Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

RCS&RDS isi extinde reteaua prin ECI Telecom

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Compania de telecomunicatii RCS&RDS a semnat un contract in valoare de "mai multe milioane de dolari" cu ECI Telecom Israel in vederea modernizarii retelei de fibra optica detinute de compania romaneasca, confom oficialilor ECI Telecom.

ECI va moderniza reteaua RCS&RDS dintre orasele mari ale Romaniei si va crea o noua retea regionala in Moldova. "Prin noua extensie de retea s-au implementat primele capacitati de 10 Gbps", a declarat pentru ZF Alexandru Oprea, director general al RCS&RDS.

"Astfel, creste viteza de transmisie intre nodurile retelei, asigurandu-se capacitatile necesare, pentru orice nevoi prezente si viitoare ale utilizatorilor RCS&RDS", a adaugat el.

In plus, ECI va interconecta reteaua RCS&RDS la granita Ungaria cu mai multe retele ale unor operatori internationali, conform lui Oprea.

Aceasta colaborare cu ECI Telecom va permite companiei locale sa ofere servicii triple-play (Internet, telefonie fixa si TV) in Europa de Est, conform oficialilor ECI.

"In scurt timp RCS&RDS urmeaza sa intre pe piata din Cehia cu serviciul de televiziune digitala in sistem DTH - DigiTV, care a fost lansat in acest an si in Ungaria si Slovacia", a precizat Oprea.

ECI si RCS&RDS colaboreaza din 2001, operatorul roman avand contracte cu ECI in valoare totala de peste zece milioane de dolari in ultimii ani, conform oficialilor ECI.

RCS&RDS este al doilea mare operator de televiziune prin cablu din Romania, oferind servici de acces la Internet, telefonie fixa si televiziune digitala prin satelit.

In anul 2005, operatiunile din Romania au adus RCS&RDS venituri de aproape 136,4 milioane de dolari, fara a lua in calcul companiile afiliate sau subsidiarele din alte tari in care compania este prezenta.

Cifra de afaceri cumulata a fost anul trecut de 200 de milioane de dolari, in crestere cu 60% fata de nivelul de 125 de milioane de dolari raportat in 2004, conform oficialilor RCS&RDS.

Estimarile reprezentantilor companiei indica cresterea cifrei de afaceri din acest an la aproximativ 300 de milioane de dolari (235 mil. euro).

In prezent, RCS&RDS are in Romania 1,15 milioane de abonati CATV, 550.000 la telefonia fixa, 400.000 la serviciile de acces la Internet si 340.000 la DigiTV. In Ungaria, RCS&RDS are 75.000 de abonatii CATV si peste 100.000 la televiziunea digitala prin satelit. In Slovenia exista 45.000 de abonati la serviciile de CATV RCS&RDS si 10.000 la televiziunea digitala prin satelit, conform estimarilor companiei

http://www.zf.ro/art...ci_telecom.html

#2
carpenihil

carpenihil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 06.07.2006
Stie cineva daca exista perspective pe termen scurt sau mediu ca rds ul sa se extinda si in orasele mici de la noi, care nu sunt resedinta de judet si au sub 50 000 loc., cum ar fi de exemplu codlea (jud Brasov)?

#3
a21alex

a21alex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,030
  • Înscris: 22.08.2005
De ce nu ?
De curand si Simeria , oras din Judetul Hunedoara ce depaseste cu putin peste 11 ooo locuitori , este beneficiara serviciilor oferite de RDS .

Edited by a21alex, 17 August 2006 - 13:25.


#4
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004

View Posta21alex, on Aug 17 2006, 14:25, said:

De ce nu ?
De curand si Simeria , oras din Judetul Hunedoara ce depaseste cu putin peste 11 ooo locuitori , este beneficiara serviciilor oferite de RDS .

au doar cablu tv...

#5
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Posta21alex, on Aug 17 2006, 13:25, said:

De ce nu ?
De curand si Simeria , oras din Judetul Hunedoara ce depaseste cu putin peste 11 ooo locuitori , este beneficiara serviciilor oferite de RDS .

Simeria e un loc special, un fel de oras beta. Acolo are Orangeul de exemplu de mult timp acoperire Wi-MAX pt ca exista o gramada de exploatari de marmura, deci implicit bani si nevoie de solutii.

#6
bogdancri

bogdancri

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 629
  • Înscris: 04.02.2004

View Postcmidp, on Aug 17 2006, 14:37, said:

Simeria e un loc special, un fel de oras beta. Acolo are Orangeul de exemplu de mult timp acoperire Wi-MAX pt ca exista o gramada de exploatari de marmura, deci implicit bani si nevoie de solutii.

Ceva detalii despre wi-max de la orange?

#7
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postcarpenihil, on Aug 17 2006, 13:53, said:

Stie cineva daca exista perspective pe termen scurt sau mediu ca rds ul sa se extinda si in orasele mici de la noi, care nu sunt resedinta de judet si au sub 50 000 loc., cum ar fi de exemplu codlea (jud Brasov)?

In judetul bihor sunt 3 orasele(Alejd,Margita,Salonta) mai mici cu servici de Tv, in blocuri FTTB si acuma se va extinde si la case HFC bine inteles acelas servici ca in orase mari. Si sunt si citeva sate(in teste) cu telefonie.

#8
carpenihil

carpenihil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 06.07.2006

View PostLucky44, on Aug 17 2006, 22:25, said:

In judetul bihor sunt 3 orasele(Alejd,Margita,Salonta) mai mici cu servici de Tv, in blocuri FTTB si acuma se va extinde si la case HFC bine inteles acelas servici ca in orase mari. Si sunt si citeva sate(in teste) cu telefonie.

Si in oraselele astea ofera doar telefonie si tv, nu si internet?

#9
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006

View Postcarpenihil, on Aug 17 2006, 23:39, said:

Si in oraselele astea ofera doar telefonie si tv, nu si internet?
eu stiu ca dor tv

#10
Lucky44

Lucky44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 01.05.2006

View Postcarpenihil, on Aug 17 2006, 23:39, said:

Si in oraselele astea ofera doar telefonie si tv, nu si internet?
In sate se testeaza doar tel in rest este de toate. Acelas pret acelas servicii.

#11
costibudai

costibudai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2006

View Postcarpenihil, on Aug 17 2006, 12:53, said:

Stie cineva daca exista perspective pe termen scurt sau mediu ca rds ul sa se extinda si in orasele mici de la noi, care nu sunt resedinta de judet si au sub 50 000 loc., cum ar fi de exemplu codlea (jud Brasov)?

Salut, vezi c aa aparut Mondonet-ul inCodlea de cateva luni. Se pare ca se extinde repede reteaua lor, am impresia ca ISP ul lor e blestematul de RDS.
Eu am vrut internet la casa la intrare in oras, trebuia sa platesc abonament approx > 90$ si trebuia sa suport si costul cablului distanta de 10 approx stalpi de la nod. Deci m-am lasat pagubas dupa ce am fost la RDS Brasov sa ma interesez.

Am mai asteptat un pic si acum am 1024MB ADSL Romtelecom (prins cu oferta pe 1 an 26EUR acum e parca 35 EUR). Conexiune stabila, trafic inca nelimitat, aceeasi banda pe extern si pe intern, IP alocat de DHCP-ul lor dar e permanent acelasi, nu e traficul garantat dar e stabil si constant la parametrii normali. Download stabil approx 100K si upload approx 40K.

Am prieteni care au facut contract cu Mondonet si treaba nu e prea roza. Disconnect-uri dese nici macar un minim de traffic garantat etc. intr-un cuvant nu poti face prea multe in afara de un surf lejer si ceva chat/voice, webcam nu cred ca tine. Ma refer la iesirea in extern si nu cred ca e prea roza treaba nici pe traffic intern. Concluzia --> rezilierea contractului dupa cateva zile de nervi.

Asa ca in Codlea ai 3 optiuni:
- inca mai stai pe dial-up cum am facut eu pana acum 8 luni
- intrii la Mondonet si primesti pentru cat platesti (poate te multumesti cu 256MB la 35RON) calitate ........
- intrii la ADSL si un "bun" serviciu posibil in Codlea ce-i drept la un pret mai ridicat

Bafta.

#12
carpenihil

carpenihil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 06.07.2006
Ok, mersi pt info. Sa speram ca vor veni si prin provincia din jud. Brasov. :) Noroc!

#13
Latzi

Latzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 25.08.2006

View Postcarpenihil, on Aug 17 2006, 23:39, said:

Si in oraselele astea ofera doar telefonie si tv, nu si internet?


In aceste orase este oferita toata gama CATV/Internet/Telefon

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate