Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#703
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
roKa,mi-am permis sa descarc cateva din fotografiile postate....sper ca nu-i cu suparare! :rolleyes:

#704
roKa

roKa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.07.2007

 dintimisoara, on Nov 20 2007, 11:19, said:

roKa,mi-am permis sa descarc cateva din fotografiile postate....sper ca nu-i cu suparare! :rolleyes:


Nu-i cu suparare. Pozele  "e la liber".

#705
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
dintimisoara sincer nu stiu ce poate masina aia. pe forester am tot 20cm si suspensie sport si am mers fara probleme. tu ai tractiune fata, cu niste gume bune (poate chiar de iarna, dar orice ar fi, cu talonul mai mare - eu am fost cu 55 :D ) cred ca ai avea sanse daca garda e 20cm, trebuie doar putina atentie. de asemenea eu nu avea scut de metal cand am urcat, acum mi-am pus de aluminiu. repet, conteaza mult si cat de tacanit e soferul, altii au renuntat dupa cativa km si greul era departe.

#706
vlad2007

vlad2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.08.2007
felicitari roka pt poze sunt superbe :coolspeak:

#707
roKa

roKa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 27.07.2007
Multumesc tuturor celor care m-au felicitat pentru poze. Am avut si un pic de noroc cu cele cateva ore de vreme buna de vineri dupa-amiaza, altfel nu as fi avut de fotografiat decat valatuci de ceata. Oricum, daca stau bine sa ma gandesc, muntii aia sunt mai primitori cu fotografii decat cu soferii... Ar fi o aventura pe cinste sa fac Transalpina la volan, dar nu la volanul masinii mele, asta clar de tot, si nu pentru ca un Opel Corsa e mai putin "fortzos" decat un Matiz ci pentru ca tin la masina mea si parca nu-mi vine sa zic, la o adica, "las' ca se repara" sau "las' ca-mi cumpar alta".

#708
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007

 dintimisoara, on Nov 20 2007, 10:14, said:

c6t9,pai nu prea stiu ce garda la sol are Verso,dupa parerea mea cam 20 cm,poate putin mai inalta...


Ei, daca avea 20 cm garda la sol, nu mai era nevoie sa te stresezi... :)
Dar 20 cm abia are Foresterul si e mare diferenta intre masini la acest aspect.
Noua Corolla are garda la sol doar 13.4 cm, asa ca eu as avea rezerve sa merg cu ea pe drumul ala. Razbesti, dar sigur o vei lovi RAU de cateva ori, asa ca mai bine incearca sa mergi cu alta mai inalta un pic...

#709
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
verso nu e un monovolum ceva mai inalt? insa nu cred sa fie garda 20 cm

#710
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
roKa,multam' fain!Au ajuns pe desktop,asa-s de faine! :coolspeak:
vladG,ma dau batuta....tehnica nu-i de mine,clar!.:rolleyes:
c6t9,da,Verso e un monovolum....iat-o:

Attached Files



#711
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Exact asa arata Verso care o sofez,am vrut sa pun o poza cu a noastra,insa poza are dimensiunea prea mare si nu stiu s-o micsorez....asa ca am prefera poza asta de reclama.... :rolleyes:

#712
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007

 dintimisoara, on Nov 22 2007, 16:18, said:

Exact asa arata Verso care o sofez,am vrut sa pun o poza cu a noastra,insa poza are dimensiunea prea mare si nu stiu s-o micsorez....asa ca am prefera poza asta de reclama.... :rolleyes:

Faina masinuta...
Ar fi pacat insa sa o chinui pe acolo. Fa rost de un Logan sau chiar o Berlina, daca vrei sa mergi totusi pe TA si nu ai la dispozitie un Off-Road. Se vor descurca binisor si nu o sa-ti para prea rau daca la mai busesti un pic :D

#713
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
vlad,asa ma gandeam si eu,sa nu o chinui....cine stie?poate voi ajunge reodata pe TA cu propriul 4x4...intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat. :bigwhitegrin:

#714
hai-hui

hai-hui

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2007
Salutari,

N-am mai intrat cam demult pe topic, credeam ca s-a inchis din cauza zapezii!. Ma bucur mult ca tineti subiectul "fierbinte" si ca avem ocazia de a avea poze superbe chiar daca nu sunt ele facute tocmai "acolo, sus...". Felicitari tuturor!

#715
hai-hui

hai-hui

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2007
Mi-am gasit ceva timp sa mai umblu prin pozele de asta-vara si vreau sa postez cateva dintre cele facute pe partea de nord a Transalpinei, adica pe portiunea Sugag - Obarsia Lotrului. E o zona foarte frumoasa si salbatica, desi mai putin spectaculoasa si "provocatoare" decat cea dintre Obarsie si Ranca. Detalii destul de amanuntite am postat la vremea respectiva, asa ca acum ma rezum doar la fotografii si la cateva mici comentarii. Pozele nu au o calitate prea grozava dar sper sa va placa...
Am putea spune ca de aici incepe Transalpina (venind dinspre nord), daca ne gandim ca nu vom mai intalni prea multa civilizatie Attached File  DSC06454.JPG   348.1K   151 downloads.
Un grup de ATV-isti (erau 13!) venind poate de pe Parang...
Attached File  DSC06457.JPG   296.94K   160 downloads
Aici soseaua este inca buna
Attached File  DSC06477.JPG   377K   105 downloads
Noroc ca furtuna fusese cu cateva zile inainte, daca ai nesansa sa te afli aici cand se intampla prea placut cu siguranta nu e!
Attached File  DSC06480.JPG   240.01K   113 downloads
Mai este inca o gramada de drum...
Attached File  DSC06482.JPG   413.22K   129 downloads
Barajul si Lacul Oasa
Attached File  DSC06489.JPG   400.71K   118 downloads Attached File  DSC06492.JPG   320.09K   98 downloads Attached File  DSC06498.JPG   160.39K   96 downloads
Cabana Oasa a ramas in urma, drumul incepe sa coboare, si chiar daca pare bun, asfaltul (acolo unde e!) este plin de gropi! Sint foarte rare si scurte (max. 200 - 300m.) portiunile pe unde poti sa mergi cu a treia.
Attached File  DSC06507.JPG   446.54K   114 downloads Attached File  DSC06511.JPG   358K   102 downloads Attached File  DSC06514.JPG   268.44K   94 downloads Attached File  DSC06516.JPG   409.2K   106 downloads  
De aici incepe drumul forestier de pe Valea Frumoasei
Attached File  DSC06523.JPG   236.62K   84 downloads Attached File  DSC06528.JPG   233.85K   97 downloads Attached File  DSC06530.JPG   213.24K   147 downloads
O portiune superba, traversata insa de fagase destul de adanci care trebuie trecute cu atentie caci poti atinge foarte usor masina pe dedesubt
Attached File  DSC06533.JPG   393.98K   158 downloadsAttached File  DSC06538.JPG   367.63K   135 downloads Attached File  DSC06542.JPG   133.13K   99 downloads
In sfarsit am ajuns, dar doar ca sa incepem din nou... Pana aici, desi drumul a fost lung si prost, se poate spune ca abia ne-am facut "incalzirea"     Attached File  DSC06547.JPG   139.55K   197 downloads

#716
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.08.2007
Bravo, @hai-hui, mi-ai trezit din nou cheful de aventura :D
Din poze imi dau seama ca bucata asta de drum e mult mai buna decat Obarsie-Novaci.

#717
vlad2007

vlad2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.08.2007
super pozele abia astept sa vina vara ca m-am dus  :D

#718
hai-hui

hai-hui

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 56
  • Înscris: 30.08.2007

 vlad_G, on Dec 1 2007, 13:23, said:

Bravo, @hai-hui, mi-ai trezit din nou cheful de aventura :D
Din poze imi dau seama ca bucata asta de drum e mult mai buna decat Obarsie-Novaci.

Un pic mai buna, poate, dar mult mai buna in nici un caz. Si asta pentru ca e cam de doua ori mai lunga si fiindca are si ...asfalt. Pare paradoxal, dar va asigur ca te apuca disperarea sa tot pui frane peste frane si sa schimbi de un milion de ori treapta de viteza fiindca asfaltul de care vorbim e tandari... e gaurit peste tot! Mie personal nimic nu mi se pare mai enervant si imposibil decat sa conduci pe asfalt spart! Prefer de o mie de ori un clasic drum de tara sau forestier care are tot soiul de denivelari, dar nu gropi brutale cu muchii ascutite pe care nici macar nu ai spatiu sa le poti, cat de cat, ocoli. E un drum prost si obositor. Sigur ca Parangul este mai greu, dar aici e altceva. E vorba de pietre ascutite, bolovani, fagase adanci, culmi inalte si prapastii, care toate la un loc reprezinta o intreaga provocare pentru sofer si masina. Aici psihicul iti lucreaza, deja, altfel. Aici te infrunti mai mult cu natura decat cu sacaitoare si enervante ramasite de civilizatie rutiera. E greu, dar, intr-un anume fel, tare placut!...

#719
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

 hai-hui, on Dec 3 2007, 10:28, said:

Un pic mai buna, poate, dar mult mai buna in nici un caz. Si asta pentru ca e cam de doua ori mai lunga si fiindca are si ...asfalt. Pare paradoxal, dar va asigur ca te apuca disperarea sa tot pui frane peste frane si sa schimbi de un milion de ori treapta de viteza fiindca asfaltul de care vorbim e tandari... e gaurit peste tot! Mie personal nimic nu mi se pare mai enervant si imposibil decat sa conduci pe asfalt spart! Prefer de o mie de ori un clasic drum de tara sau forestier care are tot soiul de denivelari, dar nu gropi brutale cu muchii ascutite pe care nici macar nu ai spatiu sa le poti, cat de cat, ocoli. E un drum prost si obositor. Sigur ca Parangul este mai greu, dar aici e altceva. E vorba de pietre ascutite, bolovani, fagase adanci, culmi inalte si prapastii, care toate la un loc reprezinta o intreaga provocare pentru sofer si masina. Aici psihicul iti lucreaza, deja, altfel. Aici te infrunti mai mult cu natura decat cu sacaitoare si enervante ramasite de civilizatie rutiera. E greu, dar, intr-un anume fel, tare placut!...



Foarte frumos povestesti!...Imi vine sa mor ca nu stiu daca voi ajunge si eu vreodata pe acolo.....  :mellow:  :mellow:  :mellow:

#720
era cars

era cars

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 19.02.2007

 dintimisoara, on Dec 7 2007, 14:30, said:

Foarte frumos povestesti!...Imi vine sa mor ca nu stiu daca voi ajunge si eu vreodata pe acolo.....  :mellow:  :mellow:  :mellow:


CREDE-MA ..DACA VREI...AI SA AJUNGI CU SIGURANTA.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate