Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4395 răspunsuri în acest subiect

#685
vlad2007

vlad2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 26.08.2007

Vizualizare mesajsamolapraga, pe Oct 12 2007, 11:32, a scris:

@jimmy68, din pacate nu cred ca ai ajuns pe transalpina propriu zisa, pentru ca cea mai interesanta parte, adica aia neasfaltata niciodata, cuprinde portiunea obarsia lotrului - ranca, pe care tu nu ai mai ajuns, mergand pe la petrosani.
  
ba da a fost transalpina incepe de la novaci si se termine in sebes  :D.  si eu am fost pe acolo prin 2000 si vreau sa fac la anul toata transalpina si ma bucur sa aflu ca ii facuta partea de drum sebes la obarsia lotrului

#686
vlad2007

vlad2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 26.08.2007
o intrebare pt cei care au fost pe transalpina pe partea novaci obarsia lotrului
trebuie sa treci prin apa cu masina ca sa ajungi la obarise?

#687
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.937
  • Înscris: 11.08.2002

Vizualizare mesajaztec, pe Oct 12 2007, 18:15, a scris:

PS.. am facut si herculane-resita prin anina.. din pacate noaptea. insa destul de interesant in lumina farurilor.. fara gropi dar denivelat.

foarte tare drumu'...l-am facut ziua, chiar mai mult de-atat. pacat ca n-ai apucat sa vezi combinatu'. horror.

#688
pescaru

pescaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.379
  • Înscris: 14.08.2003

Vizualizare mesajvlad2007, pe Oct 12 2007, 20:28, a scris:

o intrebare pt cei care au fost pe transalpina pe partea novaci obarsia lotrului
trebuie sa treci prin apa cu masina ca sa ajungi la obarise?
S-a reparat podul, nu mai este nevoie sa treci prin apa.

#689
vlad2007

vlad2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 26.08.2007

Vizualizare mesajpescaru, pe Oct 13 2007, 00:41, a scris:

S-a reparat podul, nu mai este nevoie sa treci prin apa.
ms mult m-ai salvat

#690
vlad_G

vlad_G

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 176
  • Înscris: 20.08.2007

Vizualizare mesajjimmy68, pe Oct 12 2007, 11:03, a scris:

...
Dupa ce am ajuns la un punct numit Obarsia Lotrului (unde era doar o cabana - dupa GPS credeam ca este o localitate) a inceput coborarea si acolo a fost cel mai rau, adica un fel de poteca mai lata cu bolovani de mi-as fi rup picioarele daca eram pe calcaiele mele. Doar de trei ori am lovit masina de pietre, mi se pare chiar o minune. Nu aveam semnal GSM, venea ceata, se lasa seara... ce sa mai zic... intr-un final am ajuns pe la 8 seara in Petrosani dupa 4 ore pe drumul cu pricina.
...

Sa mor daca-mi dau seama pe unde ai continuat drumul de la Obarsia Lotrului la Petrosani! :)
Fie ca ai fi mers in continuare pe Transalpina, fie ca ai fi mers prin Cheile Jietului, tot ai ceva bine de tot de URCAT si abia apoi de coborat...
Totusi, prin Cheile Jietului (traseul logic de urmat), nu ai decat cativa km de urcat, pe un drum nu chiar rau si apoi dai de asfalt, in nici un caz nu cobori pe poteca de bolovani, iar pana in Petrosani nu faci mai mult de 2 ore cu totul, oricat de mult ai proteja masina...

Pe de alta parte, daca ai fi continuat pe Transalpina, ar fi trebuit sa fi vazut indicatorul de drum inchis, iar in 4 ore ai fi ajuns cel mult in Novaci, iar pana la Petrosani mai ar fi fost cale luuunga :)

Deci, care a fost drumul pe care l-ai parcurs?

Editat de vlad_G, 15 octombrie 2007 - 16:06.


#691
Andy Bogard

Andy Bogard

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 27.06.2006
Fiind posesor de imagini video (nu aveam  foto atunci) de pe transalpina, am zis sa mai caut si altele... iata ce am gasit:
http://youtube.com/r...p;search=Search

#692
vlad2007

vlad2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 26.08.2007
Citind in aceste 3-4 zile tot topicul (pana acum nu l-am citit  :lol: tot) am de tras mai multe concluzii care pot sa-i ajute pe cei care nu au fost pe Transalpina ( ca si mine ) si nu au chef sa stea sa rasfoiasca 24 de pagini de altfel foarte interesante. Dar sa nu mai lungim povestea si sa va prezint cate concluzii trase de mine citind acest frumos topic despre Transalpina( sa ma contrazica cineva daca nu am dreptate):
  1. drumul il gasit pe harta sub denumirea de dn67c si pleaca de la novaci - ranca - obarsia lotrului- lacul oasa- sugag- sebes;
  2 este un drum cu o lungimede aproximativ 115 km;
  3 poate fi parcurs cu orice masina dar asta in conditi de vreme foarte buna si sa nu intri pe acolo dupa o ploaie torentiala pt ca s-ar putea sa va treziti ca nu mai puteti inainta si trebuie sa va intoarceti si din ce am citit nu prea sunt zone de intors (este vorba de prima parte a transalpinei adica  ranca-obarsia lotrului) ;
  4 pt a putea sa-l treceti trebuie sa aveti rabdare si sa alocati celor 30 de km cam 4-5 ore asta in conditii bune (aici vorbesc tot de prima parte a drumului pentru ca de partea obarsia lotrului- sebes nu prea stiu prea multe decat ca a fost asfaltat pana la lacul oasa si ar insemana ca raman cam 10 km foarte prosti dar cu atenti se poate trece) ;
  5 zonele bune alterneaza cu zonele rele;
  6 o sa aveti paret de peisaje foarte frumoase ( pt asta va sugerez sa parcurgeti o parte din topic si sa va uitati la poze merita)
  7  ar fi bine sa nu va aventurati singuri ca nu se stie ce se poate intampla si semnal la telefon nu aveti decat pe alocuri si acolo foarte slab ( disponibila ar fi doar reteaua Orange).

Astea sunt concluzile trase de mine si sper sa va fie de folos. Daca nu va este lene sa cititi 24 de pagini puteti s-o faceti ca merita.

Daca a mai fost cineva la ranca sau poate chiar pe transalpina daca doreste sa ne impartaseasca din experienta este binevenit daca mai are si poze atunci este excelent.  :D

#693
kyshtoc21

kyshtoc21

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 23.07.2007
[SAL, Am vazut discutia voastra despre Transalpina, si as vrea si eu sa fac o vizita.Eu am un opel astra, credeti k as putea sa fac traseul cu masina??si cati km mai exact are in total k nu prea am inteles?iar dak nu pot sa fac traseul cu masina nu sunt masini de inchiriat pe acolo. sau cineva care face acest traseu contra cost?? oricum peisajele sunt bestialeeee!!!!


merci,


:rolleyes: :D [/size]

#694
vlad2007

vlad2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 61
  • Înscris: 26.08.2007

Vizualizare mesajkyshtoc21, pe Oct 22 2007, 16:35, a scris:

[SAL, Am vazut discutia voastra despre Transalpina, si as vrea si eu sa fac o vizita.Eu am un opel astra, credeti k as putea sa fac traseul cu masina??si cati km mai exact are in total k nu prea am inteles?iar dak nu pot sa fac traseul cu masina nu sunt masini de inchiriat pe acolo. sau cineva care face acest traseu contra cost?? oricum peisajele sunt bestialeeee!!!!


merci,


:rolleyes: :D [/size]


citeste ce am scris sus si vei vedea ca se poate trece dar cu grija si cu rabdare
de inchiriat masini nu situ
drumul 115 km novaci-sebes
           32 km ranca-obarsia lotrului B)

#695
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Eu nu am reusit  sa ajung cu cititul decat pana la pagina 15 a topicului...ca n-am mai rezistat ca m-am indragostit iremediabil de acest traseu si de peisajele alea,numai din ce am citit si vazut in poze....
Ci o Toyota Corolla Verso am vreo sansa sa-l traversez drumul asta?Mai catre vara.....asa....prin Iulie 2008,ca banuiesc ca acum e deja zapada mare acolo...
Felicitari celor ce au traversat Transalpina si in special lui aztec,cel care a afacut drumul cu Tico...ai toata admiratia mea!  :clapping:

#696
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.941
  • Înscris: 20.01.2004
dintimisoara, sa vedem cum se prezinta drumul la vara. exista doar cateva portiuni grele, daca esti singur e o problema. apoi conteaza si ce vreme prinzi. si cat de incet poti merge. in cazul meu, l-am facut fara prea multe eforturi pe ploaie si spre seara, am plecat pe la 2 din bucuresti si am fost si la pestera. unii au avut ghinion si nu au mai gasit podurile, pe altii nu-i ajuta deloc masina si au impins mai multi fiecare masina in parte, pana au urcat. poate ar fi o idee mai buna intai sa vii pe la vidra si sa cobori spre ranca, dar nu singur. zona nu era deloc putie cand am fost, dar erau numai masini de teren adevarate.

#697
roKa

roKa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 27.07.2007
Cateva fotografii facute la Ranca pe 16 si 17 nov. Momentan drumul de la Novaci spre Ranca este inchis pentru masinile de mare tonaj, iar masinile mici circula, cam de la km 10 in sus, in conditii de iarna. Doua din poze - 8540 si 8542 - surprind soferii pe drum, ceva mai jos de releu, montandu-si lanturi. De la iesirea din Ranca spre Obrasia Lotrului drumul dispare sub zapada. Intr-o zi senina cred ca se mai poate ajunge cu pasul pana la Papusa, poate chiar pana la Urdele, in ciuda faptului ca nu mai exista nici macar o carare cat de mica, dar de abordat cu masina...
Foto de la 8533 la 8547 - drumul spre Ranca.
Foto de la 8548 la 8565 - Ranca, hotel Onix si imprejurimile.
Foto 8584 si 8589 - iesirea din Ranca spre Obrasia Lotrului, atat cat se putea vedea prin ceata.

Fișier atașat  Ranca_8533.jpg   382,34K   148 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8534.jpg   182,17K   143 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8535.jpg   280,37K   118 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8540.jpg   369,41K   247 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8542.jpg   304,42K   144 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8543.jpg   251,63K   141 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8545.jpg   367,38K   122 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8547.jpg   272,37K   131 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8548.jpg   239,78K   98 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8549.jpg   227,47K   175 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8551.jpg   205,88K   96 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8552.jpg   206,9K   101 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8561.jpg   327,01K   145 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8564.jpg   173,33K   129 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8565.jpg   155,23K   188 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8584.jpg   119,69K   145 download-uri
Fișier atașat  Ranca_8589.jpg   164,56K   146 download-uri

#698
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Multam de informatii c6t9....chit ca cei dinaintea mea s-au incumetat la drumul asta chiar si cu Matizul....din cate scri n-am curajul sa merg p-acolo cu Corolla Verso...poate voi merge vreodata,in viata asta sau in una viitoare....:)
roKa,superbe fotografii...ai trecut la Sibiu?Cu ce ai masina ai mers?:)

#699
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.941
  • Înscris: 20.01.2004
ce garda la sol are verso? cred ca un minim de 15cm si putina atentie ar fi ok. exista 3 zone foarte problematice, unde risti sa atingi rau si trebuie sa mergi foarte foarte incet. oricum uita-te bine la poze, ca nu e chiar de gluma cu traseul, depinde si de om, cand m-am dus eu, erau 2 forester mai bune ca al meu (eu am XT sport, aia aveau versiunea cu reductor si echipare de off-road cu gume pe 16) care au renuntat, tipul cu pajero a spus ca nu mia merge pe acolo in viata lui, nevasta-mea bombanea si ea si eu nu mai stiam ce trasa sa aleg printre siroaiele de apa si varfurile de piatra de pe drum.

#700
roKa

roKa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 27.07.2007
Pentru "dintimisoara"

Trebuie sa precizez ca, de data asta, deplasarea pana la Ranca si retur s-a facut in cadru organizat (teambuilding). Din Novaci - unde a ramas autocarul - pana la Ranca am ajuns partial cu o dubita inchiriata, partial pe jos (aprox 4 km, timp in care au fost facute si parte din fotografii). De trecut muntii pana la Sebes (presupun ca la asta te refereai cand intrebai daca am trecut la Sibiu) nici nu se pune problema in perioada asta a anului, decat daca ai elicopter personal. Dupa cum precizam in postarea cu fotografiile, la iesirea din Ranca pe directia Obarsia Lotrului drumul disparea pur si simplu sub nameti.

#701
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.937
  • Înscris: 11.08.2002
foarte tari pozele, bravos

#702
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 422
  • Înscris: 01.08.2007
c6t9,pai nu prea stiu ce garda la sol are Verso,dupa parerea mea cam 20 cm,poate putin mai inalta...am mai mers cu ea pe drumuri rele....ca exemplu,nu stiu daca ai mers de la Rm.Valcea la Curtea de Arges pe drumul ala inchis din cauza soselei rupte,eu am trecut pe acolo de doua ori anul asta,dar o data in iunie si a doua oara in iulie si a doua oara am cam dat cu burta masinii de bolovani...insa din cate poze am studiat pe topicul asta,nu prea m-as baga cu Toyota pe acolo.Verso este un monovolum,de familie,cu 7 locuri si nu cred ca ar face fata unui astfel de drum,insa am intrebat daca as avea vreo sansa pe acolo cu ea pentru ca am citit ce a scris curajosul care a trecut cu Matizul pe acolo. :)
Ca o adaugire,off topic,asta vara n-am avut curaj sa urc cu Verso la Scarisoara,din Garda in Apuseni,insa am vazut destule Matizuri,Loganuri si alte marci,inclusiv 4x4 urcand acolo.
Oricum multumesc de informatie si probabil ca abia cand imi voi cumpara un 4x4....dupa ce primesc mostenirea din America, :lol: voi ajunge ca sofer pe acolo... :rolleyes:
roKa....tare faza cu elicopterul :D ...ma gandeam eu ca ar fi asa....dar de unde era sa stiu eu ca nu esti posesor de o  Puma,ceva?! :P Ei,faina locatie au gasit pentru teambuilding,am sa retin asta si am s-o propun si eu la ai nostri,ca ultimul teambuilding la care am fost,in 21 octombrie,s-a tinut la Cheile Gradistei.....Oricum pozele sunt foarte faine,le-am admirat cu placere.... :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate