Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Creatina

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#523
bb_-

bb_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.10.2011

View Postcosmin_4493, on 14th January 2012, 18:26, said:

Salut tuturor ! Sunt nou pe acest forum ! Am deschis aces topic pentru a afla parerea voastra despre creatina ! daca este recomandata, are efecte negative, in cat timp da rezultate multumitoare, in ce cantitati se ia , producatori cunoscuti care vand aceste suplimente ,etc !
Sa incepem cu inceputul :D . Am 18 ani, 64 kg, sunt ectomorf, 1,80 m,  am prcaticat sala 6 luni dar m-am lasat…..in acest timp nu am luat nici un supliment gandindu-ma ca voi face totul natural….dar  nu am pus nici macar un kg, ba din contra am slabit ….momentan sunt in pauza de 2 luni….intentionez sa ma reapuc…dar de aceasta data cu suplimente nutritive… specific ca vreau o crestere rapida in  masa musculara !  Ce imi recomandati ? Astept parerile voastre . Multumesc…


Ca sa cresti trebuie sa ai o alimentatie buna , odihna , un program bun de antrenament.  Ca si suplimente eu am luat creatina monohidrata de la dymatize , este ieftina vreo 52 lei la 500g deci te tine mult timp si e ieftina mai ales ca e de calitate. 5g pe zi e suficient , la inceput ar fi buna o perioada de incarcare cu creatina primele 5 zile adica sa iei cam 5g inainte de antrenament 5g dupa antrenament sau chiar 10g inainte 10dupa. Dar eu as merge pe 5g.

#524
ectomorful

ectomorful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.12.2008
Daca in 6 luni,ca si ectomorf,n-ai pus nimic,ba din contra,ai mai slabit,inseamna ca esti pe langa tot ce inseamna culturism.Dar,daca vrei rezultate,pune-te si citeste,documenteaza-te.Nu uita ca la fel de importante ca si antrenamentul sunt alimentatia si odihna.Deci,daca tragi ca nebunul dar nu mananci si te nu odihnesti,e degeaba.Cred ca ai vazut si tu pe pielea ta.De-abia dupa ce iti pui alimentatia,odihna si bineinteles,antrenamentul la punct,dupa 2-3 luni in care inveti sa faci corect exercitiile si te hranesti bine,te poti gandi la suplimente.Daca nu,nu are rost.Poti lua proteine sau creatina cu galetile,ca nu vei creste,iti garantez.

Si ca sa nu crezi ca vorbesc sa ma aflu in treaba,uite,eu am crescut numarul de mese de la 3-4 cate erau,la 6-7.Portii mici si dese,mult orez cu piept de pui,lactate,alimente bogate in carbohidrati(nuci,alune,etc),pentru energie,plus multe gustari intre mese:fructe,ciocolata (fara excese),etc.In 5 luni am crescut de la 69 de kilograme la 75,6,fara suplimente.Am uitat sa mentionez ca si eu sunt ectomorf.Aveam 1,87 M si 69 Kg cand am inceput acum 5 luni,iar daca imi vei cauta mesajele pe forum,o sa vezi ca acum 2-3 ani eram foarte complexat de chestia asta,insa daca iei problema in maini si te inarmezi cu stiinta si vointa,poti ajunge acolo,crede-ma.

Edited by ectomorful, 14 January 2012 - 18:59.


#525
cosmin_4493

cosmin_4493

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2012

View Postectomorful, on 14th January 2012, 19:54, said:

Daca in 6 luni,ca si ectomorf,n-ai pus nimic,ba din contra,ai mai slabit,inseamna ca esti pe langa tot ce inseamna culturism.Dar,daca vrei rezultate,pune-te si citeste,documenteaza-te.Nu uita ca la fel de importante ca si antrenamentul sunt alimentatia si odihna.Deci,daca tragi ca nebunul dar nu mananci si te nu odihnesti,e degeaba.Cred ca ai vazut si tu pe pielea ta.De-abia dupa ce iti pui alimentatia,odihna si bineinteles,antrenamentul la punct,dupa 2-3 luni in care inveti sa faci corect exercitiile si te hranesti bine,te poti gandi la suplimente.Daca nu,nu are rost.Poti lua proteine sau creatina cu galetile,ca nu vei creste,iti garantez.

Si ca sa nu crezi ca vorbesc sa ma aflu in treaba,uite,eu am crescut numarul de mese de la 3-4 cate erau,la 6-7.Portii mici si dese,mult orez cu piept de pui,lactate,alimente bogate in carbohidrati(nuci,alune,etc),pentru energie,plus multe gustari intre mese:fructe,ciocolata (fara excese),etc.In 5 luni am crescut de la 69 de kilograme la 75,6,fara suplimente.Am uitat sa mentionez ca si eu sunt ectomorf.Aveam 1,87 M si 69 Kg cand am inceput acum 5 luni,iar daca imi vei cauta mesajele pe forum,o sa vezi ca acum 2-3 ani eram foarte complexat de chestia asta,insa daca iei problema in maini si te inarmezi cu stiinta si vointa,poti ajunge acolo,crede-ma.
  


in primul rand nu sunt ''pe langa'' culturism. nici nu ma consider a fi .sunt doar un simplu amator..crezi ca nu am mancat de 3-4 ori pe zi? de 6-7 chiar nu pot si nici nu imi permite buzunaru. Nu intentionez sa fac culturism (sala) 2-3 ....6 luni - 12 luni imi ajung...problemele nu ar fi neap acestea.....Problema este ca desi nu prea am pofta de mancare....sunt si ''mofturos'' la anumite mancaruri...odihna...mai ales sa faci si scoala si sala , sa mai ai si timp liber...e cam greu sa te odihnesti macar 8 ore pe zi..... la fel si cu mancatul la ore fixe...

View Postbb_-, on 14th January 2012, 19:53, said:

Ca sa cresti trebuie sa ai o alimentatie buna , odihna , un program bun de antrenament.  Ca si suplimente eu am luat creatina monohidrata de la dymatize , este ieftina vreo 52 lei la 500g deci te tine mult timp si e ieftina mai ales ca e de calitate. 5g pe zi e suficient , la inceput ar fi buna o perioada de incarcare cu creatina primele 5 zile adica sa iei cam 5g inainte de antrenament 5g dupa antrenament sau chiar 10g inainte 10dupa. Dar eu as merge pe 5g.


multumesc pentru sfat ...:D

#526
ectomorful

ectomorful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.12.2008
Suplimentele trebuiesc luate ca atare:ca si suplimente.Ele slefuiesc pe ici pe colo o alimentatie care are anumite scapari (nu apuci sa mananci suficient,mananci un baton proteic,sau dupa antrenament pana ajungi acasa sa mananci,bei un shake,etc.) Ele insa nu inlocuiesc o alimentatie sanatoasa.Deci ce vreau sa iti explic este ca daca in viata de zi cu zi mananci porcarii sau mananci insuficient,suplimentele nu te vor ajuta prea mult.Trebuie sa mananci mai mult decat consuma corpul tau,ca sa intri intr-o stare anabolica de crestere musculara.De-asta insist sa iti pui la punct o alimentatie adecvata,si abia apoi sa te gandesti la suplimente,daca vezi ca nu cresti cat vrei in mod natural.Ma intelegi? :)

Edited by ectomorful, 14 January 2012 - 19:28.


#527
cosmin_4493

cosmin_4493

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2012

View Postectomorful, on 14th January 2012, 20:27, said:

Suplimentele trebuiesc luate ca atare:ca si suplimente.Ele slefuiesc pe ici pe colo o alimentatie care are anumite scapari (nu apuci sa mananci suficient,mananci un baton proteic,sau dupa antrenament pana ajungi acasa sa mananci,bei un shake,etc.) Ele insa nu inlocuiesc o alimentatie sanatoasa.Deci ce vreau sa iti explic este ca daca in viata de zi cu zi mananci porcarii sau mananci insuficient,suplimentele nu te vor ajuta prea mult.Trebuie sa mananci mai mult decat consuma corpul tau,ca sa intri intr-o stare anabolica de crestere musculara.De-asta insist sa iti pui la punct o alimentatie adecvata,si abia apoi sa te gandesti la suplimente,daca vezi ca nu cresti cat vrei in mod natural.Ma intelegi? :)


ok inteleg . dar voiam sa te intreb ...vreau sa fac sala in paralel cu box...crezi ca e recomandat ?

#528
ectomorful

ectomorful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.12.2008

View Postcosmin_4493, on 14th January 2012, 20:04, said:

ok inteleg . dar voiam sa te intreb ...vreau sa fac sala in paralel cu box...crezi ca e recomandat ?

Poti sa faci,insa boxul presupune un efort aerob,care e bine sa fie cat mai redus la cei care care doresc crestere de masa musculara,pentru ca in timp ce faci bicicleta,banda,fotbal,de exemplu,arzi calorii valoroase.Si ectomorfii stau prost la capitolul asta,deoarece arderile sunt si asa foarte rapide.

Edited by ectomorful, 14 January 2012 - 21:07.


#529
cosmin_4493

cosmin_4493

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2012

View Postectomorful, on 14th January 2012, 22:07, said:

Poti sa faci,insa boxul presupune un efort aerob,care e bine sa fie cat mai redus la cei care care doresc crestere de masa musculara,pentru ca in timp ce faci bicicleta,banda,fotbal,de exemplu,arzi calorii valoroase.Si ectomorfii stau prost la capitolul asta,deoarece arderile sunt si asa foarte rapide.


deci...nu prea e recomandat....dar...ca suplimente creatina vs. proteina sa zicem ???

#530
ectomorful

ectomorful

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 21.12.2008

View Postcosmin_4493, on 14th January 2012, 21:10, said:

deci...nu prea e recomandat....dar...ca suplimente creatina vs. proteina sa zicem ???

Aici ii las pe ceilalti sa te sfatuiasca,eu nu am luat si nu iau nici acum suplimente,dar sunt pe forum utilizatori care se pricep,si iti pot recomanda niste produse ;)

#531
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008

View Postcosmin_4493, on 14th January 2012, 21:10, said:

deci...nu prea e recomandat....dar...ca suplimente creatina vs. proteina sa zicem ???

Daca in 6 luni de mers la sala tu ai slabit cu toate ca scopul tau era unul opus e clar ca nu faci bine ceva. Ori ai un program de antrenament foarte prost, ori nu mananci cum si ce trebuie ori ambele.

Ai zis ca ai un program de antrenament bun, dar nu l-ai postat aici. La fel ai zis ca te pricepi la culturism, dar nu faci diferenta intre creatina si proteine dovada si intrebarea de mai sus. E ca si cum ai intreba "Ce sa mananc, paine sau mere?".

Scrie aici programul tau de antrenament, ce mananci intr-o zi obisnuita si cat te odihnesti.

#532
cosmin_4493

cosmin_4493

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2012

View Postbd_vr, on 15th January 2012, 04:04, said:

Daca in 6 luni de mers la sala tu ai slabit cu toate ca scopul tau era unul opus e clar ca nu faci bine ceva. Ori ai un program de antrenament foarte prost, ori nu mananci cum si ce trebuie ori ambele.

Ai zis ca ai un program de antrenament bun, dar nu l-ai postat aici. La fel ai zis ca te pricepi la culturism, dar nu faci diferenta intre creatina si proteine dovada si intrebarea de mai sus. E ca si cum ai intreba "Ce sa mananc, paine sau mere?".

Scrie aici programul tau de antrenament, ce mananci intr-o zi obisnuita si cat te odihnesti.


Luni:
Piept + Triceps

Marti:
Spate + Biceps

Miercuri:  Pauza

Joi:
Picioare+ Umeri

Vineri:  Pauza
Abdomene: o data la 2 zile?..

Odihna:  intr 5-7 ore?..

Mancare :))?..
Dimineata?.la 7 ?. Unt cu niste paine?.ceai/ cappuccino?.
La 11?..(rar mananc)?..covrigi ..unu/2 depinde..
Pranz: 2:juma  ciorba?..ceafa de porc?.cartofi pai?.salata
Cina:  8-9  snitele?cu sos?..piure de cartofi :-??

Cam atat....   si dif dintre creatina si proteina nu stiu ....nu am incercat nici una din ele ca sa stiu diferenta ;)

Edited by cosmin_4493, 15 January 2012 - 13:11.


#533
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008
Tu ai scris impartirea pe grupe, nu programul de antrenament. Nu am cum sa ghicesc ce exercitii faci, cate serii si repetari...

Acolo ai de fapt vreo 2 mese care probabil nu sunt consistente (nu stiu ce cantitati mananci). Peste toate aste nici nu te odihnesti suficient.

Edited by bd_vr, 15 January 2012 - 15:12.


#534
cosmin_4493

cosmin_4493

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2012

View Postbd_vr, on 15th January 2012, 16:09, said:

Tu ai scris impartirea pe grupe, nu programul de antrenament. Nu am cum sa ghicesc ce exercitii faci, cate serii si repetari...

Acolo ai de fapt vreo 2 mese care probabil nu sunt consistente (nu stiu ce cantitati mananci). Peste toate aste nici nu te odihnesti suficient.


programul este cel de aici( asemanator) http://www.megaprote...i-nutritie.html
de mancat nu mananc mult...adv e ca nu mananc cu pofta....
de dormit....pff...stau mult pe pc si uit sa ma mai dorm:))

#535
bb_-

bb_-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 14.10.2011

View Postcosmin_4493, on 15th January 2012, 13:06, said:

Luni:
Piept + Triceps

Marti:
Spate + Biceps

Miercuri:  Pauza

Joi:
Picioare+ Umeri

Vineri:  Pauza
Abdomene: o data la 2 zile?..

Odihna:  intr 5-7 ore?..

Mancare :))?..
Dimineata?.la 7 ?. Unt cu niste paine?.ceai/ cappuccino?.
La 11?..(rar mananc)?..covrigi ..unu/2 depinde..
Pranz: 2:juma  ciorba?..ceafa de porc?.cartofi pai?.salata
Cina:  8-9  snitele?cu sos?..piure de cartofi :-??

Cam atat....   si dif dintre creatina si proteina nu stiu ....nu am incercat nici una din ele ca sa stiu diferenta ;)

       E cam gresit sa faci umeri si picioare in aceasi zi , e prea solicitant.

      Alimentatia e praf... odihna la fel... Citeste mai mult despre alimentatie pentru masa musculara , sunt destule site-uri de specialitate unde poti sa inveti lucruri utile. Daca tot stai pe calc si uiti sa dormi macar sa o faci util si documenteazate si apoi so  aplici daca vrei rezultate.  Degeaba iei suplimente daca alimentatia si odihna ramane la fel.

#536
cosmin_4493

cosmin_4493

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2012

View Postbb_-, on 15th January 2012, 18:49, said:

E cam gresit sa faci umeri si picioare in aceasi zi , e prea solicitant.

      Alimentatia e praf... odihna la fel... Citeste mai mult despre alimentatie pentru masa musculara , sunt destule site-uri de specialitate unde poti sa inveti lucruri utile. Daca tot stai pe calc si uiti sa dormi macar sa o faci util si documenteazate si apoi so  aplici daca vrei rezultate.  Degeaba iei suplimente daca alimentatia si odihna ramane la fel.


Multumesc pentru sfat ''bb-''
Astp in continuare pareri despre creatina...firme productive...etc..

#537
cosmin_4493

cosmin_4493

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2012
ce imi recomandati dintre : DYMATIZE CREATINE, Creatine Pro Mass si Creatine 500+100g (astea 2 de la pro nutrition) ???

#538
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008

View Postcosmin_4493, on 15th January 2012, 15:51, said:

programul este cel de aici( asemanator) http://www.megaprote...i-nutritie.html
de mancat nu mananc mult...adv e ca nu mananc cu pofta....
de dormit....pff...stau mult pe pc si uit sa ma mai dorm:))

Acceseaza linkul sa vezi ce apare.

#539
cosmin_4493

cosmin_4493

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.01.2012
chiar nimeni nu poate sa-mi dea un sfat ?:(

[quote name='bd_vr' date='15th January 2012, 19:53' post='10953620']
Acceseaza linkul sa vezi ce apare.
[/quot

da-mi un pm cu id tau si iti dau toate detaliile :D

#540
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008
ID-ul este chiar in semnatura mea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate