Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#757
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postc6t9, on Feb 2 2008, 10:25, said:

daca vrei sa te duci cu XT-ul, pune niste jante pe 16 si niste gume cu talon mai mare.
Cu ala vreau dar m-am linistit, o sa astept primavara macar. Poate prin Mai/Iunie. Am zis de Rm. Valcea ptr ca am stat acolo vreo 18 ani - zona o stiu bine... :D ...pana la Voineasa/Obarsia Lotrului. Mai incolo, habar nu am.
Transalpina nu este un scop in viata dar prea v-am vazut pe toti laudand peisajele.

#758
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002

View Postpleampa, on Feb 4 2008, 10:30, said:

Mi-am dat seama ca nu esti incapator, pentru ca altfel nu te-ai fi gandit la acest traseu. Sunt insa cateva locuri in care risti sa strici ceva la bicicleta, sa aluneci pe un bolovan sau pe pietris si apoi sa pierzi din timp pentru reparatii. Daca te-ai gandit sa fi insotit si de o masina care sa care echipamentul de dormit si piesele pentru eventuale reparatii, cu ceva timp la dispozitie pentru a savura peisajul si locurile nemaipomenite, sunt convins ca nu-ti va parea rau. In acest fel poate mai gasesti si alti amatori care sa te insoteasca.
Daca veti avea timp, puteti merge de la Sebes mai departe la Cheile Turzii si apoi pe Valea Ariesului, daca aveti si o masina la dispozitie.

mda, e o idee buna si asta cu masina, dar nu stiu cine ar fi dispus sa faca drumul ala cu masina in 3-4 zile :)

e frumos si la cheile turzii, am fost in toamna (fara bicicleta), dar e cam departe..

o intrebare am si eu..(nu dati cu pietre daca s-a mai scris :P):
in ce sens e recomandat de facut traseul? dinspre sebes spre novaci, sau invers? pe ce parte e mai putin si mai usor de urcat?

View Postsubarufan, on Feb 4 2008, 11:18, said:

Cu ala vreau dar m-am linistit, o sa astept primavara macar. Poate prin Mai/Iunie. Am zis de Rm. Valcea ptr ca am stat acolo vreo 18 ani - zona o stiu bine... :D ...pana la Voineasa/Obarsia Lotrului. Mai incolo, habar nu am.
Transalpina nu este un scop in viata dar prea v-am vazut pe toti laudand peisajele.


2.5XT nu prea e masina de offroad.. ma gandesc ca are destul de dure suspensiile si garda mai joasa decat un forester normal..
eu sincer n-as baga-o pe acolo.. :(

Edited by Blade, 04 February 2008 - 11:58.


#759
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
eu am facut traseul cu un XT stock (mai putin gumele, am avut ZR de mare viteza), masina nu a depus nici un efort, de vreo 2 ori am solicitat ambreiajul. din pacate am prin ploaie torentiala si ceata, nu vedeam la 10m. garda la sol la un forester normal e de 205, iar la XT e de 200, deci nesemnificativ. marea diferenta e ca XT nu are reductor. suspensia e tare, iar drumul are niste portiuni foarte proaste si foarte grele, trebuie sa recunosc asta. eu am mers foarte incet. sincer si mie mi-ar fi mila sa o mai bag pe acolo sau mai repede mi-ar fi frica. numia cu jante pe 16 si gume cu talon mare as incerca, insa e prost ca solicita mai mult suspensia, dar macar dimensiunea din talon pe 16, asa mi-am pus eu de iarna.

zona e superba, mai ales sa fie ami multi si sa fie frumos si cald. pacat de drumul ala. pe mine ma amuza cand spun astia la TV, "dom'ne, da de ce DN 67C e inchis, ce nu se poate deszapezi?". eu am impresia ca aia habar nu au unde e 67C asta, ei vad ca e DN.

#760
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
Sensul firesc in opinia mea, pare Ranca-Obarsia Lotrului- Sebes..
De ce?
De la novaci la Ranca ai urcare pe asfalt, nu pune probleme prea mari.. zona placute, iti clatesti ochiul.. Ajungi in Ranca.. de aici incepe greul. Te afli la 1600 m altitudine, urci pana la 2100 si incepi apoi o coborare usoara.. mergi intre 2000 alt si 1800alt , dupa care cobori in obarsia lotrului la 1400 m alt.
daca crezi ca ai in durat destul, poti renunta si alege "asfaltul" spre petrosani sau Voineasa. Daca nu.. continui spre sebes.
Spun dinspre Ranca pt ca imediat din Ranca incepe urcarea abrupta pana la niv maxim.. poti sa renunti usor si esti aprope de civilizatie..Ranca fiind o localitate mult mai mare decat Obarsia Lotrului, la o adica gasesti pe cineva sa te ajute cu o defectiune... cred.

Daca incepi din Obarsia lotrului.. primi km sunt relativ okdupacare incepe ceva mai dificil... Obarsia lortuli este de fapt cateva cladiri.. si cam atat.. "Civilizatia" se afla la 28 km in Petrosani sau mai multi in Voineasa...
Oricum nu este un drum imposibil, dor foarte dificil, ce trebuie parcurs cu rabdare si intelegere. Il poti face si cu tractiune fata, spate sau 4x4.. totul e sa nu ai masina foarte joasa si sa nu se schimbe "relieful" intre timp..
Insa asta se va afla ...
Mult mai dificil, dar mai putin spectaculos este Sadu-Voineasa... imposibil pt un 4x2..

#761
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008
"aztec" are dreptate cu inceperea traseului dinspre Novaci. De la Ob. Lotrului daca nu vrei sa mergi la Sebes poti alege drumul spre Petrosani care este asfalt (doar 6km la inceput fara asfalt) dar un peisaj si niste serpentine superbe. Daca vrei poti merge de acolo inspre Retezat prin Lupeni (Cheile Butii, Campusel si poate ajungi pana la Herculane :) ) etc.
Ai o multime de optiuni. Totul depinde de tine si de timpul pe care il ai.


"c6t9" eu am fost in 2007 in august cu un Van transformat in camper, tractiune spate, vezi poze mai sus. Greu dar merita incercat si cum spuneai tu fara sa-ti fie mila de masina. Cu deszapezirea pe DN67C tipa doar cei care si-au facut pensiuni acolo. Anul trecut erau gramezi de resturi de la piatra excavata, pentru a face loc fundatiei pentru pensiuni, pe marginea drumului.

Edited by pleampa, 06 February 2008 - 10:31.


#762
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
da, se fac case in prostie. eu tot pe la ranca am fost, in prealabil trecand pe la o pestera.

#763
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
Buna ziua Oamenilor. Sunt relativ nou aici(primul post) insa va urmaresc de multa vreme. Vreau si eu pe transalpina insa nu ma simt in stare sa urc pe bicicleta iar masina nu c red ca ma ajutra (opel astra caravan) . Eeee, pentru asta am inceput demersuri.....sa cumpar un suzuki samurai, ala trebe sa mearga.  Eu voi fi prin preajma de acum si pana la vara, va citesc cu interes si va felicit pentru tot ce postati aici. Frumos. Cu adevarat frumos....

#764
Cristi_S

Cristi_S

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.10.2005
Salut,

Am citit cu ceva timp in urma, pe un post, ca cineva intreba de o harta militara.
De atunci tot caut si am gasit acest site rusesc (http://maps.poehali.org/en/) unde sunt harti militare topografice de prin anii '80.
Vedeti poate sunt folositoare ca voi tot mergeti pe TA.

Drum bun!

#765
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008
Sau incercati aici si veti gasi toate hartile turistice si carti de calatorii si drumetii din Romania

http://harti-carti.mielu.ro/

#766
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
am si eu o curiozitate..ce faci daca esti cu masina si te intalnesti cu o alta care vine din sens opus pe portiunile acelea de drum in care nu ai foc sa mai arunci nici un bat daramite sa mai faci si alte manevre.
si o alta curioziteta...suntem cu o berlina(dacia) si nu vrem sa ramanem acolo, noi sau masina, si vreau sa merg doar de la novaci pana la ranca ..cum e drumul?am ce vedea sau partea frumoasa e de la ranca incolo?mentionez ca vreau sa merg dupa luna aprilie nu acum :naughty:

#767
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 14.08.2003

View Postmihura, on Feb 8 2008, 12:08, said:

am si eu o curiozitate..ce faci daca esti cu masina si te intalnesti cu o alta care vine din sens opus pe portiunile acelea de drum in care nu ai foc sa mai arunci nici un bat daramite sa mai faci si alte manevre.

Sunt destule locuri care permit, cu putina atentie si indemanare, trecerea a doua masini. Si cum in zona alpina vizibilitatea este maxima (asta in ideea in care nu e ceata) poti anticipa si rezolva usor astfel de situatii.

View Postmihura, on Feb 8 2008, 12:08, said:

si o alta curioziteta...suntem cu o berlina(dacia) si nu vrem sa ramanem acolo, noi sau masina, si vreau sa merg doar de la novaci pana la ranca ..cum e drumul?

Drumul e ok, mai putin eternele gropi din carosabil, dar nu ceva de speriat. Probleme pot aparea doar cand ninge serios si se creaza blocaje.

View Postmihura, on Feb 8 2008, 12:08, said:

am ce vedea sau partea frumoasa e de la ranca incolo?

Partea frumoasa, de la Ranca incolo, poate fi abordata usor, chiar si acum iarna, la picior. Cel putin pana in Pasul Urdele nu necesita nu stiu ce efort sau spirit de orientare. Totul e sa prinzi vreme buna

#768
mihura

mihura

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 07.10.2006
aham, merci, deci am ce vedea si intre novaci si ranca, dar daca las masina acolo la ranca si o iau la picior la o mica plombare e si mai bine,nu?mentionez ca nu merg cu masina mai departe de ranca in conditiile pe care le-ati descris...acum am terminat de citit tot topicul :rolleyes: ..m-am indragostit de TA :inlove: :inlove:

#769
sybo

sybo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.01.2008
Eu am in plan sa fac TA, la vara, cu bicicleta, nu cu Yamaha XT, asa cum cred ca s-a inteles.

Am sa va pun pozele.

#770
cpke

cpke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.05.2006
hi-hi, ia uite ce ambit a avut (15 aug 2007):
Attached File  parng6Muntinu0015a.jpg   618.78K   329 downloads,Attached File  parng6Muntinu0016a.jpg   584.86K   410 downloads.jpg].

Si punctul de vedere al masinii:
Attached File  parng6Muntinu0013a.jpg   575.86K   316 downloads,Attached File  parng6Muntinu0020a.jpg   587.41K   258 downloads.jpg],Attached File  parng7Stefanu0010a.jpg   951.61K   216 downloads
Attached File  parng6Muntinu0022a.jpg   576.11K   244 downloads,Attached File  parng6Muntinu0024a.jpg   433.42K   250 downloads.jpg],Attached File  parng7Stefanu0009a.jpg   928.32K   279 downloads.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KuFiHRJlMVw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Altele:
Attached File  parng4Urdele0044a.jpg   477.24K   163 downloads,Attached File  parng4Urdele0047a.jpg   500.02K   177 downloadspg],Attached File  parng4Urdele0056a.jpg   616.71K   171 downloads,
Attached File  parng4Urdele0063a.jpg   623.15K   102 downloads,Attached File  parng7Stefanu0015a.jpg   1.02MB   110 downloadsjpg],Attached File  parng7Stefanu0034a.jpg   475.92K   159 downloads,
Attached File  parng7Stefanu0047.JPG   425.39K   126 downloads,Attached File  parng8Lotrupod0007a.jpg   521.17K   211 downloads.jpg] ->

#771
cpke

cpke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.05.2006
->
Nu-s eu in pozele de mai sus, ca eu ma dau cu asta:
Attached File  novaci7amm.jpg   180.51K   301 downloads...



Ceva de pe bucata dintre Obirsie si Sebes:
Attached File  Untitled_Scanned_10am.jpg   277.67K   279 downloads !


Si pt. ca s-a discutat aici si despre Curmatura Oltetului (Petrimanu-Polovragi), cred ca e preferabil sensul asta (urcat de la Petrimanu), pt. ca e drum pietruit Attached File  LatoritaA1mm.jpg   135.76K   317 downloads,
si sa se coboare spre Polovragi, pt. ca sus, sub sa, pot fi sleauri adinci si noroioase, mai putin accesibile in urcus.

#772
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007
Foarte tari pozele, @cpke. Sunt curios cum arata interiorul rulotei dupa experienta respectiva.
Oricum mare performanta de a o duce pe acolo, chiar si fiind una mai scurta decat cea cu care vroia colegul @Robert Kiran sa mearga pe TA :)

Edited by vlad_G, 15 February 2008 - 17:09.


#773
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008

View Postvlad_G, on Feb 15 2008, 17:07, said:

Foarte tari pozele, @cpke. Sunt curios cum arata interiorul rulotei dupa experienta respectiva.
Oricum mare performanta de a o duce pe acolo, chiar si fiind una mai scurta decat cea cu care vroia colegul @Robert Kiran sa mearga pe TA :)

Cu rulota pe acolo ?
Inconstienta sau ....  Nu mai gasesc alt calificativ pentru a continua asa ca ....

#774
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
sa cobori nu e asa de greu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate