Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Se cauta sfaturi (competente)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
foehammer

foehammer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2006
Salutare.

Sper sa nu plictisesc/irit prea multa lume pe aici.
M-am invartit si eu pe forum, am citit diverse pareri, sugestii si informatii referitoare la ce fel de sistem e recomandat ptr. diverse aplicatii, s.a.m.d.
Corect, v-ati dat seama, sunt atat de implicat in domeniu pe cat e Bin-Laden patruns de misiunea sacra de a renova toate locasele de cult protestante (sau de care or mai fi) din SUA.
Pe scurt, deoarece v-am plictisit deja: as dori sa-mi alcatuiesc un sitem ptr. JOCURI (si in secundar navigare Internet) in jurul procesorului AMD Athlon 64 X2 3800+ Windsor. Sper ca nu sunt prea optimist/naiv, dar as vrea sa reusesc sa ma incadrez intr-un buget de 3000 RON, cu un plus de max. 200 RON ptr. performante deosebite. Nu de alta, dar LCD-ul Philips de 37 inch recent achizitionat, m-a lasat fara vlaga financiara.
Sistemul ar trebui sa contina totul, mai putin: monitor, boxe si TV tuner.
Multumesc anticipat.

P.S. daca n-am fost patruns de “gandul bun” cu procesorul mentionat, sunt deschis oricaror sugestii

#2
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Sincer , dai prea mult pe procesor ceea ce inseamna sa tai din placa video , in sensul ca nici un 7600GT nu cred ca o sa scoti , iar jocuri fara placa video buna .. nu arata bine .

Vrei acum sistemul ? Intreb ca prin August apare (speram) Intel Conroe , care chiar merita asteptat .
Totusi , daca vrei acum iti recomand un AMD 3700+ AM2/939 + ATi x1800Gto2 sau chiar 7900GT daca este loc , dar nu cred .
In rest : 1 Gb RAM , 200Gb HDD si nu uita de sursa .

PS: 939 momentan este mai potent decat AM2 , dar are un viitor sumbru , iar AM2 probabil ca va evolua .

Edited by cods, 14 July 2006 - 02:28.


#3
foehammer

foehammer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2006

View Postcods, on Jul 14 2006, 03:27, said:

Sincer , dai prea mult pe procesor ceea ce inseamna sa tai din placa video , in sensul ca nici un 7600GT nu cred ca o sa scoti , iar jocuri fara placa video buna .. nu arata bine .

Vrei acum sistemul ? Intreb ca prin August apare (speram) Intel Conroe , care chiar merita asteptat .
Totusi , daca vrei acum iti recomand un AMD 3700+ AM2/939 + ATi x1800Gto2 sau chiar 7900GT daca este loc , dar nu cred .
In rest : 1 Gb RAM , 200Gb HDD si nu uita de sursa .

PS: 939 momentan este mai potent decat AM2 , dar are un viitor sumbru , iar AM2 probabil ca va evolua .

Multumesc.

Am observat ca principala recomandare pentru cei care doresc sa-si construiasca/achizitioneze un sistem de calcul acuma, este sa astepte. Am citit si "documentul intern" al AMD cu privire la scaderile de pret odata cu lasarea Conroe de catre Intel. Din pacate, o trista experienta balcanica imi spune ca la noi nu se va intampla asta prea curand, toti distribuitorii vor incerca sa-si termine stocurile la preturile actuale si nu putini vor incerca sa "lipeasca" procesoare achizitionate cu noile preturi (reduse) la pretul vechi.
Poti te rog sa-mi faci o recomandare completa a sistemului pe AMD-ul 3700+, de preferat AM2?
Multumesc

#4
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Ok , este oleaca peste . Poti considera lua o placa video ca 7600 GT ce este destul de mult sub 7900 , dar daca nu folosesti rezolutii prea mari (1280 * 1024) iti duce cam toate jocurile pe detalii maxime .

Desigur , trebuie sa mai apara pareri .. dar dorm forumistii pe la ora asta ..

Attached Files

  • Attached File  sis.JPG   27.81K   59 downloads


#5
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,390
  • Înscris: 23.05.2003
Hop și io. Destul de asemănător cu ce-i mai sus, schimbat procesorul cu un X2 și placa video cu un 7600GS. Placa video e un monstruleț dacă știi ce să-i faci. ;)
Acuma depinde și de pretențiile tale de la jocuri (rezoluții, AA, AF), dar un 7900GT e cam sufocantă pentru un single core, fie el și 3800+.

Attached File  am2.jpg   32.11K   57 downloads

Sincer și eu aș recomanda o perioadă de așteptare până când intră Conroe în acțiune. Cam spulberă tot ce mișcă la ora actuală...
Sau ceva de genul pozei de mai jos, și când apare Conroe schimbi numa' procesorul.

Attached File  intel.jpg   30.95K   71 downloads

#6
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Heh , foarte buna ideea cu D 805  , daca incape iei acum acest procesor(care se descurca extraordinar de bine in OC) , iar cand mai strangi oleaca de fonduri iei un Intel Conroe(usor de zis :D) .

Totusi ma enerveaza diferenta dintre AMD 3800+ si X2 3800 ...

#7
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,466
  • Înscris: 06.06.2006

View Postburebista, on Jul 14 2006, 09:40, said:

Hop și io.

PD805 poti sa-l OC la greu cu racire buna si sursa pe masura

#8
foehammer

foehammer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2006
[quote name='burebista' date='Jul 14 2006, 09:40' post='1679995']
Hop și io. Destul de asemănător cu ce-i mai sus, . . ."

Va multumesc tuturor pentru sprijin.
Am inteles din mesajele citite pe diverse forumuri ca sistemele bazate pe AMD sunt "taticii" jocurilor.
Am observat insa ca Burebista mi-a propus si o alternativa Intel in vederea unui up-grade cu noul proc Conroe. Asta imi complica putin luarea deciziei.
Sa presupunem ca, pe de o parte nu sunt dispus/nu am posibilitatea  sa astept (mai ales ca banuiesc ca nu stie nimeni exact cat ar putea dura asteptarea aceasta pe piatza autohtona) iar pe de alta parte sistemul va fi culplat la un [url="http://www.p4c.philips.com/files/3/37pf5320_10/37pf5320_10_pss_ron.pdf"]TV LCD Philips[/url], care nu suporta niste rezolutii extraordinare (sau cel putin asta este ceea ce am inteles eu din specificatii).
Ca sa fiu mai clar si sa pot primi niste sfaturi focalizate pe subiect: doresc sa-mi achizitionez acest sistem si sa nu mai prea umblu la el cel putin 2 ani. Asta in conditiile in care la mine accentul se pune la jocuri pe cele de strategie si pentru relaxare ceva shootere "usoare" (baza COD2), desi nu se stie nici o data ce pasiune subita iti gasesti!. Din cate am priceput eu din toate chestiile astea, toate cam noi pentru mine, m-ar interesa mai putin Conroe si mai mult utilizarea noului sis de operare Vista (sper ca nu am scris o prostie!).
Mai astept sfaturi si pareri, opinii pro si contra.

#9
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,390
  • Înscris: 23.05.2003
Azi a fost lansat oficial Conroe. Daca nu mai ai rabdare fo' 2 luni sa apara si pe la noi si sa se mai stabilizeze preturile (inclusiv la AMD ;)) si ai nevoie de calculator acum si nu vrei sa te mai atingi vreo 2 ani de el ramin cele doua variante AMD pe AM2 prezentate mai sus.

Prima varianta are un procesor mai putin potent dar cu o placa video puternica iar varianta mea are un dual-core (cam asta e viitorul) si cu o placa video mai slabuta (fata de 7900GT).
Dar avind in vedere ca pe tine te pasioneaza jocurile de strategie si shooter-ele usoare cred ca varianta mea e mai adecvata pentru nevoile tale.

In plus daca te hotarasti pe ce-am spus eu da-mi de stire si vorbesc eu cu baietii de la itdirect sa-ti modeze 7600GS-ul (asta daca vrei s-o storci cit se poate).
Si chiar daca nu vrei modificari la placa spune-mi si am sa-i rog sa-ti pretesteze sistemul ca sa vezi cam ce poate.
Cam atit, deocamdata...

Edited by burebista, 14 July 2006 - 20:52.


#10
foehammer

foehammer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2006
Mda . . . incep sa inteleg cam ce variante am la dispozitie. Vad ca ma indrept, incet, incet spre 4000 RON.
Din cate am observat eu, sistemele (si implicit preturile finale indicate) nu cuprind carcasa si nici tasatura/mouse-ul (care, avand in vedere dimensiunea monitorului, distanta implicita de la care trebuie folosit in mod optim si "set-up-ul" de la mine de acasa, banuiesc ca trebuie sa fie cordless!).
O intrebare: am vazut ca in sist propus de Cods figureaza memorii Corsair Twin 2x512-5400 C4 la 120.96$ iar la sist propus de Burebista memoria Corsair Twin 2x1024-5400 C4 este listata la 113.36 $. E o greseala pe undeva sau exista diferente atat de mari pe piata?

#11
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Hmm cred ca este o greseala facuta de cei de la itdirect , am vrea cu totii memorii corsair 2*1024 la 4 milioane :D . Sunt 2 * 512 defapt .

Hmm , daca iti permiti undeva spre 4000 RON iti recomand sistemul meu cu procesorul(AMD X2) sugerat de Burebista sau sistemul lui cu placa mea video :D .

Totusi este o idee f. buna , desi te complici putin sa iei acum un D805 si sa-l pui pe o placa de baza ce suporta Conroe(chiar merita procesorul ala).

#12
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,390
  • Înscris: 23.05.2003

View Postfoehammer, on Jul 14 2006, 22:41, said:

Din cate am observat eu, sistemele (si implicit preturile finale indicate) nu cuprind carcasa...
Pai ai carcasa+sursa in ambele configuratii: la mine e un NSK4400 (cu o sursa excelenta de 380W inclusa), iar la cods ai un SLK3800B (cu sursa SmartPower 2.0 400W)

#13
foehammer

foehammer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2006
Salve.

Va multumesc tuturor. M-am hotarat pentru un sistem "hibrid", bazat in principal pe prima propunere a lui Burebista.
Spor la "treaba"!

#14
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Sa ne spui si nou ce ti-ai luat :) .

#15
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,390
  • Înscris: 23.05.2003
Se pare că a rămas configurația mea, dar cu placa ta video și o carcasă SLK3800B. ;)
Pentru AM2 mi se pare OK, păcat de Conroe-ul ăla...

#16
foehammer

foehammer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.07.2006

View Postburebista, on Jul 17 2006, 08:29, said:

Se pare că a rămas configurația mea, dar cu placa ta video și o carcasă SLK3800B. ;)
Pentru AM2 mi se pare OK, păcat de Conroe-ul ăla...

Asa este.
Adevar graieste fiul lui Scorillo!
Am lansat comanda in dimineata asta, via sales@itdirec . . . sa vedem ce, cum si cand se intampla.
Toate cele bune  :peacefingers:

#17
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005

View Postburebista, on Jul 17 2006, 08:29, said:

Se pare că a rămas configurația mea, dar cu placa ta video și o carcasă SLK3800B. ;)
Pentru AM2 mi se pare OK, păcat de Conroe-ul ăla...

Oricum erau asemanatoare configurile :D .

Este f. bun sistemul , iar pe viitor te va ajuta foarte mult(dual core , socket AM2) , dar este oarecum pus in umbra de aparitia lui Conroe(cand va avea loc) .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate