Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2
 ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București
 

Despre CAINI

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4363 replies to this topic

#3673
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Cum e daca vin prieteni in vizita cu caini.Va trebui sa-l leg in lant pe "sefu" sau e destul sa-i pun o botnita.Se bat chiar si cu botnite? ca in afara de zgarieturi nu pot sa se raneasca.
Maine este o expozitie canina la noi.Ma duc sa mai vad rase pure de unde sa pot alege pe viitor.

Edited by Skyspy, 01 December 2017 - 23:50.


#3674
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Sterilizarea cartelelor si a pisicilor are ca scop nu doar sa le împiedice sa aiba pui, ci evitarea infecțiilor uterine numite piometru si a cancerului mamar si cel din sfera genitală. Deci ideal este sterilizarea cu extirparea ovarelor, nu doar legarea trompelor. Uite un articol despre piometru
http://www.zooland.r...tia-fatala-3735

#3675
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,201
  • Înscris: 13.07.2005

View PostFreddy12, on 01 decembrie 2017 - 12:39, said:

Am citit undeva ca ideal pentru paza e sa ai un caine mare si unul micuț. Cel mare e mai lent si doarme buștean pe cand aia mici sunt niste sonerii umblătoare si latra la orice zgomot suspect. ...

Si eu confirm asta !
Am si eu o "haita" compusa din:
- una bucata piticanie - Yorkshire Terrier;
- una bucata mare si ... atat - Labrador auriu;
- una bucata "baza" - Amstaff ( femela);
De foarte multe ori se intampla ca aia mari sa doarma dusi in cusca si ala micu', din casa, sa sara ca ars si sa latre ca nebunu' !
Apoi tasneste amstaff-ita urmata de labrador.

Cel mai misto o labradorul, de multe ori se ia dupa ceilalti si latra si el, dar nu stie la ce !

#3676
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postmarr, on 05 decembrie 2017 - 09:44, said:



Si eu confirm asta !
Am si eu o "haita" compusa din:
- una bucata piticanie - Yorkshire Terrier;
- una bucata mare si ... atat - Labrador auriu;
- una bucata "baza" - Amstaff ( femela);
De foarte multe ori se intampla ca aia mari sa doarma dusi in cusca si ala micu', din casa, sa sara ca ars si sa latre ca nebunu' !
Apoi tasneste amstaff-ita urmata de labrador.

Cel mai misto o labradorul, de multe ori se ia dupa ceilalti si latra si el, dar nu stie la ce !
Asta cu labradorul e cea mai tare. Am avut pentru cateva luni o labradorita neagra. Fusese abandonata de pe la 3luni, am luat-o, am sterilizat-o si dupa vreo 6-7 luni am dat-o in adopție. Asta facea la fel ca al tau : latra si ea ca ii vedea pe ceilalți dar nu stia de ce. Imi povestea familia care a adoptat-o ca intr-o zi erau la poarta așteptând niste musafiri. Cateaua statea si ea cu ei iar un tip care trecea pe strada i-a admonestat ca tin fara lesa un caine periculos.  Ca sa vezi ce ignoranți sunt unii!  A vazut-o mare, neagra, gata, e caine periculos.

#3677
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

View PostFreddy12, on 05 decembrie 2017 - 15:51, said:

Asta cu labradorul e cea mai tare. Am avut pentru cateva luni o labradorita neagra. Fusese abandonata de pe la 3luni, am luat-o, am sterilizat-o si dupa vreo 6-7 luni am dat-o in adopție. Asta facea la fel ca al tau : latra si ea ca ii vedea pe ceilalți dar nu stia de ce. Imi povestea familia care a adoptat-o ca intr-o zi erau la poarta așteptând niste musafiri. Cateaua statea si ea cu ei iar un tip care trecea pe strada i-a admonestat ca tin fara lesa un caine periculos.  Ca sa vezi ce ignoranți sunt unii!  A vazut-o mare, neagra, gata, e caine periculos.

Eu am inteles ca daca oamenilor le este frica, le este frica si gata. E ca si cum cineva ar incerca sa imi spuna mie ca fobia mea de inaltimi este nejustificata. Sa fie sanatosi ca mie tot frica imi e.

Si cei care chiar se tem de caini nu or sa accepte ideea ca o rasa poate fi nepericuloasa prin definitie. Pentru ei exista ideea ca oricand se poate gasi un specimen care sa dovedeasca contrariul.

De asta labradorul nostru sta mereu in lesa cand ajunge in preajma unor oameni pe care nu ii cunoastem. Mi se pare ca asa este corect si frumos. Poate le este frica. sau poate nu suporta cainii. Fiecare cu spatiul lui...

Cred ca tine foarte mult si de respectarea celorlalti.

Imi povestea sotul zilele trecute ca s-a intalnit la alergat cu o tipa cu un golden. Fara lesa. Asa ca goldenul cum l-a vazut pe al nostru s-a dus tinta la el. Sa se joace probabil. Sotul si lab-ul nostru nu s-au oprit la joaca dar celalalt tot insista si sarea pe ei si facea ca toate cele in incercarea de a atrage atentia. Sotul i-a zis tipei sa isi cheme macar cainele dar respectiva o tinea una si bunaca ca e prietenos. O fi dar nu ma intereseaza prietenia lui. La a doua tura de alergat se intalneste iar cu el. Iar fara lesa. Iar tipa total dezinteresata. Iar cainele calare pe ei. Sotul ii zicea sa plece, el nimic. Evident ca daca tipa nu zicea nimic, cainele nici ca se sinchisea. Si cum alerga goldenul prin jurul alor mei (care la randul lor alergau), i-a intrat intre picioare sotului care a plonjat frumos pe burta. Nici macar atunci nu a reactionat tipa sa isi cheme macar cainele. Si culmea la a treia tura de alergat ghici cu cine s-au intalnit iar si ghici cine nu si-a chemat cainele?

Edited by something00, 05 December 2017 - 16:14.


#3678
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,742
  • Înscris: 15.06.2007
Se zice ca daca hrana cainelui are prea multe proteine, ii cade parul.  
Sunt n tipuri de mancaruri de catei si pisici. Discutand cu veterinarul, despre royal canin, zicea ca la firma aia nu exista sortiment separat pentru juniori, pui, adulti sau seniori. "Ce in natura, mama aduce mancare de juniori?"  Mananca acelasi lucru ca si adultii dar in cantitati diferite.  
Eu hranesc pe toti in acelasi loc: pisicile manaca bobite pentru caine, iar catelul nu le vrea, tot de pisici doreste. Eu cred ca ei stiu mai bine ce este potrivit pentru ei.  
Asa ca alternez mesele , uneori pun o conserva mare de hrana umeda de caini, si fiecare manaca pe saturate. Apoi pun si plicuri de pisici.  Dar vad ca la soricar ii pica parul, iar la pisici nu.

#3679
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
M-am hotarat la caini.In primavara voi cumpara un Border Collie si un ciobanesc german.Par a fi cei mai inteligenti din rasa canina.Poate pana la urma ii invat sa raspunda si la telefon.Posted Image Posted Image

#3680
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Unde gasesti Border Collie in Romania? Eu nu prea am auzit sa fie crescatori ai acestei rase.

#3681
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Pe olx gasesti cam peste tot:

https://www.olx.ro/a...-border-collie/

#3682
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,201
  • Înscris: 13.07.2005

View PostSkyspy, on 06 decembrie 2017 - 12:39, said:

Pe olx gasesti cam peste tot:
...

Ala nu-i un loc de unde sa cumperi un caine !
Daca vrei un border collie pentru ce inseamna un border collie, cauta neaparat o canisa.
Asa, iei unul de pe olx si cand creste, vezi ca-i fie un ciobanesc, fie un ogar sau un bichon !
Stiu eu pe cineva care si-a cumparat un "bichon maltez" cu cateva sute de lei de pe olx. Si ala nu se mai oprea din crescut !
La un an, avea 40 de kile !

PS: Uite, pe site-ul Asociatiei Chinologice Bucuresti cateva canise de border collie, cu pui de vanzare: http://achmb.com/20-...4-border-collie

#3683
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Sau face parvoviroza la 2zile dupa ce l-ai adus acasa, cheltuiești sute de lei la veterinar si in final, se prăpădește. Nu luati caini de la inmultitori fiindca majoritatea sunt din fătări succesive, cu mame epuizate  iar puii sunt cu imunitate zero. Invata din greselile altora, nu din ale tale.
https://forum.softpe...igat-&-128531;/

Edited by Freddy12, 06 December 2017 - 17:43.


#3684
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Eu voi risca totusi de la mica publicitate,ca nu am bani sa investesc 500€ intr-un caine.Sau 1000€ pentru doi.Il voi vaccina si deparazita la veterinar sa fiu sigur.Acum cum i-o fi sorocul.Sunt multi care le dau fara bani.Asta inseamna ca nu sunt bisnitari de caini.

#3685
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nu e 500€ ci cam 300€ . Exemplarele categoria pet sunt mai ieftine decat cele din categoria show.
Uite un exemplu
https://m.olx.ro/ofe...ie-ID9JWdw.html

#3686
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
De ce nu il alegi pe al doilea de la un adapost? Sigur gasesti un puiut frumusel, imun la tot ce misca si iesi in avantaj dublu. Vei pleca de acolo cu satisfactia ca ai dat o sansa la viata unei finte ce urmeaza sa fie omorata fara vina.

#3687
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
asta cu imun la tot ce misca e doar folclor ....
te asigur ca dintr-un cuib de maidanezi nu ajung la maturitate nici un sfert , faptul ca vezi tu multi pe strazi nu inseamna ca sunt imuni la boli , mor si ei pe capete in lipsa vaccinarilor si deparazitarilor

pt initiator ia ce caine vrei dar ia doar unul.cand sunt doi de mici tu vei fi in plus , vei fi doar servitorul ce aduce mancarea

#3688
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Eu nu am exclus vaccinurile si deparazitarile. Cel de rasa "nobila" a facut cele mai grele boli. Aia mica nici macar una.

#3689
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005
Skyspy pretul unui caine este cel mai mic cost pe care o sa il ai cu ingrijirea. Mersul regulat la veterinar, costa. Mancarea cat de cat ok, costa. Niste lectii de dresaj macar cand sunt mici, costa. Etc etc etc.

Evident ca poti sa nu le faci vaccinurile. Sa le dai mamaliga. Si sa ii tii in lant. Si atunci iesi ieftin. Dar atunci de ce iti iei caine? Si mai important: de ce trebuie sa fie neaparat de rasa pentru asta?

Intr-un caine trebuie sa investesti. Bani. Timp. Energie. Afectiune....din pacate prea putini inteleg asta.


#3690
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
daca le scrii in ordine inversa e chiar adevarat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate