Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Ce conteaza cel mai mult pt. voi la un telefon mobil ??

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Salutare.
De curand si-a luat un amic de-al meu un Nokia 3650. Cel la care butoanele sunt duspuse in forma de roata...Are camera foto etc. E in primele 20 telefoane in top.Amicul meu e foarte mandru de el...si mare mi-a fost mirarea cand am observat ca nu stia nici macar sa faca o poza cu el...nici nu stia ce e aia MMS, comanda vocala etc. El l-a cumparat pt. ca arata 'cool'. (cum am mai vazut la muulte fete)
Acum intrebarea mea este : Ce apreciati cel mai mult la un telefon mobil ?
- designul
- dotarile / facilitatile
- valoarea SAR
- pozitia in top / reclama din jurul lui
- faptul ca e unicat / nu mai are nimeni asa ceva (!).
Ar mai fii si alte lucruri (de ex. pretul ! ). Am vazut lume care isi cumpara mobil de 20.000 E...pt. ca e scump!
Ati renunta de ex. la un design placut in favoarea facilitatilor ? Sau invers ?
Astept pareri.

#2
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Pentru mine conteaza designul "ergonomic" (antena incorporata, butoane suficient de mari, ecran cu un contrast cit mai bun etc.), facilitatile (nivel mediu), consumul (inclusiv SAR) si parerea utilizatorilor (intr-o oarecare masura).

Efortul financiar pentru achizitionarea unui telefon de ultima ora, ale carui facilitati poate nu le vei folosi niciodata sau cel mult o data pe an, se traduce intr-un singur fel - snobism.

In schimb, ii inteleg pe oamenii de afaceri si pe cei care lucreaza in domeniu: ei fie au nevoie de un anumit terminal pentru a accesa diverse servicii, fie vor pur si simplu sa testeze.

#3
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Allex
Off topic...sort of :
Ti-am cumpara : Sony-Ericsson T610 sau Nokia 6310i ?

Este doar o curiozitate personala.
Motiveaza te rog.

#4
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Nu stiu daca pot aprecia corect, pentru ca nu am utilizat niciodata un model Sony-Ericsson. Totusi, dupa ceea ce am vazut pe site-urile oficiale ale celor doua companii, as opta pentru Sony-Ericsson - are ecran color si o groaza de aplicatii. Cei care utilizeaza aceste modele pot aduce mai multe argumente.

#5
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Daca as fi obligat sa enunt o singura calitate, principala, as zice autonomia. Restul dupa.


Later edit: Am un 6310i. As putea sa-l schimb oricând pe orice alt model, dar nu ma intereseaza, ar fi un fason nejustificat. In schimb îmi place la el ca uit ca telefonul mobil se mai si încarca. :)

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Pentru mine sunt importante (in ordine) urmatoarele:
1. autonomia
2. acces la calc/telefonului sau SMS/wap dintr-o singura apasare
3. sa aiba organizer
4. sa se poata conecta usor la PC
5. dimensiunea (antena integrata,usor, si sa incapa intr-un buzunar de camasa)

Am aceste facilitati la Philips Fisio, dar a fost groaznic la inceput, cu meniul (pana am descoperit accesul rapid la functii, printr-o singura apasare)

P.S.Si am mai observat la telefoanele relativ scumpe o mai buna rezistenta in timp a tastaturii (la unele telefoane ieftine,caracterele,de exemplu, se sterg dupa aproximativ 6-8 luni)

#7
adysoft

adysoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2003
eu urmaresc urmatoarele calitati la un telefon :
1. autonomia
2. calitatea audio
3. designul
4. pretul

#8
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003

Quote

Originally posted by Allex
Nu stiu daca pot aprecia corect, pentru ca nu am utilizat niciodata un model Sony-Ericsson. Totusi, dupa ceea ce am vazut pe site-urile oficiale ale celor doua companii, as opta pentru Sony-Ericsson - are ecran color si o groaza de aplicatii. Cei care utilizeaza aceste modele pot aduce mai multe argumente.

Iti pot da eu un argument : La majoritatea modelelor Sony Ericsson apesi tasta pentru intrare in menu, astepti 2-3 secunde, si tot nu apare. Utilizarea principala a telefoanelor este cea de a vorbi la ele, si asta ar trebui sa conteze cel mai mult. Ecanul color te poate ajuta cel mult sa consumi bateria mai repede.

Nokia 6310i fara ecran color, mms, polifonice, etc. este cel mai bun telefon. Asta ar trebui sa spuna ceva, nu ?

De asemenea, nu intamplator Nokia este nr. 1, iar Ericsson a fost/va fi depasita de Siemens si Samsung si este tot timpul in probleme financiare.

#9
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
si motorola raspunde greu cateodata la comenzi... la multe din modele :(
noroc ca ei (inca) mai au short-cut-uri...

pt mine autonomia e de baza... sunt patit...
2 semnal
3 calitate "zgomot" din difuzor... n-am vazut multe care sa si sune bine :(
4 si altele :) gen ecran color+java+gprs... dar asta la viitoarea jucarie pe care mi-o cumpar... momentan am doar telefon ;)

#10
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
De robustete/fiabilitate zice cineva ceva?

#11
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003
pai vad ca suntem cam toti de acord pentru prima prioritate...

1. autonomia - daca nu tine mai mult de 6 zile in conditiile in care vorbesc 15 min pe zi la el, inseamna ca nu ma intereseaza
2. vibratii - am de prea multe ori nevoie de silent mode, si daca nu are vibratii, nu ma intereseaza
3. calendar/organizer - mi se pare de bun simt la un telefon actual
4. ergonomia - sa nu fie cel mai hidos telefon de pe piata, sa arate bine, dar sa fie si usor de folosit
5. robustetea - sa nu se faca praf daca il scap pe jos (desi nu mi s-a intamplat pana acum)
6. sa fie destul de nou ca model - nu de alta, dar imi bag banii in ceva de care nu vreau sa-mi fie rusine peste un an - vreau sa ma tina cel putin doi-trei ani. apoi upgradez...

avand in vedere unde au ajuns telefoanele actuale, mi-ar conveni sa aiba ecran color.
camera digitala si mms samd chiar nu ma intereseaza - sunt scumpe, proaste si n-am ce face cu ele. peste vreo doi-trei ani, poate...

#12
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 07.08.2003
In cei 6 ani de telefonie mobila am avut: Philips, Bosch, Ericsson, Siemens, Alcatel, Sagem si Nokia.
Parerea mea: "Exista telefoane mobile si exista NOKIA"

PS: Acum am un 6310i si sunt super multumit de el. Sotia are 6610 dar mi se pare mai bun 6310i chiar daca nu are ecran color, radio  si polifonie.

#13
Azzido

Azzido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 24.02.2003
Eu am avut Nokia, Alcatel, Ericsson, Siemens, Panasonic, Sony, Mitsubishi, Motorola. De folosit am folosit si altele. Concluzia e aceeasi: "Exista telefoane mobile si exista Nokia". Eu aleg deocamdata telefoanele mobile. Nokia are foarte multe de invatat de la Siemens si Sony-Ericsson. Dar e valabil si invers.

#14
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Samsung a avut/are cineva ?
Sharp ?
Lg ?
Ceva mai...exotic ? Vorbim de GSM...
Oricum nu cred in afirmatii de genul 'nokia e cea mai buna marca'...'fabrica cele mai bune telefoane' sau 'firma x e cea mai buna pt. ca fabrica numai telefoane'. Orice firma are modele si modele. SI oricum fiecare om apreciaza alte lucruri si facilitati la un produs. AM avut si eu de-a lungul timpului multe modele te telefoane. Intr-adevar era o vreme cand Nokia era rege...Tineti minte ca Nokia are o buna piata de desfacere - este din Europa si un departament PR / marketing f.activ. Daca am fi fost de ex. in Japonia am fi laudat Samsung si altele.
* Ce ma enerveaza pe mine la aceste noi modele..(cu ecran color, bluetooth etc.) este timpul de raspuns care la majoritatea modelelor este f. mare (T68i de ex...) - pana navighezi prin meniu sau citesti un mesaj te apuca seara...
* Si nu stiu ce parere aveti voi, dar aparatele Motorola sunt groaznice in privinta meniului (nu si in alte privinte)...de cand a aparut primul model meniul este la fel...treci prin 'jdezeci de meniuri sa vezi cine te-a apelat sau daca ai un apel ratat.Or fi gandite pt americani...cu StarTacu lor ca toti au. Acum cu moile modele parca au mai umblat si ei putin la meniu...

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,802
  • Înscris: 07.02.2003
Pe scurt, 3 parametri ma intereseaza in ordinea urmatoare:

1) Semnalul
2) Calitatea audio
3) SAR-ul...

In prezent am Philips Savvy DB TCD168 si la primele doua capitole exceleaza... sta mai prost la SAR dar asta e...

#16
regedit

regedit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 01.07.2003

Quote

Originally posted by Azzido
Eu am avut Nokia, Alcatel, Ericsson, Siemens, Panasonic, Sony, Mitsubishi, Motorola. De folosit am folosit si altele. Concluzia e aceeasi: "Exista telefoane mobile si exista Nokia". Eu aleg deocamdata telefoanele mobile. Nokia are foarte multe de invatat de la Siemens si Sony-Ericsson. Dar e valabil si invers.

.... aha ... pe care le-am baut ... sau cu rotine cum zici tu ! concluzia este una: "Sa-mi iau telefon mobil sau sa-mi iau nokia ?" sau vechea dilema a blonzilor .... "Sa-mi tai venele sau sa le las sa creasca ?"

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
eu am renuntat la 6310 (nu i) in favoarea alcatel 311 :( :( cu 2 luni in urma.........
dezamagire maricica, dar totusi nu prapastioasa !! avantaj ca telef 311 e mai mic, se aude mai tare (pot vb si in tramvai fara pb, dar calitatea e mai slaba), bateria tine mai putin, meniul e lent, ca si agenda.....dezavantaje sunt cu duiumul, dar la 6310 nu ma interesau gprs, ir sau alte functii exotice...
am renunat la telef pt ca se auzea cam incet (sau sunt eu tare de urechi) si in autobuze, tramvaie sau in locuri aglomerate si zgomotoase imi era imposibil sa inteleg ceva....cu alcatelul asta am reusit sa vb si in discoteca :D :D...nu prea m-am facut inteles, dar eu cel putin am auzit ce ma interesa
oricum, 311 e un rahat de telef, dar totusi nu sunt distrus ca am intrat in posesia lui :D....

#18
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Dupa mine, la 6310i se aude HI-FI. Calitatea convorbirilor este net superioara altor telefoane. Puteai sa-ti iei un hands-free, si rezolvai toate problemele :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate