Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#739
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007

 DeathRipple, on Jan 22 2008, 13:36, said:

am un magellan polaris, nimic deosebit. n-a cazut nimic la ea momentan. daca nu te-arunci pe coborari, cre' ca orice drum forestier de la noi poti sa-l faci chiar si cu un pegas :) de rupt n-o rupi, da' iti va fi mai greu la urcare...

Bicicleta mea e asta.

Attached File  Bicicleta_Kettler_LightCruiser_1.jpg   386.42K   73 downloads
Problema o vad la zonele unde drumul merge pe un fel de grohotis (pe TA sunt cateva), acolo ar putea fi probleme, totusi as putea merge "pe langa" in zonele alea.

Planul era sa-mi iau asa ceva si la vara sa bat muntii cu ea (4x4):
Attached File  1.jpg   24.99K   120 downloads
dar au aparut alte prioritati...  :confuzzled:

#740
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 vlad_G, on Jan 22 2008, 14:55, said:

Planul era sa-mi iau asa ceva si la vara sa bat muntii cu ea (4x4):
1.jpg
dar au aparut alte prioritati...  :confuzzled:

de unde-ti iei buburuza aia? cat te costa, cat consuma, ce autonomie are, ce garda la sol etc? pare f interesant. poate nu-mi mai iau motor. e inmatriculabila?

#741
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007

 DeathRipple, on Jan 24 2008, 08:45, said:

de unde-ti iei buburuza aia? cat te costa, cat consuma, ce autonomie are, ce garda la sol etc? pare f interesant. poate nu-mi mai iau motor. e inmatriculabila?

Cum ziceam, nu mai mi-o iau... :((
Dar daca te intereseaza, e un magazin langa Pitesti, ti-o dau cu tot cu CI, deci omologata, tot. Numai ca te costa 7000E.
Am vb si cu producatorul (CHina) si ti-o pot livra la Constanta cu 5000$, dar trebuie sa adaugi taxele si sa te ocupi de inmatriculare.

http://www.bestarmot...y-G1-500DZ.html

Edited by vlad_G, 24 January 2008 - 11:17.


#742
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
exista cel putin 2 portiuni acolo unde mi-ar fi frica cu buburuza aia. avantajul e ca in alte portiuni o poti lua pe camp.

#743
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008

 hai-hui, on Jan 22 2008, 08:58, said:

Frumoase pozele si interesante. Inteleg ca sunt facute pe un alt traseu decat cel care trece prin Ranca. Adica de la Novaci ai mers prin Cheile Oltetului, pe la barajul Petrimanu si ai ajuns la un moment dat in Transalpina de unde ai luat-o la dreapta, coborand la Obarsia Lotrului. Poti sa ne dai mai multe detalii?

Scuze pentru raspunsul intarziat.
Pozele sunt de pe Transalpine intre Ranca si Ob. Lotrului.
Intentia mea initiala era sa fac un traseu mai mare si inceputul era Transalpina. Insa am vrut sa vizitez Pestera Polovragi si am gasit-o inchisa. Am ajuns la 08:00 AM si se deschidea abea la 10:30 asa ca am plecat sa vizitez cheile Oltetului si am aflat de la un cioban ca se poate ajunge pana la lacul Petrimanu. Nu era in intentia mea acel traseu. Nu am ajuns pana la Petrimanu deoarece vroiam sa fac neaparat Transalpina si mai departe traseul pe care mi-l propusesem. M-am intors, din varf de pe platou, inainte de a incepe coborarea spre Lac, inapoi in Plovragi si dupa ce am vazut pestera, care intre noi fie vorba nu merita efortul, am plecat mai departe la Novaci si de acolo la Ob. Lotrului, Petrosani, Cheile Butii,...etc.
Oricum traseul spre Lacul Petrimanu merita sa fie facut si de acolo se poate ajunge la Ob Lotrului si mai departe.
Am pus mai multe poze din excursia facuta anul trecut pe www.campervan.ro.

Cateva poze de pe drumul spre Petrimanu pana pe platou
[ http://img295.imageshack.us/img295/3672/2007imgp6556in3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img341.imageshack.us/img341/7969/2007imgp6558ab9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img72.imageshack.us/img72/9486/2007imgp6566zk1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img259.imageshack.us/img259/594/2007imgp6567ig1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img112.imageshack.us/img112/4962/image70or0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img246.imageshack.us/img246/7605/2007imgp6575cb1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://www.campervan...ic.php?p=59#p59

Edited by pleampa, 29 January 2008 - 21:48.


#744
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
zona e absolut superba. dar drumul a fost traumatizant pt nevasta-mea si nu cred ca mai vrea sa bagam masina pe acolo.

#745
sybo

sybo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.01.2008
Salut si bine v-am gasit  !

Pasiunea mea pentru TA m-a determinat sa deschid cont pe acest forum.
Asadar iata o poza din 2006 având ca subiect TA-ul.

S-auzim de bine!

Attached Files



#746
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
superb.

#747
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006
Am vreo sansa sa fac Transalpina saptamana viitoare plecand din Rm. Valcea? Stie cineva cam cum arata drumul in perioada asta (si presupunand ca nu o sa mai ninga pana atunci in zona)?

#748
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
glumesti? :huh:

pe la 2000m gasesti zapada pana prin vara si tu vrei sa mergi acum in toiul iernii?

eu as vrea la vara sa fac transalpina cu bicicleta.. stiu ca are 130km de la novaci la sebes.
sa poate face in 2 zile?

Edited by Blade, 31 January 2008 - 19:17.


#749
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008

 Blade, on Jan 31 2008, 19:14, said:

glumesti? :huh:

pe la 2000m gasesti zapada pana prin vara si tu vrei sa mergi acum in toiul iernii?

eu as vrea la vara sa fac transalpina cu bicicleta.. stiu ca are 130km de la novaci la sebes.
sa poate face in 2 zile?


Si tu glumesti ?
2 zile? adica 65km pe zi de drum infernal? Sa nu crezi ca la coborire este  mai usor. Considera ca pozele pe care le-ai vazut sunt din zonele in care iti permiti sa opresti. Daca tu crezi ca poti sa faci aproape la picior in 2 zile, fara odihna si cu echipament in spate, 130km? Daca vei reusi, crezi ca va merita graba si efortul? In loc sa faci lejer si sa admiri peisajul, sa ai timp pentru tine si nu doar pentru bicicleta si bolovani.? Si la coborare sunt portiuni mari cu pietris si alte portiuni in care nu vei zburda. Intre Ob. Lotrului si Sebes aste relativ mai usor, dar ajungi in portiunea care odata demult a fost asfaltata si care este plina de gropi si practic vei merge mai greu decat pe un drum nemodernizat.
De ce nu faci in 3-4 zile linistit si lejer? Poti sa te opresti atat la Ob.Lotrului dar si pe drum inspre Sebes mai sunt cabane.
Oricum iti doresc succes.

Cu mesajul anterior ar trebui sa asculte stirile in care se spune ca si pana la Ranca pe drum asfaltat drumul este de multe ori inchis, dar pe coclauri?

Edited by pleampa, 31 January 2008 - 20:09.


#750
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002

 pleampa, on Jan 31 2008, 19:49, said:

Si tu glumesti ?
2 zile? adica 65km pe zi de drum infernal? Sa nu crezi ca la coborire este  mai usor. Considera ca pozele pe care le-ai vazut sunt din zonele in care iti permiti sa opresti. Daca tu crezi ca poti sa faci aproape la picior in 2 zile, fara odihna si cu echipament in spate, 130km? Daca vei reusi, crezi ca va merita graba si efortul? In loc sa faci lejer si sa admiri peisajul, sa ai timp pentru tine si nu doar pentru bicicleta si bolovani.? Si la coborare sunt portiuni mari cu pietris si alte portiuni in care nu vei zburda. Intre Ob. Lotrului si Sebes aste relativ mai usor, dar ajungi in portiunea care odata demult a fost asfaltata si care este plina de gropi si practic vei merge mai greu decat pe un drum nemodernizat.
De ce nu faci in 3-4 zile linistit si lejer? Poti sa te opresti atat la Ob.Lotrului dar si pe drum inspre Sebes mai sunt cabane.
Oricum iti doresc succes.

nu glumesc, dar n-am fost si vroiam sa aflu sfatul celor care au fost, in special cu bicicleta. sunt constient ca e foarte greu, dar nici eu nu merg de ieri de azi pe bicicleta si pe munte..:)
oricum ai dreptate, drumul asta nu se face in graba.. :)

#751
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 Blade, on Jan 31 2008, 19:14, said:

glumesti? :huh:

pe la 2000m gasesti zapada pana prin vara si tu vrei sa mergi acum in toiul iernii?

eu as vrea la vara sa fac transalpina cu bicicleta.. stiu ca are 130km de la novaci la sebes.
sa poate face in 2 zile?
Gata, m-am linistit. Astept vara...

#752
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

 Blade, on Jan 31 2008, 19:14, said:

glumesti? :huh:

pe la 2000m gasesti zapada pana prin vara si tu vrei sa mergi acum in toiul iernii?

eu as vrea la vara sa fac transalpina cu bicicleta.. stiu ca are 130km de la novaci la sebes.
sa poate face in 2 zile?
de putut probabil ca se face si intr-o zi lumina si ceva bezna :D  16-18 ore @ 8-9 km/h medie si cu 2-3 ore de pauza, dar problemea e daca merita doar performanta la munte ! Am un amic care tot asa, hai sa faca Fagarasul in 3 zile si l-a facut... doar ca n-a ramas decat cu amintirea efortului- probabil ca o sa mai merga inca o data in 10 zile sa vada si pe unde a trecut  :D  recomand traseul in 3-4 zile cu bicicleta tocmai pentru a putea admira peisajul, a te putea odihni si eventual a explora pe jos imprejurimile drumului.

#753
sybo

sybo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.01.2008
Si eu vreau sa refac TA-ul pe bicicleta de data aceasta.
Poate reusim sa ne sincronizam concediile in acelasi timp.

#754
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
In zona sunt zeci de drumuri practicabile cu un 4x4, unele mai bune, unele la limita...
In Voinesasa se gaseste o harta cu aceste trasee marcate 4x4, insa e parcurg ceva distante..
Eu am parcurs intr-un 4x4 un drum care pleaca din Sadu, barajul sadu, ajunge in Voineasa.. de acolo este un drum ce merge ocolind drumul asfaltat, la barajul Vidra, chiar sub baraj.
Este transalpina, fireste, apoi drumul judetean :) care trece prin fata pesteri Polovragi, urca spre curmatura oltetului, coboara la petimanu-Ciunget ..
in cate stiu, este un drum intre curmatura oltetului-transalpina, dar nu l-am parcurs inca,.. plus multe altele, in zona

#755
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
daca vrei sa te duci cu XT-ul, pune niste jante pe 16 si niste gume cu talon mai mare.

#756
pleampa

pleampa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.01.2008

 Blade, on Feb 1 2008, 09:54, said:

nu glumesc, dar n-am fost si vroiam sa aflu sfatul celor care au fost, in special cu bicicleta. sunt constient ca e foarte greu, dar nici eu nu merg de ieri de azi pe bicicleta si pe munte..:)
oricum ai dreptate, drumul asta nu se face in graba.. :)

Mi-am dat seama ca nu esti incapator, pentru ca altfel nu te-ai fi gandit la acest traseu. Sunt insa cateva locuri in care risti sa strici ceva la bicicleta, sa aluneci pe un bolovan sau pe pietris si apoi sa pierzi din timp pentru reparatii. Daca te-ai gandit sa fi insotit si de o masina care sa care echipamentul de dormit si piesele pentru eventuale reparatii, cu ceva timp la dispozitie pentru a savura peisajul si locurile nemaipomenite, sunt convins ca nu-ti va parea rau. In acest fel poate mai gasesti si alti amatori care sa te insoteasca.
Daca veti avea timp, puteti merge de la Sebes mai departe la Cheile Turzii si apoi pe Valea Ariesului, daca aveti si o masina la dispozitie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate