez cu o firma si vreau sa vad daca e normal ce mi se intampla mie. Am auzit niste scuze de mi-a stat ceasul, cica nu incape coletul in masina si de asta intarzie cu 1 zi livrarea, fiind vorba de un colet de 500 de grame si de 5x5x12 cm  :angry:
Livrarile pe aproape orice zona in afara de ruta Suceava-Bucuresti se fac in cel putin 48 de ore, in general 72. Spre comparatie, am trimis in aceeasi zi si cu posta si cu curieratul colete spre aceleasi zone. Prin posta in 2 zile clientii le ridicasera deja, iar la curierat mai dura un pic. A, si retineti ca am folosit serviciul normal de la posta, nu prioripostul, ca probabil ajungea si mai repede.
Gata, ajunge, ca m-am descarcat destul. Deci, spuneti, ce firme de curierat ati folosit si v-au placut cum se "misca"? Multumesc.

#2
Livik

Livik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 21.08.2006

 spe, on Aug 30 2006, 18:04, said:

Mda, cum zice si titlul.
Vreau sa stiu, voi cei care apelati frecvent la servicii de curierat rapid, cu care firma nu ati avut probleme? Sau, ma rog, cu care ati avut mai putine probleme :) Ma refer la trimiteri in tara, catre persoane fizice in general si cu plata ramburs.
Acum lucrez cu o firma si vreau sa vad daca e normal ce mi se intampla mie. Am auzit niste scuze de mi-a stat ceasul, cica nu incape coletul in masina si de asta intarzie cu 1 zi livrarea, fiind vorba de un colet de 500 de grame si de 5x5x12 cm  :angry:
Livrarile pe aproape orice zona in afara de ruta Suceava-Bucuresti se fac in cel putin 48 de ore, in general 72. Spre comparatie, am trimis in aceeasi zi si cu posta si cu curieratul colete spre aceleasi zone. Prin posta in 2 zile clientii le ridicasera deja, iar la curierat mai dura un pic. A, si retineti ca am folosit serviciul normal de la posta, nu prioripostul, ca probabil ajungea si mai repede.
Gata, ajunge, ca m-am descarcat destul. Deci, spuneti, ce firme de curierat ati folosit si v-au placut cum se "misca"? Multumesc.

Nemo sau Nemo express nu stiu exact numele dar pe distante mai scurte Pitesti - Bucuresti

#3
GreuHip

GreuHip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 29.07.2006
fan courier
am folosit intre Bucuresti - Brasov si in 2-3 zile primesti pachetul la usa

#4
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Au! Bucuresti-Brasov 2-3 zile?  :o  Pai eu de asa ceva incerc sa fug... Ca in 2 zile imi ajunge prin posta normala, pe bune... luni am trimis din Suceava coletul si azi a fost ridicat de client din Bihor :)
Nici nu cred ca se poate concepe Bucuresti - Brasov in 2-3 zile , asta e antireclama, nu reclama. La fel si Suceava - Bucuresti, in mai mult de 24 de ore ( 1 zi lucratoare ) este inadmisibil.
De Cargus ce stiti? Ati avut ceva probleme cu ei?

Edited by spe, 30 August 2006 - 20:07.


#5
maxone

maxone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.08.2003
FANCURIER am folosit si eu.
Bucuresti-Deva, daca apucam sa predau coletul pana la ora 13 astazi, maine dupa pranz ajungea la destinatar

Edited by maxone, 30 August 2006 - 20:27.


#6
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
curiero. IAsi- GAlati  - 1 zi.
sprint curier - Galati-Bucuresti - 1 zi

#7
delsim

delsim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 17.03.2006
Am apelat la Cargus de cateva ori, fara probleme, am fost multumiti.

#8
JJOne

JJOne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.08.2006
Cam toti curierii folositi (fan, sprint, urgent) duc marfa a doua zi. Nu stiu cum e cu plata la livrare, nu ii folosesc pt. astfel de servicii, dar banuiesc ca nu sunt probleme.

#9
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
TNT livrari nationale si internationale tarife ok, medii, nici o problema niciodata :D

#10
COSTIN_mentor

COSTIN_mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 28.09.2004
fancourier , bucuresti -constanta , 1 zi

#11
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Spare-me, ii cunosc prea bine pe domnii de la Thomas Nationwide Transport , atat din interior, cat si din perspectiva de client  B)   Vorbind ca si client, nu vreau sa mai am de-a face cu ei niciodata. Mi-au tinut nejustificat un colet in vama o saptamana (!), dupa ce acesta ajunsese din celalalt capat al lumii in 2 zile!  :nonobad:  Si oricum tarifele lor la intern sunt destul de mari, parca 4E primul kg + 0,4 E pt fiecare alt kilogram, fara tva. Si nici nu pot incasa bani de la destinatar. Oricum, multumesc de sfat si ma bucur ca te intelegi si ca iti merge bine cu ei  :)

JJOne, multumesc, de Urgent Curier uitasem. O sa le cer o oferta.

Stie cineva si o adresa de mail a celor de la TCE Logistics? Ca parca tot cu asta se ocupa, dar adresa de pe pagina lor nu e buna, mi-a fost respins mailul, cica destinatar necunoscut  :huh:

#12
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
spe. nu e firma mea :)
eu n-am avut probleme niciodata cu ei, de-asta mi-am permis sa ii enunt.
nu i-am recomandat, nu i-am proliferat.
eu n-am avut niciodata probleme si i-am amintit
sincer imi pare rau c-ai avut probleme cu ei, sincer nimanui nu i-ar conveni.
asta e

#13
wub

wub

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 17.10.2005
Despre Nemo numai de bine.

#14
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006

 spe, on Aug 30 2006, 18:04, said:

Mda, cum zice si titlul.
Vreau sa stiu, voi cei care apelati frecvent la servicii de curierat rapid, cu care firma nu ati avut probleme? Sau, ma rog, cu care ati avut mai putine probleme :) Ma refer la trimiteri in tara, catre persoane fizice in general si cu plata ramburs.
Acum lucrez cu o firma si vreau sa vad daca e normal ce mi se intampla mie. Am auzit niste scuze de mi-a stat ceasul, cica nu incape coletul in masina si de asta intarzie cu 1 zi livrarea, fiind vorba de un colet de 500 de grame si de 5x5x12 cm  :angry:
Livrarile pe aproape orice zona in afara de ruta Suceava-Bucuresti se fac in cel putin 48 de ore, in general 72. Spre comparatie, am trimis in aceeasi zi si cu posta si cu curieratul colete spre aceleasi zone. Prin posta in 2 zile clientii le ridicasera deja, iar la curierat mai dura un pic. A, si retineti ca am folosit serviciul normal de la posta, nu prioripostul, ca probabil ajungea si mai repede.
Gata, ajunge, ca m-am descarcat destul. Deci, spuneti, ce firme de curierat ati folosit si v-au placut cum se "misca"? Multumesc.
In curierat nu este firma fara probleme. Esti la inceput ti se aduc toate la timp si se livreaza toate la timp, apoi incep problemele.   :cursing:

#15
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

 spare-me, on Aug 31 2006, 14:07, said:

spe. nu e firma mea :)
eu n-am avut probleme niciodata cu ei, de-asta mi-am permis sa ii enunt.
nu i-am recomandat, nu i-am proliferat.
eu n-am avut niciodata probleme si i-am amintit
sincer imi pare rau c-ai avut probleme cu ei, sincer nimanui nu i-ar conveni.
asta e

Spare-me, no problem. Si multumesc pentru sfat. Nici n-am vrut sa dau de inteles ca ar fi firma ta sau ca ii proliferezi :)

Ciprianv, inseamna ca eu sunt un caz mai special. Dupa doar o saptamana de colaborare cu astia ai mei de acuma, intarzierile au inceput sa curga  <_<

Am cerut aseara si azi oferte... Doar Cargus s-a deranjat sa raspunda. Poate ceilalti nu presteaza servicii de curierat rapid ...

#16
gdrag

gdrag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.05.2006

 spe, on Aug 31 2006, 17:58, said:

Spare-me, no problem. Si multumesc pentru sfat. Nici n-am vrut sa dau de inteles ca ar fi firma ta sau ca ii proliferezi :)

Ciprianv, inseamna ca eu sunt un caz mai special. Dupa doar o saptamana de colaborare cu astia ai mei de acuma, intarzierile au inceput sa curga  <_<

Am cerut aseara si azi oferte... Doar Cargus s-a deranjat sa raspunda. Poate ceilalti nu presteaza servicii de curierat rapid ...


Eu am lucrat la Cargus acum cam 5 ani, insa niste contacte ok mi-am pastrat. De fiecare data mi-au livrat plicurile bine si chiar si dimineata si in aceeasi zi daca ardea, dar asta e pentru cunostinte. Sunt ok, sunt ceva mai scumpi decat concurentul lor direct fan courier, dar daca ai un volum mare de expeditii obtii tarife bune. Cand am lucrat eu la ei cam intarziau cu rambursurile pentru ca le rutau de fiecare data doar prin Bucuresti, dar poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp.


Btw, daca vrei iti pun o vorba buna la cineva si iti dau un nr de telefon si o sa fii multumit.


#17
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005

 gdrag, on Aug 31 2006, 18:28, said:

Eu am lucrat la Cargus acum cam 5 ani, insa niste contacte ok mi-am pastrat. De fiecare data mi-au livrat plicurile bine si chiar si dimineata si in aceeasi zi daca ardea, dar asta e pentru cunostinte. Sunt ok, sunt ceva mai scumpi decat concurentul lor direct fan courier, dar daca ai un volum mare de expeditii obtii tarife bune. Cand am lucrat eu la ei cam intarziau cu rambursurile pentru ca le rutau de fiecare data doar prin Bucuresti, dar poate s-au mai schimbat lucrurile intre timp.
Btw, daca vrei iti pun o vorba buna la cineva si iti dau un nr de telefon si o sa fii multumit.
eu cu fan curier am av ceva probl.
trebuia sa primesc un colet de 3,5mil.
bun astept 1 zi 2 3 pana la urma intreb pe expeditor daca a trmis pachetul,imi zice ca l-a trimis acum 3 zile si ma sfatuieste sa sun la ei sa le zic sa imi aduca coletul.
sun la ei,intreb daca au un colet pe numele meu,zic ca da si ma intreaba cand sa il aduca sau daca vin sa il iau :cursing:
wtf? eu trebuie sa le spun sa imi aduca coletul?daca nu sunam nu mai vedeam pachetul?

#18
dacdac

dacdac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.02.2006
Eu trimit cu RoExpres cam in toata tara de aproape un an. Livreaza in 24 ore in marile orase, uneori mai intarzie pana la 48 ore. La sate merg si acolo dar cu supra taxa de 0.5ron/km si in general in 48 ore doar. Accepta plata ramburs chiar si la sume mari (frecvent am ramburusuri intre 1000 si 2000 ron). Eu sunt multumit de ei. Cu luatul pachetului de la sediu mai e problema uneori cand sunt aglomerati, dar fac tot ce pot ca sa vina sa ti-l ia in ziua respectiva, chiar daca vin mai tarziu. Si nu ai nevoie de relatii ca sa te serveasca. Preturile sunt mici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate